Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Bułgaria - jak nie pojechać nad morze i wygrać pocztówkę

Wycieczki objazdowe to świetny sposób na zwiedzenie kilku miejsc w jednym terminie. Można podróżować przez kilka krajów lub zobaczyć kilka miast w jednym państwie. Dla wielu osób wycieczki objazdowe są najlepszym sposobem na poznawanie świata. Zdecydowanie warto z nich korzystać.
dubaj
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 344
Dołączył(a): 01.12.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) dubaj » 09.09.2014 22:21

ziemia kopulująca z niebem za pomocą żywiołu wody

Mega :mrgreen:

Czytam cały czas z zainteresowaniem :hut:
GOLDEN
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1756
Dołączył(a): 12.02.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) GOLDEN » 10.09.2014 11:14

DarCro napisał(a):A węgierskich to nie kojarzę. W jakich miejscowościach?...


Egerszalok....przyjacielu :wink: https://www.cro.pl/wegry-znane-i-nieznane-t44646-15.html
DarCro
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1196
Dołączył(a): 12.01.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) DarCro » 10.09.2014 11:28

dubaj napisał(a):Czytam cały czas z zainteresowaniem :hut:


:papa:

GOLDEN napisał(a):Egerszalok....przyjacielu :wink: https://www.cro.pl/wegry-znane-i-nieznane-t44646-15.html


O Egerszalok słyszałem. Ale tam nie ma gejzeru, tylko termy. Chyba, że coś przegapiłem...
SgwdYrEira
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4294
Dołączył(a): 18.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) SgwdYrEira » 10.09.2014 12:29

DarCro napisał(a):(Choć jest na południe od Polski jeszcze jeden gejzer – miłośnicy dawnej Monarchii Austrowęgierskiej będą wiedzieć gdzie.)


Kojarzę tylko jeden, choć dość szczególny.

wg wiki
Zimny gejzer Herľany jest jedynym w Europie i jednym z ośmiu znanych na Ziemi chłodnych gejzerów.

Stałem tam jak kołek przez 1,5 godziny czekając na wytrysk :oops: ;) Niestety się nie doczekałem :(

GOLDEN napisał(a):
DarCro napisał(a):A węgierskich to nie kojarzę. W jakich miejscowościach?...


Egerszalok....przyjacielu :wink: https://www.cro.pl/wegry-znane-i-nieznane-t44646-15.html


To zdecydowanie nie jest gejzer.

Pozdrawiam,
Pirat

PS. co do zimnych gejzerów, to wiki kłamie, że jest tylko jeden taki w Europie. Dwa są w Niemczech: w Wallenborn i, największy na świecie, gejzer Andernach. Oba w rejonie Eifel.
GOLDEN
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1756
Dołączył(a): 12.02.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) GOLDEN » 10.09.2014 13:50

Może i nie jest.... :roll: ,aczkolwiek na miejscu i w necie sporo informacji ,że to gejzer 8O
Z drugiej strony strasznie śmierdzialo siarką ,więc coś na rzeczy jest .... :wink:
SgwdYrEira
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4294
Dołączył(a): 18.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) SgwdYrEira » 10.09.2014 14:12

W Egerszalók śmierdziało jak poszedłem zobaczyć ten twór sam, gdy rodzinka już wylazła z ciepłych kąpieli i ich chciałem uraczyć zapachem zgniłego jaja to... zmienił się kierunek wiatru i już nie śmierdziało :)
Nie widziałem na miejscu informacji, że to gejzer. Przecież nie wybucha, woda sączy się z tych rur raczej ciągłym strumieniem.
DarCro
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1196
Dołączył(a): 12.01.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) DarCro » 10.09.2014 19:17

SgwdYrEira napisał(a):Zimny gejzer Herľany


I o tym właśnie myślałem...

GOLDEN napisał(a):Może i nie jest.... :roll: ,aczkolwiek na miejscu i w necie sporo informacji ,że to gejzer 8O
Z drugiej strony strasznie śmierdzialo siarką ,więc coś na rzeczy jest .... :wink:


Może to zejście do piekieł. :twisted:
DarCro
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1196
Dołączył(a): 12.01.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) DarCro » 13.09.2014 18:52

DZIEŃ 5 - Arizona i śmierć

Zanim przejdę do tego co przyniósł ten dzień proponuje zerknąć na kilka zdjęć z Utah i Arizony, które odwiedziłem kilkanaście lat temu. Charakterystyczne formacje, często noszące nazwę „castle rock”.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

No dobra. Jeśli uwierzyliście, że to faktycznie Utah lub Arizona, to nic złego. :oczko_usmiech: :boss:
Takie właśnie skojarzenie przychodzi mi do głowy, kiedy widzę te skaliste wzgórza na południe od Gór Riła.

Obrazek

Ale, ale…
Co z hamulcami?
A czemu nie wspinasz się na Musałę tak jak planowałeś?


Obrazek

No dobra, to wróćmy do poranka. Godzina siódma. Obudziłem się żywy i cały koło stacji benzynowej, ale po kiepsko przespanej nocy. Najpierw wizyta na lokalnym osiedlu by uzupełnić braki w chlebie, jogurcie i innych drobiazgach. A następnie spacer po przedmieściach Błagojewgradu, bo do otwarcia warsztatu Skody na pewno sporo czasu.

Różnica cywilizacyjna między Polską a Bułgarią rzuca się w oczy przy porównywaniu elewacji na osiedlach. Ta na zdjęciu poniżej i tak nie jest najgorsza. Zwróćcie uwagę na to, że niektóre okna są częściowo zamurowane. W Polsce taka samowolka byłaby nie do pomyślenia. Zabawnie wygląda też taki blok, gdy niektórzy lokatorzy zdecydowali się położyć ocieplenie na swojej części blokowej ściany, a inni nie. U nas jest to decyzja zarządu spółdzielni: roboty oraz ich koszt obejmują wszystkich, czy chcą czy nie.

Obrazek

Kto nie lubi spać w aucie, może skorzystać z osiedlowego hotelu. A po powrocie pochwalić się sąsiadowi.
- Panie sąsiedzie! Piramidy już wam pokazywałem, a dziś mam zdjęcie hotelu.
- Nie no! Od razu widać, że to Egipt! Nawet otoczaki w elewacji takie fajne - jak u mnie w podmurówce!

Obrazek

A to autko nadal jest często spotykane w Bułgarii. Tu jest dodatkowo zabezpieczone przed kradzieżą systemem SND („Samse Nadmuchaj Dętki.”) Też byłem dumnym posiadaczem takiego pojazdu. Trzynaście lat temu.

Obrazek

Jest co poczytać na ścianach, słupach, witrynach sklepowych Bułgarii (ale też innych krajów bałkańskic)h. Na pierwszej wyprawie myślałem, że to nekrologii, świadczące o nieprzeciętnej śmiertelności ludzi na Bałkanach, ale okazuje się, że to „wspominki” przypominające mieszkańcom o osobach które zmarły.

Obrazek

Wrażenie jest dosyć ponure. Wydaje się, że Bałkańczycy żyją unurzani w przeszłości i śmierci. I zapewne jakaś doza prawdy w tym jest, szczególnie jeśli porównamy ich z Czechami, którzy nie odbierają z krematoriów szczątków swoich bliskich, jakby chcąc zaprzeczyć śmierci.

Na górze każdych wspominek jest napisane ile czasu minęło od śmierci. Najkrótszy okres jaki wypatrzyłem to 3 tygodnie, a najdziwniejsze miejsce gdzie ktoś powiesił wspominki to drzwi ratusza w Błagojewgradzie. Czy ktoś kto te wspominki wieszał, sądził, że po 3 tygodniach ludzie już nie będą pamiętać o tej osobie?

Jest jakaś smutna prawda w tym wieszaniu wspomninek: tyle z nas zostanie, ile inni będą o nas pamiętać. Im dłużej będą pamiętać, tym nasz ostatni ślad na tej ziemi dłużej ostanie. Jest w tym też paradoksalne zaprzeczenie silnej bałkańskiej religijności. Jeśli bowiem istnieje życie wieczne, to życie tu na ziemi jest tylko nic nie wartym mgnieniem i po cholerę po nim rozpaczać…

Takie wieszanie wspominek wydaje się mieć terapeutyczne znaczenie dla osoby pozostawionej. Kiedy odczuje napływ tęsknoty i bólu po stracie, bierze te swoje „wspominki” i wiesza, wiesza, wiesza. Przekształca swoje uczucia w fizyczną aktywność, tak jak osoba czyszcząca i dekorująca grób. Słychać we wspominkach prośbę lub rozpacz: proszę nie zapomnijcie o moim dziadku, synu, mężu, matce…

Arizona, śmierć i Bałkany:
http://youtu.be/0BpfcKyslnU?list=PL643DA76DEE85D841
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 13.09.2014 20:11

DarCro napisał(a):

Wrażenie jest dosyć ponure. Wydaje się, że Bałkańczycy żyją unurzani w przeszłości i śmierci. I zapewne jakaś doza prawdy w tym jest, szczególnie jeśli porównamy ich z Czechami, którzy nie odbierają z krematoriów szczątków swoich bliskich, jakby chcąc zaprzeczyć śmierci.




Kto ci takich rzeczy naopowiadał :?: :roll:

Specjalnie wybierają krematorium i grzecznie odbierają urny, bo są tańsze koszty pogrzebu niż tradycyjnego z trumną 8)
Cash :roll:
DarCro
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1196
Dołączył(a): 12.01.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) DarCro » 13.09.2014 20:57

Lednice napisał(a):
DarCro napisał(a):

Wrażenie jest dosyć ponure. Wydaje się, że Bałkańczycy żyją unurzani w przeszłości i śmierci. I zapewne jakaś doza prawdy w tym jest, szczególnie jeśli porównamy ich z Czechami, którzy nie odbierają z krematoriów szczątków swoich bliskich, jakby chcąc zaprzeczyć śmierci.




Kto ci takich rzeczy naopowiadał :?: :roll:

Specjalnie wybierają krematorium i grzecznie odbierają urny, bo są tańsze koszty pogrzebu niż tradycyjnego z trumną 8)
Cash :roll:


Mówisz o Czechach czy o Bałkańczykach?
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 13.09.2014 21:23

O Czechach 8)
DarCro
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1196
Dołączył(a): 12.01.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) DarCro » 13.09.2014 21:33

Lednice napisał(a):Kto ci takich rzeczy naopowiadał :?: :roll:

Specjalnie wybierają krematorium i grzecznie odbierają urny, bo są tańsze koszty pogrzebu niż tradycyjnego z trumną 8)
Cash :roll:


Ale ja też napisałem, że Czesi kremują.
Dodałem tylko, że często nie odbierają tych urn.

Polecam książkę "Zrób sobie raj" czowieka, który jest polskim guru jeśli chodzi o Czechy:
http://merlin.pl/Zrob-sobie-raj_Mariusz ... l#fullinfo
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 13.09.2014 21:41

A ha, to ten tak "tworzy" :roll:

To nieprawda z tym nieodbieraniem,
powód jest dość prozaiczny: płaci się za całą usługę pogrzebową dla nieboszczyka, a nieodebranie urny powoduje kary finansowe 8)
DarCro
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1196
Dołączył(a): 12.01.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) DarCro » 13.09.2014 22:22

Oczywiście jeśli rodziny w Czechach nie odbierają jednej trzeciej urn z krematoriów (to zjawisko też opisałem), jest to naganne i coś niedobrego mówi o tym społeczeństwie.

http://www.mariuszszczygiel.com.pl/637, ... -antypodow

Jak znam styl pracy Szczygła, to nie ma tu miejsca na pomyłkę.
Szczególnie jeśli mowa o jednej trzeciej urn.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 13.09.2014 22:40

A ja mam rodzinę w Czechach, dość sporą i nigdy z opisanymi rzeczami się ona nie spotkała.
Nigdy :roll:

Większość pogrzebów jest świecka, zdarza się sporadycznie trzymanie urny w domu,
ale cała reszta to konfabulacje :?
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Relacje wielokrajowe - wycieczki objazdowe



cron
Bułgaria - jak nie pojechać nad morze i wygrać pocztówkę - strona 9
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone