Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Bośnia i Chorwacja moim okiem

Ludzie pytają jak coś wygląda. Plaża, miasteczko, otoczenie... Tu można zakładać tematy z nazwą miejscowości i zdjęciami okolicy. Można wklejać też linki do zdjęć z innych portali by dać jak największy przegląd fotograficzny miejcowości. Proszę nie umieszczać zdjęć pobranych z innych serwisów.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
nikiel
Croentuzjasta
Posty: 170
Dołączył(a): 05.05.2011
Bośnia i Chorwacja moim okiem

Nieprzeczytany postnapisał(a) nikiel » 22.01.2012 22:39

Pasjonat Chorwacji napisał(a):Piękne zdjęcia nikiel.
A przy okazji tematu zakupów - wymieniałeś EUR na KM na miejscu czy kupiłeś u nas? I napisz proszę czy, a jeśli tak to gdzie możesz wymienić EUR na KM w BiH (czy są kantory, czy na poczcie, czy tylko w bankach)? Jaki jest orientacyjny przelicznik? I tak zupełnie orientacyjnie - na każdy dzień, w miarę spokojnego życia, z opłaceniem ewentualnych biletów wstępu, zakupie wyżywienia (niekoniecznie w najdroższych restauracjach :D ) ile trzeba mieć KM na osobę?
Z tego co czytałem to na granicy celnicy mogą sprawdzać czy ma się chyba 50 EUR na każdy dzień, a jak to wygląda w praktyce?


PasjonatChorwacji hvala puno
Jako że w Bośni byłem ponad rok czasu, na początku wymieniałem EUR na KM (BAM wg zakatalogowania w NBP), jednak BiH to nie CRO i praktycznie wszędzie zapłacisz w EUR lub kartami (karty odpadają przy płaceniu na targowiskach). Nie wymieniałem EUR w kantorach tylko w banku i tu trzeba mieć paszport i podpisać kwitek podczas wymiany.
Aktualny kurs 1BAM=2,234PLN
http://www.nbp.pl/home.aspx?f=/kursy/kursy_wiecej.html
Kurs EUR/BAM ustalony prawie na stałym poziomie 1EUR=1,95BAM
http://www.nlbtuzlanskabanka.ba/Pages/Page.aspx?id=eBt6yvW1Wx3uNMJGtdvQiw==&t=Kursne_liste
czyli wszystko łatwo można przeliczyć ceny w KM-ach (BAM-ach) razy 2 mamy ceny w PLN, natomiast podzielić na połowę mamy w EUR :)
Ciężko jest mi określić nawet orientacyjny koszt na jeden dzień na jedną osobę. Będą różne od zamiaru pobytu. W jednym czasie kupowałem jakieś skóry, trochę złota, więc cena pobytu podskoczyła. Za innym razem tylko rewelacyjne przysmaki kuchni bałkańskiej no i oczywiście świetna baklava, wtedy koszt pobytu nie był wysoki. Ceny żywności w sklepach podobne do naszych:
http://www.konzum.co.ba/
(tam wybierz Aktuelnostli lub Akcije i zobacz ceny zaktualnych gazetek Pogledajte oglas lub Prelistajte katalog)
Jeżeli chodzi o konoby, restauracje, ceny są bardzo zbliżone do siebie (z tego co mogę polecić to Ribarska kuća Ponikva w Sije - rewelacyjne dania z ryb łowionych na bieżąco (pstrąg, sum, karp) oraz moje ulubione mesane meso :) ; motel Rodo Teslic - najlepsze lignje na żaru ever :)(dokładnie za Teslicem w kierunku Banja Luki); motel Hajducke Vode)
Link do menu motelu Hajducke Vode - w środy promocja jedzenie - 50%
http://www.hajduckevode.biz/gastro_ponuda.php#
(W lewym dolnym rogu wystarczy kliknąć na Meni-Jelovnik aby zobaczyć ceny restauracyjne)
Nigdy nie zdarzyło mi się aby na granicy ktoś mnie pytał albo sprawdzał o ilość pieniędzy wywożonych bądź wwożonych.

Mam nadzieję że choć trochę info było pomocne.
Pozdrav
Pasjonat Chorwacji
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 894
Dołączył(a): 25.01.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pasjonat Chorwacji » 23.01.2012 09:52

Dzięki nikiel!
Jesteś WIELKI :D !
nikiel
Croentuzjasta
Posty: 170
Dołączył(a): 05.05.2011
Bośnia i Chorwacja moim okiem

Nieprzeczytany postnapisał(a) nikiel » 23.01.2012 17:43

Pasjonat Chorwacji napisał(a):Dzięki nikiel


Nie ma za co :)

Jesteś WIELKI :D !


Nie za bardzo, tylko 1 metr 70 centymetrów ;)
nikiel
Croentuzjasta
Posty: 170
Dołączył(a): 05.05.2011
Bośnia i Chorwacja moim okiem

Nieprzeczytany postnapisał(a) nikiel » 23.01.2012 21:59

Kolejna wyprawa na południe BiH. Jadąc w kierunku Mostaru wręcz obowiązkowym miejscem postoju jest Jablanica (opisywana gdzieś powyżej), nie tylko ze względu na muzeum, punkt widokowy, ale także miejsce gdzie można zjeść wyśmienitą jagnięcinę (i nie tylko). Do obrotu szpikulców rożna wykorzystano przepływającą wodę i koła młyńskie.

Mali slap:)

Obrazek

... się kręci

Obrazek

Po posiłku czas wrócić do źródeł:

Droga do...

Obrazek

U źródła

Obrazek

Z oddali

Obrazek
Szymon1277
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 148
Dołączył(a): 10.06.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Szymon1277 » 24.01.2012 00:16

Fotki jak zwykle super, a na myśl o mesano meso język wypada na brodę :D :P

Pozdrawiam!
nikiel
Croentuzjasta
Posty: 170
Dołączył(a): 05.05.2011
Bośnia i Chorwacja moim okiem

Nieprzeczytany postnapisał(a) nikiel » 24.01.2012 22:10

Szymon1277 napisał(a):Fotki jak zwykle super, a na myśl o mesano meso język wypada na brodę


Dzięki wielkie. Jeżeli chodzi o klimaty bałkańskie i To jedzenie (zwłaszcza mieszane i owoce morza - jak dla mnie) - własnie dla takich chwil się żyje i odlicza kolejne dni do powrotu nad Jadran. 2 tygodnie w former Yugoslavia ładują mi bateryjki na cały rok i to bardziej niż cały miesiąc gdziekolwiek u nas :)
nikiel
Croentuzjasta
Posty: 170
Dołączył(a): 05.05.2011
Bośnia i Chorwacja moim okiem

Nieprzeczytany postnapisał(a) nikiel » 24.01.2012 23:02

Dla chętnych, zmęczonych tematem Cro lub BiH, proponuję małą odskocznię do Hiszpanii.

https://www.cro.pl/forum/viewtopic.php?p=866509#866509
nikiel
Croentuzjasta
Posty: 170
Dołączył(a): 05.05.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) nikiel » 30.09.2013 22:17

W 2013 roku wyjazd nad Jadran miał być zupełnie inny od poprzednich. Szykowała się typowa stacjonarka i to w miejscu, które znałem aż nadto. To tylko Makarska. ... i tu słyszę głosy swojej ekipy, którzy pierwszy raz znaleźli się nad brzegiem Adriatyku - WOW MAKARSKA. Wybór Makarskiej padł podczas jednego z rodzinnych spotkań i ponoć obiecywałem, że nie będę nikogo nigdzie ciągał na żadne wycieczki, wyprawy w góry itd. Nic się nie dzieje... Nuda... Plaża... No dobra skoro obiecywałem to słowa dotrzymam. Jako, że wyjazd organizowany był dla 10 osób w przedziale wiekowym od 10 - 70 lat, no dobra, w tym roku dam radę, poświęcę się. Słowa dotrzymałem, nikogo nie namawiałem, ale sam wytrzymałem 3 dni na nic nierobieniu. Później wróciłem do życia - poranny jogging po okolicy i wyprawa w pobliskie górki. A com widział i com pstryknął chętnie Wam tu przedstawię:

Makarska - jakby ktoś nie wiedział ;)
Obrazek

Zachód
Obrazek

Okolica
Obrazek

Graffiti nad brzegiem
Obrazek

Latarnia
Obrazek

Pozdrawiam
nikiel
Croentuzjasta
Posty: 170
Dołączył(a): 05.05.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) nikiel » 01.10.2013 22:33

Kolejny set ujęć chorwackich z Makarskiej Riviery:

Lekko pochmurno

Obrazek

Na skałkach

Obrazek

Na skarpie

Obrazek

W cieniu

Obrazek

Nie żółta łódź podwodna

Obrazek

Zachód...

Obrazek

Pozdrav
nikiel
Croentuzjasta
Posty: 170
Dołączył(a): 05.05.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) nikiel » 06.10.2013 09:37

Za oknem w Szczecinie szaro, buro i mglisto , więc wracamy nad słoneczne brzegi Adriatyku - przynajmniej foto wyprawą :)

Nad brzegiem
Obrazek

Górki
Obrazek

Rejs
Obrazek

Kolejny zachód
Obrazek
nikiel
Croentuzjasta
Posty: 170
Dołączył(a): 05.05.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) nikiel » 08.10.2013 17:29

Ostatnia wstawka z Makarskiej. W następnych odsłonach wyprawa na Vosac, którego nie było ;)

Obrazek
nikiel
Croentuzjasta
Posty: 170
Dołączył(a): 05.05.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) nikiel » 28.10.2013 19:02

Ruszamy na Vosac. (którego jak się później okaże - nie było). No dobra z tym ruszamy to przesadziłem, wszyscy ruszali na plażę, a ja ruszałem w górki. Godziny poranne, pogoda dopisuje, gdzieś w oddali pojedyncze chmurki na niebie, woda w plecaku, więc w drogę.
Najpierw szybkie przemieszczenie się z apartamentu w kierunku makarskiego targowiska, gdzie zaczyna się szlak właściwy do parku Biokovo.

Obrazek

Następnie wyszukiwanie szlakowych czerwono-białych kółek i do przodu. Początkowo nic ciekawego, maszeruję wzdłuż kolejnych zabudowań Makarskiej, poznając nowe jej rejony.

Obrazek

Po chwili docieram do lasku i drogi wijącej się zacienionymi serpentynami ku górze.

Obrazek

Za kolejnym zakrętem ukazuje się jeden z pierwszych widoków z lotu ptaka na gród Makarska.

Obrazek

Tu chwila przerwy na ochy i achy, kilka fotek, złapanie dwóch dodatkowych oddechów, przywitanie z duńskimi rowerzystami pędzącymi pod górkę i dalej w drogę... ale to już w kolejnej odsłonie.

Pozdrawiam
nikiel
Croentuzjasta
Posty: 170
Dołączył(a): 05.05.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) nikiel » 30.10.2013 21:18

No to dalej w drogę, choć chyba samotnie, bo jakoś tu cicho...
Szlak spokojnie wije się dalej, wciąż lekko pod górkę. Trwa szukanie czerwono-białych kółek. Są. Droga całkiem nieźle oznakowana.

Obrazek

Po dojściu do zabudowań, ukazuje się cmentarz. Skręt w prawo skos i dalej pod górkę.

Obrazek

Mijam pomnik poświęcony tym, którzy zapłacili najwyższą cenę w obronie wolności. Cześć Ich Pamięci.

Obrazek

W chwilowej zadumie podążam dalej, śledząc kolejne drogowskazy - kierunek Vosac.

Obrazek

Na rozstaju dróg doganiam ekipę rowerzystów. Ja idę dalej. Oni chwilowo też, jednak po chwili rezygnują.

Obrazek

Ostatni budynek i wreszcie górki.

Obrazek

...
nikiel
Croentuzjasta
Posty: 170
Dołączył(a): 05.05.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) nikiel » 03.11.2013 23:49

Ruszam dalej. Wzdłuż płotu i przed siebie.

Obrazek

Szlak delikatnie wspina się do góry. Ścieżka szeroka, dobrze oznakowana, więc nie pozostało nic innego jak podziwiać widoki.

Obrazek

Po chwili ukazuje się oznakowanie parku Biokovo, więc już niedaleko ;)

Obrazek

Pogoda dopisuje, widoki wraz ze wzrostem wysokości suuuuuuuuuuper.

Obrazek

Jednak znad wysp nadciąga szarzyzna i coraz więcej chmur.

Obrazek

Chmury zaczynają także królować nad górami.

Obrazek

...cdn.
jak501
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 200
Dołączył(a): 09.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) jak501 » 06.11.2013 21:27

[quote="nikiel"]Kolejna wyprawa na południe BiH. Jadąc w kierunku Mostaru wręcz obowiązkowym miejscem postoju jest Jablanica (opisywana gdzieś powyżej), nie tylko ze względu na muzeum, punkt widokowy, ale także miejsce gdzie można zjeść wyśmienitą jagnięcinę (i nie tylko). Do obrotu szpikulców rożna wykorzystano przepływającą wodę i koła młyńskie.

U źródła

Obrazek

Ale ta fotka nie pochodzi z Jablanicy, w/g mnie to raczej rzeka Buna jak wypływa spod skał w miejscowości Blagaj by następnie wpaść po lewej stronie do Naretwy
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Chorwacja w naszym obiektywie


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Bośnia i Chorwacja moim okiem - strona 6
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone