Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Bośnia i Chorwacja moim okiem

Ludzie pytają jak coś wygląda. Plaża, miasteczko, otoczenie... Tu można zakładać tematy z nazwą miejscowości i zdjęciami okolicy. Można wklejać też linki do zdjęć z innych portali by dać jak największy przegląd fotograficzny miejcowości. Proszę nie umieszczać zdjęć pobranych z innych serwisów.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Pasjonat Chorwacji
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 894
Dołączył(a): 25.01.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pasjonat Chorwacji » 11.01.2012 10:06

Piękne zdjęcia.
W tym roku zamierzam po raz pierwszy zwiedzić kawałeczek Bośni, planuję nocleg w Mostarze, później Medugorie.
Apetyt po obejrzeniu Twoich zdjęć mam ogromny, mam nadzieję, że rzeczywistość będzie równie wspaniała jak obrazy przez Ciebie przedstawione :D
nikiel
Croentuzjasta
Posty: 170
Dołączył(a): 05.05.2011
Bośnia i Chorwacja moim okiem

Nieprzeczytany postnapisał(a) nikiel » 11.01.2012 17:05

Pasjonat Chorwacji napisał(a):Piękne zdjęcia.
W tym roku zamierzam po raz pierwszy zwiedzić kawałeczek Bośni, planuję nocleg w Mostarze, później Medugorie.
Apetyt po obejrzeniu Twoich zdjęć mam ogromny, mam nadzieję, że rzeczywistość będzie równie wspaniała jak obrazy przez Ciebie przedstawione :D


Pasjonat Chorwacji Dzięki i cieszę się, że podobają się fotki z BiH, zwłaszcza, że jak piszesz, za "ich" sprawą chcesz odkrywać kolejny bałkański skrawek. Jestem pewien, że nie będziesz rozczarowany wizytą w Bośni.

Co do zwiedzania Mostar, jak najbardziej wart zobaczenia. Jeżeli zaś chodzi o Medjugorie - zdecydowanie nie moje klimaty - komercja i nic więcej, ale oczywiście nie zniechęcam. Osobiście uważam, że jest dużo więcej ciekawszych miejsc wartych zobaczenia np małych, kameralnych cerkwi, monastyrów itd. Być może mam już zdanie wyrobione ze względu na to, iż w Medjugorie byłem i to co tam widziałem utwierdziło mnie w przekonaniu o komercjalizacji tego miejsca.

Pozdrawiam
Pasjonat Chorwacji
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 894
Dołączył(a): 25.01.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pasjonat Chorwacji » 15.01.2012 19:25

Widziałem u Ciebie zdjęcia z Wodospadów Kravice. Napisz proszę jak tam jechałeś? Czy od strony Ljubuski czy od zachodniej strony rzeki. I napisz czy sa tam jakieś parkingi? Byłem do tej pory w Plitvicach i Krka - tam jest wszystko proste - wielkie parkingi i jasna informacja gdzie jest wejście do PN. Tu nic nie znalazłem.
Ostatnio edytowano 16.01.2012 09:02 przez Pasjonat Chorwacji, łącznie edytowano 1 raz
nikiel
Croentuzjasta
Posty: 170
Dołączył(a): 05.05.2011
Bośnia i Chorwacja moim okiem

Nieprzeczytany postnapisał(a) nikiel » 15.01.2012 21:00

Pasjonat Chorwacji napisał(a):Widziałem u Ciebie zdjęcia z Wodospadów Kravice. Napisz proszę jak tam jechałeś? Czy od strony Ljubuski czy od zachodniej strony rzeki. I napisz czy sa tam jakieś parkingi? Byłem do tej pory w Plitvicach i Kraka - tam jest wszystko proste - wielkie parkingi i jasna informacja gdzie jest wejście do PN. Tu nic nie znalazłem.


Wyjazd nad wodospady Kravice zaplanowaliśmy w czasie objazdówki po południowej Bośni (co niektórzy już by byli oburzeni i poprawiliby mnie na południową Hercegovinę, ale co mi tam). Był Mostar, Pocitelj, Blagaj no i oczywiście wodospady Kravica. Dojechaliśmy do Ljubuski i dalej "śledząc" miejscowych z ręcznikami dojechaliśmy nad wodę. Parking znajduje się w górnej części, od której jednak trochę trzeba zejść w dół (no i później podejść pod górę). Jest jeszcze druga opcja i możliwość zjechania samochodem w dół i pozostawienia samochodu wzdłuż drogi. Nie jest to park narodowy znany z Plitvic czy Krka, tu jest typowa dzicz bez opłat ale również bez nadzoru i toalet. Na dole znajduje się jakaś knajpka z napojami i lodami. Droga faktycznie kiepskawo oznakowana, jednak trudy dojazdu rekompensują widoki i możliwość kąpieli w chłodnych wodach Kravicy.
Pozdrav
nikiel
Croentuzjasta
Posty: 170
Dołączył(a): 05.05.2011
Bośnia i Chorwacja moim okiem

Nieprzeczytany postnapisał(a) nikiel » 15.01.2012 21:17

W czasie zimowo - jesiennej pluchy proponuję letnie klimaty wprost znad Kravickich wodospadów.

Obrazek

... i oby do lata :) (no niech tam - nawet do ciepłej wiosny)
nikiel
Croentuzjasta
Posty: 170
Dołączył(a): 05.05.2011
Bośnia i Chorwacja moim okiem

Nieprzeczytany postnapisał(a) nikiel » 17.01.2012 23:01

Jako, że kilka linków wyżej było co nieco o "wyprawach krzyżowych", to ja może dla odświeżenia tematu, właśnie tak spod znaku krzyża...

Monastyr Ozren (Petrovo)

Obrazek

Pomiędzy drzewami

Obrazek

Udając się do tego monastyru można dodatkowo skorzystać (w okresie bliższym lata) z dwóch rodzajów rozrywek w postaci kąpieli termalnych (niestety nie pamiętam nazwy miejscowości, jednak nie sposób nie zobaczyć kąpieliska, ponieważ znajduje się przy samej drodze Doboj-Petrovo) oraz kąpieli w sztucznym zbiorniku wykorzystującym przepływający górski strumień (na okres zimy woda ze zbiornika jest spuszczana i zbiornik napełniany jest około maja - kąpiel w nim w maju to prawdziwy hard core :) Kolor wody (lekko brunatny) w kąpielisku termalnym może lekko przerażać ze względu na sporą zawartość żelaza. Jednak po kąpieli przyciąganie płci przeciwnej gwarantowane :) Sztuczne kąpielisko znajduje się w pobliżu samego monastyru Ozren. Oba kąpieliska są płatne, ale za niewielkie pieniądze (z tego co pamiętam ok 5 zł za cały dzień). Przy sztucznym kąpielisku będzie funkcjonował motel (być może już jest otwarty, gdy byłem tam w 2009, był w trakcie budowy), z całą pewnością otwarta jest konoba, w której można zjeść rewelacyjne jela ispod saća. Dodatkowo jadąc nad kąpielisko można zauważyć groty wykute w skałach - naturalne lodówki, a w czasach wojny domowej ...

Lodówko-spiżarnie (naturalnie że naturalne)

Obrazek

Pustki w termach

Obrazek

Termy 2

Obrazek

Kolejna budowla spod znaku krzyża z ciekawą historią mieści się na granicy Teslic - Banja Vruciaca za sprawą rezydującego tam popa Savo, który w czasie wojny był jednym z przywódców krwawych działań na terenie RS. Masowe groby organizowane były w okolicach Hajducke Vode (opisywane kilka linków powyżej).

Teslic (Banja Vrucica)

Obrazek

Teslic (Banja Vrucica)2

Obrazek

Teslic (Banja Vrucica)3

Obrazek

Oczywiście budowli spod znaku krzyża jest wiele wiele więcej, niektóre kryją tajemnice minionych lat, jak choćby ta z Teslica, kolejne są po prostu miejscem wartym zobaczenia ze względu na architekturę czy wytwarzane tam rękopisy. Przebywając na terenie RS-u warto również odwiedzić monastyr Liplje (przy drodze Doboj-Banja Luka)

Pozdrawiam
nikiel
Croentuzjasta
Posty: 170
Dołączył(a): 05.05.2011
Bośnia i Chorwacja moim okiem

Nieprzeczytany postnapisał(a) nikiel » 18.01.2012 22:39

... tu cichosza, tam cicho sza...

Od kilku linków zastanawiam się nad sensem wstawiania jakichkolwiek zdjęć
i pisania czegokolwiek, ponieważ na myśl przychodzi prawie że monolog (z pewnymi wyjątkami, za które dziękuję). Brak jakiegokolwiek zainteresowania czy konstruktywnej krytyki. Natyrałeś się stary, co nieco napisałeś ... ale znowu dla siebie.

Dobra wyżaliłem się i mam odrobinę nadziei, że dacie znać czy jest sens wstawiania kolejnych fot, pisania, czy coś poprawić - cokolwiek.

Pozdrawiam walcząc z zimową chandrą
Szymon1277
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 148
Dołączył(a): 10.06.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Szymon1277 » 18.01.2012 23:01

Cześć

Wklejaj dalej,pomożesz innym w walce z zimowym dołem :wink:
Hercklekot
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1267
Dołączył(a): 23.10.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Hercklekot » 19.01.2012 01:58

Nikiel, jest druga w nocy a ja oglądam Twoje fantastyczne zdjęcia, więc się tu nie kryguj jak panienka na wydaniu tylko wklejaj, pisz, oczy ciesz... :D
onyxx72
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 44
Dołączył(a): 14.05.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) onyxx72 » 19.01.2012 04:38

Nikiel,
wklejaj,to miod na moje oczy :D
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 19.01.2012 07:22

Przestań się mazać chłopie!



:wink:
Pasjonat Chorwacji
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 894
Dołączył(a): 25.01.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pasjonat Chorwacji » 19.01.2012 15:57

To ja już się będę wpisywał za każdym razem, gdy tu zajrzę :)
nikiel
Croentuzjasta
Posty: 170
Dołączył(a): 05.05.2011
Bośnia i Chorwacja moim okiem

Nieprzeczytany postnapisał(a) nikiel » 20.01.2012 20:11

Hejka dzięki wszystkim za zostawienie śladu swojej bytności. Nie chodziło mi o cukrowanie na siłę. Walcie śmiało co się nie podoba. Skoro jest to Cro w obiektywie, to zwracam szczególnie uwagę na parametry techniczne, kompozycje zdjęć aby poprawiać własny warsztat. Od jakiegoś czasu fotografia stała się czymś znacznie więcej niż tylko zainteresowaniem. Staram się łączyć 2 pasje podróże i fotografię. Opisując co nieco, staram się również zachęcić innych do odwiedzenia opisywanych miejsc.
Weekend się zbliża a i chandra zimowa zaleczona więc jest ok.

Jacek S napisał Przestań się mazać chłopie! ;) - aż tak źle to nie było :)

Pozdrawiam Cro maniaków i Foto maniaków :)
nikiel
Croentuzjasta
Posty: 170
Dołączył(a): 05.05.2011
Bośnia i Chorwacja moim okiem

Nieprzeczytany postnapisał(a) nikiel » 21.01.2012 18:04

Był czas na RS, więc pora na FBiH ;). Wycieczka do Tesanj to nie tylko kwestia czysto krajoznawcza. Warto odwiedzić to miejsce z powodów cenowo-zakupowych. Po dawnej ulicy złotników pozostało tylko wspomnienie, jednak warto sprawdzić oferty miejscowych złotników zarówno w Tesanj, jak i w Jelahu ze względu na ceny (niższe niż w Polsce) oraz różnorodność produktów. Dodatkowo osoby lubiące wyroby skórzane mogą sobie pozwolić na odrobinę szaleństwa, kupując produkty w cenach lepszych niż u nas w kraju. (szczególnie dobre oferty w okresie Ramadanu) Dla zainteresowanych adres strony: http://www.koteks.ba/
Zakład tekstylny produkujący skarpety trekkingowe z przeznaczeniem na eksport ma również sklep firmowy oferujący swoje wyroby bardzo dobrej jakości w Tesanj po 2 -3KM (ok 4-6 PLN). W kraju za produkty podobnej jakości trzeba by zapłacić 20-30 PLN, więc przy okazji wizyty w Tesanj warto odwiedzić te miejsca.

Spojrzenie na zamek

Obrazek

Spojrzenie z góry

Obrazek

Pod górkę

Obrazek

...to już nie smoka epoka ;)

Obrazek

Smutne wspomnienie minionych lat

Obrazek
Pasjonat Chorwacji
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 894
Dołączył(a): 25.01.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pasjonat Chorwacji » 22.01.2012 15:49

Piękne zdjęcia nikiel.
A przy okazji tematu zakupów - wymieniałeś EUR na KM na miejscu czy kupiłeś u nas? I napisz proszę czy, a jeśli tak to gdzie możesz wymienić EUR na KM w BiH (czy są kantory, czy na poczcie, czy tylko w bankach)? Jaki jest orientacyjny przelicznik? I tak zupełnie orientacyjnie - na każdy dzień, w miarę spokojnego życia, z opłaceniem ewentualnych biletów wstępu, zakupie wyżywienia (niekoniecznie w najdroższych restauracjach :D ) ile trzeba mieć KM na osobę?
Z tego co czytałem to na granicy celnicy mogą sprawdzać czy ma się chyba 50 EUR na każdy dzień, a jak to wygląda w praktyce?
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Chorwacja w naszym obiektywie


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Bośnia i Chorwacja moim okiem - strona 5
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone