Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Bałkańskie impresje 2007

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
kaszubskiexpress
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14582
Dołączył(a): 12.04.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) kaszubskiexpress » 11.05.2008 20:49

Plavac dopiero dzisiaj pzeczytałem Twoją relację, w całości. Napisać, że jest się pod wrażeniem zabrzmi banalnie.
Mam prosbę a właściwie apel, żebyś nie wybierał się za koło podbiegunowe, bo gdy zaczniesz o tamtych miejscach pisać z takim ciepłem jak o Bałkanach, to obawiam się, że w wiadomościach będziemy oglądać informacje o polakach paradujących po Grenlandii w koszulkach na ramiączkach.

pozdrav.
plavac
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4893
Dołączył(a): 11.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) plavac » 11.05.2008 22:47

Kaszubskiexpress-ie : bardzo serdecznie się rozbawiłem :)
Nie wybieram się za koło podbiegunowe,choć od przyjaciółki mam zaproszenie na Islandię. Ale tam jest tak dużo gorących źródeł, że nawet koszulki na ramiączkach są nadmiarem odzieży :wink:
Dzięki za ciepłe słowa. Czekam na Twoją relację . A do Cro już tęsknię - jeszcze 2 miesiące 8)
Dr Seselj
Croentuzjasta
Posty: 222
Dołączył(a): 19.07.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dr Seselj » 19.01.2009 15:59

Małe sprostowanie - "srećan put" używają Serbowie - cieszę się zatem, że tak Cię wzruszył ten zwrot. Chorwaci mówią raczej twardo "sretan put".
Twoja drobna pomyłka pokazuje tylko jak drobne i często niewyczuwalne dla obcokrajowca są różnice pomiędzy serbskim a chorwackim (ewentualnie, jak kto woli, jeszcze bośniackim).
Muszę przyznać, że zdziwiony też niezmiernie byłem, czytając początek Twojej relacji, odnoszący się do Serbii i języka serbskiego. Przecież nie jest chyba tajemnicą, że nie jest to żadna emanacja rosyjskiego, tylko język południowosłowiański, zbliżony bardzo do chorwackiego (wersja poprawna politycznie) bądź, jak niektórzy językoznawcy twierdzą, dialekt wojwodińsko - szumadijski języka serbsko - chorwackiego lub chorwacko - serbskiego. Urzędowe języki w Bośni, Chorwacji i Czarnogórze oparte są na dialekcie wschodniohercegowińskim. Najbardziej zauważalna róznica jest w wymowie - w Serbii wymawia się twardo prasłowiański dźwięk "jat", czyli długie "e" - np. reka, devojka (tzw. ekawica). Natomiast w dialekcie wschodniohercegowińskim wymawia się go miękko - rijeka, djevojka (tzw. jekawica), a w Czarnogórze wręcz bardzo miękko - np. djevojka wymawiają "dźewojka".
Nie muszę oczwyiście dodawać, że Serbowie w Bośni i Chorwacji mają również wymowę miękką (jekawską).
plavac
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4893
Dołączył(a): 11.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) plavac » 21.01.2009 15:55

Witaj, Dr Seselj.
Bardzo cenny komentarz,szczególnie po tak długim czasie od napisania relacji.
Nie jestem znawcą jezyków słowiańskich. O rodzajach wymów przeczytałem przed pierwszym wyjazdem do Chorwacji i to cała moja wiedza na ten temat. Pisząc o skojarzeniach z Rosją przy wjeździe do Serbii miałem na myśli podobieństwo pisowni - cyrylica - a nie genezę języka serbskiego, oraz pewnego rodzaju podobieństwo w stylu uprawiania polityki zagranicznej. Dlatego - moje wspomnienia - to impresje. Z dopuszczalną przeze mnie dozą nieuniknionych "pomyłek" :wink:
Pozdrawiam :)
Dr Seselj
Croentuzjasta
Posty: 222
Dołączył(a): 19.07.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dr Seselj » 22.01.2009 00:30

Wszystko rozumiem i też podchodzę do tematu z przymrużeniem oka.
A co do alfabetu w Serbii, to warto wiedzieć, że stosowane są zamiennie zarówno cyrylica, jak i tzw. latinica. Wszystkie litery mają swoje odpowiedniki w obu alfabetach. W czasach Jugosławii generalnie język serbsko-chorwacki mógł być zapisywany oboma alfabetami i w jednej z dwóch wymów, które opisałem w poprzednim poście. Były też dwa standardy słownikowe - tzw. zagrzebski (np. kolodvor, otok) i belgradzki (np. stanica, ostrvo).
A co do metod prowadzenia polityki zagranicznej, to nie przesadzajmy. Obecnie w Serbii rządzi centrolewicowa koalicja, bodaj najbardziej proeuropejska i najmniej nacjonalistyczna w całej byłej YU.
plavac
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4893
Dołączył(a): 11.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) plavac » 22.01.2009 09:50

Nie wiedziałem o istnieniu równolegle dwóch pisowni.
Jednak to wiedza jest drogą do prawdy - a nie tak zwane pierwsze wrażenie . Ono z kolei ustala nasze widzenie sprawy w ciągu kilkunastu sekund i potem trudno sobie wytłumaczyć, że jest inaczej .
Cenne te uwagi, szczególnie że w mojej rodzinie wiedziemy historyczno-polityczne spory serbsko-chorwackie, najzupełniej w przyjaznej atmosferze. Żartujemy, że oba narody powinny się od nas uczyć.
Jeszcze jedno ad vocem - w 2007 wspominałem politykę tzw.Wielkiej Serbii. To była polityka o zabarwieniu imperialistycznym. Stąd odniesienie do Rosji. Ale o tym była gigantyczna dyskusja w wątku w sprawie Kosowa.
Nie będziemy jej powielać .
Pozdrawiam :)
Dr Seselj
Croentuzjasta
Posty: 222
Dołączył(a): 19.07.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dr Seselj » 22.01.2009 14:31

Tablice z nazwami ulic czy instytucji publicznych oraz dokumenty urzędowe są pisane cyrylicą. Ale już np. drogowskazy najczęściej są pisane w obu alfabetach, a czasem wręcz tylko latinicą.
Dowolność istnieje również w książkach, gazetach, czy w telewizji. Np. napisy w publicznej RTS są cyrylicą, a w prywatnym B92 latinicą.
Większość stron internetowych również ma dwie wersje alfabetu.
Co ciekawe, serbska wersja cyrylicy dość znacznie się różni od standardowej redakcji, z niewielkimi modyfikacjami używanej w innych słowiańskich państwach prawosławnych.
zawodowiec
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3461
Dołączył(a): 17.01.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) zawodowiec » 22.01.2009 15:05

W Vojvodinie często są nawet potrójne tablice, oprócz cyrylicy i łacinki jeszcze po węgiersku :)
plavac
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4893
Dołączył(a): 11.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) plavac » 22.01.2009 16:30

Czyli Serbia chce jednak bardzo do UE ...
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 31.01.2009 18:14

Piotrze, dopiero dzisiaj przeczytałem Twoją relację... :oops: ...wspominałeś w "Koziołkowie" o Albanii, Grecji i Czarnogórze, ale żadna moja szara komórka nie zapamiętała informacji o TAAAKIEJ relacji 8O
Nie chcę powtarzać słów moich przedmówców, choć kadzić nigdy za wiele :wink: :lol: ... ale oprócz tego podstawowego fachu, masz widzę inne...oj masz :lol: :lol:
Serdecznie pozdrawiamy
N i S
plavac
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4893
Dołączył(a): 11.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) plavac » 01.02.2009 10:36

Cieszę się, że chcieliście się ogrzać bałkańskim ciepełkiem :wink: Właśnie na takie zimowe wieczory była ta pisanina.
Też Was pozdrawiamy - gorąco, meksykańską falą 8)
Tymona
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2140
Dołączył(a): 18.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Tymona » 04.02.2009 18:39

Plavacu, cieszę się, że "coś' (a może to Bogowie z Olimpu?) sprawiło, że tu zajrzałam :D :D :D

Silę się na "oryginalność", żeby napisać coś "oryginalnego" na temat Twojej "oryginalnej" opowieści. I stwierdzam, że mój wysiłek marny, bo "oryginalność" to zdecydowanie Twoja dewiza :D :D :D

odtejporyfanka
:papa:
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 04.02.2009 18:43

Tymona napisał(a):....
odtejporyfanka
:papa:


No to musisz Go jeszcze posłuchać przy ognisku z gitarą... :lol:
Tymona
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2140
Dołączył(a): 18.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Tymona » 04.02.2009 18:52

slapol napisał(a):
Tymona napisał(a):....
odtejporyfanka
:papa:


No to musisz Go jeszcze posłuchać przy ognisku z gitarą... :lol:


Jak mus, to mus :lol: no trudno - co robić :wink: :D
:papa:
plavac
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4893
Dołączył(a): 11.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) plavac » 04.02.2009 22:16

Tymona napisał(a):
slapol napisał(a):
Tymona napisał(a):....
odtejporyfanka
:papa:


No to musisz Go jeszcze posłuchać przy ognisku z gitarą... :lol:


Jak mus, to mus :lol: no trudno - co robić :wink: :D
:papa:


Tymono - biorę się do ćwiczeń :) Nie mogę zawieść fanki ! Do maja codziennie surowe jajeczko na dzień dobry i zero kibicowania na żywo :wink:
Miło mi, że się podobało. Tamta wena na pewno spłynęła z tronu Zeusa. No i gdzie teraz szukać nowej ... 8)
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży



cron
Bałkańskie impresje 2007 - strona 4
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone