Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Alpejskie wędrówki i wspinaczki

Wycieczki objazdowe to świetny sposób na zwiedzenie kilku miejsc w jednym terminie. Można podróżować przez kilka krajów lub zobaczyć kilka miast w jednym państwie. Dla wielu osób wycieczki objazdowe są najlepszym sposobem na poznawanie świata. Zdecydowanie warto z nich korzystać.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58937
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 13.02.2011 15:42

Crayfish napisał(a):Sporo zdjęć przypomina widokami Tatry Wysokie.
Chyba nie na darmo twierdzą że Wysokie mają alpejską budowę.

Dokładnie tak. :)

Crayfish napisał(a):Ale widoczki oczywiście inne i jak zwykle cudne.

I różnice wyskości inne. 8)

Pozdrawiam,
Wojtek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58937
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 14.02.2011 13:55

Tym razem nie przystroiłem relacji ładnym alpejskim jeziorkiem (nie licząc widoku z grani na Gosauseen), ale z uwagi na dzisiejszą datę - dla wszystkich czytających Alpejskie Serducho. ;)

Pozdrawiam,
Wojtek
zawodowiec
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3461
Dołączył(a): 17.01.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) zawodowiec » 14.02.2011 15:16

Nie licząc skałek pod Wiedniem, w austriackich Alpach byłem tylko raz - spotkani Austriacy byli rzeczywiście bardzo sympatyczni i fajnie się z nimi gadało. W przeciwieństwie do Ciebie w ich języku tylko trochę dukam, ale na szczęście dobrze znali angielski :)
Ten Ahornkar to najpierw myślałem że to jakiś żołędny kocioł (skojarzenie z ang. acorn - żołądź) ale rzeczywiście sprawdziłem że masz rację.
Rzadko zaglądam bo w ogóle rzadko na forum mam czas, ale tu i na Kanarki musiałem. Pytanie gdzie dalej... chyba w Pireneje :)
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58937
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 15.02.2011 00:38

zawodowiec napisał(a):Rzadko zaglądam bo w ogóle rzadko na forum mam czas, ale tu i na Kanarki musiałem. Pytanie gdzie dalej... chyba w Pireneje :)

Nie wiem, czy Ci ułatwię, ale w skrócie - to w Pirenejach akurat Faja de las Flores w Ordesie (taki trochę dolomitowy trawers), w Bośni Troglav w paśmie Dinary, a na Korsyce Dziura po Bombie. :D

Pozdrawiam,
Wojtek
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 19.02.2011 14:55

Świetna relacja.

Crayfisch mnie podpuścił, zaciekawił , doinformował więc zarezerwowałam noclegi.
Jedziemy w czerwcu.

Teraz Ty sprawiłeś, że już szukam odpowiednich butów dla mojej rodziny i chyba trochę powędrujemy.

Oczywiście, to nie może być taki hardcore jak Twój, ale znajdę jakieś szlaki dla przeciętniaków.

Dziękuję. :lol: :lol:
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58937
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 19.02.2011 16:28

agnieszka-bg napisał(a):Teraz Ty sprawiłeś, że już szukam odpowiednich butów dla mojej rodziny i chyba trochę powędrujemy.

Oczywiście, to nie może być taki hardcore jak Twój, ale znajdę jakieś szlaki dla przeciętniaków.

Miło mi, Agnieszko, że zajrzałaś i tutaj. :)

Moje trasy, rzeczywiście, bywają czasem nieco wymagające. :lol:
Ale i ja lubię się po prostu powłóczyć, czasem bez szukania jakiegoś wybitnego szczytu, czy trudnej drogi. Znajdą się i w tym wątku spacerowe trasy. :)

Pozdrawiam,
Wojtek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58937
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 19.02.2011 17:57

Rzeczywiście, ze szczerbiny otwiera się widok na najwyższe partie Gosautal. Przeciwległe granie giną w chmurach, ale stojące u ich stóp Adamekhütte pławi się w promieniach słonecznych.
Schronisko wydaje się być na wyciągnięcie ręki, ale to złudzenie. Miną jeszcze dwie godziny, nim do niego dotrę.

Obrazek

Szerokim łukiem trawersuję pod ścianami Hochkesselkopf i nieco bardziej oddalonego Torstein. Spod tego drugioego szczytu, nieznacznie tylko niższego od Hoher Dachstein, opada na moją stronę maleńki lodowczyk - Kleiner Gosaugletscher - ale teraz już bardziej przypomina strome pole snieżne.

Obrazek

Obrazek

Szlak wiedzie najpierw w kierunku wschodnim i schronisko - przez cały czas widoczne - nie chce się ani trochę przybliżyć. Dopiero gdy skręcam na północny wschód, zaczyna powoli rosnąć w oczach. Przechodzę poniżej lodowca Gosau, a po lewej otwiera się widok na Gosaukamm, przez który przechodziłem rano.

Obrazek

Obrazek

Wreszcie zostawiam lodowiec za sobą i zmierzam wprost do schroniska Adamek. Nie ja jeden - akurat mała grupka schodzi lodowcem. Jak się wkrótce przy schronisku dowiaduję, przeszli właśnie z Simonyhütte, w którym spędziłem wcześniej jedną noc.
Zasiadam z piwkiem przy stole przed schroniskiem i chłonę alpejski klimat. W Gosaukamm wyróżnia się najbardziej Biskupia Mitra.

Obrazek

Obrazek

Mimo, iż niebo jest w sporej mierze zachmurzone, raz po raz coś się z obłoków wyłania. To Mitterspitz się pokaże, to znów Torstein.
A na Gosautal słońce wypuszcza wiązkę promieni. Jest cudnie.

- Noch ein Bier, bitte...

Obrazek

Obrazek
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 19.02.2011 18:25

Franz napisał(a): Jest cudnie.

Prawda cudnie ! :roll:
Franz napisał(a):- Noch ein Bier, bitte...

Należy się ... zasłużone !

:)
Crayfish
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1744
Dołączył(a): 11.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Crayfish » 19.02.2011 21:35

agnieszka-bg napisał(a):Świetna relacja. Crayfisch mnie podpuścił

Nie podpuścił - napisał tylko o rejonie i wkleił zdjęcia.
Masz tu prostą wyszukiwarkę szlaków w Alpach (ustawiłem na Twój region pobytowy):
Szlaki w Austrii

Na miejscu w pierwszym lepszym punkcie informacji turystycznej dostaniesz mapkę szlaków. W rejonie gdzie jedziesz aż czerwono od szlaków.

Franz:

Ostatnie zdjęcie i przed-przed ostatnie - zobacz jakie piękne powtórki skalne (pierwszy plan i kolejny) - jak kopia - tylko dalej.
Urodzaj schronisk w Austrii też mi się bardzo podoba.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58937
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 20.02.2011 13:41

mariusz-w napisał(a):Należy się ... zasłużone !

Wiesz... ja jestem z natury oszczędny i zawsze staram się wydać mniej niż więcej. Ale są pewne kwestie, których nijak pominąć się nie da.
Piwo jest wkomponowane w alpejski krajobraz.
;) 8)

Crayfish napisał(a):Masz tu prostą wyszukiwarkę szlaków w Alpach

Przy okazji i ja sobie też wirtualnie powędrowałem po tych szlakach. Fajne te mapy mają. :)

Crayfish napisał(a):Ostatnie zdjęcie i przed-przed ostatnie - zobacz jakie piękne powtórki skalne (pierwszy plan i kolejny) - jak kopia - tylko dalej.

Zgadza się. :)
Mnie się czasami zdarza nawet specjalnie polować na podobieństwa pierwszego planu z dalszymi. Ale w tym przypadku nie musiałem się starać. :D

Crayfish napisał(a):Urodzaj schronisk w Austrii też mi się bardzo podoba.

Oj, tak. Można przewędrować Alpy, korzystając z noclegów w schroniskach. Jedyny ból, to krótki czas ich funkcjonowania...

Pozdrawiam,
Wojtek
Fatamorgana
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6257
Dołączył(a): 08.09.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Fatamorgana » 21.02.2011 20:37

No i ceny... dla oszczędnych... jednak to kosztuje trochę. :wink:
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58937
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 21.02.2011 23:18

Fatamorgana napisał(a):No i ceny... dla oszczędnych... jednak to kosztuje trochę. :wink:

Owszem, za darmo nie jest. Chociaż, przy kursie euro w ostatnich latach różnice w stosunku do cen polskich schronisk nie są specjalnie duże. Oczywiście, biorę pod uwagę zniżkę przysługującą na legitymację Alpenvereinu.

Pozdrawiam,
Wojtek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 58937
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 25.02.2011 13:32

Robi się już późne popołudnie i trzeba się zbierać. Dolina jest dosyć długa i zapewne końcówka drogi wypadnie już po ciemku.
Zostawiam schronisko i zaczynam schodzić pod granią Schreiberwandeck.

Obrazek

Obrazek

Szlak łagodnie wykręca w lewo i dochodzę na skraj bardzo stromej Kreidenbachtiefe. Widać stąd komplet jezior Gosau - pomiędzy leżącym u stóp Zadnim oraz dalekim Przednim daje się zauważyć maleńki Staw Gosau.
Po lewej stronie Zadniego - Hinterer Gosausee - widać drogę. Do niej teeraz muszę dotrzeć niekończącymi się krótkimi zakosami.

Obrazek

Obrazek

Kolejne ujęcie już po przejściu więcej niż połowy tego odcinka.
Aż wreszcie jestem nad jeziorem.

Obrazek

Obrazek

Różnica wysokości pomiędzy Zadnim, a Przednim Jeziorem, gdzie stoi mój samochód, to zaledwie 220 metrów. Ale dzieli je dobrych kilka kilometrów.
Ostatnie spojrzenie za siebie i teraz trzeba dobrze nogi wyciągać.

Obrazek

Obrazek

To już ostatnia fotka, którą jeszcze zamieszczę z tego dnia. Kolejną robiłem już z lampą błyskową, ale ściekająca po trawkach i mchach woda znacznie ladniej wyglądała w naturze niż potem na fotce.

Obrazek

Jest już zupełnie ciemno, gdy kończę trasę. Nigdzie o tej porze już nie pojadę.
Piwko, obiadek i lektura mapy przy czołówce i złocistym trunku. Decyduję się na ostatnią wycieczkę w Dachsteinie - tym razem od południa. A więc - jutro czeka mnie najpierw objazd całego masywu i dosyć późno wyruszę w trasę. Pora spać.
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18196
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 27.02.2011 13:17

Dzień dobry :) Czy Pan zamawiał budzenie :?: :wink:


Miłego dnia życzę . . .


Piękny ten Dachstein i kuszący bardzo . . .


Pozdrawiam
Piotr
Fatamorgana
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6257
Dołączył(a): 08.09.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Fatamorgana » 27.02.2011 19:30

Na trzecim zdjęciu miałeś wybitnie ciekawe efekty świetlne!
Oj, dałoby się coś z tym jeszcze zrobić....
Takie strome ściany wiszące w późnym słońcu nad jeziorami to nieczęsty widok. Tym bardziej wryły mi się właśnie w pamięć ściany Gosaukamm, bo wygląda to jakby kamień który odpadnie od takiej ściany leciał niemal prosto do jeziora.
Ciekaw jestem, czy w poprzek tych ścian jest jakaś ferratka...?
Bo poniżej idzie ścieżka- to pamiętam.

Pozdr.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Relacje wielokrajowe - wycieczki objazdowe


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Alpejskie wędrówki i wspinaczki - strona 13
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone