Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

3-20.IX.2010 - Plitvice, Tribunj, Brela i cudny Hvar :)

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
bluesman
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6630
Dołączył(a): 25.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) bluesman » 25.07.2013 21:55

Czekam tak jak czekają moi przedwpisowcy :)
Anai
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3715
Dołączył(a): 08.11.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Anai » 25.07.2013 22:20

To ja też czekam :-D
CROnikiCROpka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2171
Dołączył(a): 04.03.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) CROnikiCROpka » 26.07.2013 00:34

Będę podczytywać :)
andy_n
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 186
Dołączył(a): 06.03.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) andy_n » 26.07.2013 09:22

Dosiadam się do czytelni :-)
Vesna
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 180
Dołączył(a): 19.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vesna » 26.07.2013 21:32

Witam miłych Czytaczy i natenczas kontynuuję :)

Podążamy w stronę morza. Pogoda jest taka sobie (wrzesień!), mgła, trochę deszczu, 16 stopni... ale tylko do momentu minięcia Velebitu. Albowiem za osławionym tunelem Sveti Rok, określanym również tunelem "zimno-ciepło" (bardzo podoba mi się ta nazwa!), który ma prawie 6 km długości... zmienia się klimat! Na śródziemnomorski, hehe :) I tak z deszczu i 16 stopni wjeżdżamy niespodziewanie w pełne słońce, a temperatura podnosi się do 24. Szeroką, równą i prawie pustą autostradą - wymarzoną do jazdy! - zmierzamy w stronę Vodic.

TRIBUNJ I VODICE

Po przybyciu na wybrzeże i objechaniu okolicy decydujemy się na szukanie kwatery w cichym, spokojnym Tribunj. Ceny apartamentów wszędzie są podobne – ok. 30 euro za dobę. Pierwsze podejście nie trafione - kwatera wygląda mało zachęcająco i niezbyt czysto. Drugie - drożej i - jak dla nas - nieco za bogato. Przy trzeciej próbie trafiamy do przesympatycznej starszej pani Walerii, od której wynajmujemy dwa przyjemne pokoiki z kuchnią, łazienką i balkonem, 50 metrów od morza. Gospodyni na powitanie częstuje nas pieczywem, wędzonymi sardelami i pomidorami. Później, przez cały pobyt, przynosi nam pyszne obiady oraz owoce: figi i winogrona. Świeżych fig - które uwielbiam! - najadam się do oporu :) Tym bardziej, że podczas spacerów trafiamy na takie bezpańskie i wolnostojące :) więc nie tylko pani Waleria jest naszym źródłem zaopatrzenia.

W Tribunj nie ma zbyt wielu atrakcji - parę sklepików i kilka restauracji, stosunkowo drogich. Można wspiąć się na górujące nad miastem wzniesienie, z którego rozpościera się piękny widok na okolicę, i obejrzeć z bliska ruiny kościoła Św. Mikołaja. Plaża jest skalista, bardzo malownicza i prawie zupełnie pusta - daje się odczuć, że to już po sezonie. W Vodicach - do których chodzimy na spacery - spotykamy nieco więcej turystów, ale tam również nie ma tłumów. I tak jest idealnie :)
Vesna
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 180
Dołączył(a): 19.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vesna » 26.07.2013 21:42

No i fotki... żebym tak jeszcze pamiętała gdzie dokładnie były robione...
Załączniki:
P9063099.JPG
P9063105.JPG
P9073135.JPG
Tribunjowa plaża.
P9073125.JPG
Widok z naszego balkonu.
P9063107.JPG
P9063116.JPG
P9083228.JPG
Vesna
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 180
Dołączył(a): 19.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vesna » 27.07.2013 14:49

PARK NARODOWY KRKA

Z Tribunj wybieramy się na wycieczkę do Parku Narodowego Krka. Park, obejmujący swoim zasięgiem rzekę Krkę i jej okolice, jest ogromny i zwiedzenie go całego (Roški slap, Skradinski buk, Visovac, Monastyr Krka) należałoby zapewne rozłożyć na dwa dni. My spędzamy tam zaledwie kilka godzin, ale pięknych miejsc i tak widzimy co niemiara. Część trasy przejeżdżamy busem, wracamy zaś górskim szlakiem na piechotę.
Załączniki:
P9083194.JPG
P9083170.JPG
P9083159.JPG
P9083156.JPG
Vesna
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 180
Dołączył(a): 19.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vesna » 27.07.2013 14:59

BRELA I BAŠKA VODA

Gościnne progi pani Walerii - obdarowani na pożegnanie liśćmi laurowymi (które nasz gospodyni zrywa przed domem), suszonymi figami i figami świeżymi na drogę - opuszczamy z niejakim żalem. Udajemy się dalej, na południowy wschód. Dojeżdżamy do prawie zupełnie pustej autostrady i bardzo szybko docieramy do trasy prowadzącej do Breli i Makarskiej. (Czy też do Makarski? Zawsze mam z tym problem.) Po drodze na dół, w stronę morza, mamy przyjemność podziwiać widoki zapierające dech w piersiach - potężne góry wspaniale kontrastują z turkusowym morzem i błękitnym niebem. Pogoda dopisuje, świeci słońce, a powietrze jest przejrzyste.

Planujemy przejechać przez Brelę i Baškę Vodę, a nawet dotrzeć do Makarski - wszystko to w poszukiwaniu najlepszej i najdogodniejszej, a zarazem najtańszej kwatery na całej Makarskiej Riwierze ;-) Chcemy mieć piękne plaże, ciszę i spokój, widok na morze, niedaleko do restauracji i sklepów... Plan nasz realizujemy jakby w połowie, ponieważ to, co wymienione powyżej, znajdujemy nie szukając - a właściwie nie wysiadając nawet z samochodu. Powoli mijamy prawie całą Brelę i już przy wyjeździe z miasteczka zatrzymujemy się, zwabieni przez starszego pana. Oglądamy apartament, który jest naprawdę ładny - pokój z łazienką (w łazience mocno kusi mnie niespotykana na kwaterach... wanna!), obszerną i jasną kuchnią, i wielkim tarasem.

P9113297.JPG
Tarasik :)


Widok oczywiście na morze. Mój zadowolony mąż z błogim uśmiechem na twarzy tylko przytakuje, ja jednak kręcę nosem i udaje mi się zbić cenę z 40 euro za noc do 35. Dobre i to! Chwilę później pojawiają się wątpliwości – nie obejrzeliśmy plaży, nie wiemy jak daleko jest do restauracji, sklepu ("tri minuty pješice" - ale nie wiadomo czy naszemu gospodarzowi, panu Ivanowi, można zaufać)... Szybko jednak okazuje się, że od ładnej żwirowej plaży dzieli nas zaledwie kilkadziesiąt metrów (schodami w dół), a od centrum zarówno Breli, jak i Baški Vody może pięć minut spaceru.

P9103234.JPG
Plaża w Breli.


P9103262.jpg


P9103268.JPG


P9103270.JPG


Baška Voda wygląda zupełnie inaczej niż Vodice - jest tłoczna, gwarna, wesoła; jak nie po sezonie. Mnóstwo restauracji, barów, sklepików i kramów z różnościami. Ceny chyba wyższe niż na północy, ale nieznacznie. Za to wybór i lokali, i potraw o wiele większy.
Ostatnio edytowano 31.07.2013 10:26 przez Vesna, łącznie edytowano 1 raz
mariusz_77
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2345
Dołączył(a): 26.09.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz_77 » 27.07.2013 16:24

Czekam na ten Hvar z niecierpliwością... :papa:
Fresz
Croentuzjasta
Posty: 197
Dołączył(a): 04.11.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Fresz » 27.07.2013 20:37

Wrześniowy poranek powiadasz :D Bardzo zainteresowany jestem :D Tylko nie pędź tak - błagam :mrgreen: :mrgreen:
Kacper111
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1144
Dołączył(a): 04.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kacper111 » 28.07.2013 09:11

jestem i ja
Vesna
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 180
Dołączył(a): 19.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vesna » 30.07.2013 10:13

Zwalniam zatem ;) To już końcówka opowieści o tym rejonie...

Któregoś dnia wybieramy się na przejażdżkę łodzią z przezroczystym dnem - całkiem ciekawa atrakcja. Na Makarskiej Riwierze podoba nam się tak bardzo, że zostajemy tam dzień dłużej niż zamierzaliśmy.
Załączniki:
P9103294.JPG
P9113324.JPG
Baśka Voda.
P9113337.JPG
P9123375.JPG
Widoczek z łodzi.
P9123376.jpg
Mobilny sklepik z owocami :) Bardzo mi się podobał!
CROnikiCROpka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2171
Dołączył(a): 04.03.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) CROnikiCROpka » 30.07.2013 23:56

Nie mogę się napatrzeć na Twoje zdjęcia :)
Vesna
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 180
Dołączył(a): 19.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vesna » 31.07.2013 10:23

EithelAmarth napisał(a):Nie mogę się napatrzeć na Twoje zdjęcia :)

Dzięki, przekażę małżonkowi, bo to jego ;) Ma "dobre oko" do fotografowania, ja niestety nie mam.

A teraz... teraz moja ulubiona cześć...

WYSPA HVAR

Po opuszczeniu Breli udajemy się jeszcze dalej na południe, w stronę wyspy Hvar. Przy planowaniu podróży rozważałam kilka wysp – chcieliśmy popłynąć przynajmniej na jedną – ale ten Hvar, m. in. z Waszych opisów, jakoś najbardziej przypadł mi do gustu. I okazało się, że wybór bardzo trafiony... chociaż wszystko mogło potoczyć się trochę inaczej i wtedy, podejrzewam, moglibyśmy być lekko rozczarowani...

P9133412.JPG
Fragment drogi z Breli do Drvenika.


Po drodze zachwycamy się niesamowicie malowniczymi widokami, ponieważ droga prowadzi cały czas wzdłuż wybrzeża - aż do Drvenika, skąd odpływa prom.

P9133444.JPG
Na promie - mijana po drodze wysepka...

P9133448.JPG
Widok z promu na Sućuraj.


Pół godzinki na wodzie - i oto jesteśmy na Hvarze, w miasteczku Sučuraj. Stamtąd jedziemy na zachód, przez całą wyspę - która mierzy około 65 kilometrów - po wąskiej i krętej górskiej drodze. Znów piękne widoki, przepaście... i denerwujący brak barierek wzdłuż szosy, w miejscach gdzie zdecydowanie powinny się znajdować. Ale najbardziej i tak stresuje mnie mój mąż, który co i rusz raczy zatrzymywać auto na środku drogi i skraju urwiska, żeby podziwiać widoki i robić zdjęcia! Szalony!

P9133457.JPG
To już piękne hvarskie widoki.
ARTUR_KOLNICA
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 742
Dołączył(a): 19.05.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) ARTUR_KOLNICA » 31.07.2013 12:36

Ja również jestem ciekawy pobytu na Hvarze, czekam z niecierpliwością na opisy i zdjęcia...


8O


:papa:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży



cron
3-20.IX.2010 - Plitvice, Tribunj, Brela i cudny Hvar :) - strona 2
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone