Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Zanim zdziadziejemy: Rumunia 2011

Niepodległość od Imperium Osmańskiego Rumunia uzyskała 9 maja 1877 roku. Połowa ludności Rumunii zginęła w II wojnie światowej. W Rumunii w 1917 roku wydano najmniejszy na świecie banknot o nominale 10 bani (10 groszy) - ma on 2,75 cm szerokości i 3,8 cm długości. Timisoara było pierwszym europejskim miastem, które wprowadziło konne tramwaje w 1869 roku i elektryczne oświetlenie ulic w 1889 roku.
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12745
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 02.04.2012 18:37

Na większości żeńskich nagrobków można zobaczyć kobietę przy kołowrotku czy krosnach, bo tkanie wełnianych dywanów do dzisiaj jest popularnym zajęciem :) w Maramureszu.
Kobiety szyją, haftują, gotują, piorą, zbierają w sadzie owoce i pracują w ogrodzie...

Fotka Z.: Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Czasem zdarzy się jakaś pielęgniarka...

Obrazek

Zadźgana nożem żona wybacza swemu mężowi-zabójcy, gdyż okazał skruchę i urządził jej piękny pogrzeb... Krawcowa uskarża się, że przez całe życie szyła sukienki dla swych córek, ale ani razu nie usłyszała od nich dobrego słowa... Kobieta która przędła i tkała i miała cały dom na swej głowie, gdyż szybko wdową została, dziękuje swym dzieciom za dobrą opiekę jakiej doznała na stare lata...

Obrazek

Obrazek

Obrazek
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12745
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 02.04.2012 18:49

Fotka Z.: Obrazek

Obrazek

Mężczyźni pasą owce, rąbią drewno, budują domy, koszą siano, pracują w polu, polują...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12745
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 03.04.2012 23:10

Obrazek

Obrazek

Na świeższych grobach są też bardziej nowoczesne zajęcia.

Fotka Z.: Obrazek

Fotka Z.: Obrazek

Obrazek

"Tu ja spoczywam, Ion Stan się nazywam. Byłem policjantem tu i w Brasov. Byłem dobrym policjantem. Teraz was pozdrawiam i salutuję, bo już więcej się nie zobaczymy. Świat opuściłem w 58 roku życia" :

Obrazek

Kolejny Stan Ioan (a właściwie: Ioan Stan) - "znajomy" z relacji Wojtka wielbiciel koni i pieniędzy :

Obrazek

"Żyłem lat 49 to chcę wam powiedzieć, że nazywałem się Jerzy Basului. Wiele owiec, ze skóry obdarłem, mięso dobre przyrządziłem. Mięso dobre to nie bajka i się jadło je po pańsku. Wam dam, mięso bardzo tłuste, Abyście mieli apetyt do jedzenia" :

Obrazek


Obrazek

Anioł :roll: czy raczej dziewczę lekkich obyczajów?

Fotka M: Obrazek

"Nie mogłam cieszyć się zbyt krótkim dzieciństwem, nie dane mi było żyć. Musiałam odejść by nie smucić rodziców i zostawić moją drogą siostrę. Siostro, dopóki żyjesz dbaj o mój grób, przynoś kwiaty i mnie wspominaj aż do swej śmierci. Tęsknijcie za mną":

Obrazek
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12745
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 03.04.2012 23:25

Ci, co zginęli tragicznie,często ukazani są ta nagrobku w momencie swej śmierci, na przykład pod kołami samochodu, traktora czy pociągu...

Obrazek

Słynny z licznych fotek z Wesołego Cmentrza jest krzyż na grobie małej Anuty, córeczki Ioana Popa, potrąconej przed domem przez samochód.

Obrazek

Niektórzy nagle pożegnali się ze światemi w innych okolicznościach - utonięcie, rażenie piorunem, zabicie podczas wojny albo przez sąsiada czy nawet kogoś z własnej rodziny ...

Obrazek

Obrazek


Obrazek

Obrazek

Stan Ioan Pătraş nie uważał, że o zmarłych należy mówić tylko dobrze. Pisał o nich to, co sam uważał :wink: (chociaż pewnych granic nie przekraczał), a :roll: niekoniecznie to, co na nagrobkach wolałaby zobaczyć rodzina zmarłego.
Nieboszczyków przedstawiał takimi, jakimi byli za życia, ze słabościami i wadami. Jeśli zmarły pił, to zostało to na wieki uwidocznione na jego nagrobku :wink: .

Fotka Z.: Obrazek

Na jednym ze starych krzyży widnieje napis: "Kto wódkę w sercu ma, musi skończyć tak jak ja. Zawsze wódkę kochałem, więc z butelką w ręce śmierć przywitałem".

Obrazek

Na jakimś nagrobku nieboszczyk podnosi do góry kieliszek z palinką, którą przez lata pędził w swoim domu, uśmiecha się i mówi: "Piję za twoje zdrowie!". Inny :roll: nalewa nam piwka do kufelka i mówi "Do zobaczenia"... Niezła imprezka, no nie? A na zaproszenie do kolejnej flaszeczki czekać długo nie trzeba :wink: .

Obrazek

"Temu co pijany był, więcej nie nalewałem, Tego co znał swój umiar chętnie częstowałem".
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 03.04.2012 23:37

Spory zestaw uzbierałaś. :)

Pozdrawiam,
Wojtek
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18320
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 04.04.2012 01:10

Danusiu , tylu fotek z Sapanty chyba nikt nie ma :D
Piękny zbiór



Pozdrawiam
Piotr
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 04.04.2012 08:01

dangol napisał(a):Temu co pijany był, więcej nie nalewałem, Tego co znał swój umiar chętnie częstowałem".


:D

"Wesoły" cmentarz.
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12745
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 04.04.2012 10:15

Franz napisał(a): Spory zestaw uzbierałaś.


Owszem, dość spory :), ale nawet jakbym pokazała wszystkie :wink: jakie zrobiłam, to :idea: do 800 i tak byłoby daleeeeeeko....


piotrf napisał(a): tylu fotek z Sapanty chyba nikt nie ma


Urlop dobiegał końca :( , a na karcie pamięci było jeszcze mnóstwo wolnego miejsca :wink: .
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12745
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 05.04.2012 19:56

Po większości nagrobkowych malowideł widać, że są regularnie odświeżane :) .

Obrazek

Fotka Z.: Obrazek

O niektóre jednak już od dawna nikt nie dba :( ...

Fotka Z.: Obrazek

Fotka Z.: Obrazek

Ale i tak , nawet :roll: pozbawione farby krzyże z mało czytelnymi epitafiami, podobają nam się :idea: bardziej od kamiennych nagrobków, które również pojawiły się na drewnianym Wesołym Cmentarzu. Jakoś :? nie pasują do reszty, pomino tego że są jak najbardziej na należnym im miejscu :wink: .

Fotka M: Obrazek

Fotka M.: Obrazek

Obrazek

Obrazek

Mamy nadzieję, że na tych świeżych grobach, wciąż jeszcze pokrytych górą sztucznych kwiatów, staną jednak kolorowe drewniane krzyże 8) ...

Obrazek

Obrazek

Obrazek
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12745
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 05.04.2012 20:54

Na terenie cmentarzu znajduje się murowana cerkiew prawosławna z 1886 roku. Aktualnie (od roku 2009?) trwa remont, co było widać na niektórych fotkach pokazanych we wcześniejszych odcinkach.
Z pracami remontowymi związana jest :roll: lokalna afera...Kościół grekokatolicki zarzuca prawosławnemu nielegalność robót i zniszczenie zabytku - pierwotna wieża świątyni zamiast bowiem naprawy, została całkowicie zburzona. Z dużym stopniu powodem owego skandalu są :mrgreen: spory o własność świątyni, każdy bowiem z kościołów twierdzi, że cerkiew prawnie don należy...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W wiosce można także odwiedzić dom artysty, który zapoczątkował nietypową sztukę cmentarną. My jednakże tam nie pójdziemy...

Obrazek

Zatrzymujemy się jedynie przy kramach :wink: , aby nabyć ostatnie rumuńskie pamiątki.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ci co już dzisiaj odjżdżają, decydują się nawet na jakiś kilimek. My skromniutko :) - tylko szkliwione ceramiczne naparstki z uszkiem, takie w jakich podaje się śliwowiczkę :wink: :P .

Miniaturowych niebieskich nagrobków do :roll: przystrojenia domowych półeczek...nie kupujemy :lol: .

Obrazek

A można było to zrobić ku przestrodze :wink:, najlepiej taki z pijaczyną, aby się powstrzymać od łykania piwka bez odpowiedniego towarzystwa.

Fotka z netu: Obrazek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 06.04.2012 13:01

dangol napisał(a):Urlop dobiegał końca :( , a na karcie pamięci było jeszcze mnóstwo wolnego miejsca :wink: .

No tak, to tłumaczy wszystko. ;)

Pozdrawiam,
Wojtek
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12172
Dołączył(a): 17.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 06.04.2012 16:05

dangol napisał(a):Obrazek


Najładniejszy jest kotek. :)

pzdr :wink:
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12745
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 06.04.2012 17:20

longtom napisał(a): Najładniejszy jest kotek. :)

Też nam się spodobał :lol:
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12745
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 11.04.2012 20:58

Żegnamy się z dwójką, która rusza stąd wprost do domu...

Już tylko w czwórkę, ruszamy zobaczyć budowany monastyr Săpânţa-Peri, ten z najwyższą obecnie świątynną wieżą (75 a może nawet 78 ? metrów) .
Trafić doń nietrudno :). Chodziaż jadąc od Wesołego Cmentarza wieży z daleka nie widać, to doskonale jest zauważalny drogowskaz kierujący w boczną wiejską uliczkę na północ, w stronę granicznej rzeki Cisy.

Fotka M: Obrazek

Obrazek

Monastyr jest ładnie położony wśród starego parku dendrologicznego "Livada". To :idea: przez te drzewa wieży nie było widać od szosy!
Zabudowania klasztorne nie są jeszcze całkiem gotowe (górna część dwupoziomowej cerkwi również nie), ale teren wokół już cześciowo ukwiecono, więc jest całkiem ładnie :) .

Obrazek

Obrazek

Monastyr Peri jest budowany od lat 90-tych XX weku w sumie niedaleko od miejsca, gdzie od końca XIV w., stał (obecnie na terenie Ukrainy) klasztor zniszczony w XVIII w.
W dolnej cerkwi nowego monastyru wbudowano trochę cegieł sprowadzonych z dawnej świątyni klasztornej. Dawny monstyr , ufundowany przez Balcu i Draga, wnuków wojewody Drogosza, był ważnym ośrodkiem religijnym Maramureszu oraz rezydencją wielu biskupów, m.in. Iosifa Stoica kanonizowanego w 1992 roku jako Sfântul Iosif Mărturisitorul din Maramureş, stąd właśnie na stronie www.biserici.org ( kolejny :idea: spory wykaz świątyń rumuńskich, chociaż jeszcze nie przy każdej z nich jest opis i fotki) monastyr Peri występuje jako monastyr Sf. Iosif Mărturisitorul.

Fotka z netu: Obrazek
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12745
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 11.04.2012 21:26

Dolna cerkiew Św. Archaniołów Michała i Gabriela (Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavril) konsekrowana w 2003 roku jest w tym momencie zamknięta :cry:
Wysoką strzelistą wieżę wieńczy 7-metrowy krzyż ważący 400 kg.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Od środka oglądamy jedynie jeszcze nie wykończoną cerkiew na górnym poziomie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Rumunia - România

cron
Zanim zdziadziejemy: Rumunia 2011 - strona 60
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone