Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Zanim zdziadziejemy: Rumunia 2011

Niepodległość od Imperium Osmańskiego Rumunia uzyskała 9 maja 1877 roku. Połowa ludności Rumunii zginęła w II wojnie światowej. W Rumunii w 1917 roku wydano najmniejszy na świecie banknot o nominale 10 bani (10 groszy) - ma on 2,75 cm szerokości i 3,8 cm długości. Timisoara było pierwszym europejskim miastem, które wprowadziło konne tramwaje w 1869 roku i elektryczne oświetlenie ulic w 1889 roku.
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 30.11.2011 12:38

Dzięki Aglaia i Wojtek

Nie mam jeszcze planów na przyszły rok, a ta Rumunia wygląda, mimo różnych opinii, ciekawie, więc, kto wie, kto wie ...
Kiedyś to, co widziałem, w zdawałoby się, bardziej cywilizowanej Bułgarii, kompletnie mnie zniechęciło do tamtych rejonów, ale tutaj to zupełnie inaczej wygląda.

Pozdrawiam
Aglaia
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1613
Dołączył(a): 03.08.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Aglaia » 30.11.2011 12:59

weldon napisał(a):
Kiedyś to, co widziałem, w zdawałoby się, bardziej cywilizowanej Bułgarii, kompletnie mnie zniechęciło do tamtych rejonów, ale tutaj to zupełnie inaczej wygląda.

Pozdrawiam


My do Rumunii zostaliśmy zachęceni przez mojego wujka, który skrócił wakacje w BG na rzecz kilku dni w Siedmiogrodzie. Ale reakcje starszego pokolenia naszej rodziny na nasz wakacyjny pomysł były mniej więcej takie "Dzieci - czy wyście na głowę upadły" (tak na marginesie - dziećmi już dawno przestaliśmy być). Po czym uraczono nas wizją kraju bez dróg (co najwyżej jakieś dzikie gruntówki), z tabunem żebrzących dzieciaków, gdzie nic tylko smród, brud i ubóstwo (cytat z jednego z naszych znajomych "Większy syf to ja tylko w Indiach widziałem"), gdzie na pewno nas okradną, przyjedziemy z wszawicą a z uwagi na niski poziom sanitarny jak tylko coś zjemy to s... murowana :wink: .

Rumunia to kraj specyficzny ale bez przesady. Nam podobał się bardziej niż Chorwacja (ogólnie Cro byliśmy nieco rozczarowani i właściwie nie wiem za co mam status Croentuzjasty :wink: )
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 30.11.2011 13:08

Z tym dojazdem to bez przesady :wink:
Nawet my, jadąc autostradą tylko do Katowic i wyjeżdżając z domu późnym popołudniem w piątek w Satu Mare byliśmy już około południa w sobotę. Do granicy z Wrocławia wychodzi zaledwie 800 km.

weldon napisał(a):a Rumunia wygląda, mimo różnych opinii, ciekawie, więc, kto wie, kto wie ...
Kiedyś to, co widziałem, w zdawałoby się, bardziej cywilizowanej Bułgarii, kompletnie mnie zniechęciło do tamtych rejonów, ale tutaj to zupełnie inaczej wygląda.

Nie zwracaj uwagi na różne opinie... najlepiej polegać na naszych :wink: :cool: .

Porównując Rumunię i Bułgarię... właściwie nie ma porównania :roll: . Co prawda w BG też z pewnością jest co obejrzeć ale w mniejszej ilości.... Nic nieprzyjemnego w BG nas nie spotkało, ale mimo wszystko w RO wyczuwa się większą sympatię i życzliwość do turystów. Góry ładne w obu krajach.... ale tego chyba nie planujesz :roll: :wink:

Jak napisała Aglaia, Rumunia jest specyficzna w pewnych względach, chociażby tabunów furmanek :wink: . Odniosłem wrażenie, że większość ludzi żyje tam na wsiach i utrzymuje się z rolnictwa. Ale mimo wszystko znacznie bardziej "specyficzna" wciąż jest Albania....

Co do Chorwacji, Aglaio, możemy podać sobie ręce :cool: . Parafrazując Twoją wypowiedź napiszę że Chorwacja to kraj idealny, ale bez przesady :wink:

A co do zamku w Bran... w mojej opinii szczególnie nie powala, podobnie jak Hunedoara. A porównując ilość zwiedzających we wrześniu z tym co widzieliśmy w okolicach zamku w lecie przestałem żałować, że nie weszliśmy... wnętrza ładne ale przecisnąć się przez niewielkie salki chyba nie byłoby łatwo :?

Pozdrawiam
Aglaia
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1613
Dołączył(a): 03.08.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Aglaia » 30.11.2011 14:23

kulka53 napisał(a):Jak napisała Aglaia, Rumunia jest specyficzna w pewnych względach, chociażby tabunów furmanek :wink: . Odniosłem wrażenie, że większość ludzi żyje tam na wsiach i utrzymuje się z rolnictwa. Ale mimo wszystko znacznie bardziej "specyficzna" wciąż jest Albania....


Kusicie tą Albanią. Mam pomysł na objazd - BiH, CG, Albania, Macedonia ale podejrzewam, że przy standardowym dwutygodniowym urlopie chyba trzeba będzie to podzielić na dwa.

kulka53 napisał(a):Co do Chorwacji, Aglaio, możemy podać sobie ręce :cool: . Parafrazując Twoją wypowiedź napiszę że Chorwacja to kraj idealny, ale bez przesady :wink:


Dokładnie tak.
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12745
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 30.11.2011 20:13

Kolejna sala wystawowa...

1-IMG_7120.JPG


2-IMG_7121.JPG


Znów krużganek...

3-IMG_7122.JPG


4-P9160964.JPG


5-IMG_7125.JPG


6-IMG_7126.JPG


Przechodzimy przez salę, w której wyświetlany jest film dokumentalny, a następnie schodzimy na dziedziniec z renesansową studnią głębokości 57 metrów. Obecnie pełni ona wyłącznie rolę dekoracyjną, ale w czasach królowej Marii była tam :roll: zainstalowana winda, zwożąca do tunelu wiodącego do parku w dolinie.

7-P9160968.JPG


8-P9160971.JPG
Ostatnio edytowano 01.11.2021 23:19 przez dangol, łącznie edytowano 2 razy
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12745
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 30.11.2011 20:15

Kończymy zwiedzanie, kierujemy się do wyjścia.

1-IMG_7130.JPG


2-IMG_7131.JPG


3-P9160975.JPG


5-P9160977.JPG


4-IMG_7133.JPG


7-P9160978.JPG


8-IMG_7134.JPG


9=P9160987.JPG


10-P9160982.JPG


Zaglądnijcie jeszcze TUTAJ :arrow: nie nasze, ale fajnie pokazane :) .
Ostatnio edytowano 01.11.2021 23:27 przez dangol, łącznie edytowano 2 razy
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12745
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 30.11.2011 20:59

Pora na stragany :wink: .

1-P9160991.JPG


2-P9160994.JPG


3-P9160995.JPG


4-P9160996.JPG


Najfajniejsza jest futrzana czapa , taka jak na Franku Dolasie :) . Niestety, strasznie :? droga (300 RON za nią chcą!), więc z zakupu rezygnujemy. Jako prezenty dla młodszego pokolenia nabywamy koszulki z Księciem Ciemności oraz symbolami :wink: wampirycznej Transylwanii. Popularnym pamiątkowym gadżetem spod zamku są różniaste kubki z wizerunkiem Drakuli. Jako że :idea: tematyczne powiązanie jest (przy studni w Târgovişte dla spragnionych podróżników Wład postawił złoty kubeczek, którego nikt nie odważył się ukraść z jego życia - ponoć kubek zniknął następnego dnia po śmierci okrutnika) :arrow: jeden z kubków zasili więc naszą domową kolekcję.

Na zakończenie tematu jarmarku pod zamkiem taki oto obrazek :lol: :

5-P9160997.JPG


Skoro :roll: pod monastyrami sprzedawane są pamiątki wampiryczne, to pod Branem musi się znaleźć miejsce dla mnicha :wink: handlującego świętymi księgami. A przy okazji ... może :idea: czeka na tych, nad którymi będzie odprawiać egzorcyzmy?

Już przy głównej drodze, tuż w pobliżu parkingu, mijamy budkę z takimi oto słodkimi :P wałkami:

6-P9160999.JPG


Nazywa się to kürtőskalács i ponoć jest tradycyjnym ciastem Siedmiogrodu. Niestety, nie spróbowaliśmy... Że też mogliśmy dopuścić się tak karygodnego zaniedbania :wink: w odkrywaniu smaków!
Ostatnio edytowano 01.11.2021 23:34 przez dangol, łącznie edytowano 2 razy
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 30.11.2011 21:03

dangol napisał(a):Kończymy zwiedzanie, kierujemy się do wyjścia.

Ładny. Rozważę go jeszcze przy jednej z kolejnych wizyt.

Pozdrawiam,
Wojtek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 30.11.2011 21:40

Aglaia napisał(a):Kusicie tą Albanią. Mam pomysł na objazd - BiH, CG, Albania, Macedonia ale podejrzewam, że przy standardowym dwutygodniowym urlopie chyba trzeba będzie to podzielić na dwa.

Jeżeli zależy Ci na odrobinie egzotyki w Europie, Albania wciąż jeszcze to oferuje.
Natomiast 4 kraje w 2 tygodnie... kiepsko to widzę :roll: :wink: . Lepiej rozłożyć to na 2 wyjazdy i po drodze zahaczyć jeszcze o to, co ciekawego do zaoferowania ma Serbia...

dangol napisał(a):Nazywa się to kürtőskalács i ponoć jest tradycyjnym ciastem Siedmiogrodu. Niestety, nie spróbowaliśmy... Że też mogliśmy dopuścić się tak karygodnego zaniedbania :wink: w odkrywaniu smaków!

Za to my opychaliśmy się tymi rurami niemożebnie :roll: . Nie wiedziałem że to węgierski przysmak....
Słodkie toto i cynamonowe, ale inne smaki też podobno są. Nie każdy egzemplarz jest równie dobry, ważne żeby był świeży więc najlepiej kupować w miejscu gdzie są wypiekane :D

Myśmy sobie pod Branem kupili dwa talerzyki (ręcznie malowane :wink: ), takie jak pokazałas na jednym ze zdjęć :D

Pozdrawiam
Aglaia
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1613
Dołączył(a): 03.08.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Aglaia » 01.12.2011 14:44

kulka53 napisał(a):i po drodze zahaczyć jeszcze o to, co ciekawego do zaoferowania ma Serbia...



Właśnie - Serbia ma coś ciekawego do zaoferowania? Kojarzyłam ją raczej z krajem tranzytowym. Był nawet kiedy temat na forum ale jakoś się nie rozwinął. Jest coś w Waszych relacjach?

Ostatnio piłam serbskie wino - do ideału sporo mu brakowało :roll: .
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 01.12.2011 14:49

dangol napisał(a):Obrazek

Domyślam się, ze to lampa, ale, w tym otoczeniu, wygląda jak klatka dla skazańców :)
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 01.12.2011 14:56

Tylko chyba mało światła daje?
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 01.12.2011 15:01

Bo to jest "lampa dla skazańców" pewnie.

Daje mało światła i jeszcze się kołysze :lol:
Aglaia
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1613
Dołączył(a): 03.08.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Aglaia » 01.12.2011 16:12

Jacek S napisał(a):Tylko chyba mało światła daje?


Jest ażurowa i ma całkiem niezłą żarówkę więc chyba nie jest tak źle chociaż nie widziałam jak świeci.
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18320
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 01.12.2011 23:44

Franz napisał(a):
dangol napisał(a):Kończymy zwiedzanie, kierujemy się do wyjścia.

Ładny. Rozważę go jeszcze przy jednej z kolejnych wizyt.


Mnie też się podobał , chociaż ludzi sporo było w czerwcu 2010 r ( nie tak jak u Danusi ) , co nie pomagało w zwiedzaniu :wink: ale polecam


Danusiu , z tego co zdążyłem zauważyć , kubki z Vladem cieszą się największą popularnością :lol:
Na moim pamiątkowym kubku Drakula jest widoczny dopiero po napełnieniu go ( kubka , ma się rozumieć :wink: ) gorącym napojem . . .


Pozdrawiam
Piotr
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Rumunia - România



cron
Zanim zdziadziejemy: Rumunia 2011 - strona 25
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone