Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Wracając do domu przez Krajinę i Bośnię - 2009

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
piter83pl
Cromaniak
Posty: 651
Dołączył(a): 16.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piter83pl » 15.06.2010 08:48

Rozumiem. Ja, ani zapewne pozostali Cromaniacy nie mieli zamiaru Ciebie ani innych Chorwatów obecnych tutaj urazić - jakiego sformułowania używać na ten region?
Pozdrawiam i dzięki za wyjaśnienie.
armar
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 764
Dołączył(a): 28.05.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) armar » 15.06.2010 09:16

Josko Bulic napisał(a):Na wojni nema miloszći do wroguw i do tych na drugoj strony rowu czy barikade


Ala czas leczy rany i kto wie ....

W swojej relacji z rejsu jachtem po Dalmacji opisywałem spotkanie z dwoma męższczyznami w Trsteniku . Przegadaliśmy przy winku pół nocy ( dłużej nie mogłem choć ciągneli mnie jeszcze do swojej piwniczki ... :wink: ) , jeden Chorwat walczył w HOS-ie potem w HVO w Bośni , drugi muzułmanin - Semir - ( jak żartem mówił , jedyny muzułmanin w Trsteniku) walczył w Armii BiH , pochodził w Travnika i był moment wojny kiedy walczyli naprzeciwko siebie . Teraz ten Chorwat dajac mu pracę na swojej plantacji , pozwalał Semirowi utrzymać jego rodzinę w Bośni , zresztą sprawiali wrażenie naprawdę mocno zaprzyjaźnionych :D

Fakt , przepraszamy Josko za użycie nazwy Kraina , historyczne nazwy tego regionu to Lika i Kordun .
petr
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 370
Dołączył(a): 07.07.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) petr » 15.06.2010 10:41

Motoschiza napisał(a):Dołączam do czytelni :D
Bardzo wciągająca lektura budząca refleksję nad ciężkimi losami tego kraju.
W 2002 roku zabłądziłem gdzieś w HR i trafiłem do miejscowości Kosovo, do dziś nie ustaliłem gdzie to było ale chyba nie jest to to samo w którym byli nasi żołnierze.
Widoki były równie druzgoczące, zwalone i oszczekane domy, łąki i pola wówczas zaminowane. I brak jakichkolwiek ludzi na ulicach.
Brr ciarki chodzą po plecach.


To nie jest to Kosovo gdzie byli nasi żołnierze , przejezdzalem przez ta wies w 2003 roku, jadac jeszcze stara droga nr 1 gdy nie bylo autostrady, wies ta lezy pomiedzy Drnis a Kninem na drodze 33
Josko Bulic
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1271
Dołączył(a): 25.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Josko Bulic » 15.06.2010 19:28

Witam.Lika,Kordun a jeszcze jest wiraz Dolmatinsko zaledże ale tylko obszar do Knina.Amar co do twoje opowieszi o pszijaćelstwu Horwate i Boszniaka moge powiedzit do je to skroz normalna żecz bo ja tesz mam koleguw i znajomich Srbuw ,Makendonczykuw,Boszniakuw i pozostalich rużnich narodowoszći.Jusz sie nie patszy kture narodowoszći jestesz tilko jaki jestesz czlowiek.Ja za podstanare w Splitu mam Boszniake barzo mila mloda rodzina. Mieszkajuczi w Poznańu upoznalem dużom grupe Balkancuw.Piukażi ktury grajom w Lechu a som z terenuw bile Jugoslavie czensto mnie odwidzajom. Ja ne jestem nacionalista Horwacki nago zupeunie cosz inego patriota Horwacki a to som dwie rużne żeczy. Pozdrawliam
plavac
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4893
Dołączył(a): 11.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) plavac » 23.06.2010 00:06

Witaj, Josko ! Przede wszystkim cieszę się na wspólne spotkanie w przyszłości i przegadanie do białego rana o wielu różnych problemach - o Tobie także słyszałem w samych superlatywach . Może uda się jesienią ...
Kapitalną rzecz napisałeś - że Chorwatów złości ( wkurza ! ) nazwa Krajina. To tłumaczy emocjonalność Bikera. Nie wiem jak inni, ale ja nie zdawałem sobie z tego absolutnie sprawy zaczynając pisać swoją relację, stąd taki jej tytuł. Nie będę go oczywiście teraz zmieniał, bo dzięki temu i dyskusji tym sprowokowanej dowiedzieliśmy się o Waszym nastawieniu do tego. Tu również mamy wspólną historię - miasta niegdyś polskie, chociaż zamieszkane przez wiele narodów, po II wojnie światowej mają inne, obco brzmiące nazwy. Kolejne pokolenia powoli przestają z tego powodu wybuchać gniewem. Ale nadal są "strażnicy" pamięci, którzy nie pozwalają o tym zapomnieć. Bo przebaczenie można budować tylko na prawdzie.
Pozdrawiam Was wszystkich, hrvatske Prijatjeli ! Pamiętajcie zawsze, że piszemy o chorwackiej ziemi, historii ,muzyce , bo polubiliśmy Wasz kraj. Zatem z sympatii te wszystkie "wypociny" - nie z niechęci.
Pozdrav :)
piter83pl
Cromaniak
Posty: 651
Dołączył(a): 16.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piter83pl » 24.06.2010 20:43

plavac napisał(a):Pozdrawiam Was wszystkich, hrvatske Prijatjeli ! Pamiętajcie zawsze, że piszemy o chorwackiej ziemi, historii ,muzyce , bo polubiliśmy Wasz kraj. Zatem z sympatii te wszystkie "wypociny" - nie z niechęci.
Pozdrav :)


i ja się pod tym wszystkimi nogami i rękami podpisuję :)
Pozdrawiam!
Biker_HR
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 847
Dołączył(a): 18.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Biker_HR » 28.06.2010 12:11

plavac napisał(a):Kapitaln± rzecz napisa³e¶ - ¿e Chorwatów z³o¶ci ( wkurza ! ) nazwa Krajina.


Jos jedan vas "pogodak u prazno", koji se moze objasniti jedino tako da je vase znanje i poznavanje elementarnih cinjenica i dogadjaja vrlo ograniceno...

Krajina je u hrvatskom jeziku vrlo uobicajena i stara rijec, koja oznacava neku regiju, kraj ili teritorij (Cazinska krajina, Bosanska krajina i t.d.)

Ono sto mene smeta su "krokodilske suze", koje se na ovom forumu tako cesto liju zbog sudbine onih, koji su zapoceli ovaj rat, koji su pet godina ubijali, razarali, palili i pljackali sve sto su mogli. Od sve te silne nesrece, vi ovdje pisete o tome kako takvih vise nema u Hrvatskoj. Oni bi se danas vrlo rado vratili natrag u Hrvatsku, ali prvo jos samo moraju objasniti gdje su kosti tisucu Hrvata, cija je sudbina i danas jos nepoznata.

Samo u Vukovaru ne zna se gdje su sakriveni grobovi nekoliko stotina ubijenih Hrvata. Jednu od grobnica Srbi su sakrili na nacin da su iznad njega napravili "staro srpsko groblje". To je bila samo kamuflaza za nestale Hrvate, a tamo jos i danas vlada "zavjera sutnje", u kojoj nitko od Srba ne zeli reci gdje se nalaze masovne grobnice pobijenih ljudi.

Lako je za kuce, za par mjeseci moze se obnoviti citavo naselje. Bitne su sudbine ljudi, koji zasluzuju barem toliko da budu dostojno pokopani.

http://www.slobodnadalmacija.hr/Hrvatsk ... fault.aspx

http://www.tportal.hr/vijesti/svijet/67 ... rbiji.html

http://hr.wikipedia.org/wiki/Popis_maso ... nskom_ratu
Josko Bulic
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1271
Dołączył(a): 25.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Josko Bulic » 28.06.2010 20:57

Pozdravljam Bikeru HR.Rijeć srpska Krajina je uzrok svadże niko ne govori o povijesti same rijeći nego o prokletoj banana pseudodrżavi koju su samoproglasili ćetnici i teroristi paravojnih formacija na ćelu s Marticem i Babićem .Ima san tu ćast da kao pripadnik HR orużanih snaga sudjelujem u oslobadżanju Hrvatskog teritorija od bande ćetnika i svakolikih paravojnih formacija koje su sijale smrt i uniśtavale sve vrijednote Hrvatskog naroda. Fala bogu nema viśe srpske krajine
Biker_HR
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 847
Dołączył(a): 18.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Biker_HR » 28.06.2010 22:27

Josko Bulic napisał(a):Fala bogu nema vise srpske krajine


Ostala je jos samo u glavama i maštanjima nekih ljudi ! :lol: 8O

xpictianoc
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 71
Dołączył(a): 08.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) xpictianoc » 22.07.2010 16:03

wow super tema, uprvo pišem moj magisterski rad o haha domovinskom ratu u hrvatskoj a uglavnom o osnovanju i kraju srpske republike krajine.
Naziv Krajina postoji od invazije imperij osamanaca. Krajina znaci granica i u proslosti toj prosto je bio područje koje radi zaštite austrijskih ali i hrvatskih plemenskih podesa od prodora Turaka je bio promijenjen u Vojnu Kajinu.

Treba da se pamti što se desilo za vremena Hrvatske Nezavisne Države i makar smatram da Srbi su više krivi, čini mi se da i Hrvati nisu anđeli.

Nadam se da tokom pisanja rada imat ću nove podatke koje bi zanimavali kolege.
Krzychooo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2909
Dołączył(a): 19.04.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Krzychooo » 15.04.2011 09:13

Klik

Dzisiaj ma zapaść wyrok w sprawie Gotoviny.
plavac
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4893
Dołączył(a): 11.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) plavac » 15.04.2011 20:48

Krzychooo napisał(a):Klik

Dzisiaj ma zapaść wyrok w sprawie Gotoviny.


Dla mnie to kolejny wyrok w imię poprawności politycznej. W moim odczuciu - całkowicie błędnej i fałszywej poprawności. Przy tym - obłudnej.
Ante Gotowina płaci sobą cenę wejscia Chorwacji w struktury UE. Jestem pewien, że kiedyś UE odbije się to czkawką.
Wahadło historii powoli przechyla się na prawą stronę.
A generał, gdy zostanie zrehabilitowany, będzie za kilka lat naruralnym kandydatem na prezydenta Chorwacji.
Poprzednia strona

Powrót do Nasze relacje z podróży



cron
Wracając do domu przez Krajinę i Bośnię - 2009 - strona 6
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone