Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Wracając do domu przez Krajinę i Bośnię - 2009

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
armar
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 764
Dołączył(a): 28.05.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) armar » 11.06.2010 09:29

Biker_HR reaguje bardzo emocjonalnie na wszelkie rozważania dotyczące nieodległej historii , ma do tego oczywiście prawo , ale czasem myślę ze zbyt jednostronnie patrzy na te sprawy , a już naprawdę ciężko wysnuć wniosek że ktoś tu ulega serbskiej propagandzie . :?

Tak naprawdę oczywiście Serbowie byli agresorami w tej wojnie ale też tak wielbiony przez wielu Chorwatów ( w wielu miasteczkach główne ulice noszą jego imię ) prezydent Tjudman nie był bez winy , głosząc nacjonalistyczną retorykę i odwołując sie do symboli państwa ustaszowskiego - nie dawał poczucia bezpieczeństwa Serbom mieszkajacym w Chorwacji a wręcz przeciwnie podgrzewał ich nastroje . Potem ramię w ramię ze swoim wrogiem - Miloszevicem - opracowywał plan rozbioru Bośni ...... :evil: A na koniec , spokojnie ukrywał w Chorwacji chorwackich zbrodniarzy wojennych - w tym morederców kobiet i dzieci . :evil:
Tak naprawdę dopiero po jego śmierci zaczęto ich wyłapywać .

Tak na marginesie , u nas tego nie oddnotowano za bardzo w mediach - żyły innym sprawami, a tym czasem w Bośni miały miejsce wielkie rzeczy które mogą byc krokiem w kierynku pojednania nadal zwaśnionych nacji .

Mam na myśli ostatnie posunięcia nowego prezydenta Chorwacji w trakcie wizyty w Bośni , przeproszenie w parlamencie muzułmanów za zbrodnie popełnione przez Chorwatów w Bośni środkowej , wizyta i pokłonienie się ofiarom w wiosce Ahmici ( tam Chorwaci popełnili zbrodnie na muzułmanach uważaną za największą w czasie walk pomiędzy tymi nacjami w Bośni srodkowej ) a następnie oddanie czci ofiarom narodowosci serbskiej zabitych prawdopodobnie przez Chorwatów na poczatku wojny w Bośni w jednej z wiosek na Posawinie .
Były to akty wielkiej odwagi które wzbudziły protesty u wielu CHorwatów -podobnie jak kiedyś list naszych biskupów do Niemieckich biskupów

Oczywiście Plavac nie oceniał tylko pisał o swoich odczuciach jakie wywierała przygnębiająca ruinami ale piekna przyrodniczo okolica .

A swoją drogą , mam zamiar objechać te tereny w sierpniu , wracając z nad jadranu zatrzymamy się dwa dni w Lice ( pewnie Slunj), kolega będzie zwiedzał Plitwice a ja okoliczne tereny :D
Biker_HR
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 847
Dołączył(a): 18.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Biker_HR » 11.06.2010 11:39

armar napisał(a):Tak naprawdê oczywi¶cie Serbowie byli agresorami w tej wojnie ale te¿ tak wielbiony przez wielu Chorwatów ( w wielu miasteczkach g³ówne ulice nosz± jego imiê ) prezydent Tjudman nie by³ bez winy , g³osz±c nacjonalistyczn± retorykê i odwo³uj±c sie do symboli pañstwa ustaszowskiego - nie dawa³ poczucia bezpieczeñstwa Serbom mieszkajacym w Chorwacji a wrêcz przeciwnie podgrzewa³ ich nastroje .


Velikosrpski mitinzi s cetnickom ikonografijom, "okupljanja srpskog naroda" i opca mobilizacija srba u Hrvatskoj su zapoceli jos u vrijeme Jugoslavije, dok su komunisti bili na vlasti. U to vrijeme velika vecina Hrvata i Srba jos nije ni znala da postoji nekakvi covjek, koji se zove Franjo Tudjman.









Ako je Tudjman kriv zbog pobune srba u Hrvatskoj, kako to da su najveca klanja, masovni zlocini i genocid pocinjeni od strane srba u Bosni? Da li je i za to takodjer kriv FT ?

Ovo sto pise "armar" je jos samo jedan pokusaj (jadan i bijedan) umanjivanja krivnje onih koji su sve to zapoceli. Takve vase price i propagandu mozete prodavati ovdje, tu cete imati puno zahvalniju publiku: http://www.mojebalkany.com/forum/index.php


Potem ramiê w ramiê ze swoim wrogiem - Miloszevicem - opracowywa³ plan rozbioru Bo¶ni ...... :evil:


Vidim da je vama jako stalo do svakog ljudskog zivota (to je za pohvalu), pa se zato jako cudim sto niste prekomentirali presudu Haskog suda od jucer?


Dozivotni zatvor za genocid u Srebrenici

ICTY je jucer donio presude sedmorici vojnih i policijskih duznosnika bosanskih Srba za masovne zlocine pocinjene u Srebrenici i Zepi 1995., osudivsi ih na zatvorske kazne u rasponu od pet godina do dozivotnog zatvora, ponovno potvrdivsi tom presudom da je u Srebrenici pocinjen genocid

Vise od 7.000 muslimanskih muskaraca i djecaka iz srebrenicke enklave pogubljeno je, a do 1. studenog 1995. cjelokupno muslimansko stanovnistvo bilo je prognano ili je pobjeglo iz Srebrenice i Zepe, navodi se u optuznici.

Prema najnovijim izvjestajima u ratu je stradalo 100.000 - 110.000 osoba, a raseljeno je oko 2,2 milijuna.

83 % svih civilnih žrtava su bili Bosnjaci, a od toga broja njih 30 % su bili zene i djeca. Bosnjaci su bili žrtve genocida 1992. godine u dolini rijeke Drine, na podrucju Doboja, kao i 1995. godine tijekom genocida u Srebrenici.

Gotovo 47 % od svih poznatih zrtava (45,110 od 97,207) rata s punim imenom i prezimenom je bilo ubijeno tijekom pocetnog razdoblja srpsko-crnogorske agresije to jest izmedju svibnja i kolovoza 1992. godine.

Samo u srpskoj opsadi Sarajeva je ubijeno 514 djece, od 1992. do 1995. godine.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

A evo i muslimanskih zlocina nad Hrvatima u Bosni:

http://www.hic.hr/ratni-zlocini/b-h/zlocin/tab00.jpg

http://www.hic.hr/ratni-zlocini/b-h/zlocin/tabele.htm

Popis masovnih ratnih zlocina u Domovinskom ratu

http://hr.wikipedia.org/wiki/Popis_maso ... nskom_ratu

Popis srpskih koncentracijskih logora u Domovinskom ratu i ratu u BiH

http://hr.wikipedia.org/wiki/Dodatak:Po ... ratu_u_BiH

Ovo je samo kap u moru strave i uzasa, koje su pocinili srbi na ovim prostorima! Za vas je bolje da ni ne znate sve detalje!

Sve u svemu, ja se iskreno divim vama, i svim ostalim srboljupcima! Zelim vam da imate vrlo jaki zeludac, kada prolazite kroz okupirane dijelove Bosne!

Moral i etika ne trebaju vas muciti, jer vi sa time "nemate problema". Zelim vam puno zadovoljstva na putevima Ratka Mladica i ostalih krvnika!
armar
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 764
Dołączył(a): 28.05.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) armar » 11.06.2010 15:11

Biker_HR jak zwykle odpowiada pełen emocji i ogólnia wszystko :roll:

Nie jestem serbofilem ani srboljupcim - chyba nie napisałem nic takiego co mogłoby stawiac takie opinię 8O

Ta wojna miała różne oblicza i faktycznie największe zbrodnie popełniali Serbowie , ale zawsze jestem przeciwny wszelkim uogólnieniom .

Chorwaci też mają swoje grzeszki jak i Ci najbardziej wg. mnie poszkodowani - muzułmanie . Ale nie można mówić ze wszystkiemu winni sa tamci a my jesteśmy święci .

Nie ma podziałów że zły jest Serb a dobry CHorwat , wszedzie są źli i dobrzy ludzie .

Czytam czasem niezależny portal serbski http://www.e-novine.com/ , opisują tam często zbrodnie serpskie szczególnie w Bosni , autorzy tego portalu są jak najdalej od ideii wielkoserbskiej ......

Biker piszesz ile dzieci zginęło w Sarajevie - tam tez ginęły dzieci serpskie z rąk swoich pobratyńców , przecież też obroną Sarajeva dowodził etniczny Serb - Jovan Divjak , armie BiH tworzyli też i CHorwaci , zresztą obecny przedstawiciel Chorwatów w prezydencji BiH Komsic cała woję przeżył w szeregach armii BiH - dorobił się najwyższego odznaczenia wojskowego ....

Biker wyluzuj , każde zdanie w sprawie wojny wywołuje u Ciebie natychmiastową bardzo emocjonalną reakcję , dyskutujmy ale spokojnie ... :D
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 11.06.2010 15:28

slapol napisał(a):Też się dosiadam, życząc by ten trudny temat nie skończył się prawie jak zwykle...czyli awanturą :wink: :lol:
Pozdrav

Tak napisałem w 12 poście (w styczniu)...czyżbym wykrakał... :?: 8O
A może jednak lepiej skupić się na tym rejonie Chorwacji z turystycznego punktu widzenia (co przecież nie wyklucza zapoznania się z jego tragiczną przeszłością).
plavac
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4893
Dołączył(a): 11.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) plavac » 11.06.2010 15:47

O unikanie emocji w takich sprawach niezwykle trudno - najlepszy przykład to polsko-ukraińskie nierozliczone krzywdy ( piszę polsko-ukraińskie w alfabetycznym porządku ) .
To chyba stoi u podłoża tych emocji - przerzucanie się odpowiedzialnością przy braku chęci do sporządzenia listy win i próby ich naprawienia.
Emocjom trudno się dziwić - widok cierpienia i zbrodni potrafi prześladować przez całe życie. Ale na emocjach nie da się zbudować nic nowego, lepszego. A niektórym ludziom , politykom, te emocje są wręcz niezbędne do istnienia. Dlatego z wielkim zainteresowaniem i podziwem przeczytałem o gestach prezydenta Chorwacji w BiH. Wyprzedza swój czas - ale doskonale armar porównał to do naszej historii, do listu biskupów.
W 1989 roku okazało się, że gest sprzed 23 lat stał się odnośnikiem do rozpoczęcia budowania zgody pomiędzy dwoma tak obciążonymi tragedią narodami.
Biker_HR - może Ci to teraz nie przejść przez gardło - ale może będziesz umiał kiedyś powiedzieć Serbom - przebaczam. I proszę o przebaczenie.
Udało się to Niemcom i Francuzom, udało się Włochom i Austryjakom, udało się Niemcom i Polakom - może uda się i na Bałkanach.
Może ten bałkański węzeł nie jest gordyjski ...
P.S.
Witaj, Sławku. Dyskutować możemy godzinami. Jak się zacznie awantura, to wyjdziemy - ale myślę, że może nie będzie tak źle.
Turystycznie ten region jest przepiękny. Trzeba go tylko rozminować.
Biker_HR
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 847
Dołączył(a): 18.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Biker_HR » 12.06.2010 11:10

armar napisał(a):Biker wyluzuj , ka¿de zdanie w sprawie wojny wywo³uje u Ciebie natychmiastow± bardzo emocjonaln± reakcjê , dyskutujmy ale spokojnie ... :D


Na moja najvaznija pitanja opet niste odgovorili!

1) Kako to da je "balvan revolucija" i velikosrpska pobuna u Hrvatskoj pocela jos za vrijeme bivse drzave, kada Franjo Tudjman nije postojao u javnom zivotu, niti kao politicar? Da li vam ovi izgledaju jako "ugrozeni"? Na koga to oni pucaju, na "ustase" koji nemaju niti lovacke puske?





2) Kako to da su se najveci zlocini srba dogodili u BiH? Tamo su srbi od 1991. do 1994. drzali pod okupacijom 72% ukupnog teritorija. Od sveg stravicnog masakra u BiH vi spominjete samo generala Divjaka, koji se borio na strani BiH ?

3) U Hrvatskoj danas ima 120.000 registriranih povratnika srpske nacionalnosti, kojima je HR drzava obnovila njihove kuce, i financijski pomogla da zapocnu normalan zivot (makar je vecina njih u 90-tim godinama razarala tu istu drzavu, ubijala i pljackala)

4) Samo sa podrucja "krajine" u razdoblju 91-95 bilo je protjerano 200.000 Hrvata. Njihova su mjesta bila sasvim devastirana, a crkve su bile porusene buldozerima ili dinamitom.

5) "republika srpska" je i danas okupirani i etnicki ocisceni dio Bosne, u kojeg se vratio BEZNACAJNI BROJ Bosnjaka i Hrvata. Na tim prostorima NIKAD se nije govorilo srpskom ekavicom, niti se pisalo cirilicom. Danas je to prostor intezivnog falsificiranja povijesti, citav prostor nasilno se pokusava "srbizirati", a glavni politicari uopce ne skrivaju da im je zelja odcijepiti se od Bosne, i pripojiti srbiji.

http://www.gfbv-sa.com.ba/ruckkehb.html
armar
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 764
Dołączył(a): 28.05.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) armar » 12.06.2010 12:17

Ok Biker_Hr wywołałeś mnie do tablicy to Ci odpowiem , aczkolwiek zbaczmy z wątku tego tematu który miał zamiar raczej zwrócić uwagę cromaniaków na piękno i pewną niesamowitośc terenów przez które przejeżdżał Plavac .....

1) Kako to da je "balvan revolucija" i velikosrpska pobuna u Hrvatskoj pocela jos za vrijeme bivse drzave, kada Franjo Tudjman nije postojao u javnom zivotu, niti kao politicar? Da li vam ovi izgledaju jako "ugrozeni"? Na koga to oni pucaju, na "ustase" koji nemaju niti lovacke puske?


Przez cały czas trwania Jugosławii istniały grupy zarówno Chorwatów jak i Serbóew które odwoływały się do tradycji ustaszów czy czetników , ale to nie znaczy ze wszyscy z danej grupy narodowościowej to popierali i żyli w nienawiści do drugiej grupy etniczej - przecież było sporo małżeństw mieszanych , często żyliście razem w dobrych stosunkach sąsiedzkich , a odsetek tych którzy określali się jako Jugosławianie ( a nie Serbowie , Chorwaci czy Muzułmanie ) dochodził np. w Sarajewie do ponad 10%

2) Kako to da su se najveci zlocini srba dogodili u BiH? Tamo su srbi od 1991. do 1994. drzali pod okupacijom 72% ukupnog teritorija. Od sveg stravicnog masakra u BiH vi spominjete samo generala Divjaka, koji se borio na strani BiH ?


Zgadza się , ale zbrodnie popełniała część Serbów a nie wszyscy , często Ci co poprostu chcieli się zachować godnie i bronić sąsiadów - ginęli przykładowo( żeby innych zastraszyć ) z rąk swoich współziomków .
najbardziej znany przypadek to ten młody żołnierz z Trebinje , który zareagował kiedy jego koledzy z patrolu zaczeli bic przypadkowo spotkanego muzułmanina , Ci się tak tym wkórzyli że zatłukli kolbami swojego współtowarzysza - muzułmanin przeżył , a drugi przypadek bardzo znany to były reprezentant Jugosławii w piłkę ręczną (jeden z najlepszych ) Goran Cengić nieopatrznie interweniował w obronie bezbronnego staruszka - sąsiada - niesty trafił na sadystycznego potwora z Grbavicy - Veselin Vlahovica , który własnoręcznie ponoć zabił pojnad setkę cywili ) , i przypłacił to życiem .... Wiele takich przypadków nie jest naglośnionych
Dużą częśc zbrodni popełniły jednostki paramilitarne z Serbii - różne szumowiny i kryminaliści .
Oczywiście i wśród miejscowych było wielu którzy to popierali ale nie wszyscy :)

U Hrvatskoj danas ima 120.000 registriranih povratnika srpske nacionalnosti, kojima je HR drzava obnovila njihove kuce, i financijski pomogla da zapocnu normalan zivot (makar je vecina njih u 90-tim godinama razarala tu istu drzavu, ubijala i pljackala)


Ok wiem o tym i szanuję to

Samo sa podrucja "krajine" u razdoblju 91-95 bilo je protjerano 200.000 Hrvata. Njihova su mjesta bila sasvim devastirana, a crkve su bile porusene buldozerima ili dinamitom.


Wcale tego nie kwestionuję , wiemy ze CHorwaci ponosili straszne ofiary

"republika srpska" je i danas okupirani i etnicki ocisceni dio Bosne, u kojeg se vratio BEZNACAJNI BROJ Bosnjaka i Hrvata. Na tim prostorima NIKAD se nije govorilo srpskom ekavicom, niti se pisalo cirilicom. Danas je to prostor intezivnog falsificiranja povijesti, citav prostor nasilno se pokusava "srbizirati", a glavni politicari uopce ne skrivaju da im je zelja odcijepiti se od Bosne, i pripojiti srbiji.


Niestety to prawda , Dodik i parlament Serpskiej Republiki nie odniósł sie nawet do zbrodni w Srebrenicy i to jest przykre

przykre jest , szczególnie dla powracających do dawnych domów Muzułmanów kiedy widzą jak są witane przez obecne władze serpskie w Bośni takie osoby jak Plavsićczy ostatnio powracajacy do Wyszegradu po odsiedzeniu 15 lat więzienia morderca , tacy ludzie mają poczucie krzywdy ale ..... nie można ciągle patrzeć za siebie :?

Wiem Biker masz prawo inaczej to postrzegac niż ja człowiek nie uwikłany w to wszystko , który nie odczuł na sobie krzywd tych wojen ....

Ale nigdy sie nie zgodzę że tylko my jesteśmy dobrzy a Ci drudzy to samo zło

No ale może lepiej piszmy w tym wątku o tej ciekawej krainie i jej urokach .... bez mieszania polityki :D
mkm
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5455
Dołączył(a): 12.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) mkm » 12.06.2010 12:40

Nie daj Boże , aby w ręce Bikera dostał się kiedyś srbosjek :wink:
Biker_HR
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 847
Dołączył(a): 18.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Biker_HR » 12.06.2010 13:23

mkm napisał(a):Nie daj Bo¿e , aby w rêce Bikera dosta³ siê kiedy¶ srbosjek :wink:


Iskreno se zahvaljujem, na jos jednoj tvojoj predivnoj i nadahnutoj "misli", jer ona nam jako puno govori o tebi, tvojoj tendencioznosti, lazima i propagandi, a nista o meni!

S obzirom na kolicinu mrznje koju ti osjecas prema Hrvatskoj i hrvatskom narodu, jako me cudi kako uopce mozes ljetovati u Hrvatskoj? Zasto radije ne odes svojim najboljim prijateljima "antifasistima" ?

http://i30.photobucket.com/albums/c342/ ... mcima1.jpg
Hadler
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 356
Dołączył(a): 17.08.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Hadler » 13.06.2010 22:11

Dopiero dziś trafiłem na ten wątek i ..... przede wszystkim Plavac wielkie dzięki za wspaniałą podróż, którą mogłem odbyć razem z Tobą.



Nie będę oryginalny, ale ja również jak inni czytelnicy momentalnie mam w głowie bodaj 1998 rok, kiedy to starą i jedyną wówczas drogą nr 1 przez Gracac, Knin jechaliśmy do Trogiru. Te obrazy do dziś mam w głowie, wywarły wówczas niesamowite wrażenie: spalone domy, opuszczone wioski..i obraz który często wraca do mnie na myśl o tej "innej" Chorwacji - staruszka, cała w czerni siedząca z laską na ławeczce przed ruiną swojego (tak myślę) domu. Pamiętam że wtedy miałem wrażenie jakby ten wojenny proch i kurz jeszcze unosił się w powietrzu...niesamowite.

Bardzo się cieszę że pojawiła się tu taka relacja, z historycznym podkładem.

Oczywiście nie rozstrzygniemy tutaj, która nacja jest winna, a która bardziej winna tej wielkiej bałkańskiej tragedii z końca XXw. Najważniejsze, aby po tym wszystkim doszło do gestów pojednania...podgrzewanie nastrojów i pewne posty w końcówce tego wątku wymuszają podejrzenia, że niestety nie nastąpi to zbyt szybko...
Josko Bulic
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1271
Dołączył(a): 25.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Josko Bulic » 14.06.2010 00:32

Witam Plavac.Twoje opowidanie o tak zwanoj pseudo srbskoj kraini pod granicama Horwacije i Bosne ma urok w opowieszćach o krajobrazu i pienknosti nature i twoje spojżenia na nich,ale opowiadania o temu czy Horwati som zabijaly serbuw i kto podnoszy otpowiedżalnost za wsziske brude balkanske wojnie som bez sensu i barzo rizikownie bo zawsze sie znajdzie ktosz kogo urażom i to barzo mocno.Tedy nastaje emocionalni wibuch i dowidzenia pszyjemnoj diskusiji a zaczyna wojna na slowa. Oczewiszće da som Horwaty zabijali serbuw ,ale to srbi som piewrszi zaćeli tom wojnie robili barikade na drogach,matretowali horwate i pozostale pasażere drug,srbowi som zawsze w staroj Jugoslaviji miali dobre funkcie i stanowiska w aparatach panstwowich i żili dobże z naszim pinionzach.Ja rozumiem Bikera HR bo sam jestem Horwatem i dumnim uczesnikem akcie Oluja ktura je doprowadzila do konca wojni i wracanie teritorija Horwackego w Horwacke renke kturima sie i należom po bożije i graniczno.Nie jestem zadowoloni z politikom EU bo ona zjednocza tych ktury som atakowali z tym krury som sie muszely bronić a to je do cholere zupeunie nelogiczno i bez sensu.Moji generali leżom w wienżeniach bo som bronili swoj dom a srby kturi majom krew na renkach broniom sie amnestiom i szepurom sie.Takwe żeczy mogom bolać.
Josko Bulic
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1271
Dołączył(a): 25.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Josko Bulic » 14.06.2010 01:10

Dzienki bogu wojna sie skonczila.Ale blizne som jeszcze gwemboke i potreba dużo czasu da sie pozapominaju.Serbowi som mieli glupom politike i ich slawna parola glosi:gdie mieszka jedan srbin tu je srbija. Szkoda da ich nato nije zbombardowalo 91 i nebi do doszlo do takwe straszne wojnie.Na wojni nema miloszći do wroguw i do tych na drugoj strony rowu czy barikade,i dla tego je normalnie da som horwati zaczeli zabijat tych ktury nemajom żadnego szacunku dla ich i niczego co jest chorwacke .Lepie da sie Cromaniaci nie potpisujom pod rużne interpetacie o wojni bo niemajom pojencia co se tam dzialo.Plavac sluchalem o tobie dużo fajnich żeczy od osub kture Ciebe znajom.Mam nadzieje da sie kedysz spotkame i pogadame.Dopiero dziszaj zauważilem ten wontek i zapowiadalo sie fajnie ale bespotrebnie weszle kwestie o wojni ,podzalu wyne, i popsule zabawe.Pozdrawliam
new1984
Croentuzjasta
Posty: 260
Dołączył(a): 18.09.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) new1984 » 14.06.2010 10:06

Josko Bulic napisał(a):Mam nadzieje da sie kedysz spotkame i pogadame.


Jak najbardziej. Niech to będzie dobra puenta na zakończenie tej rozmowy - wróćmy do relacji.
piter83pl
Cromaniak
Posty: 651
Dołączył(a): 16.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piter83pl » 14.06.2010 21:52

Josko Bulic napisał(a):Dzienki bogu wojna sie skonczila.Ale blizne som jeszcze gwemboke i potreba dużo czasu da sie pozapominaju.Serbowi som mieli glupom politike i ich slawna parola glosi:gdie mieszka jedan srbin tu je srbija. Szkoda da ich nato nije zbombardowalo 91 i nebi do doszlo do takwe straszne wojnie.Na wojni nema miloszći do wroguw i do tych na drugoj strony rowu czy barikade,i dla tego je normalnie da som horwati zaczeli zabijat tych ktury nemajom żadnego szacunku dla ich i niczego co jest chorwacke .Lepie da sie Cromaniaci nie potpisujom pod rużne interpetacie o wojni bo niemajom pojencia co se tam dzialo.Plavac sluchalem o tobie dużo fajnich żeczy od osub kture Ciebe znajom.Mam nadzieje da sie kedysz spotkame i pogadame.Dopiero dziszaj zauważilem ten wontek i zapowiadalo sie fajnie ale bespotrebnie weszle kwestie o wojni ,podzalu wyne, i popsule zabawe.Pozdrawliam


Bardzo ciekawie piszesz - ja interesuje się historią, a niestety to co jest dostępne w opracowaniach na terenie Polski jest bardzo skromne. Nic nie zastąpi słów osób takich jak Ty - niesamowicie cenię sobie rozmowy z takimi ludźmi jak Ty, pamiętam ile opowiedział mi o historii Macedonii pewien inżynier, który wynajmował pokój obok nas na kwaterze. W każdym razie Krajina jest kolejnym pięknym regionem Chorwacji, ja po mojej krótkiej wyprawie w ten region jestem zachwycony.
Pozdrawiam Serdecznie!
Josko Bulic
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1271
Dołączył(a): 25.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Josko Bulic » 14.06.2010 23:12

Witam Piter83pl.Od razu Ty muwim da robysz blond na startu rozmowe bo niema w Horvaciji takwego regiona kturi sie naziwa Kraina.Nazwa Kraina je sztuczna banana republika nazwana pszez srbskich bojuwkażuw i teroristuw kturzi chieli wielikom srbije i pod pszekrywkom i z pomocom armie jugoslowianske zniszćit wszisko co jest zwionzane z Horwatami i Horwacijom. Zbuntowani srbowi mieli su plan okupacie jednom tszećom Horwacie .Dla tego kedy Wy Cromaniaci piszecie o tom takozwanom regionu Kraina meni i pozostalim Horwatami od razu sie krenći pszed oczami z zloszći i od razu sie czujeme gwemboko urażoni.Bo pojam kraina nie istnieje w naszych glowach i to cholerne slowo nas doprowadza do szczekloszći.O historiji możemo diskutowat godzinami ale prosze da nie użiwasz slowa Kraina w kontekstu regionuw Horwaciji bo takwe cosz nie istnieje.Pozdrawliam :)
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży



cron
Wracając do domu przez Krajinę i Bośnię - 2009 - strona 5
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone