Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Walkie-Talkie do Chorwacji

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Iggy
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 757
Dołączył(a): 04.05.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Iggy » 03.07.2011 18:31

demi-duox napisał(a):A sms-y nie będą skuteczniejsze?

Wychodzę z założenia, że kierowcy ciężko będzie pisać SMS przy 120km/h :-)

Poza tym w czasie pisania SMS'a przejedzie się około 5-10km, nie mówiąc już o kilku SMS'ach.
No i to są także koszty (choć znacznie mniejsze), a taki radiotelefon przyda się również i później :-)
el_guapo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1539
Dołączył(a): 08.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) el_guapo » 03.07.2011 19:41

demi-duox napisał(a):A sms-y nie będą skuteczniejsze?


Może tam-tamy, albo znaki dymne :twisted:
demi-duox
Cromaniak
Posty: 1349
Dołączył(a): 15.06.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) demi-duox » 03.07.2011 19:57

Iggy napisał(a):
demi-duox napisał(a):A sms-y nie będą skuteczniejsze?

Wychodzę z założenia, że kierowcy ciężko będzie pisać SMS przy 120km/h :-)

Poza tym w czasie pisania SMS'a przejedzie się około 5-10km, nie mówiąc już o kilku SMS'ach.
No i to są także koszty (choć znacznie mniejsze), a taki radiotelefon przyda się również i później :-)


Skoro nie masz nikogo do pisania to oczywiście jako kierowca tego nie będziesz robił. Spytałem, bo zerknąłem sobie do sieci na koszt takiej maszynki, no i zasięg który podałeś jest daleko niewystarczjacy. Jak się rozłaczycie to i tak pozostaje rozmowa przez komórke.
Radiotelefon uzalezni cię od posiadacza drugiego egzemplarza :)
Iggy
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 757
Dołączył(a): 04.05.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Iggy » 03.07.2011 20:22

JA jestem w pełni świadom tych ograniczeń, ale skoro te PMR'ki można kupić za 180PLN za parę, to skórka jest warta wyprawki, moim zdaniem.

Problem własnie tylko taki, ile to pociągnie w warunkach autostradowych: czy, jak pisał Kolega w pierwszym poście, można liczyć na te 1,7km zasięgu, czy raczej to był wybryk natury, którego normalnie powtórzyć się już nie da...

W sumie przejrzałem też ofertę rynkową z działu CB-radio i trafiłem na jakiś wynalazek po 115zł za sztukę. Koszt znacznie większy w sumie (bo to i anteny trzeba dokupić), ale i zastosowanie większe. A że mam 2 samochody to i zastosowanie by się znalazło dla nich po tej chorwackiej przygodzie ;-)

Wynalazek ten, to CB ULTRAMAX... Cena sugeruje, że to raczej dolna półka (bardzo niska w dodatku), ale... może ktoś tego używał? I w tym temacie czegoś się dowiem? :-)
Uciągnie to na antenie, powiedzmy, 30-40cm pogawędkę na odległość około 2-3 km?
michaldroszcz
Turysta
Posty: 13
Dołączył(a): 30.01.2013
Walkie-Talkie do Chorwacji

Nieprzeczytany postnapisał(a) michaldroszcz » 30.01.2013 16:59

Witam. Wybieramy się ze znajomymi po raz pierwszy do Chorwacji i chcemy sobie kupić jakieś krótkofalówki na drogę ponieważ nie lubimy Cb. Czy ktoś zna niżej wymieniony model i może coś o nich powiedzieć? Na sprzęt nie chcemy wydać więcej niż 13-140 zł.

http://allegro.pl/krotkofalowki-motorol ... 00002.html

Może polecicie coś innego, sprawdzonego.
Z góry dzięki i pozdrawiam
Bocian
zbanowany
Posty: 24103
Dołączył(a): 21.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bocian » 30.01.2013 17:07

Na czymś podobnym z kumplem jeździmy do Cro i bardzo dobrze się sprawdza. TOPCOM Twintalker 9100. Zasięg niezły jak dla mnie, kilometr czy dwa, dawało radę. Oszczędność na smsach, rozmowach przez komórkę.
http://allegro.pl/zestaw-pmr-topcom-twi ... 28603.html
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 30.01.2013 17:53

michaldroszcz napisał(a):Witam. Wybieramy się ze znajomymi po raz pierwszy do Chorwacji i chcemy sobie kupić jakieś krótkofalówki na drogę ponieważ nie lubimy Cb. Czy ktoś zna niżej wymieniony model i może coś o nich powiedzieć? Na sprzęt nie chcemy wydać więcej niż 13-140 zł.

http://allegro.pl/krotkofalowki-motorol ... 00002.html

Może polecicie coś innego, sprawdzonego.
Z góry dzięki i pozdrawiam


Mam taki zestaw, dwa razy sprawdzone w trasie do Chorwacji :D polecam,nie ma co przepłacać :papa:
http://allegro.pl/nowe-radiotelefony-br ... 20764.html
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008
Re: Walkie-Talkie

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 30.01.2013 20:14

Cześć michaldroszcz.

Podobny wątek jest już na Forum - tematy połączyłem - może Ci przydadzą się te informacje.

:papa:
marcinbb
Croentuzjasta
Posty: 301
Dołączył(a): 08.10.2012
Re: Walkie-Talkie

Nieprzeczytany postnapisał(a) marcinbb » 12.02.2013 13:47

Chętnie podejmę temat jako że wiele uczyłem się o tym przed podejściem do zdania licencji krótkofalarskiej.
PMR`y dzielimy na takie:
- Posiadające 0,5 W mocy wyjściowej i 8 kanałów lub 16 ( wersje cyfrowe ) a nie jak informują sprzedawcy po 3000 kanałów. Mają CTCSS`a a to nie to samo co kanał...
- te które mają 4W mocy wyjściowej dozwolone TYLKO na terytorium USA.
Proponuje kupować te pierwsze bateria starcza na o wiele dłużej, i w razie jakiejkolwiek kontroli na granicy jedziemy spokojnie.

Ja mogę jeździć z byle jakim radiem nawet konstrukcji własnej jeśli bym potrafił je zmontować po całym świecie. W razie czego pokazuje papierek i jadę dalej. Jak rozmawiają krótkofalowcy podczas dłuższych wojaży zależy jakie radia mamy powiedzmy takie maleństwo ( chyba najtańsze 190 PLN )
Obrazek
Ma on mierzone 2W mocy wyjściowej i pozwala na prowadzenie łączności na odległość około 3-5km, jednak my ( krótkofalowcy ) mamy swoje przywileje mamy przemienniki ( coś jak BTS sieci komórkowych ) tylko stojący zazwyczaj o wiele wyżej i nadający o wiele dalej powiedzmy 80km. Jednak w puszce faradaja zasięg spada i tak do 20km.
Jednak w samochodzie na dłuższe trasy wolę wozić coś takiego:
Obrazek
Ale to już na inny wątek;)
kotbury
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 259
Dołączył(a): 10.04.2010
Re:

Nieprzeczytany postnapisał(a) kotbury » 12.02.2013 16:40

Iggy napisał(a):Czy ktoś z Szanownych Koleżanek/Kolegów ma jakieś poglądy na temat użytkowania takich walkie-talkie (czyli profesjonalnie: radiotelefonów PMR) właśnie na trasie?

(...)

Waham się pomiędzy modelami:
Switel 736/737,
Motorola TLKR Tx (x= 6 lub 8 )
MaxCom WT350
INTEK 3030D

(...)

Byłbym wdzięczny za wszelkie uwagi :-)


Mój syn i ja używamy Inteka 3030 do .... powiedzmy gier terenowych. W czasie ostatniej wyprawy do Chorwacji jechaliśmy na dwa samochody i używaliśmy tych radyjek na trasie oraz do komunikacji między naszymi domami.
Zasięg oficjalny tych sprzętów to 10km, jeśli nie 12. Zasięg realny to ~1000 - 1500m w terenie (nie miasto). W trasie gubiliśmy zasieg, jeśli były góry i zakręty (Słowacja).
Na miejscu przydały się zamiast telefonów, mimo zabudowy i różnic terenu(górka w linii prostej), dało się pogadać z drugim domem oddalonym o około 500m.
Baterie przy rozsądnym używaniu wystarczają na około 8godzin. Funkcja VOX, czyli automatyczne uruchamianie nadawania gdy coś mówisz jest do bani, nie radzę tego włączać, bo wam łączność zdechnie ;)
waldis
Croentuzjasta
Posty: 293
Dołączył(a): 06.07.2008
Re: Walkie-Talkie

Nieprzeczytany postnapisał(a) waldis » 17.02.2013 22:02

Używam walkie-talkie od trzech lat. Na dużych campingach bardzo użyteczne. Chociaż kupowałem przede wszystkim przed wyjazdem na narty. Po śmierci jednej z motorolek zaszła potrzeba zakupu nowego kompletu. Przed wyborem przewertowałem: http://pmr446.prv.pl/
Polecam. Wyboru nie będę rozgłaszał, gdyż nie miejsce tu na reklamę. Ale testy są bardzo obiecujace.
edo
Croentuzjasta
Posty: 151
Dołączył(a): 18.05.2007
Re: Walkie-Talkie

Nieprzeczytany postnapisał(a) edo » 20.02.2013 18:06

Polecam CB radio, koszt dobrej jakości prostego radia np. president teddy i anteny np. wilson litte will - komplet 300 zł a zasięg będzie spokojnie na 10 km w porywach nawet do 20 km no i nie trzeba się przejmować bateriami, a poza tym można się dowiedzieć od rodaków jadących lub wracających jak wygląda ścieżka np. na Zagrzeb :) DO tego radyjko będzie nam służyć cały rok.
waldis
Croentuzjasta
Posty: 293
Dołączył(a): 06.07.2008
Re: Walkie-Talkie

Nieprzeczytany postnapisał(a) waldis » 21.02.2013 22:09

edo napisał(a):Polecam CB radio...

Cenna rada.
Jakbyś przeczytał, dlaczego autor tematu pyta o walkie-talkie, to byś jej pewnie nie udzielił.
edo napisał(a):... DO tego radyjko będzie nam służyć cały rok. ...

Ale nie pogadasz z żoną/kumplem/dzieckiem* na mieście, cempingu, stoku, itp.
*niepotrzebne skreślić

Żeby nie było: mam CB i doceniam jego zalety.
edo
Croentuzjasta
Posty: 151
Dołączył(a): 18.05.2007
Re: Walkie-Talkie

Nieprzeczytany postnapisał(a) edo » 22.02.2013 19:59

waldis napisał(a):
edo napisał(a):Polecam CB radio...

Cenna rada.
Jakbyś przeczytał, dlaczego autor tematu pyta o walkie-talkie, to byś jej pewnie nie udzielił.
edo napisał(a):... DO tego radyjko będzie nam służyć cały rok. ...

Ale nie pogadasz z żoną/kumplem/dzieckiem* na mieście, cempingu, stoku, itp.
*niepotrzebne skreślić

Żeby nie było: mam CB i doceniam jego zalety.

Przyjmuje uwage, przeczytałem... przyznaje - 100% racja.
cronaturki
zbanowany
Posty: 2196
Dołączył(a): 10.01.2012
Re: Walkie-Talkie

Nieprzeczytany postnapisał(a) cronaturki » 01.03.2013 14:04

co Wam powiem to Wam powiem... Ale Wam powiem... PRESIDENT HARRY RULES !!!

I w sumie tyle... Troche rozbawił mnie argument przeciwko kupowaniu CB jqkoby to miał byc sprzet tylko na wyjazd do Cro ;) to tak jakby wypowiadał sie niedzielny kierowca ktory niedzielna droge di i z kosciołka zna tak dibrze ze nie potrzebuje CB a wyjazd do Cro to jednyna dalsza wycieczka ;) dla takich osob CB faktycznie jest zbedne. ;)

piszecie o ciszy w eterze? Hmm jezdzac za granica na kanale 19 cisza faktycznie moze doskwierac ;) w czasie istatnich wypraw do Cro czy to przes Słowacje czy Niemcy na cisze nie moglem narzekac.
Polecam zmienic kanal na 28 a jak to nic nie da to dodatkowo zmienic w ustawieniach z PL na EU.
Pozdrawiam
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi

cron
Walkie-Talkie do Chorwacji - strona 5
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone