Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Walkie-Talkie do Chorwacji

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
tgniw
Croentuzjasta
Posty: 347
Dołączył(a): 16.05.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) tgniw » 26.05.2009 13:22

Drobiazg! :)
lukasz1977
Croentuzjasta
Posty: 196
Dołączył(a): 08.06.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) lukasz1977 » 08.06.2009 19:47

no i jak Ci się sprawowały te Motorole? Bo my wyjeżdżamy pod koniec czerwca na 4 samochody i też jesteśmy zainteresowani ;)
Mariusz_M
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 502
Dołączył(a): 15.08.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mariusz_M » 08.06.2009 19:52

Jeszcze nie miałem okazji - wyjazd dopiero za 2 tygodnie.
lukasz1977
Croentuzjasta
Posty: 196
Dołączył(a): 08.06.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) lukasz1977 » 08.06.2009 20:15

to nie poznam opini bo my wyjeżdżamy 27 :(
szkoda - trzeba będzie zaryzykować ;)
Mariusz_M
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 502
Dołączył(a): 15.08.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mariusz_M » 09.06.2009 08:43

Napiszę jak dojadę do Chorwacji - podłaczę się gdzieś do jakiegoś Hot Spot'a.
Ale myślę, że będzie działało tak jak te co miałem pożyczone rok temu... chociać... te są jednak inne.
Borówa
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 40
Dołączył(a): 27.09.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Borówa » 09.06.2009 12:40

W ubiegłym roku jechaliśmy do Cro w dwa samochody. Mieliśmy ze sobą walkie-talkie Doro :)(bardziej zabawka niż profesjonalny sprzęt).
Podczas jazdy sprzęcik owy spisywał się znakomicie aż do wjazdu na teren Chorwacji, bo siadły baterie. To chyba jest spory minus walkie-talkie, no chyba że ktoś dysponuje zastępczymi akumulatorkami lub ma super mocne baterie. Ogólnie co do zasięgu nie można narzekać , podczas całej podróży nie traciliśmy łączności a nasze auta nie oddalały się od siebie więcej niż na 200 m. Jeśli jadą dwie lub trzy rodziny to nie wyobrażam sobie sytuacji by jeden samochód wyrwał do przodu na kilka kilometrów i zniknął z pola widzenia. Uważam, że styl jazdy powinno się omówić przed wyjazdem i dostosować go do najsłabszego lub najwolniejszego kierowcy.
Podczas jazdy korzystaliśmy z tego pół zabawkowego sprzętu dość często i dopiero po 1000 km odmówił posłuszeństwa, także myslę, że nie tak źle :)
W tym roku zanosi się na to, że tez weźmiemy DORO ale włączymy je dopiero za granicą Polski, a do tego czasu tj. 3 godzinki zawsze można będzie do siebie zadzwonić, gdyby ktoś chciał sie zatrzymać na rozprostowanie nóg :lol: . Takim sposobem powinniśmy zaoszczędzić trochę "prądu" w akumulatorach
:D :D :D
piotrulex
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5195
Dołączył(a): 17.06.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrulex » 09.06.2009 12:58

my mykamy na 2 autka i w tym drugim cb radio sie niedawno pojawilo wiec nie bedziemy kombinowac z walkie talkie. polecam cb gdyz przydaje sie na naszych drogach na co dzien a nie tylko podczas wakacyjnych wyjazdow. komplet na 1 auto przyzwoitej jakosci mozna zakupic za mniej niz 400 zeta a i za 250 mozna sobie pogadac
mariuszula
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 477
Dołączył(a): 21.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariuszula » 09.06.2009 19:51

wybieramy się na trzy wozy i mamy zamiar jakoś zachować łączność.ja posiadam CB więc optymalnym rozwiązaniem byłoby aby znajomi pożyczyli sobie także. w trasie jak znalazł.
-Yaro-
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1067
Dołączył(a): 01.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) -Yaro- » 09.06.2009 20:17

Ja ma CB i nie zamienił bym go na walkie talkie, ale każdy lubi to co ma :wink:
Monte Christo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 793
Dołączył(a): 04.01.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Monte Christo » 10.06.2009 07:56

Tak sobie tu czytam, jeden wniosek tanie WT to zasieg 200 m. Drozsze do 1 km. w miare gorna polka to ok 5 km.
Ja osobiscie mam Motorolke XTR446, i fizycznie w otwartym terenie pomiar ustawiania anten i polaryzacji radyjka wymitly na 10 km. ja na dosyc duzej gorce kolega z drugiej strony w dolince ale dosc wysoko. w terenie zabudowanym to ok 3-5 km. oba radyjka w aucie ok 3 km. Tak wiec nie jest tak zle.
Aldonka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4237
Dołączył(a): 07.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Aldonka » 10.06.2009 08:37

W zeszłym roku jechaliśmy na trzy auta, u nas było CB i walkie talkie, u jednych znajomych CB u drugich walkie talkie. Dla mnie to był pierwszy raz z CB i nie ostatni. Ma zdecydowaną przewagę (ale to oczywiście moje spostrzeżenia). Możliwość uzyskania ważnych informacji przez CB jest dla mnie istotna. Fajnie pogadać w trasie z zupełnie obcymi ludźmi :) No ale wiadomo, ja baba jestem więc nie szczególnie techniczna.
sebrub
Podróżnik
Posty: 26
Dołączył(a): 04.06.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) sebrub » 11.06.2009 22:18

Jadę pierwszy raz z CB więc mam pytanie.
1. Na jakim kanale najczęściej można spotkać naszych rodaków?
Trasa jak większość Słowacja, Austria itd...
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 12.06.2009 09:12

tgniw napisał(a):
Mibi napisał(a):Przeglądam wątek i mam pytanie:
- czy krótkofalówki można używać legalnie w Chorwacji i krajach tranzytowych
- co to znaczy że można wyprowadzić antenę na dach, czy wystarczy kawałek zwykłego drutu


Odpowiem nie po kolei ;)

1. "Wyprowadzic antene na dach" oznacza tyle, zeby umiescic antene na dachu samochodu. NIE MOZE TO BYC KAWALEK DRUTU! Antena musi byc do CB radio i w dodatku musi byc prawidlowo zestrojona. Bez tego nacisniecie mikrofonu grozi SPALENIEM CB RADIA! W dodatku CB RADIO wymaga odpowiedniej konstrukcji anten. Jezeli ten warunek nie zostanie spelniony, to jest wysoce prawdopodobne, ze nic nie uslyszysz.

Wiekszosc anten CB jest mocowana na podstawie magnetycznej do dachu samochodu. Natomiast kabel smialo mozesz przytrzasnac drzwiami. Uszczelka ustepuje pod kablem. A ten z kolei jest tak mocny, ze nie ma szans by go uszkodzic tzn. jest to mozliwe, ale malo prawdopodobne.

2. Uzywanie CB RADIA na trasie reguluja przepisy, ktorych iu tak nikt nie przestrzega :P

Ale skoro pytasz, to masz odpowiedz:

a) Austria - mozna uzywac bez ograniczen Modulacja AM niedozwolona (a ta jest wykorzystywana chetnie w Polsce i przez Polakow)
b) Chorwacja - Przywoz i korzystanie urzadzen pracujacych modulacja AM tylko za osobnym zezwoleniem
c) Czechy - mozna uzywac bez ograniczen. Masz nawet 2 razy wiecej kanalow. Modulacja AM niedozwolona.
d) Słowacja - Dozwolona modulacja AM (i FM) ale masz tylko 12 kanalow. Od 4 do 15
e) Słowenia - Modulacja AM niedozwolona. W dodatku wymagane jest oddzielne zezwolenie. Wiecej informacji na ten temat na stronie www.sigov.si
f) Węgry - Modulacja AM dozwolona. Bez formalności dla turystów do 30 dni pobytu.
g) Włochy - Modulacja AM dozwolona.

Co do jest modulacja? Ano to juz nieco wyzsza szkola jazdy by to wytlumaczyc, dlatego odsylam do Wikipedii. Natomiast dla Ciebie istotne jest to, ze w radiotelefonie powinienes miec przelacznik AM/FM lub ewentualnie przy lepszych urzadzeniach AM/FM/LSB/USB a nieraz i CW.
Ciebie powinno interesowac tylko AM i FM. Bo LSB i USB (nazywane pod wspolna nazwa SSB) wystepuja tylko w najdrozszych modelach urzadzen i jak nie jestes pasjonatem krotkofalarstwa i/lub CB to do niczego Ci sie to nie przyda.

A jak jest w rzeczywistosci?

Ano tak, ze polscy kierowcy na terenie kraju uzywaja modulacji AM i kanalu 19. Natomiast za granica rowniez modulacji AM (czesto nielegalnie) i kanalu 28 (a ten na Slowacji jest zabroniony). W praktyce nie spotkalem sie aby ktokolwiek mial z tego tytulu problemy. CB radio w autach zrobilo taka kariere glownie w Polsce. Poza granicami Polski rzadko kto tego uzywa. Spotkalem sie z opinia, ze nawet tamtejsza policja nie bardzo sie orientuje co to jest.

Tak wiec suma sumarum - za granica kanal 28 i AM.

Szerokosci!


Tu wszysko kolega napisał
:twisted:
Brodaty48
Globtroter
Posty: 37
Dołączył(a): 29.06.2007
trochę inne było pytanie

Nieprzeczytany postnapisał(a) Brodaty48 » 19.06.2009 18:19

tgniw napisał(a):
Mibi napisał(a):Przeglądam wątek i mam pytanie:
- czy krótkofalówki można używać legalnie w Chorwacji i krajach tranzytowych
- co to znaczy że można wyprowadzić antenę na dach, czy wystarczy kawałek zwykłego drutu


Odpowiem nie po kolei ;)

1. "Wyprowadzic antene na dach" oznacza tyle, zeby umiescic antene na dachu samochodu. NIE MOZE TO BYC KAWALEK DRUTU! Antena musi byc do CB radio i w dodatku musi byc prawidlowo zestrojona. Bez tego nacisniecie mikrofonu grozi SPALENIEM CB RADIA! W dodatku CB RADIO wymaga odpowiedniej konstrukcji anten. Jezeli ten warunek nie zostanie spelniony, to jest wysoce prawdopodobne, ze nic nie uslyszysz.

Wiekszosc anten CB jest mocowana na podstawie magnetycznej do dachu samochodu. Natomiast kabel smialo mozesz przytrzasnac drzwiami. Uszczelka ustepuje pod kablem. A ten z kolei jest tak mocny, ze nie ma szans by go uszkodzic tzn. jest to mozliwe, ale malo prawdopodobne.

2. Uzywanie CB RADIA na trasie reguluja przepisy, ktorych iu tak nikt nie przestrzega :P

Ale skoro pytasz, to masz odpowiedz:

a) Austria - mozna uzywac bez ograniczen Modulacja AM niedozwolona (a ta jest wykorzystywana chetnie w Polsce i przez Polakow)
b) Chorwacja - Przywoz i korzystanie urzadzen pracujacych modulacja AM tylko za osobnym zezwoleniem
c) Czechy - mozna uzywac bez ograniczen. Masz nawet 2 razy wiecej kanalow. Modulacja AM niedozwolona.
d) Słowacja - Dozwolona modulacja AM (i FM) ale masz tylko 12 kanalow. Od 4 do 15
e) Słowenia - Modulacja AM niedozwolona. W dodatku wymagane jest oddzielne zezwolenie. Wiecej informacji na ten temat na stronie www.sigov.si
f) Węgry - Modulacja AM dozwolona. Bez formalności dla turystów do 30 dni pobytu.
g) Włochy - Modulacja AM dozwolona.

Co do jest modulacja? Ano to juz nieco wyzsza szkola jazdy by to wytlumaczyc, dlatego odsylam do Wikipedii. Natomiast dla Ciebie istotne jest to, ze w radiotelefonie powinienes miec przelacznik AM/FM lub ewentualnie przy lepszych urzadzeniach AM/FM/LSB/USB a nieraz i CW.
Ciebie powinno interesowac tylko AM i FM. Bo LSB i USB (nazywane pod wspolna nazwa SSB) wystepuja tylko w najdrozszych modelach urzadzen i jak nie jestes pasjonatem krotkofalarstwa i/lub CB to do niczego Ci sie to nie przyda.

A jak jest w rzeczywistosci?

Ano tak, ze polscy kierowcy na terenie kraju uzywaja modulacji AM i kanalu 19. Natomiast za granica rowniez modulacji AM (czesto nielegalnie) i kanalu 28 (a ten na Slowacji jest zabroniony). W praktyce nie spotkalem sie aby ktokolwiek mial z tego tytulu problemy. CB radio w autach zrobilo taka kariere glownie w Polsce. Poza granicami Polski rzadko kto tego uzywa. Spotkalem sie z opinia, ze nawet tamtejsza policja nie bardzo sie orientuje co to jest.

Tak wiec suma sumarum - za granica kanal 28 i AM.

Szerokosci!


Pytanie było o krótkofalówkę a nie o CB!!!! :( Może ktoś jednak wie jak to jest i czy zasięg krótkofalówki można przedłużyć jakimś kawałkiem drutu lub jakąś starą anteną radiową lub samochodową? :D
stempy
Globtroter
Posty: 31
Dołączył(a): 05.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) stempy » 19.06.2009 21:10

Witam
Ja krótkofalówki używałem wiele razy w trasie jadąc na dwa auta, również na miejscu dobrze jest mieć aby się porozumieć i zaplanować dzień :)

Z tego co pamiętam (bo sprawdzałem to kiedyś-ok 7 lat temu) w Chorwacji używać ich nie wolno, a przypuszczam że powodem jest to że na tych częstotliwościach nadają radiolatarnie na morzu.

Ja staram się nasłuchiwać na którym kanale nadają i zmieniam u siebie kanał na najdalszy od tego z latarni aby nie zakłócać.

Zasięg takiego radiotelefonu jest niewielki ok 5 km, natomiast na drogę dokręcam antenkę 25-30cm (oryginalną do tych radiotelefonów - długość anteny i jej impedancja ma znaczenie) wtedy zasięg zwiększa się ale o ile , trudno mi powiedzieć, zależy od ukształtowania terenu, ale najlepsze efekty daje jej wystawienie przez okno.

Wystarczy wystawić nawet 15 cm, jakość odbioru sporo się poprawia a co za tym idzie i zasięg.

Jedzie się, dzięki temu naprawdę fajnie, a parę razy potrafi pomóc w sytuacjach drogowych.

Pozdrawiam
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi

cron
Walkie-Talkie do Chorwacji - strona 3
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone