Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Walkie-Talkie do Chorwacji

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
natuchna
Croentuzjasta
Posty: 266
Dołączył(a): 05.04.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) natuchna » 23.05.2009 08:57

Ile kosztuję taki zestaw Motoroli i gdzie kupiłeś?

pzdr
Mariusz_M
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 502
Dołączył(a): 15.08.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mariusz_M » 23.05.2009 09:12

w MediaMarkt były po 299,00 - na allegro z wysyłką ok. 260.
Przykładowa aukcja: http://www.allegro.pl/item635053888_mot ... _gwar.html
Ważnym wyspoażeniem dla mnie były:
- ładowarki samochodowe - bo (dobre było jednak to zeszłoroczne doświadczenie z tymi pożyczonymi) w tych pożyczonych rok temu nie mieliśmy i już pod koniec trasy siadły akumulatorki oraz
- zestawy słuchawkowe - do wykorzystania w przyszłości
- dobry też jest podświetlany wyświetlacz - choć niekoniecznie - w sumie i tak używa sie tylko przycisku PTT.
Przed zakupem czytałem trochę na forach - i tam mogłem poczytać, że produkty Motoroli cechują się wysoką jakością dźwięku - m.in. też dlatego zdecydowałem się na Motorolę. Jakość dźwieku faktycznie jest rewelacyjna - i znów muszę porównać z tymi Cobrami co miałem rok temu. No w nich często trzeba było prosić rozmówcę o powtórzenie zdania, bo jakość dźwięku gorzej jak przez słuchawkę telefoniczną. Choć nie było szumów - to trudno było czasami zroumień rozmówcę. Chyba jakieś badziewiaste głośniki miały. Tu wydaje się, że zakres przenoszonych częstotliwości dźwięku jest znacznie szerszy - ale to takie odczucia - ale przynać trzeba, że dźwięk bardzo czysty.
tgniw
Croentuzjasta
Posty: 347
Dołączył(a): 16.05.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) tgniw » 23.05.2009 13:42

Mariuszu_M!

Jestem krotkofalowcem i tematy lacznosci radiowych bardzo mnie interesuja. Dlatego serdecznie dziekuje Ci za profesjonalna analize uzywanych przez Ciebie radyjek.

Pragne zwrocic uwage na jeden drobny szczegol. Zakupione przez Ciebie urzadzenia pracuja na czestotliwosci 446 Mhz, podczas gdy CB radio pracuje na czestotliwosci 27 Mhz.
Tak wiec na posiadanym przez Ciebie urzadzeniu nie wejdziesz ani na kanal 19 ani 28 ani na jakikolwiek inny kanal CB.

Oba rozwiazania maja swoje zalety jak i wady. Radyjka, ktore opisales sa idealne do prostych lacznosci, gdy jada dwa (lub wiecej) samochody w niewielkiej od siebie odleglosci. Niestety - metalowa karoseria samochodu znacznie tlumi sygnal anteny znajdujacej sie wewnatrz. Tak wiec po 500 metrach wyrazistosc sygnalu juz bardzo spada na tyle, ze przestajecie sie slyszec.

To samo dotyczy recznych urzadzen pracujacych na pasmie CB.

Aby poprawic zasieg lacznosci konieczne jest wyciagniecie anten na zewnatrz. jednak w przypadku PMR to poprawi zasieg do 1 km. W przypadku CB - nawet o kilka do kilkunastu kilometrow. W tym, ze zasieg zalezy takze od uksztaltowania terenu oraz ilosci i poziomu zaklocen. Tutaj jako przyklad - wjazd do tunelu wydrazonego w skale wytlumi sygnal zarowno CB jak i PMR w 99%. Tzn. bedziesz slyszal nadawce znajdujacego sie w tunelu. Natomiast wszystkie sygnaly spoza tunelu zostana wytlumione.

Poza tym w terenie gorzystym gory i wzniesienia beda w bardzo duzym stopniu, prawie calkowicie tlumily sygnal radiowy.

Tak wiec pisze to abys sie nie zdziwil kiedy nagle zginie Ci sygnal Twojego rozmowcy gdy on bedzie jeszcze PRZED a ty juz ZA tunelem.
Kwiotek
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 52
Dołączył(a): 19.04.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kwiotek » 23.05.2009 14:01

Witam, podzielam zdanie Jacka, ja używałem walki talki (MaxCom WT-608) pomiedzy autami ale zasieg był max do 500m i to jak się auta widziały a jak ktoś wskoczył między nas to już szarpało modulacją, za to doskonale spisują się na miescu pobytu (komunikacja między pokojami i na mieście spokojnie ok 1-km zasięgu).
W tym roku kupiłem ręczniaka CB Alan 42 Multi i sobie go bardzo chwalę, jest małe poręczne , zasilanie z zapalniczki lub bateri lub akumulatorków i można go położyć w schowku lub zaczepić , dokupłem do niego mikrofono głośnik (ma dodaktowe wyjście na słuchawki aby nie budzić podróżnych)który przypinam sobie do pasa bezpieczeństwa na wysokości ramienia do tego 1,5m anteny i mam ok 15km zasięgu.
A co do zasięgu to 90% radyjek CB ma moc 4W a zasięg zależy od mocy, długości anteny i wysokości jej zamontowania. Nie jest tak ważne czy radio CB to ręczniak czy samochodowe tak czy owak posiada te 4W mocy. Poniżej podam przykładowe odległości dobrej słyszalności
samochód osobowy <-> samochód osobowy ok. 15km
samochód osobowy <-> samochód ciężarowy TIR ok 15-20km
samochód ciężarowy TIR <-> samochód ciężarowy TIR ok 20-30km o ile nie mają zainstalowanych dopalaczy wtedy jest zasięg większy.
Mariusz_M
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 502
Dołączył(a): 15.08.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mariusz_M » 23.05.2009 14:41

tgniw - to o czym napisałeś - to oczywiście wszystko wiem. Aż nie mogę uwierzyć, że pomyślałeś, iż będę się spodziewał łączności PMR<->CB. Prosze Cię, aż taki "gupi" nie jestem.
Piszesz, że jesteś krótkofalowcem - więc z niejednym sprzętem miałeś do czynienia. Nie wierzę, że nie bawiłeś się PMRkami i dlatego nie rozumię dlaczego na siłę zaniżasz możliwe realne uzyskiwane zasięgi: wiem... wiem... auto=prawie puszka faradaya, że lepiej antenka na zewnątrz itp... Ale z tymi max 500 metrami to już co najmniej ignorancja. 200 metrów (gdy nie ma przeszkód) to nawet uzyskasz na telefonie bezprzewodowym (moc nadajnika 10mW).
Po drugie wyraźnie napisałem, że uzyskiwaliśmy spokjnie łaczność na dystancie 1,5km - to naprawdę dużo jak na te zabawki. I nie piszę, że spodziewam się deklarowanych przez producenta 10km. Ale 500 metrów i brak łączności... Szkoda, że jesteś z Lublina - moglibyśmy w praktyce to wszystko sprawdzić.
tgniw
Croentuzjasta
Posty: 347
Dołączył(a): 16.05.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) tgniw » 23.05.2009 14:52

PMRkami nigdy sie nie bawilem, poniewaz za bardzo one sie nie przydaja w krotkofalarstwie. Sporro czytalem na ten temat gdy na kolejny wyjazd do CRO zastanawialem sie czy kupic PMR czy CB.

Oczywiscie mozna na PMR uzyskac 1,5 km ale przy idealnych warunkach np. gdy oba samochody fizycznie sie widza. Kwiotek napisal, ze PMR-kiu rwaly sygnal gdy dwa samochody jechaly za soba i nagle miedzy nimi wladowal sie trzeci. No i mial racje. Bo to jest niestety czesto :(

Napisales o walkie-talkie "Cóż CB nie posiadam i nie mam zamiaru - na jeden wyjazd? Bez sensu. Więc kupiłem sobie zestaw Motoroli TLKR T7". No wiec ja ta wypowiedz odczytalem jako to, ze zakupione przez Ciebie urzadzenia pracuja na czestotliwosciach CB. A z kolei nigdzie nie napisales, ze zakupione przez Ciebie urzadzenia to PMR. Stad to nieporozumienie :)
Mariusz_M
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 502
Dołączył(a): 15.08.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mariusz_M » 23.05.2009 15:03

Faktycznie nie napisałem - uważałem walkie-talkie jako synonim PMR. Natomiast co do zasięgu - to należy też zwrócić uwagę, iż są jak ze wszystkim lepsze i gorsze sprzęty. Można kupić parę PMR za 60pln z deklarowanym maksymalnym zasięgiem 1-2km - czyli w praktyce chyba faktycznie będzie tak jak piszesz góra z te 200-300 metrów - o ile tyle. Ale to tak jak z CB. CB też możesz mieć dobre i złe radio. Aha.. przy CB jest magiczne zdanie-klucz: jak coś nie działa tak jak powinno - to rada aby jechać do dobrego fachowca, który dobrze zestroi wszystko. Tylko po czym poznać tego fachowca? Czyli wyciągam wniosek, że można mieć też przy CB słaby zasięg jak trafi się na paproka.
A co do wjeźdżania samochodu pomiędzy rozmawiających i rwania łaczności. Nie wiem - albo te moje pożyczone rok temu były tak dobre, albo mam jakieś indywidualne szczęście - w każdym razie my rok temu jechaliśmy na 3 samochody (każdy miał jedną walkie-talkie) i normalnie rozmawialiśmy w ramach powiedzmy tego 1.2 - 1.5km zasięgu [na autostradzie].
Po powrocie bez ściemy napiszę co są warte to co kupiłem.
Kwiotek
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 52
Dołączył(a): 19.04.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kwiotek » 23.05.2009 16:18

Porównując Twoje walkie talkie z moimi to sama cena mówi wszystko za siebie, moje kosztowały ok 90zł. Na moich pisało max zasięg 5km ale to chyba nad brzegiem morza stojąc w wodzie to taki zasięg bym uzyskał :D
Wszystko zależy kto i do czego taki sprzęt używa, ja kupiłem do łączności pomiędzy piwnią jak coś majsterkuję, a to, że zabrałem je do auta to inna sprawa bo jechałem ze znajomymi na wczasy a on nie miał CB (ale i tak pomimo tej odległości spisywały się b. dobrze (zazwyczaj jechaliśmy w odległości do 300 a jak ktoś wjechał to zmniejszaliśmy trochę dystansu i było ok.).
A tak na poważnie to porównując Twój sprzęt z moim to zasadniczą różnicą (pomijając bajery :lol: ) jest antena. Twoja jest 2 razy dłuższa od mojej (2cm) z tego wynika, że ja mam antenę o pełnej długości fali a Ty masz antenę o podwójnej długości fali.
Gdybym pomajstrował i zamontowałbym dłuższą antene na 433MHz to efekt byłby pewnie taki sam.
Reasumując za 470zł nie kupisz 2 kompletnych radyjek CB.
Na zakończenie ciekawostka jak duże ma znaczenie antena przy tego typu sprzęcie, a mianowicie mając zwykłe odpustowe walkie talkie (100mW, takie na 9V) i podłączając je do stacjonarnej anteny CB zamontowanej na 25m maszcie miałem łączność z moim kolegą oddalonym ok 30 km)
Grunt to dobra antena.
P.S. Twoje walkie są bardzo fajne będziesz zadowolony
tgniw
Croentuzjasta
Posty: 347
Dołączył(a): 16.05.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) tgniw » 23.05.2009 16:23

Sam jestem ciekawy Twojej opinii.
Masz racje - WIELE ZALEZY OD SPRZETU.

Oczywiscie wiele rowniez zalezy od warunkow propagacyjnych i uksztaltowania terenu, ale takze od mocy nadajnika, jakosci odbiornika, jakosci oraz miejsca i sposobu instalacji anteny itp. itd. O zakloceniach zewnetrznych jak i wewnetrznych (tzn. emitowanych przez silnik samochodu lub/i inne urzadzenia zainstalowane w samochodzie) nie wspominajac.

Co do terminiologii walkie-talke to jako ciekawostke powiem, ze PMR funkcjonuje od niedawna. Jakies 15 lat temu nikt o tym nie slyszal. Gdy w latach 90-tych wchodzily do uzytku radiostacje CB to byla to calkowita nowosc. Na czestotliwosciach gdzie dzisiaj pracuje CB pracowaly walkie-talkie. Byly to jednokanalowe urzadzenia marki Tukan albo Echo4. Dlatego mi osobiscie walkie-talkie kojarzy sie z takimi urzadzeniami.

A co do PMR - one maja wiele zalet, ktorych brakuje CB.
Kwiotek
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 52
Dołączył(a): 19.04.2009
Re: Walkie-Talkie

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kwiotek » 23.05.2009 18:07

Mariusz_M napisał(a):Należy zwrócić uwagę, że tzw. ręczniaki CB (o których też myślałem) też mają mizerny zasięg - taki sam jak te walkie-talkie, a są cięższe, bateriała krótko trzyma i mniej poręczne.


mają mizerny zasięg - nieprawda jak pisałem wcześniej zasięg jest uzależniony od zanontowanej anteny, oryginalna antena hemikalna (20cm) ma ok 5km zasięgu ale zawsze można kupić lepszą dłuższą wtedy zasięg proporcjonalnie się zwiększa, np z anteną samochodową zasięg wzrasta do ponad 10km, a ze stacjonarną ponad 40km wszystko zależy jakie zasięgi chce się uzyskać.
a są cięższe - zgadza się, zazwyczaj urządzenia te przystosowane są do napięcia 12V dlatego do ich zasilania potrzeba od 8 baterii typu AA do 10 szt akumulatorków AA. Ale np do samochodu stosowane są przejściówki montowane zamiast pakietu baterii wtedy bywa nawet mniejsze od PMR (przykład Alan 42 Multi
bateria krótko trzyma - nieprawda to zależy z jaką mocą się nadaje, urzadzenia PMR pracują z mocą do 500mW natomiast CB 4W to 8 razy więcej niż PMR, zazwyczaj w ręczniakach CB jest przełacznik mocy z 4W na 1W wtedy żywotnośc znacząco się wydłuża.
mireks
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1853
Dołączył(a): 18.03.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) mireks » 23.05.2009 20:26

Jeśli na trasę to osobiście wolę CB między autami w czasie podróży można pogadać i nie tylko wśród znajomych,jak po mieście bez auta to wolę od czasu do czasu zadzwonić do znajomych z telefonu niż kupować łoki-toki za 300zł.Z CB korzystam przeważnie tylko w czasie podróży i się sprawdza w 100%,jeśli chodzi o łoki-toki to musi być naprawdę dobrej firmy aby miało zasięg jako taki ok 1 km,CB działa nawet do 20km,bardzo ważna jest antena nie mówiąc już o radiu.
Miłosz_S
Cromaniak
Posty: 919
Dołączył(a): 01.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Miłosz_S » 23.05.2009 22:25

Przeglądam wątek i mam pytanie:
- czy krótkofalówki można używać legalnie w Chorwacji i krajach tranzytowych
- co to znaczy że można wyprowadzić antenę na dach, czy wystarczy kawałek zwykłego drutu
Mariusz_M
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 502
Dołączył(a): 15.08.2004
Re: Walkie-Talkie

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mariusz_M » 24.05.2009 10:59

Kwiotek napisał(a):mają mizerny zasięg - nieprawda jak pisałem wcześniej zasięg jest uzależniony od zanontowanej anteny, oryginalna antena hemikalna (20cm) ma ok 5km zasięgu ale zawsze można kupić lepszą dłuższą wtedy zasięg proporcjonalnie się zwiększa, np z anteną samochodową zasięg wzrasta do ponad 10km, a ze stacjonarną ponad 40km wszystko zależy jakie zasięgi chce się uzyskać.


Tak - tylko to już wtedy z tymi kabelkami, antenami po "ręczniaku" to już tylko wspomnienie. Idea ręcznego CB wtedy jest wypaczoa. Lepiej zamontować normalne radio. A co do mizerności zasięgu - oczywiście użyłem słowa na wyrost, aby zaakcentować, że ręczne CB (ze względu na swe ograniczenia konstrukcyjne - aby było właśnie przenośne) nie ma jednej z istotnej zalety normalnego CB - właśnie zasięgu. Choć wiem, że uważa się je za bardziej uniwersalne - bo można i podłączyć je do instalacji w aucie (zewn. antena, zasilanie z zapalniczki, zewnętrzna grucha) i mamy prawie normalne radio, a w razie potrzeby poodpinać to wszystko i mieć przenośne. Ale... dla mnie brak tutaj wygody użytkowania (ta pajęczyna kabli), duże koszta (sam ręczniak nowy to koszt ok. 400pln), na które mnie nikt nie namówi no i na milion procent mój kompan w podróży też by nie kupił radia. Więc tak jak pisałem wcześniej - dyskwalifikującą cechą radia CB - jest to, że byłoby tylko jedno :(
I jeszcze pisząc o tym marnym (marnym czyli takim jak w PMR, no bo jest mniejszy niż przy normalnym CB) zasięgu, to nie jest to moja opinia - ale taki obraz wyłania się z dyskusji na różnych forach o CB, które przejrzałem - gdzie na każdnym jest niejedna dyskusja PMR vs RĘCZNIAK. I to tam najczęściej czytałem, że ręczniak bez rozbudowy ma zasięg taki sam jak PMR. To nie moje opinie.
Kwiotek napisał(a):a są cięższe - zgadza się, zazwyczaj urządzenia te przystosowane są do napięcia 12V dlatego do ich zasilania potrzeba od 8 baterii typu AA do 10 szt akumulatorków AA. Ale np do samochodu stosowane są przejściówki montowane zamiast pakietu baterii wtedy bywa nawet mniejsze od PMR (przykład Alan 42 Multi
bateria krótko trzyma - nieprawda to zależy z jaką mocą się nadaje, urzadzenia PMR pracują z mocą do 500mW natomiast CB 4W to 8 razy więcej niż PMR, zazwyczaj w ręczniakach CB jest przełacznik mocy z 4W na 1W wtedy żywotnośc znacząco się wydłuża.
tgniw
Croentuzjasta
Posty: 347
Dołączył(a): 16.05.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) tgniw » 24.05.2009 11:30

Mibi napisał(a):Przeglądam wątek i mam pytanie:
- czy krótkofalówki można używać legalnie w Chorwacji i krajach tranzytowych
- co to znaczy że można wyprowadzić antenę na dach, czy wystarczy kawałek zwykłego drutu


Odpowiem nie po kolei ;)

1. "Wyprowadzic antene na dach" oznacza tyle, zeby umiescic antene na dachu samochodu. NIE MOZE TO BYC KAWALEK DRUTU! Antena musi byc do CB radio i w dodatku musi byc prawidlowo zestrojona. Bez tego nacisniecie mikrofonu grozi SPALENIEM CB RADIA! W dodatku CB RADIO wymaga odpowiedniej konstrukcji anten. Jezeli ten warunek nie zostanie spelniony, to jest wysoce prawdopodobne, ze nic nie uslyszysz.

Wiekszosc anten CB jest mocowana na podstawie magnetycznej do dachu samochodu. Natomiast kabel smialo mozesz przytrzasnac drzwiami. Uszczelka ustepuje pod kablem. A ten z kolei jest tak mocny, ze nie ma szans by go uszkodzic tzn. jest to mozliwe, ale malo prawdopodobne.

2. Uzywanie CB RADIA na trasie reguluja przepisy, ktorych iu tak nikt nie przestrzega :P

Ale skoro pytasz, to masz odpowiedz:

a) Austria - mozna uzywac bez ograniczen Modulacja AM niedozwolona (a ta jest wykorzystywana chetnie w Polsce i przez Polakow)
b) Chorwacja - Przywoz i korzystanie urzadzen pracujacych modulacja AM tylko za osobnym zezwoleniem
c) Czechy - mozna uzywac bez ograniczen. Masz nawet 2 razy wiecej kanalow. Modulacja AM niedozwolona.
d) Słowacja - Dozwolona modulacja AM (i FM) ale masz tylko 12 kanalow. Od 4 do 15
e) Słowenia - Modulacja AM niedozwolona. W dodatku wymagane jest oddzielne zezwolenie. Wiecej informacji na ten temat na stronie www.sigov.si
f) Węgry - Modulacja AM dozwolona. Bez formalności dla turystów do 30 dni pobytu.
g) Włochy - Modulacja AM dozwolona.

Co do jest modulacja? Ano to juz nieco wyzsza szkola jazdy by to wytlumaczyc, dlatego odsylam do Wikipedii. Natomiast dla Ciebie istotne jest to, ze w radiotelefonie powinienes miec przelacznik AM/FM lub ewentualnie przy lepszych urzadzeniach AM/FM/LSB/USB a nieraz i CW.
Ciebie powinno interesowac tylko AM i FM. Bo LSB i USB (nazywane pod wspolna nazwa SSB) wystepuja tylko w najdrozszych modelach urzadzen i jak nie jestes pasjonatem krotkofalarstwa i/lub CB to do niczego Ci sie to nie przyda.

A jak jest w rzeczywistosci?

Ano tak, ze polscy kierowcy na terenie kraju uzywaja modulacji AM i kanalu 19. Natomiast za granica rowniez modulacji AM (czesto nielegalnie) i kanalu 28 (a ten na Slowacji jest zabroniony). W praktyce nie spotkalem sie aby ktokolwiek mial z tego tytulu problemy. CB radio w autach zrobilo taka kariere glownie w Polsce. Poza granicami Polski rzadko kto tego uzywa. Spotkalem sie z opinia, ze nawet tamtejsza policja nie bardzo sie orientuje co to jest.

Tak wiec suma sumarum - za granica kanal 28 i AM.

Szerokosci!
Miłosz_S
Cromaniak
Posty: 919
Dołączył(a): 01.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Miłosz_S » 26.05.2009 10:23

tgniw
Wielkie dzięki!!!
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi

cron
Walkie-Talkie do Chorwacji - strona 2
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone