Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Truchtem przez Chorwację: Majówka 2023

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 19.08.2010 16:48

(c.d. z poprzedniej strony)

W centrum skręcamy w dół, do rzeki i próbujemy znaleźć miejsce na obszernym parkingu jeszcze przed mostem. Nie jest to takie proste, gdyż przy każdym wjeździe stoi jakaś tablica informująca, komu wolno, a komu nie wolno tu parkować. Wreszcie zatrzymujemy się w miejscu na tyle oddalonym od różnych tablic, że chyba możemy założyć, iż nie jest objęte żadnym zakazem. Teraz już na piechotę przekraczamy rzekę Selscicę, która trzysta metrów niżej łączy się z Poljanscicą tworząc Sorę - prawobrzeżny dopływ Sawy. W 973r. cesarz niemiecki Otto II podarował doliny Selscicy i Poljanscicy bawarskim biskupom z Freising. W miejscu ich połączenia zaczęło powstawać miasto.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zaraz za mostem skręcamy w prawo. Wąska uliczka prowadzi w górę pod ścianami zabytkowych kamienic z płytkimi łukami na kamiennych dźwigarach parteru. Za bramą, wyciętą w poprzecznie stojącym budynku, łączącym rząd kamienic z pochodzącą z XVI w. szkołą dla chłopców, wita nas plebania. Zajmuje ona część ufortyfikowanej rezydencji z XVI w. - Homanov domu. Po prawej mijamy kościół parafialny św. Jakuba, zbudowany w XV w. na pozostałościach świątyni o dwieście lat starszej i już po drugiej stronie otwiera się wylot Rynku Miejskiego.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 19.08.2010 16:49

Skofja Loka, to po polsku Biskupia Łąka, ale z uwagi na kolorowo pomalowane kamieniczki, miasto już w dawnych wiekach otrzymało przydomek Malowanej Łąki. Mestni trg wywiera na nas olbrzymie wrażenie - przez chwilę stajemy oniemiali, wodząc wzrokiem po otaczających nas dwóch rzędach zbiegających się w południowym kierunku kamieniczek. Jesteśmy oboje zauroczeni. Wprawdzie niektóre elewacje wymagają ponownej renowacji, ale te pozbawione istniejących wcześniej malowideł, częściowo odrapane ściany nabierają przez to większej autentyczności.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Mijamy utrzymany w różowych barwach dawny ratusz i zaglądamy z ciekawością w boczne uliczki. Jedną z nich, wąską i zacienioną, podchodzimy wyżej, gdzie ponad starym miastem, otoczonym do dziś częściowo zachowanymi murami, góruje zamek. Wzniesione w XIV w. mury obronne, nie oparły się wiek później najazdowi armii księcia Celje, by po kolejnych dwudziestu latach ulec tureckiej nawałnicy.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12172
Dołączył(a): 17.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 19.08.2010 17:05

Z dużą przyjemnością zaglądam tu co kilka dni.
pzdr
Crayfish
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1744
Dołączył(a): 11.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Crayfish » 19.08.2010 18:08

No proszę, znowu coś oryginalnego.
Z ciekawością czytam i oglądam kolejne wpisy.
:D
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 19.08.2010 19:31

I nam udało się trafić do Skofiej Loki.......

Aura była zgoła odmienna niż na Twoich zdjęciach i nie zachęcała do zaglądania w malownicze uliczki :( . No i ten okres przedcyfrówkowy :wink: , za dużo zdjęć nie mamy :( .

Tak dla kontrastu, deszczowy, wrześniowy dzień w 2004....

Obrazek

Obrazek

Pozdrawiam

Franz napisał(a):P.S. Już jesteście po powrocie z wakacji?


PS. Wróciliśmy, po 2 tyg w RO :D
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 20.08.2010 12:29

Longtom, Crayfish, cieszę się, że wędrujecie razem ze mną. :)

kulka53 napisał(a):PS. Wróciliśmy, po 2 tyg w RO :D

To się wymieniamy. ;)
A swoją drogą, jaki ten świat mały. Pytanie zadałem Ci na Korsyce, a odpowiedź dotarła w Słowenii. :lol:

Uciekło juz z pierwszych stron, ale myślę, że Ciebie akurat to zainteresuje: https://www.cro.pl/forum/viewtopic.php?p=586061#586061.

Pozdrawiam,
Wojtek
Tymona
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2140
Dołączył(a): 18.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Tymona » 20.08.2010 18:31

Właśnie nadrobiłam wakacyjne zaległości :D i kilkakrotnie musiałam sprawdzać - czy to aby na pewno Twoja relacja :wink: :lol: jakoś tak... mało górzyście????????

Ale mi to całkowicie nie przeszkadza :D :D :D Właśnie zobaczyłam, że w Lublanie to istnieje inna rzeczywistość poza autostradą przecinającą miasto :lol:
No i ta Malowana Łąka - faktycznie jak malowana :D :D :D

pozdrawiam serdecznie
:D
helen
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2045
Dołączył(a): 08.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) helen » 20.08.2010 18:38

Skofja Loka , cudowności, te okna na zewnątrz otwierane.... tak tam spokojnie było.

Obrazek
Obrazek

Muszę sobie całą relację na spokojnie przeczytać.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 30.08.2010 00:06

Tymona napisał(a):Właśnie nadrobiłam wakacyjne zaległości :D

Podobno zaglądnęliśmy ostatnio na ten sam półwysep? ;)

Tymona napisał(a):kilkakrotnie musiałam sprawdzać - czy to aby na pewno Twoja relacja :wink: :lol: jakoś tak... mało górzyście????????

Ha! Nie da się mnie zaszufladkować. :P
Ale jakieś górki wcześniej czy później się tu ujawnią. Gdy tak sięgnę pamięcią wstecz, to wiesz... mógłbym pokazać wakacyjny wypad, w którym gór nie było nawet na lekarstwo. :D Mam i taki w zestawie.

helen napisał(a):Skofja Loka , cudowności, te okna na zewnątrz otwierane.... tak tam spokojnie było.

Też tak ją odebrałaś? Może tam tak po prostu jest! Dla mnie Skofja Loka to niezapomniane wrażenia.

Pozdrawiam,
Wojtek
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18316
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 30.08.2010 00:50

Biskupia czy nie , ale kolorowa ta Łąka i spokojem sielska :)
Tymona
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2140
Dołączył(a): 18.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Tymona » 30.08.2010 11:43

Franz napisał(a):Podobno zaglądnęliśmy ostatnio na ten sam półwysep? ;)
I mnie też coś podobnego jaskółki wyćwierkały :lol: Ale to bardzo dobrze, bo przynajmniej przypuścimy dubeltowy relacyjny atak :lol: No i nie urywam, że jestem ciekawa, co Wy z tym półwyspem zrobiliście, bo przecież jest wiele możliwości :D

pozdrawiam serdecznie
:D
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 31.08.2010 12:03

piotrf napisał(a):Biskupia czy nie , ale kolorowa ta Łąka i spokojem sielska :)

I to wcale nie był żaden poranek czy inna mało popularna pora. Zawitaliśmy do Skofjej Loki już po wizycie w Lublanie. Dobrze, że są takie miejsca - mimo iż tak łatwo dostępne, to jednak takie spokojne i pełne uroku.
Już przygotowuję dalszy ciąg tego miasteczka - wkrótce dorzucę. :)

Tymona napisał(a):Ale to bardzo dobrze, bo przynajmniej przypuścimy dubeltowy relacyjny atak

Dubeltowego ataku nie będzie, już choćby z tego powodu, iż Twój się rozpoczął. A ja... chyba podejdę chronologicznie do moich spotkań z Hiszpanią (mam na myśli tylko te z najnowszych czasów).

Tymona napisał(a):No i nie ukrywam, że jestem ciekawa, co Wy z tym półwyspem zrobiliście, bo przecież jest wiele możliwości

Oj tak, taka różnorodność pozwala na niezliczoną ilość możliwości. :)
Nie zdradzając zbyt wiele już w tym momencie, powiem tylko tyle, że gór będzie znikoma ilość. :D
Chyba sie starzeję...

Pozdrawiam,
Wojtek
helen
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2045
Dołączył(a): 08.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) helen » 31.08.2010 12:37

Też tak ją odebrałaś? Może tam tak po prostu jest! Dla mnie Skofja Loka to niezapomniane wrażenia.

Dokładnie tak :) , taka zatrzymana w czasie ... jak ze starej bajki. Chciałabym chyba żeby taka została, nie koniecznie widzę tam odrestaurowane na błysk fasady domów.
Tymona
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2140
Dołączył(a): 18.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Tymona » 31.08.2010 22:36

Franz napisał(a):Oj tak, taka różnorodność pozwala na niezliczoną ilość możliwości. :)
Nie zdradzając zbyt wiele już w tym momencie, powiem tylko tyle, że gór będzie znikoma ilość. :D
Chyba się starzeję...
:lol: :lol: no chyba faktycznie :lol: świat się kończy :lol: To się zaczyna robić prawidłowość :wink: :lol:

Ale wracając do tematu Słowenii - to coś za długo odpoczywacie, chyba jakiś lekki trucht by się przydał :wink: :D

pozdrawiam
:D
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 01.09.2010 00:17

Tymona napisał(a):Ale wracając do tematu Słowenii - to coś za długo odpoczywacie, chyba jakiś lekki trucht by się przydał :wink: :D

Mam już fotki i odrobinę tekstu przygotowane. Wrzucę, jak się obudzę. Teraz już nie, bo ktoś mnie właśnie skłonił do uruchomienia hiszpańskich wspomnień. ;)

Jako, że pierwsze będą łączone z Francją, więc być może dam im tytuł "Po obu stronach Pirenejów".
Albo coś w tym rodzaju. :P

Pozdrawiam,
Wojtek
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Truchtem przez Chorwację: Majówka 2023 - strona 6
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone