Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Truchtem przez Chorwację: Majówka 2023

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Tymona
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2140
Dołączył(a): 18.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Tymona » 18.10.2010 20:58

Lidia K napisał(a): Tymono, wzorem Joasi koniecznie powinnaś odwiedzić Słowenię z wybraniem nietrudnych szlaków w Alpach Julijskich. Mały kraj a tyle można zobaczyć.

Prawda, prawda :D Ta Słowenia to za mną chodzi i chodzi, i to za Waszą sprawą , także Asi, Helen, no i relacji Wojtka - takiej kropki nad "i" :D jednak coś mi się na razie wydaje, że Słowenia będzie u nas jak Austria - przekładana na... "obowiązkowo, ale za jakiś czas" :wink: i to nie przez dzieci, tylko przez te wszystkie inne nęcące miejsca, które trzeba zobaczyć :D

pozdrawiam serdecznie
:D
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 19.10.2010 08:45

Z innej relacji

Franz napisał(a):Mam nadzieję, że jeszcze parokrotnie jakieś widoki tutaj wzbudzą Twoje zainteresowanie.


I tam i tu :)

Pozdrawiam.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 19.10.2010 17:04

kulka53 napisał(a):Ta najwyższa , 3 z lewej to chyba Skrlatica..... Zastanawiam się który to Stenar, bo wydaje mi się że powinno być go widać :roll: . Wydaje mi się że to ten tuż przed nią, czyli drugi od lewej :? . Jeżeli tak, to moglibyśmy sobie pomachać ze szczytów w czasoprzestrzeni :wink:

Masz rację. :)

kulka53 napisał(a):Niezależnie jaką atrakcję masz na myśli (a chyba wiem o którą chodzi :roll: ), nie dotarliśmy tam :oops: .

Jestem spokojny o to, że wiesz. :)

Tymona napisał(a):No tak biorąc pod uwagę moją nieznajomość tego terenu i kraju będę musiała trochę poczekać, żeby dowiedzieć się, co to za atrakcja ;) :D

Długo nie każę Ci czekać. ;)

Lidia K napisał(a):Franz, Bled jest sporą atrakcją turystyczną, bez tłumów tam się nie da ale Ty gdzieś te tłumy pochowałeś ;)

Wiesz, jak się truchtem biegnie, to się tłumy wyprzedza. :lol:

plavac napisał(a):Deszcz ma swoje zalety - tłumy znikają, bo są z cukru ;)

Święta racja. Ale ja na deszcz też nie wychodzę. :D Sztuka - być pierwszym zaraz po deszczu. :P 8)

Jacek S napisał(a):I tam i tu :)

I to mnie bardzo cieszy. :)

Pozdrawiam,
Wojtek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 24.10.2010 18:12

Już po chwili zajeżdżamy na duży, leśny parking, usytuowany na końcu drogi w miejscu zwanym Ukanc. Mimo wczesnej pory parkingowy jest na miejscu, a jego obecność kosztuje nas trzy euro. Zostawiamy wóz i ruszamy zgodnie ze wskazówkami na drogowskazach turystycznych. Pierwszy przystanek od razu - kasa. Płacimy po 2,40 od głowy i możemy ruszać w górę. Do wodospadu Savica mamy stąd 20 minut podejścia. Ścieżka wiedzie najpierw obok potoku, potem górskim zboczem przez las. Jest bardzo wilgotno - mimo że przebija się już słońce, potrwa sporą chwilę, nim obeschną kamienie i korzenie drzew - idziemy więc ostrożnie, starając się unikać poślizgów. Zgodnie z podanym na dole czasem osiągamy koniec ścieżki po dwudziestu minutach. Przed nami wodospad.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Drewniana barierka zabezpiecza przed niekontrolowanym ślizgiem do wąwozu, a podejście do skalnego kotła, do którego z hukiem spada potężna kaskada, zamknięte jest wysoką furtą. Zresztą, już przy niej zaczynamy momentalnie namakać, tak silnie rozpryskują się miliardy kropelek, wypełniając ściśle najbliższe otoczenie wodospadu. Jego górny fragment ma wysokość 78 metrów, a woda walczy tam nieustannie ze skałą, wcinając się w nią coraz głębiej. Ujęty sztucznym progiem odpływ z kotła spada w dół z wysokości kolejnych 25 metrów. Próbuję się maksymalnie wychylić, by rzucić spojrzenie w głąb, ale wzrok nie sięga dna. Widać natomiast wylot wykutego tunelu - wygląda na to, że próbowano tu kiedyś wykorzystać siłę wodospadu. Jednak oprócz wąskiej ścieżyny, prowadzącej do otworu przeciwległym, bardzo stromym zboczem, nie udaje mi się dostrzec żadnych innych śladów przedsięwzięcia.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Przez chwilę jeszcze podziwiamy to niezaprzeczalnie piękne dzieło natury, którego człowiek na szczęście nie popsuł swoją działalnością, po czym wracamy tą samą drogą do samochodu. Dzięki wczesnej porze jest jeszcze dosyć luźno, potraktujemy więc leśny parking jako bar śniadaniowy. Rozstawiamy stolik, krzesełka, butlę gazową z kuchenką - pora na małe co nieco.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14802
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 24.10.2010 18:21

8O

Prześlicznie! Te kolory wody! Bajka!

Jeszcze sobie popatrzę i powzdycham :D
mkm
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5455
Dołączył(a): 12.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) mkm » 24.10.2010 22:02

maslinka napisał(a):8O

Prześlicznie! Te kolory wody! Bajka!

Jeszcze sobie popatrzę i powzdycham :D


Poczekaj ... jak wkleją bohinjsko , to dopiero będziesz wzdychać :wink:
Aż się boję co będzie , jak wjadą na Vrsic :?
Ewa Zuber
Cromaniak
Posty: 580
Dołączył(a): 08.10.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Ewa Zuber » 24.10.2010 23:24

Franz, Wojciechu do tej pory to Ci trochę depczemy po piętach, więc mam nadzieję, że kiedyś i w to miejsce wdepniemy :D . Planicę w każdym razie mam już zaliczoną.
Pozdrawiam Ewa
kendzior
Odkrywca
Posty: 108
Dołączył(a): 18.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) kendzior » 24.10.2010 23:54

Muszę zmienić aparat foto chyba, bo mi za diabła nie wychodzą takie zdjęcia. Niesamowite.
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 25.10.2010 10:19

A przy autoportrecie nie było strachu, że z barierki poleci? :lol: :wink:

Czekam na bohinjsko 8)
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 25.10.2010 10:27

Jacek S napisał(a):A przy autoportrecie nie było strachu, że z barierki poleci? :lol: :wink:

Może wyzwalali wężykiem? :wink:
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 25.10.2010 10:29

weldon napisał(a):Może wyzwalali wężykiem? :wink:


A Widzisz go gdzieś?
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 26.10.2010 15:47

maslinka napisał(a):Prześlicznie! Te kolory wody! Bajka!

Prawda?.. Też się tam rozmarzyłem...

mkm napisał(a):Poczekaj ... jak wkleją bohinjsko , to dopiero będziesz wzdychać

Bohinjsko już jest na tych fotkach. :)
Ale jeszcze będzie.

mkm napisał(a):Aż się boję co będzie , jak wjadą na Vrsic

Nie wjadą. Vrsic nie był na trasie tego wyjazdu.
Owszem, załapał się w wątku o Alpach Julijskich. ;)

Ewa Zuber napisał(a):Planicę w każdym razie mam już zaliczoną.

Za to ja w Planicy nie byłem. :P

kendzior napisał(a):Muszę zmienić aparat foto chyba, bo mi za diabła nie wychodzą takie zdjęcia.

Ja pstrykam te fotki zwykłymi małpkami.

Jacek S napisał(a):A przy autoportrecie nie było strachu, że z barierki poleci? :lol: :wink:

Tu akurat barierka była szeroka i płaska. czasami zdarza mi się trudniejszy problem do rozwiązania. Najczęściej w górach, gdy próbuję kamienny kopczyk wykorzystać jako statyw. :lol:

weldon napisał(a):Może wyzwalali wężykiem?

Wężykiem to ja tylko podkreślam. ;)

Pozdrawiam,
Wojtek
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 26.10.2010 15:56

Jacek S napisał(a):
weldon napisał(a):Może wyzwalali wężykiem? :wink:


A Widzisz go gdzieś?
Mała korekta w PS'ie ...

Franz napisał(a):Wężykiem to ja tylko podkreślam. ;)

O, widzisz, mają pilota ... albo nie, kelnera :lol:

A, tak na poważnie, to, zwłaszcza w twoim przypadku mógłby ci się przydać taki statyw, jak Mariusz ma.
Trzy, chwytliwe nóżki, z możliwością dowolnego kształtowania.
Szkoda aparatu, zwłaszcza na kamienie, albo mokrą trawę.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 27.10.2010 10:45

weldon napisał(a):Trzy, chwytliwe nóżki, z możliwością dowolnego kształtowania.
Szkoda aparatu, zwłaszcza na kamienie, albo mokrą trawę.

W zasadzie, to noszę się z zamiarem kupna takowego.
Póki co, zdarza mi się z rzadka używać takiego - nieco badziewnego - na sztywnych nóżkach, który Bea dostała kiedyś jako gratis. Przy najnowszym aparacie, jaki mi firma Ricoh przysłała (już im go też do serwisu odesłalem) to w ogóle nie funkcjonuje, bo w tym modelu gwint na statyw nie jest nawet centralnie, tylko po drugiej stronie, niż obiektyw.

Przy czym, żadne takie krótkonóżkowce prawie nic nie dają w górach, gdzie trzeba by co najmniej pół metra ponad poziom terenu obiektyw umieścić.

Pozdrawiam,
Wojtek
Lidia K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3519
Dołączył(a): 09.10.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lidia K » 27.10.2010 13:16

Franz napisał(a):Rozstawiamy stolik, krzesełka, butlę gazową z kuchenką - pora na małe co nieco.


Oj, brakowało nam czasami Twoich krzesełek i stolika. :wink: Ale nie mamy i nie wiem czy będziemy mieli, bo kiedyś trzeba przecież sobie postać. A to jedyna okazja postać sobie przy przygotowaniu posiłku na butli gazowej.

Teraz widzę co czeka na poprawkę w Słowenii. Wodospad jest piękny. Czy oprócz tego jednego punktu widokowego przy barierkach jest jeszcze dojście z innej strony? Od góry?
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Truchtem przez Chorwację: Majówka 2023 - strona 9
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone