Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Tereferelacja ;-) czyli Czarnogóra i Hvar 2014

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Roxi
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5097
Dołączył(a): 06.11.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Roxi » 09.10.2014 08:50

Przyjemna wycieczka.
Zapisuję do na przyszły rok :)
Planujemy właśnie Hvar i fajnie będzie zrobić przerwę od pontonowych wycieczek na rzecz spacerów do i po jaskini :)
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 09.10.2014 09:34

Roxi napisał(a):Planujemy właśnie Hvar i fajnie będzie zrobić przerwę od pontonowych wycieczek na rzecz spacerów do i po jaskini :)

Aż zazdroszczę. Hvar jest wprost idealny na wakacje z pontonem. :)
andeo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2113
Dołączył(a): 31.01.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) andeo » 09.10.2014 19:01

Ja też zapisuję,chciałabym zobaczyć tę jaskinię.Przewodnik mówi po chorwacku?
Msza święta o której wspomniałaś ,również wspaniałe przeżycie,ale dziwię się,czy Wy tak wszystko rozumiecie ?czy tak bardziej intuicyjnie to się odbywa? :)
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 09.10.2014 20:39

andeo napisał(a):Ja też zapisuję,chciałabym zobaczyć tę jaskinię.Przewodnik mówi po chorwacku?
...
czy Wy tak wszystko rozumiecie ?czy tak bardziej intuicyjnie to się odbywa? :)


Przewodnik mówił po angielsku, bo takie akurat było zapotrzebowanie.
A chorwacki to wszak słowiański język, więc trochę się tam zrozumie, choć nigdy nie wiadomo do końca, czy właściwie. :mrgreen: :wink: Poza tym akurat w przypadku mojego pokolenia długie lata przymusowej nauki rosyjskiego pozwoliły nabrać wprawy w domyślaniu się co Słowianie chcieli powiedzieć. :oczko_usmiech:
andeo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2113
Dołączył(a): 31.01.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) andeo » 09.10.2014 20:58

Rozumiem ,czyli my też nie powinniśmy mieć problemu ze zrozumieniem :oczko_usmiech:
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 14.10.2014 15:44

Odcinek 15: Starą drogą do Hvaru



Korzystając z tego, że po wizycie w Humcu było jeszcze dość wcześnie, ruszyliśmy w stronę najodleglejszego dla nas zakątka wyspy czyli miasta Hvar.

Wybraliśmy oczywiście starą, malowniczą drogę przez Brusje. Nie byłaby zła, gdyby akurat nie ustawiano tam barierek przy jezdni. Robota w sam raz na szczyt sezonu. :roll: Tam, gdzie zabezpieczenia już stały, towarzyszył nam komfort psychiczny - nie wiem, czy taki kawałek metalu ma szansę przed czymś ochronić, ale na pewno poprawia samopoczucie. :wink:
Gorzej było w miejscach, gdzie tylko wydłubano dziury w brzegach asfaltu, w których dopiero miały zostać zatopione barierki - jezdnia zwęziła się przez to znacząco, co już nie było miłe... :?

Droga widokowo bardzo przyjemna.
Hen daleko za sobą zostawiliśmy Stari Grad w głęboko wciętej zatoce.

Obrazek

Z ciekawością patrzymy na Brač.

Obrazek

W drugą stronę widać już Velo Grablje, do którego jednak nie zjedziemy.

Obrazek

Wreszcie w Brusje ukazują się pola lawendy, niestety, kwitną już tylko pojedyncze gałązki.

Obrazek

Obrazek

Jeden mały bukiecik udało się jednak nazbierać. Pachnie intensywnie do dziś...

Obrazek
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 14.10.2014 20:02

W Hvarze zatrzymujemy się przy twierdzy Španjola. Już spod budowli rozciąga się znany z forum widok na miasto i Pakleni Otoci:

Obrazek

Wchodzimy do twierdzy - zadbana, widać, że sporo w nią zainwestowano. Jednak jej główny atut to właśnie niesamowite widoki na Hvar i morze:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Schodzimy do miasta krętą dróżką i schodami, mijając sporo zabytków. Po chwili podziwiamy już twierdzę z dołu:

Obrazek

Przed nami rozciąga się trg sv. Stjepana z katedrą w głębi. Jest naprawdę ogromny.

Obrazek

Po prawej budynek dawnego arsenału, a zarazem pierwszy ponoć teatr w Europie.

Obrazek

Uliczkami starówki ruszamy w kierunku klasztoru franciszkanów. Jakoś wbrew temu, co czytałam na forum, starówka sprawia na mnie bardzo pozytywne wrażenie - wąskie uliczki i schodki wyglądają naprawdę uroczo, gdybyż tylko ludzi na nich było trochę mniej. :roll: Oczywiście całych wakacji tam bym nie spędziła. :wink:
Akumulator w aparacie dogorywał, zapomnieliśmy naładować obydwa, więc przez oszczędność prądu zdjęć z tej trasy brak. :(

Niedługo docieramy do klasztoru franciszkańskiego, przy którym znajduje się plaża - w sierpniu wyglądała zupełnie inaczej niż na czerwcowych zdjęciach Leona (i nie chodzi mi bynajmniej o doskonałą jakość jego fotek :roll: )

Obrazek

Zaglądamy do kościoła Gospe od milosti, który ogromnie mi się spodobał wewnątrz.

Obrazek

Wnętrze przedzielone, jak się to często zdarza w przyklasztornych świątyniach.

Obrazek

Przy kościele urokliwe krużganki.

Obrazek

Obrazek

Wracamy na trg. sv. Stjepana rivą, gdzie sprawdzamy cenę lodów: 12 kun gałka - przebili Dubrovnik. :mrgreen: Kawałek dalej lody już tylko po 8 kun.

Spędzamy jeszcze kilka chwil zwiedzając katedrę i oglądając okoliczne zabytki.

Cenzura nie przepuszcza zdjęć z nabrzeża, więc będą kolejne znad kościoła św. Marka, obok którego przechodziliśmy w drodze powrotnej do twierdzy.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Już na wzgórzu blisko twierdzy Španjola mijamy jeszcze ładny kościółek.

Obrazek

Jeszcze ostatnie spojrzenie na miasto spod twierdzy i znikamy. Źle nie było. :wink:

Obrazek
kaszubskiexpress
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14582
Dołączył(a): 12.04.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) kaszubskiexpress » 15.10.2014 10:28

Mikromir napisał(a):Niedługo docieramy do klasztoru franciszkańskiego, przy którym znajduje się plaża - w sierpniu wyglądała zupełnie inaczej niż na czerwcowych zdjęciach Leona

No trochę więcej ludzi, ale za to nie byliśmy na twierdzy. :?
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 15.10.2014 12:41

kaszubskiexpress napisał(a):za to nie byliśmy na twierdzy. :?


Trochę szkoda, bo pewnie oglądalibyśmy teraz piękne zdjęcia Hvaru z góry... Następnym razem nie poddawaj się. :)

Tego czerwca i braku tłumów Ci zazdroszczę.
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 17.10.2014 22:10

Odcinek 16: Pokrivenik


W świąteczny dzień do Pokrivenika przyciągnęły nas wysokie skały, piękna plaża i grota - czyli pozornie jak w zatoce Vela Stiniva. Jednak Pokrivenik zrobił na mnie nieporównywalnie lepsze wrażenie.

Dotarcie do centralnej części zatoki z kamienistą plażą nie jest całkiem komfortowe, mimo asfaltu. Trochę wąskich agrafek trzeba zaliczyć, na szczęście największy spad wynosił tylko 16% o ile pamiętam. Za to na dole czeka niezwykle piękne jak dla mnie miejsce.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Urzekło mnie tu prawie wszystko: naprawdę niepowtarzalny kolor wody, piękny widok na Biokovo, potężne skały dokoła, i przede wszystkim spokój, jakiego nie było w zatoce Vela Stiniva. Oczywiście nie byliśmy sami, sąsiadów wokół trochę plażowało, ale sam fakt, że w tej części Pokrivenika znajduje się niewiele domów i miejsc parkingowych wiele załatwiał. Jest tu jednak pole namiotowe, które mijaliśmy w drodze na plażę, gdyby ktoś był zainteresowany.

Obrazek

Poplażujemy sobie chwilę, zanim ruszymy do groty. :)

Obrazek

Obrazek
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 17.10.2014 23:39

Grota znajduje się w zachodniej części zatoki. Wędruję do niej z pierworodnym.

Obrazek

Obrazek

Pozornie jest niedostępna dla zwiedzających, bo wejście zamyka ogromna brama. Jednak jakiś bardzo zawzięty miłośnik jaskiń zdążył wyłamać jeden z prętów, więc nawet średnio szczupłe osoby spokojnie dostaną się do wnętrza.

Obrazek

W środku grota jest ogromna, a wąskie przejście na końcu zdaje się prowadzić jeszcze głębiej.

Obrazek

Po przeciwnej stronie zatoki widać kolejną dziurę tuż nad (a może i pod) wodą - tam jednak nie dopłyniemy, choć syn był już blisko.

Obrazek

Podziwiamy widoki z okolic groty.

Obrazek

Obrazek

Jeszcze chwila na plażowanie i relaks...

Obrazek

Obrazek

...i opuszczamy to cudne miejsce.
Stasiek18
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 857
Dołączył(a): 05.04.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Stasiek18 » 18.10.2014 01:16

Mikromir napisał(a):
Obrazek



Cudne miejsce :wink:
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 18.10.2014 19:31

Stasiek18 napisał(a):Cudne miejsce :wink:


Nooo... tak myślę. Mój number 1 na Hvarze :) - ale właściwie w niewielu zatoczkach byłam, więc może jest jakaś inna, która mogłaby zdetronizować Pokrivenik?... :roll:

Jednak dla Ciebie, Stasiek, ta zatoka chyba nie byłaby całkiem odpowiednia - za mało ścieżek do szwendania się. Chyba, że w pionie... :mrgreen: :wink:
andeo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2113
Dołączył(a): 31.01.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) andeo » 18.10.2014 19:59

rzeczywiście pięknie tam.A czy do tej pierwszej groty też trzeba podpłynąć,czy lądem się da dojść?
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 18.10.2014 20:45

andeo napisał(a):czy do tej pierwszej groty też trzeba podpłynąć,czy lądem się da dojść?


Do groty prowadzi wąska ścieżka za domami na zachód od plaży.

Obrazek

Obrazek

Miejscami trzeba się trochę wspinać po dość dużych kamieniach.

Widać stamtąd także inną część Pokrivenika (bliżej uvali Zarace), do której łatwo zabłądzić kierując się drogowskazem koło wioski Dugi Dolac.

Obrazek
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży



cron
Tereferelacja ;-) czyli Czarnogóra i Hvar 2014 - strona 24
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone