Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Tereferelacja ;-) czyli Czarnogóra i Hvar 2014

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 05.09.2014 19:39

Jak mówiłam, po odwiedzeniu świętego Bazylego udajemy się jeszcze na górne balkony. Po drodze wstępujemy na chwilę do cerkwi Krzyża Świętego.
Przed wyjazdem nie wiadomo czemu wyobrażałam sobie, że w górnym Ostrogu będzie jakaś cerkiew normalnych, czytaj dużych, rozmiarów. Tymczasem tam wysoko jest tylko maleńka grota z ciałem świętego pełniąca rolę świątyni, i druga cerkiew wielkości niewielkiej kaplicy.

Z balkonu widzimy niebo zasnute ciemnymi chmurami. Coś się święci...

Obrazek

Obrazek

Naszą uwagę przyciągają liczne jakby różańce na skale.

Obrazek

Obrazek

Mamy szczęście. Gdy schodzimy na dół, grzmi już na całego, a na nas spadają pierwsze ciężkie krople deszczu.

Obrazek

Po chwili rozpętała się prawdziwa nawałnica. Przeczekamy ją w przyklasztornym sklepie, ale kolejka do świętego moknie...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Mniam, mniam...

Obrazek

Gdy burza wreszcie się skończyła, zeszliśmy na dolny parking. Pogoda, jakby nigdy nic, zrobiła się znowu piękna i słoneczna. Ot, góry...

Droga w stronę Nikšić bardzo ciekawa... :wink:

Obrazek
Ostatnio edytowano 06.09.2014 16:23 przez Mikromir, łącznie edytowano 1 raz
andeo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2113
Dołączył(a): 31.01.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) andeo » 05.09.2014 20:07

Ja nie widziałam tych różańców .Droga w dół tez niezłe przeżycie :)
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 05.09.2014 22:00

Wracamy przez Nikšic. Tym razem nie wybraliśmy żadnego skrótu do Risan, tylko grzecznie pojechaliśmy główną drogą... :roll: Dzięki temu mogliśmy zdążyć jeszcze do Perastu zanim całkiem zapadł zmrok. Tam zaplanowaliśmy obiadokolację i krótki spacer po miasteczku.

...Perast po drodze...

Zaparkować trzeba było przy wjeździe do miasteczka - za szlaban mogą wjechać tylko miejscowi i ich goście. Niedaleko parkingu zauważyłam bardzo małą ale dość ładną jak na Bokę plażę. W ciągu dnia jest tu pewnie tłoczno.

Samo miasteczko jest naprawdę ładne, choć niektórych budynków nie odbudowano po trzęsieniu ziemi. Bardzo tu klimatycznie - kamienne, piękne domy i kościoły, trochę palm, ładne nabrzeże i widoki, kilka knajpek.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Podobało mi się ogromnie, tylko nie zauważyłam - oprócz małej plaży przy parkingu - żadnego miejsca na plażing. Jednak nie dotarłam aż do końca miejscowości - pewnie tam coś było.

Ku memu zaskoczeniu, zamiast rosyjskiego, co krok słyszałam język polski. :mrgreen:

Pora już wracać do Prčanj. Kolejny dzień poświęcimy tylko na wypoczynek, a potem czeka nas droga na Hvar. :D

Obrazek
andeo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2113
Dołączył(a): 31.01.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) andeo » 05.09.2014 23:14

Słodki kocurek.Planowałam być w Czarnogórze w czasie święta w Peraście ,chyba 22 lipca odbywa się Fascinada ,procesja łodzi,niestety byliśmy w tym roku o wiele szybciej,ale bardzo bym chciała kiedyś zobaczyć to święto.
Czekam na Hvar :)
kaszubskiexpress
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14582
Dołączył(a): 12.04.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) kaszubskiexpress » 06.09.2014 11:15

Mikromir napisał(a):potem czeka nas droga na Hvar. :D

Jadę z Wami.
:hut:
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 06.09.2014 15:10

kaszubskiexpress napisał(a):
Mikromir napisał(a):potem czeka nas droga na Hvar. :D

Jadę z Wami.
:hut:

Super. :)
Nasze drogi przecinały się tylko w przestrzeni, w czasie już nie. Pilnie śledzę Twoje wyspy i nie tylko...
anakin
Legenda_mistrz LM
Avatar użytkownika
Posty: 33331
Dołączył(a): 11.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) anakin » 06.09.2014 15:13

Mikromir napisał(a):Naszą uwagę przyciągają liczne jakby różańce na skale...

Wiesz z czym to jest związane?
Mnie ciekawi jak one się tam "trzymają"? :?
Wiatr, deszcz.... :?

Ale jedźmy już może faktycznie na ten Hvar. :mrgreen:
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 06.09.2014 15:26

anakin napisał(a):
Mikromir napisał(a):Naszą uwagę przyciągają liczne jakby różańce na skale...

Wiesz z czym to jest związane?
Mnie ciekawi jak one się tam "trzymają"? :?
Wiatr, deszcz.... :?


Myślę, że to różne rodzaje różańców prawosławnych.

A jak się trzymają? Pewnie spadają, jak powieje, a ich "zapas" jest na bieżąco uzupełniany przez pielgrzymów. Może po prostu taka tradycja ich pozostawiania u świętego Bazylego?... Tylko się domyślam.

Obrazek
arkona
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1302
Dołączył(a): 18.10.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) arkona » 06.09.2014 15:58

Mikromir napisał(a):Wiesz, byłam zaskoczona skalą różnych inwestycji przy monastyrze. Parkingi wyglądały na nowe, asfalt na drogach nieskalany dziurami, przy samym monastyrze, jak mówisz, trwały też prace - budowano jakiś taras, czy coś podobnego. Przy dolnym parkingu w 2005 poświęcono nową cerkiew. Sporo w to inwestują.
Na pierwszy rzut oka wydawało mi się, że przesadzają, bo nie było aż tylu gości, żeby zapełnić te parkingi i domy pielgrzyma przy dolnym monastyrze, a odwiedziliśmy Ostrog w szczycie sezonu chyba 5 sierpnia. Podejrzewam jednak, że w maju (11-12), gdy jest wspomnienie św. Bazylego i święto klasztoru, mogą tu być tłumy pielgrzymów.

Wtedy to jest takie oblężenie tego Monastyru podobnie jak w Polsce 15 sierpnia w Częstochowie. Ludzie zjeżdżają z całej Serbii, Czarnogóry itp. Koczują wszędzie gdzie się da przez całą noc. Z infrastruktury nawet to co zbudowane zostało to jest i tak za mało. Ciekawostką jest, że każdego dnia zakonnicy każdego dnia zakładają św Bazylemu świeże białe skarpetki, które po nocy są brudne od chodzenia.
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 06.09.2014 16:19

arkona napisał(a):Wtedy to jest takie oblężenie tego Monastyru podobnie jak w Polsce 15 sierpnia w Częstochowie. Ludzie zjeżdżają z całej Serbii, Czarnogóry itp. Koczują wszędzie gdzie się da przez całą noc. Z infrastruktury nawet to co zbudowane zostało to jest i tak za mało.

Tak podejrzewałam...
arkona napisał(a):Ciekawostką jest, że każdego dnia zakonnicy każdego dnia zakładają św Bazylemu świeże białe skarpetki, które po nocy są brudne od chodzenia.

Nie miałam pojęcia 8O
Za to miałam nadzieję, że będzie widać choć kawałek świętego, a on cały przykryty... :?
arkona
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1302
Dołączył(a): 18.10.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) arkona » 06.09.2014 16:51

Mikromir napisał(a):Za to miałam nadzieję, że będzie widać choć kawałek świętego, a on cały przykryty... :?

Jego ciało nie uległo rozkładowi. Jak przyjedziesz w maju to będziesz miała okazję zobaczyć więcej niż kawałek świętego i nie tylko...pod warunkiem, że uda Ci się do niego po odstaniu w długiej kolejce dostać.
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 06.09.2014 19:09

arkona napisał(a):Jego ciało nie uległo rozkładowi. Jak przyjedziesz w maju to będziesz miała okazję zobaczyć więcej niż kawałek świętego i nie tylko

Czy to jedyne dni w ciągu roku, gdy ciało jest wystawiane publicznie?
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 06.09.2014 19:45

Chciałbym jeszcze - chyba dla siebie samej - dokonać pewnego podsumowania tego kawałka Czarnogóry, który zaledwie liznęliśmy.

Na plus:

- Monastyry i cerkwie. Z całą przepiękną otoczką: sztuką cerkiewną, gdzie ikona jest jakby oknem na nadprzyrodzoną rzeczywistość; z cerkiewną muzyką, tak subtelną i inną; ze spokojną, modlitewną atmosferą tych miejsc, mimo zaglądających tam turystów.

- Kotorska starówka widziana od wewnątrz, jej kamienny labirynt uliczek i stare budynki; a także mury obronne i twierdza św. Jana.

- Widoki w Boce Kotorskiej i tej części Czarnogóry w ogóle - ładne krajobrazy.

- Mimo hotelowego szkieletora podobało mi się na plaży w Perazica Do - było tam też trochę domków w których teoretycznie mogłabym się zatrzymać i czuć ok. Piękne klify i ciepłe morze.

Na minus:

- Budva - starówka jest nawet miejscami ładna, ale całość to moloch, a plaże uosabiają dokładnie to, czego nie znoszę. Nawet Mogren II, na którą zerknęłam z daleka. :wink:

- Plaże nad Boką - albo miejsca, które miejscowi plażami nazywają - ale na to byłam przygotowana.

- Jakby to ująć?... Kolory nad Boką. Brakowało mi lazurowej barwy Jadranu. Było tak jakoś... szarawo?...

Drogi to sprawa neutralna - te główne są bardzo ok, nie ma się do czego przyczepić, no może oprócz tej dokoła Boki. Na te paskudne pchaliśmy się z własnej nieprzymuszonej woli i głupoty. :wink: :mrgreen:


Jeśli mi się coś jeszcze przypomni, zrobię edit i dopiszę. :wink:
A teraz już najwyższy czas ruszyć na Hvar - choć to jeszcze nie Nowy Rok. :mrgreen:
arkona
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1302
Dołączył(a): 18.10.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) arkona » 06.09.2014 20:27

Mikromir napisał(a):
arkona napisał(a):Jego ciało nie uległo rozkładowi. Jak przyjedziesz w maju to będziesz miała okazję zobaczyć więcej niż kawałek świętego i nie tylko

Czy to jedyne dni w ciągu roku, gdy ciało jest wystawiane publicznie?

Tego nie wiem, ale spróbuję się dowiedzieć. W maju można również...całować świętego taki miejscowy zwyczaj. Jako, że święty Bazylii uzdrawiał ludzi bez względu na wyznawaną wiarę to jest on czczony również przez wyznawców islamu.
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 06.09.2014 20:36

arkona napisał(a): jest on czczony również przez wyznawców islamu.

O tak - ich także widziałam w Ostrogu.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży



cron
Tereferelacja ;-) czyli Czarnogóra i Hvar 2014 - strona 15
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone