Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Tereferelacja ;-) czyli Czarnogóra i Hvar 2014

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 04.09.2014 21:12

My tu gadu gadu albo tere-fere, a relacja rzeczywiście stygnie... :roll:

SYLWKA_2014 napisał(a):Prosze o następne odcinki.


Witam Cię, Sylwia, cieplutko. :)

Niedługo kolejny odcinek z Czarnogóry. A Hvar coraz bliżej...
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 04.09.2014 21:56

Odcinek 6: Monastyr Ostrog


Gdy zobaczyłam taki film, wiedziałam, że koniecznie muszę to miejsce odwiedzić.

Plany były oczywiście dużo bogatsze. Pojechać do Ostroga przez Nikšic, wrócić przez Lovčen i drogą widokową do Kotoru.

Pierwszy namieszał mój mąż. Tuż przed wyjazdem pogadał z gospodarzem i dowiedział się, że najlepiej pojechać do Ostroga przez Kotor i Cetinje. No to pojechał. Najpierw przez Kotor, a potem przez Budvę. :x Tłumaczyłam, że nie o tę drogę gospodarzowi pewnie chodziło, tylko o widokowe serpentyny przecież, ale nie od dziś wiadomo, że w sprawach drogowych facet ma zawsze rację. A jak jej nie ma, to czytaj wyżej...

No ale nie narzekam, bo sama w tym kraju za kierownicą bym nie usiadła, nie mówiąc już nawet o zjeździe z apartmana w dół. :mrgreen:

Jedziemy więc, Budva jak zwykle zakorkowana :x , ale wkrótce humor mi się poprawił, bo z pięknej drogi na Lovčen i Cetinje są równie wspaniałe widoki na wybrzeże.

Zdjęcia tylko w stronę Budvy, bo w drugą za mocno pod słońce było:

Obrazek

Obrazek

Druga namieszała pogoda. Patrzymy w stronę Lovčen, a tam ciemne chmury i pada. Nawet jeśli dziś zdążymy do parku i mauzoleum, to i tak nici z widoków. W związku z tym wiem już także, którą drogą nie pojadę - tą najciekawszą, z najpiękniejszymi widokami na Bokę... :(

Mówi się trudno. To nie ostatni gwóźdź programu, z którego przyjdzie mi zrezygnować w te wakacje.

Przy drodze na Cetinje pełno dealerów samochodowych, czyżby tu ludzie tak często samochody kupowali? Biorąc pod uwagę niektóre drogi, nie byłoby to dziwne... :roll:

Spory kawałek za Podgoricą skręcamy na Ostrog - zjazd oznakowany, a droga wygodna, lepsza niż ta od strony Nikšic.

Wkrótce naszym oczom ukazuje się ten widok:

Obrazek

Obrazek

Lądujemy na tym parkingu po lewej i zmierzamy najpierw do dolnego monastyru widocznego po prawej:

Obrazek

Obrazek

Pogoda ciągle się zmienia, chwilami pada deszcz.

Obrazek

Wnętrze cerkwi Trójcy Świętej robi na mnie duże wrażenie, choć jest ona młodsza od górnego monastyru. Po prostu jest bardzo kolorowo. :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano 05.09.2014 07:50 przez Mikromir, łącznie edytowano 1 raz
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 04.09.2014 22:08

Z parkingu koło tej cerkwi:

Obrazek

Można podjechać jeszcze trochę wyżej

Obrazek

ale mniej więcej w połowie drogi postawili szlaban: w lewo na parking, w prawo tylko dla wybrańców :mrgreen: :

Obrazek

Droga pod górę nie jest zła, choć oczywiście dość kręta:

Obrazek

ale my wybieramy ścieżkę i schodki, które przecinają drogę, i pieszo wspinamy się na górę. Trzeba poczuć się trochę jak pielgrzym w tym miejscu. :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio edytowano 05.09.2014 18:35 przez Mikromir, łącznie edytowano 1 raz
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 04.09.2014 22:44

Wreszcie docieramy do bramy monastyru.

Obrazek

Wchodzimy na obszerny dziedziniec.

Obrazek

Za dziedzińcem ustawiamy się grzecznie w kolejce do relikwii świętego Bazylego Ostrogskiego w cerkwi Wprowadzenia Matki Bożej do Świątyni:

Obrazek

Trzeba swoje odstać... :roll:
W międzyczasie rozglądamy się wokoło.

Podziwiamy widoki:

Obrazek

Mozaiki:

Obrazek

Obrazek

Szpary w murze pełne monet i karteczek z modlitwami do świętego - ponoć specjalisty od leczenia bezpłodności.

Obrazek

Nade wszystko zaś przyglądamy się pielgrzymom i turystom. Pielgrzymują tu zarówno prawosławni, jak i katolicy a nawet muzułmanie. Sveti Wasilij łączy wszystkich i wszystkim równo "załatwia" sprawy...
Wierni przystają przed ikonami i mozaikami, robią znak krzyża... Mnóstwo Rosjan (jak zwykle eleganckich), ale widać też inne nacje.

Tu artykuł.


Maleńka cerkiew wykuta w skale i ozdobiona malowidłami robi na mnie niesamowite wrażenie. Trzeba się pochylić wchodząc - otwór drzwiowy naprawdę miniaturowy. Święty leży w trumnie w głębi groty, przykryty czerwoną kapą. Pop daje wszystkim do pocałowania krzyż i ikonę ze św. Mikołajem...

Pątnicy opuszczają cerkiew tyłem - nie wypada przecież pochylając się w drzwiach pokazać świętemu... no wiecie czego... :roll:

Zdjęć stamtąd nie będzie - po prostu jest zakaz. Musicie sami pojechać do świętego Bazylego, żeby to zobaczyć. :) Ale trochę widoczków i burzowych wspomnień z monastyru już niedługo...
andeo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2113
Dołączył(a): 31.01.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) andeo » 04.09.2014 23:00

I my odwiedziliśmy to miejsce w lipcu .Dla prawosławnych chyba to miejsce jest niemal święte,oni całowali ściany,wszystkie mozaiki ,nawet futryny drzwi .Niezwykłe miejsce ,warto odwiedzić.Na górę też wchodziliście na ten balkon wykuty w skale?
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 04.09.2014 23:15

andeo napisał(a):I my odwiedziliśmy to miejsce w lipcu .Dla prawosławnych chyba to miejsce jest niemal święte,oni całowali ściany,wszystkie mozaiki ,nawet futryny drzwi .Niezwykłe miejsce ,warto odwiedzić.Na górę też wchodziliście na ten balkon wykuty w skale?


Myślę, że to najświętsze miejsce dla prawosławnych w Czarnogórze. Mama naszej gospodyni Miry bardzo się cieszyła, że się tam wybraliśmy. Opowiadała, jak to miejsce łączy różne wyznania i jest ważne dla wszystkich.

Weszliśmy oczywiście na górny balkon - rewelacja. Później o tym jeszcze napiszę.

Kawał drogi mieliśmy tam z Prčanj, ale warto było. Oczywiście jeśli ktoś ma podejście czysto turystyczne, to po tych ochach i achach może czuć się rozczarowany na miejscu. Tam trzeba bardziej chłonąć atmosferę monastyru, wczuć się w to, o czym piszesz - przeżywanie takiej chwili przez wierzących.
andeo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2113
Dołączył(a): 31.01.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) andeo » 04.09.2014 23:25

To prawda.kiedy my byliśmy ,to nie było żadnej kolejki,tylko czasem hałas dobiegał ,rusztowania ...to mnie trochę rozczarowało,ale starałam się tego nie dostrzegać :)
CROberto
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4898
Dołączył(a): 03.02.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) CROberto » 04.09.2014 23:51

Mikromir napisał(a):Trzeba swoje odstać :roll:
W między czasie rozglądamy się w około.
Podziwiamy widoki.


Tam nie dotarłem , a jest na czym oko zawiesić... 8)

Bea.ta napisał(a):

CROberto napisał(a):Cięte riposty Beaty traktowałbym jako - Jej ochy i achy - tyle tyko że, poskąpiła mi tego.. :oczko_usmiech:

ależ, gdzież Ty Robercie-och-Drogi widzisz cięte riposty?? :roll:
ja się nawet rozkręcać nie zaczęłam :sm:


No tu i teraz to nie... :lol: ale w tych tysiącach postów widziałem, że na wiele u Ciebie można liczyć :oczko_usmiech:
Kasia i Krzyś
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1080
Dołączył(a): 15.09.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kasia i Krzyś » 05.09.2014 08:18

Twoja relacja upewnia mnie co do miejsc w Czarnogórze, które chcę odwiedzić w przyszłym roku.
Monastyr klimatyczny, a Budva z góry rewelacyjna - nie widziałam do tej pory takiego ujęcia...
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 05.09.2014 09:10

andeo napisał(a): czasem hałas dobiegał ,rusztowania ...to mnie trochę rozczarowało,ale starałam się tego nie dostrzegać :)

Wiesz, byłam zaskoczona skalą różnych inwestycji przy monastyrze. Parkingi wyglądały na nowe, asfalt na drogach nieskalany dziurami, przy samym monastyrze, jak mówisz, trwały też prace - budowano jakiś taras, czy coś podobnego. Przy dolnym parkingu w 2005 poświęcono nową cerkiew. Sporo w to inwestują.
Na pierwszy rzut oka wydawało mi się, że przesadzają, bo nie było aż tylu gości, żeby zapełnić te parkingi i domy pielgrzyma przy dolnym monastyrze, a odwiedziliśmy Ostrog w szczycie sezonu chyba 5 sierpnia. Podejrzewam jednak, że w maju (11-12), gdy jest wspomnienie św. Bazylego i święto klasztoru, mogą tu być tłumy pielgrzymów.

Obrazek
Bea.ta
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 29091
Dołączył(a): 09.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bea.ta » 05.09.2014 09:21

CROberto napisał(a):No tu i teraz to nie... :lol: ale w tych tysiącach postów widziałem, że na wiele u Ciebie można liczyć :oczko_usmiech:

to wersja demo ;)
taka ... lepsza strona :sm:


Budva z góry - niesamowita
a monastyr cudo :)
andeo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2113
Dołączył(a): 31.01.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) andeo » 05.09.2014 10:19

Mówisz ,że to taras budowali? to znowu będzie powód żeby tam wrócić,zobaczyć jakie zmiany nastąpiły :)
To co piszesz o drogach,parkingach,zgadzam się ,wszystko fajnie zorganizowane,choć droga w górę dostarcza emocji ,nagrywałam filmik z wjazdu na górę,no chwilami było nieźle :oczko_usmiech:
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 05.09.2014 18:50

andeo napisał(a):choć droga w górę dostarcza emocji

Wracaliśmy tą drogą na dół, bo schody były zbyt śliskie po deszczu - rzeczywiście, piękne serpentyny. :wink:
andeo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2113
Dołączył(a): 31.01.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) andeo » 05.09.2014 19:17

Wy od Podgoricy jechaliście ,a my od Nikšiča ,o tą drogę mi chodziło ,emocje były ;)
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 05.09.2014 19:22

andeo napisał(a):Wy od Podgoricy jechaliście ,a my od Nikšiča ,o tą drogę mi chodziło ,emocje były ;)

A, to my tamtędy jechaliśmy w dół, bo wracaliśmy przez Nikšić. :lol: Fajnie było. :wink: :mrgreen:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży



cron
Tereferelacja ;-) czyli Czarnogóra i Hvar 2014 - strona 14
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone