Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Teraz Polska! czyli ceglanym szlakiem przez Pomorze i Warmię

W Polsce znajduje się największy ceglany zamek świata - pokrzyżacki zamek w Malborku. Radom ma znacznie większą powierzchnię niż stolica Francji – Paryż. Pierwszą polską książkę kucharską, która zachowała się do dnia dzisiejszego wydano w 1698 roku. Polska posiada drugi najstarszy uniwersytet w Europie - Uniwersytet Jagielloński został założony przez króla Kazimierza Wielkiego w 1364 roku. Polska konstytucja była pierwszą w Europie i drugą na świecie - powstała zaraz po konstytucji Stanów Zjednoczonych.
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8647
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Teraz Polska! czyli ceglanym szlakiem przez Pomorze i Wa

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 05.12.2014 13:23

Mnie najbardziej brakuje możliwości wzięcia ciągiem trzech tygodni urlopu, no chociaż dwóch i pół :D.
Tymczasem jak wracam do pracy po dwóch to i tak nie wiem w co ręce włożyć.
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8647
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Teraz Polska! czyli ceglanym szlakiem przez Pomorze i Wa

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 06.12.2014 12:04

Do Olsztyna dojechliśmy późnym popołudniem. Miasto to zostało naszą bazą wypadową na najbliższe trzy dni. Wieczorem sił starczyło nam już tylko na krótki spacer nad jez. Ukiel :D . Olsztyński Rynek musi poczekać do jutra.

10.09.2014
1. Kolegiata w Dobrym Mieście


Pierwszym punktem naszego środowego programu :mrgreen: jest Dobre Miasto i jego najcenniejszy zabytek - gotycki zespół kolegiacki z lat 1357–1389.

Kapituła Kolegiacka dla diecezji warmińskiej została utworzona w 1341 roku i była jedyną kapitułą kolegiacką na ziemiach państwa krzyżackiego. Początkowo osadzona w Pierzchałach koło Braniewa, w 1347 roku przeniesiona została do Dobrego Miasta.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Kolegiatę wybudowano na bagnie, przypuszczalnie na dębowych palach. Wybudowany zespół kolegiacki obejmował kościół oraz zabudowania klasztorne, także o charakterze obronnym. Kanonicy funkcjonowali tu do 1811 roku, gdy z nakazu rządu pruskiego wspólnotę zlikwidowano.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Kościół kolegiacki p.w. Najświętszego Zbawiciela i Wszystkich Świętych wyniesiony został w 1989 roku do rangi Bazyliki Mniejszej. Bazylika dobromiejska jest drugą co do wielkości świątynią na Warmii nieznacznie tylko ustępując rozmiarami katedrze fromborskiej. Od strony zachodniej kościół jest połączony z masywną czworoboczną wieżą. Ogromne wnętrze dzieli się na trzy nawy, dzięki rzędom filarów połączonych siedmioma przęsłami po lewej i po prawej stronie nawy głównej. Nawy zwieńczają sklepienia gwiaździste.

Niestety kościół był zamknięty i do środka można było zajrzeć jedynie przez kratę :evil: .

Obrazek

Obrazek


Najpiękniej cały gotycki kompleks kolegiaty prezentuje się od strony Łyny.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Jolanta M
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4523
Dołączył(a): 02.12.2004
Re: Teraz Polska! czyli ceglanym szlakiem przez Pomorze i Wa

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jolanta M » 06.12.2014 15:08

marze_na napisał(a):Do Olsztyna dojechliśmy późnym popołudniem. Miasto to zostało naszą bazą wypadową na najbliższe trzy dni.

Witajcie!!! :D :D :D
We wrześniu nie miałam pojęcia kogóż to gościmy pod olsztyńskim/warmińskim niebem. Ale i tak bardzo mi miło. :D

marze_na napisał(a):Pierwszym punktem naszego środowego programu :mrgreen: jest Dobre Miasto i jego najcenniejszy zabytek - gotycki zespół kolegiacki z lat 1357–1389.

Jedno z moich ulubionych miejsc. Mam blisko, więc dość często tam bywam, w różnych porach dnia i roku. :D Patrzę na Wasze zdjęcia i jakbym widziała swoje. :lol: Oprócz oczywiście tych "ocznych".

marze_na napisał(a):Kościół kolegiacki p.w. Najświętszego Zbawiciela i Wszystkich Świętych wyniesiony został w 1989 roku do rangi Bazyliki Mniejszej. Bazylika dobromiejska jest drugą co do wielkości świątynią na Warmii nieznacznie tylko ustępując rozmiarami katedrze fromborskiej.

To prawda, jest druga co do wielkości, a przez wieki była też druga pod względem znaczenia. Czuje się tam i wielkość, i klimat. :) Z tymi rozmiarami tylko... Kolegiata dobromiejska ma 60,2 m długości, natomiast katedra fromborska 90 m, nie licząc kruchty zachodniej, więc chyba nie jest to aż tak nieznacznie, jak wielu pisze. :wink: Ci którzy piszą o nieznacznej różnicy, nie wiadomo z jakiej przyczyny, całkowicie pomijają trzydziestometrowe prezbiterium katedry fromborskiej, bo biorąc pod uwagę odległość od drzwi do ołtarza, przy którym celebruje się Mszę św. to rzeczywiście jest tak jak piszą. :lol:

marze_na napisał(a):Niestety kościół był zamknięty i do środka można było zajrzeć jedynie przez kratę :evil: .

No, niestety... otwierany jest tylko na czas Mszy, a potem dość szybko zamykany. :(

marze_na napisał(a):Najpiękniej cały gotycki kompleks kolegiaty prezentuje się od strony Łyny.

Po południu, kiedy oświetlona jest strona zachodnia, i z drugiej strony wygląda ładnie. :D

Za moment zapewne dojedziecie do rozwidlenia - w prawo droga do Lidzbarka Warmińskiego, w lewo do Ornety. Obie opcje baaardzo dobre. :D

Pozdrówka!
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8647
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Teraz Polska! czyli ceglanym szlakiem przez Pomorze i Wa

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 06.12.2014 16:00

Jolanta M napisał(a):Witajcie!!! :D :D :D
We wrześniu nie miałam pojęcia kogóż to gościmy pod olsztyńskim/warmińskim niebem. Ale i tak bardzo mi miło. :D

Baaaardzo mi się pod tym olsztyńskim/warmińskim niebem podobało :!:
Mogłabym mieć domek nad jeziorem, pomost, łódkę ... 8), blisko natury, a jednocześnie w mieście, bo ja jednak zdecydowanie mieszczuch jestem :lol:.
W każdym razie Olsztyn to drugie obok Przemyśla miasto, na które byłabym w stanie zamienić duży i gwarny Wrocław.


Jolanta M napisał(a):Czuje się tam i wielkość, i klimat.

O to, to! I niesamowity spokój spacerując po dziedzińcu kolegiaty czy siedziąc w cieniu krużganków.


Jolanta M napisał(a):Za moment zapewne dojedziecie do rozwidlenia - w prawo droga do Lidzbarka Warmińskiego, w lewo do Ornety. Obie opcje baaardzo dobre. :D

Znakomite :D . I obu nie może tu zabraknąć. Ale najpierw będzie w lewo 8) .
Jolanta M
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4523
Dołączył(a): 02.12.2004
Re: Teraz Polska! czyli ceglanym szlakiem przez Pomorze i Wa

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jolanta M » 06.12.2014 23:11

marze_na napisał(a): Baaaardzo mi się pod tym olsztyńskim/warmińskim niebem podobało :!:
Mogłabym mieć domek nad jeziorem, pomost, łódkę ... 8), blisko natury, a jednocześnie w mieście, bo ja jednak zdecydowanie mieszczuch jestem :lol:.
W każdym razie Olsztyn to drugie obok Przemyśla miasto, na które byłabym w stanie zamienić duży i gwarny Wrocław.

:D :D :D

marze_na napisał(a):O to, to! I niesamowity spokój spacerując po dziedzińcu kolegiaty czy siedziąc w cieniu krużganków.

I jak się idzie wzdłuż północnego muru kolegiaty (61 i pół metra, a nie 60,2 m jak napisałam w poprzednim poście :!: ), nawet w całkowicie bezwietrzny dzień czuje się delikatny powiew wiatru. :)

marze_na napisał(a):Ale najpierw będzie w lewo 8)

Nie byłabym sobą, gdybym nie dodała, że skręcając w lewo można dojechać nie tylko do Ornety. :!: :wink:
woka
Koneser
Posty: 5458
Dołączył(a): 20.07.2003
Re: Teraz Polska! czyli ceglanym szlakiem przez Pomorze i Wa

Nieprzeczytany postnapisał(a) woka » 06.12.2014 23:18

marze_na napisał(a):W każdym razie Olsztyn to drugie obok Przemyśla miasto, na które byłabym w stanie zamienić duży i gwarny Wrocław.

O kurka wodna :wink: ...... niech tu tylko Wojan zawita. Mam nadzieję, że znajdzie w Przemyślu jakieś wolne lokum dla miłośniczki miasta.
woka
Koneser
Posty: 5458
Dołączył(a): 20.07.2003
Re: Teraz Polska! czyli ceglanym szlakiem przez Pomorze i Wa

Nieprzeczytany postnapisał(a) woka » 06.12.2014 23:30

marze_na napisał(a):Kapituła Kolegiacka dla diecezji warmińskiej została utworzona w 1341 roku i była jedyną kapitułą kolegiacką na ziemiach państwa krzyżackiego. Początkowo osadzona w Pierzchałach koło Braniewa, w 1347 roku przeniesiona została do Dobrego Miasta.

Do Pierzchał kilka razy na piechotę chodziłem. Byłem w elektrowni wodnej (porządna niemiecka robota) ale żeby tam kościół był to .... nie wiedziałem. :(
To PGR-owska wieś a raczej taka osada. Psy szczekają ....
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8647
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Teraz Polska! czyli ceglanym szlakiem przez Pomorze i Wa

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 06.12.2014 23:47

woka napisał(a):niech tu tylko Wojan zawita. Mam nadzieję, że znajdzie w Przemyślu jakieś wolne lokum dla miłośniczki miasta.

Wojan już słyszał o mojej wyjątkowo dużej słabości do jego miasta 8) . Nawet fajny profil na fejsie mi polecił. Cudne fotki Przemyśla z lotu ptaka, a raczej paralotni :D .
A lokum? Moj mąż już się rozglądał :wink: .

woka napisał(a):Do Pierzchał kilka razy na piechotę chodziłem. Byłem w elektrowni wodnej (porządna niemiecka robota) ale żeby tam kościół był to ... nie wiedziałem

To to to już tam nie stoi? :roll: .
Eh, to okolice Fromborka i Braniewa rzeczywiscie trzeba będzie odwiedzić. Zweryfikujemy :D .
Jolanta M
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4523
Dołączył(a): 02.12.2004
Re: Teraz Polska! czyli ceglanym szlakiem przez Pomorze i Wa

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jolanta M » 07.12.2014 00:21

marze_na napisał(a): Wojan już słyszał o mojej wyjątkowo dużej słabości do jego miasta 8) . Nawet fajny profil na fejsie mi polecił. Cudne fotki Przemyśla z lotu ptaka, a raczej paralotni :D .

To ja polecam taką stronkę :D

marze_na napisał(a):To to to już tam nie stoi? :roll: .

Widocznie Woka chodził na piechotę do Pierzchał, kiedy gotycki kościół służył jako magazyn rolny. :roll:

marze_na napisał(a):Eh, to okolice Fromborka i Braniewa rzeczywiscie trzeba będzie odwiedzić. Zweryfikujemy :D .

Koniecznie! :D
woka
Koneser
Posty: 5458
Dołączył(a): 20.07.2003
Re: Teraz Polska! czyli ceglanym szlakiem przez Pomorze i Wa

Nieprzeczytany postnapisał(a) woka » 07.12.2014 10:23

marze_na napisał(a):To to to już tam nie stoi? :roll: .
Eh, to okolice Fromborka i Braniewa rzeczywiscie trzeba będzie odwiedzić. Zweryfikujemy :D .

Czytając na wskazanej stronce .... wszystko by się zgadzało. Jak ten kościół został zwrócony dla kleru to mnie już tam nie było. Zapewne były jakieś "ruiny" zabezpieczone przez deszczem ... czyli magazyn PGR.
W starych murach, ruinach mocny nie jestem. Tyle mnie interesują co zeszłoroczny śnieg na księżycu. Dla mnie .... krajobraz. Tylko tyle do szczęścia mi potrzeba. :wink: :D
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8647
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Teraz Polska! czyli ceglanym szlakiem przez Pomorze i Wa

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 07.12.2014 22:29

Jolanta M napisał(a):To ja polecam taką stronkę :D


Fajna! Dzięki Jola.
Trochę sobie polatałam :D .
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13436
Dołączył(a): 22.12.2008
Re: Teraz Polska! czyli ceglanym szlakiem przez Pomorze i Wa

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 07.12.2014 22:47

Też polatałem. Mają tam na Warmii osadę, która nosi taką samą nazwę jak moje miasto. :wink:
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Teraz Polska! czyli ceglanym szlakiem przez Pomorze i Wa

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 07.12.2014 23:24

Cudne zdjęcia robisz Marzena!

Wstyd się przyznać w Kołobrzegu nie byłem :(

Reszte fantastycznych miejsc, które pokazujesz znam: a Pelplin, Malbork, Gniew są mega atrakcyjne

Pytanie: będzie Lidzbark Warmiński? :)
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8647
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Teraz Polska! czyli ceglanym szlakiem przez Pomorze i Wa

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 07.12.2014 23:51

walp napisał(a):Też polatałem. Mają tam na Warmii osadę, która nosi taką samą nazwę jak moje miasto. :wink:

Strzelam :D .
Koronowo?

tony montana napisał(a):Cudne zdjęcia robisz Marzena!

Ja tu tylko piszę :lol: :wink: .

Za oprawę graficzną odpowiada mój małżonek :D. Jakieś 98 % :mrgreen: wszystkich naszych zdjęć jest jego autorstwa. Oddaje mi aparat, tylko kiedy sam chce być na zdjęciu :wink: .


tony montana napisał(a):Pytanie: będzie Lidzbark Warmiński? :)

Jasne. Nawet jesteśmy już blisko :D .
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13436
Dołączył(a): 22.12.2008
Re: Teraz Polska! czyli ceglanym szlakiem przez Pomorze i Wa

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 08.12.2014 00:11

marze_na napisał(a):
walp napisał(a):Też polatałem. Mają tam na Warmii osadę, która nosi taką samą nazwę jak moje miasto. :wink:

Strzelam :D .
Koronowo?

Strzał w dziesiątkę. :wink:
marze_na napisał(a):
tony montana napisał(a):Pytanie: będzie Lidzbark Warmiński? :)

Jasne. Nawet jesteśmy już blisko :D .

Szlakiem Kopernikowskim ... :)
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Polska



cron
Teraz Polska! czyli ceglanym szlakiem przez Pomorze i Warmię - strona ...
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone