Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Teneryfa na raty.

Nazwa kraju Hiszpania wywodzi się od słowa Ispania, które oznacza Ziemię Królików. Język hiszpański wymieniany jest w pierwszej piątce najczęściej używanych języków na świecie. Najdłuższą rzeką Hiszpanii jest rzeka Ebro, licząca sobie 930 kilometrów. Hiszpanie to naród uwielbiający grę na loterii. Zdrapki można kupić na rogu każdej ulicy.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 31.01.2017 22:39

bernidi napisał(a):Zapewne wszystko widziałeś ale mam nadzieję, że i dla Ciebie będzie coś nowego, przynajmniej z tegorocznego wyjazdu.
Jak wiadomo, pierwszy raz to absolutne hity chce się zobaczyć a później czas na smaczki... :wink:

Tym razem na Teneryfie tylko dwukrotnie zaliczyłem lotnisko Norte.

Pozdrawiam,
Wojtek
bernidi
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 452
Dołączył(a): 23.11.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) bernidi » 01.02.2017 02:08

Janusz Bajcer napisał(a):No to jesteśmy w domu :wink: fajny :lol:

No bardzo chętnie mogę przyjąć ofertę wolontariacką budowniczego bezzaprawowych konstrukcji lekkich o charakterze niemieszkalnym gdyż klimat Teneryfy bardzo mi odpowiada. Czułby się tam lepiej niż w domu... :wink:
roberto149 napisał(a):Nadrobiłem, zasiadam i czytam

Miło, witam i mam nadzieję, że nie uznasz tego za czas stracony...
korbaczik napisał(a):Fajnie tu u Ciebie jak u Franza.

To już komplement z najwyższej półki i niezwykle zobowiązujący, ale wiesz, przynajmniej imię się zgadza... :oczko_usmiech:
Wiele korzystałem z Jego różnych relacji więc może czas i dać coś od siebie, może ktoś skorzysta...
Mikeee napisał(a):Dołączam do ekipy 8)
Anaga, Masca, Teresitas...
Bardzo chętnie powspominam te piękne miejsca.

Zapraszam. :) W części o styczniowym pobycie będzie wzmianka również o Tobie, gdyż przed wyjazdem przeczytałem Twoją relację i nie ukrywam, że mnie zainspirowała...
Franz napisał(a):Tym razem na Teneryfie tylko dwukrotnie zaliczyłem lotnisko Norte.


Zdradź w końcu gdzie bywałeś i czekamy na relację... :)

Po śniadaniu niezwłocznie wyruszamy z Puerto de la Cruz w kierunku zachodnim do Santiago del Teide drogą TF-5 i TF-82.
W centrum miasteczka skręcamy w prawo drogę TF-436 która stosunkowo krótkim ale treściwym podjazdem wyprowadza na przełęcz z pierwszym z kilku punktów widokowych po drodze do miejscowości Masca.

Z Mirador de Masca:

TN057.jpg


Po paru kilometrach uroczych serpentyn:

TN058.jpg


TN059.jpg


zjeżdżamy do miejscowości Masca.

TN063.jpg


Jest tu zapewne korzystny mikroklimat, roślinność urzeka rozmiarami, barwą i zapachem...

TN061.jpg


TN060.jpg


Zapewne tego powodu oraz ze względu na niepowtarzalny charakter i legendę miejsca znalezienie miejsca parkingowego nie jest łatwe. A nawet jest trudne. W sumie niemożliwe. Z czasem udaje się jednak porzucić pojazd prawie kilometr za osadą i z racji sporego ruchu i wąskiej jezdni podejść do centrum po betonowych barierach zabezpieczających:

aaTN001.jpg


Jest to w sumie takie małe ćwiczenie na równowagę przez zasadniczą wycieczką wąwozem.

aaTN002.jpg


W zasadzie widoki są przednie, szkoda, że nie zaparkowaliśmy na następnej przełęczy... :wink:

aaTN003.jpg


Wkrótce schodzimy na właściwy szlak, aż dziwne, że bezpłatny. Nie chcę być złym prorokiem ale pewnie do czasu...

aaTN005.jpg


Wąwóz sprowadzi nas z 600 metrów w dół aż do poziomu morza.

TN068.jpg


Wędrówka w takich okolicznościach przyrody jest bezwstydnie przyjemna...

aaTN006.jpg


Miejscami można było poczuć się prawie jak w dżungli :wink: :

aaTN007.jpg


a czasem jak w jaskini:

aaTN008.jpg


ogólnie bardzo tu ładnie i przyjemnie się schodzi:

TN072.jpg


Niemniej trzeba będzie też tędy wrócić sa samochodu...

aaTN010.jpg


Fotkom nie było końca ale tę znamienną trudno pominąć... :

TN080.jpg
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 01.02.2017 18:11

bernidi napisał(a):Zdradź w końcu gdzie bywałeś i czekamy na relację... :)

Tym razem Gran Canaria, El Hierro, La Palma.

bernidi napisał(a):Wędrówka w takich okolicznościach przyrody jest bezwstydnie przyjemna...

Nasza najpiękniejsza wędrówka na Teneryfie.

Pozdrawiam,
Wojtek
bernidi
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 452
Dołączył(a): 23.11.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) bernidi » 01.02.2017 20:50

Franz napisał(a):Tym razem Gran Canaria, El Hierro, La Palma.

No to mieliście świetne warunki do zwiedzania.
W lutym rok temu przeżyliśmy dwudniowe załamanie pogody na Gran Canarii.
W górach po raz pierwszy chyba od lat spadł śnieg, w TV były relacje jak dorośli rzucają się śnieżkami i kosztują śnieg.
Nas to szczególnie nie bawiło... :?
Były i dni ładnej pogody ale hitem paranaturalnym był karnawał w Las Palmas.

GC1.jpg


GC2.jpg


GC3.jpg


GC4.jpg


Franz napisał(a):Nasza najpiękniejsza wędrówka na Teneryfie.


I wbrew obawie o tłok na szlaku - prawie zupełnie samotna, minęliśmy zaledwie kilka osób chociaż wyszliśmy przed południem a pogoda sprzyjała...
Mikeee
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2377
Dołączył(a): 06.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikeee » 01.02.2017 21:25

Masca jest przepiękna. Ta wędrówka zapadnie mi w pamięci na bardzo długo.
Ile czasu zajęła Wam droga w dół i z powrotem?

pozdrawiam,
M
bernidi
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 452
Dołączył(a): 23.11.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) bernidi » 01.02.2017 22:32

Mikeee napisał(a):Masca jest przepiękna. Ta wędrówka zapadnie mi w pamięci na bardzo długo.
Ile czasu zajęła Wam droga w dół i z powrotem?

Pełna zgoda. Na urok tego wąwozu ma zapewne wpływ niesamowite połączenie wędrówki górskiej, plaży, różnorodnej roślinności, chłodu wąwozu i upału u podnóża klifów...
W dół schodziliśmy 2.15 a z powrotem 2.45 licząc trasę szosa-plaża.
bernidi
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 452
Dołączył(a): 23.11.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) bernidi » 01.02.2017 23:59

Jeszcze chwila przyjemnego kluczenia dnem wąwozu który wkrótce całkiem się wypłaszcza i rozszerza oraz otwiera oczykiwany widok na ocean:

A.jpg


Nad brzegiem polowe biuro turystyczne oferuje rejs łodzią do portu w Los Gigantes co jest popularną formą dopełnienia lub uproszczenia wędrówki przez Barranco de Masca.

TN004.jpg


Pogoda rozpieszcza aż nadto, zatem szybko kierujemy się w lewo aby przez kamieniste wybrzeże przejść na wulkanicznie czarną Playa de Masca:

TN002.jpg


Po niespełna godzinie kąpieli i opalania zbieramy się jednak w drogę powrotną.

TN003.jpg


Krążące wokół olbrzymich klifów łódeczki wyglądają niczym łupiny orzecha:

TN005.jpg


Nareszcie w górę. Przyzwyczajeni do górskich wędrówek mamy raczej zakodowany odwrotny tryb wycieczki; najpierw jednak pod górę a potem powrót w dół.

TN006.jpg


Znajomy wytłumaczył mi kiedyś jednak, że idąc "pod górkę" schodzimy jednak w dół ponieważ dochodzimy do podstawy tejże góry.

TN007.jpg


Niezależnie jednak od interpretacji tego określenia po prostu wracamy podziwiając widoki od drugiej strony i o zmienionym oświetleniu.

TN008.jpg


Wszystko co przyjemne szybko się jednak kończy co powoduje zawsze tak zwane mieszane uczucia.

TN009.jpg


Dobiega i końca nasza wycieczka wąwozem:

TN010.jpg


I wkrótce docieramy do osady malowniczo rozłożonej na zboczach wąwozu u stóp dominującej góry:

TN011.jpg


Aż szkoda opuszczać to miejsce:

TN012.jpg


ale w planie mamy jeszcze parę atrakcji...
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 02.02.2017 01:14

bernidi napisał(a):W lutym rok temu przeżyliśmy dwudniowe załamanie pogody na Gran Canarii.
W górach po raz pierwszy chyba od lat spadł śnieg, w TV były relacje jak dorośli rzucają się śnieżkami i kosztują śnieg.
Nas to szczególnie nie bawiło... :?
Były i dni ładnej pogody ale hitem paranaturalnym był karnawał w Las Palmas.

Nam to zeszłoroczne spóźnione nadejście zimy uniemożliwiło poznanie jednej z największych atrakcji La Palmy i dlatego musieliśmy na nią w tym roku wrócić. Tym razem się udało.

A karnawał kosztował mnie dodatkowo przy wynajęciu wozu na Teneryfie oraz zamknął możliwości zaparkowania w centrum Santa Cruz.

bernidi napisał(a): Znajomy wytłumaczył mi kiedyś jednak, że idąc "pod górkę" schodzimy jednak w dół ponieważ dochodzimy do podstawy tejże góry.

Wiesz... podstawa znajduje się 4km pod powierzchnią oceanu...

Pozdrawiam,
Wojtek
bernidi
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 452
Dołączył(a): 23.11.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) bernidi » 02.02.2017 01:17

Franz napisał(a):
bernidi napisał(a): Znajomy wytłumaczył mi kiedyś jednak, że idąc "pod górkę" schodzimy jednak w dół ponieważ dochodzimy do podstawy tejże góry.

Wiesz... podstawa znajduje się 4km pod powierzchnią oceanu...



A, nurkowanie będzie w styczniowej edycji tyle, że nie tak głęboko... :smo:
Franz napisał(a):Nam to zeszłoroczne spóźnione nadejście zimy uniemożliwiło poznanie jednej z największych atrakcji La Palmy i dlatego musieliśmy na nią w tym roku wrócić. Tym razem się udało.

Super. Trzeba myśleć następnych celach... :wink:
Zatem coś jednak pozytywnego jest jak się nie udaje, nam też dlatego czasem są... raty. :)
bernidi
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 452
Dołączył(a): 23.11.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) bernidi » 03.02.2017 23:40

Dzisiaj mamy jeszcze w planie pojechać na półwysep Teno. Prowadzi tam tylko jedna droga wzdłuż wybrzeża.
Ostatni odcinek drogi jest ponoć przejeżdża się na własne ryzyko.
Kontynuujemy zatem jazdę pięknie poprowadzoną drogą TF-436 w kierunku północnym by w Buenavista del Norte skręcić na TF-445 - Carretera Punta de Teno.
Niestety kilka kilometrów przed celem tam, gdzie podobno stała ostrzegawcza tablica informacyjna napotykamy na zamknięty szlaban.
Postawione są znaki zakazu ruchu samochodowego oraz pieszego. Trudno...
Kierujemy się do Icod de los Vinos zobaczyć słynny kilkusetletni szparag czyli smocze drzewo - Drago Milenario:

TN004.jpg


Widać je dobrze z pod kościoła św. Marka:

TN005.jpg


Potężne pnie można zobaczyć również w parku obok kościoła:

TN001.jpg


Oraz inne rośliny które za pięćset lat będą zapewne równie sędziwe:

TN002.jpg


Te zaś roślinki jednoznacznie kojarzą się z niegdysiejszymi szczotkami do mycia butelek :wink:

TN007.jpg


Podoba się nam również lokalna zabudowa a zwłaszcza jej kolorystyka:

TN006.jpg


Wracamy do hotelu i po obiadokolacji autostradą jedziemy do Santa Cruz de Tenerife. Ponad pół godziny mimowolnie zwiedzamy centrum przeciskając się wąskimi uliczkami niemalże obcierając lusterkami o zaparkowane samochody zanim udaje się nam znależć miejsce do pozostawienia samochodu...
Mijamy słynny rynek Mercado de Nuestra Senora de Africa:

TN008.jpg


Kościół Niepokalanego poczęcia:

TN009.jpg


Pomnik poległych w czasie wojny domowej:

TN003.jpg


Plac Hiszpański ze sztucznym jeziorem:

TN010.jpg


Północ już mija, kierujemy się powoli w kierunku samochodu i wracamy do Puerto de la Cruz:

TN012.jpg


Odpoczywamy na balkonie, dzisiaj niestety nie bierzemy udziału w konkursie "Jaka to melodia" ponieważ o tej porze miasto już kładzie się do snu i dansingi się zakończyły. Może jednak jutro znowu będziemy zwycięzcami bo pytania nie są trudne... :smo:

I jeszcze mapka dzisiejszych przejazdów. TF-316 to nasz hotel w Puerto.
Załączniki:
mapka2.jpg
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 04.02.2017 15:29

bernidi napisał(a):Niestety kilka kilometrów przed celem tam, gdzie podobno stała ostrzegawcza tablica informacyjna napotykamy na zamknięty szlaban.

Szkoda, na Teno jest pięknie. Może pamiętasz fotki, które wrzuciłem u siebie.

bernidi napisał(a):Podoba się nam również lokalna zabudowa a zwłaszcza jej kolorystyka

Prawie identyczne zdjęcie kolorowych dachów zamieściłem - to samo nas urzekło...

Pozdrawiam,
Wojtek
bernidi
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 452
Dołączył(a): 23.11.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) bernidi » 04.02.2017 19:58

Franz napisał(a):Szkoda, na Teno jest pięknie. Może pamiętasz fotki, które wrzuciłem u siebie.

Potwierdzam. Ale na wszystko przyjdzie czas, nie uprzedzajmy faktów... :)
Franz napisał(a):Prawie identyczne zdjęcie kolorowych dachów zamieściłem - to samo nas urzekło...

Szczerze to w Twoim wątku: Wyspy Kanaryjskie nie znalazłem fotek z Teno... :(
Z chęcią bym zobaczył ale pewnie źle szukam...
wojan
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5547
Dołączył(a): 17.06.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) wojan » 04.02.2017 22:01

bernidi napisał(a): Fotkom nie było końca ale tę znamienną trudno pominąć... :

TN080.jpg


Wojtek - na tej "słoniowej" fotce udało Ci się to co nie udało się wielu z nas, którzy tam byli - złapałeś słonia z otwartym okiem

A tak poza tym to robisz świetne zdjęcia ... :)
:D :papa:
CROnikiCROpka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2171
Dołączył(a): 04.03.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) CROnikiCROpka » 05.02.2017 01:49

Pierwszy raz podziwiam Teneryfę. Na razie czarny piasek pod względem kolorystycznym mnie nie przekonuje (bo i woda przy nim jakaś taka się robi mniej "przyjazna"), ale za to widoki z gór i przełęczy - przednie :)
bernidi
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 452
Dołączył(a): 23.11.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) bernidi » 05.02.2017 11:39

wojan napisał(a):
Wojtek - na tej "słoniowej" fotce udało Ci się to co nie udało się wielu z nas, którzy tam byli - złapałeś słonia z otwartym okiem

Nie znałem tego niuansu słoniowego oka i tak samo wyszło. :)
Zawsze mam mieszane uczucia przy planowaniu wyjazdów: czytać relacje i przeglądać fotki czy pozwolić sobie na luksus jazdy w nieznane?
Przyznam, że dzisiaj ta pierwsza opcja zaczyna przeważać ale ta druga daje zdecydowanie większą frajdę z poznawania nowych miejsc.

wojan napisał(a):A tak poza tym to robisz świetne zdjęcia ... :)
:D :papa:

Dzięki za uznanie, miło, że się podobają. :)

CROnikiCROpka napisał(a):Pierwszy raz podziwiam Teneryfę. Na razie czarny piasek pod względem kolorystycznym mnie nie przekonuje (bo i woda przy nim jakaś taka się robi mniej "przyjazna"), ale za to widoki z gór i przełęczy - przednie :)

Z czarnym piaskiem pierwszy raz spotkaliśmy się przed laty na archipelagu Wysp Liparyjskich:

S002.jpg


a konkretnie na Stromboli gdzie spędziliśmy całą noc w pobliżu krateru wulkanu wsłuchując się i obserwując jego życie nocne:

S001.jpg


Na korzystanie z uroków czarnej plaży nie mieliśmy wówczas czasu ale teraz jak jest możliwość to odrabiamy zaległości.
A to wrażenie o którym piszesz jest złudne, niesamowita kolorystyka ma swój urok jak fotografia czarno-biała... :smo:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Hiszpania - España


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Teneryfa na raty. - strona 2
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone