Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Szutrowym szlakiem przez wyspy, czyli Chorwacja 2009

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107705
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 17.09.2009 17:22

maslinka napisał(a):Miejscowość nie zachwyciła nas.


Chorwaci mają sentyment do Vela Luka, kilkoro wykonawców śpiewa o niej w piosenkach.

M.in. Ollver Dragojević Vela Luka
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14803
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 17.09.2009 18:52

weldon napisał(a):Witam, wróciłem i wracam do czytania.

PS Dzięki Twojej relacji, a właściwie jej początku,
zmieniliśmy niektóre plany, i nasze trasy po Cro się trochę pokryły z Twoimi.
Reszta może w przyszłym roku?

Witaj z powrotem, Weldon. Hmm... to pewnie odpoczywaliście w okolicy Żivogosće (?) Będzie relacja? :D


Katarzyna Głydziak Bojić napisał(a):
weldon napisał(a):pućka - ludowa, wiejska (?)


Ludowa w sensie powszechna (ogólnodostępna, publiczna, dla ludu i przez lud stworzona) , opća - ogólna, powszechna; učiona (słowo archaiczne) - uczelnia
Pozdrówki

Dzięki, Kasiu. Trochę to skomplikowane... Tzn. że to publiczna ogólna szkoła? Takie nasze liceum?
Chociaż opća znaczy powszechna, a pućka - publiczna. W Polsce te określenia są tożsame, ale może w Chorwacji jakoś to rozróżniają...
Ciekawi mnie to, lubię wiedzieć :D


Tymona napisał(a):Z tym akurat problemu nie będzie, bo Majeczka postanowiła zachorować, i w związku z tym siedzę więcej przed komputerem i "dojechałam" już na Węgry :D

Gorące pozdrowienia dla Majeczki i życzenia szybkiego powrotu do zdrowia! Szykuje się przygoda u "bratanków"; to lubię! :D


JacYamaha napisał(a):
maslinka napisał(a):...Opća pućka ućiona - brzmi fantastycznie, nie sądzicie :?: :wink: Podejrzewam, że to jakaś gminna (od: opcina) szkoła (ućiona). Ale co w takim razie znaczy pućka :?: Translate.google.com jakoś nie umiał sobie z tym poradzić...

Gminna szkoła w Pucku

:lol: :lol: :lol:


Janusz Bajcer napisał(a):Chorwaci mają sentyment do Vela Luka, kilkoro wykonawców śpiewa o niej w piosenkach.

M.in. Ollver Dragojević Vela Luka

Taki piękny widok na Vela Lukę, jak na początku filmiku, będziemy mieli "jutro" sprzed wejścia do jaskini Vela Spilja :D Żałuję tylko, że nie popłynęliśmy na Proizd...
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 18.09.2009 09:14

maslinka napisał(a):... to pewnie odpoczywaliście w okolicy Żivogosće (?)

Poszukiwania apartamentu zakończyliśmy w Breli.
Natomiast podążyliśmy Twoimi śladami przez Makarską, Počitelj, Mostar, Blagaj,
Krawicę (tu przeżyliśmy małą przygodę, po której dziewczyny odmówiły wjazdu na Sv.Jurę, twierdząc,
że mają dość "mrożących krew w żyłach" przejazdów górskimi drogami) i rozstaliśmy się z Tobą w Drveniku.

Wyspy - może za rok?
maslinka napisał(a):Będzie relacja? :D

UZ, lustrzanka, trzy telefony, kamera ... Znaczy - relacja szykuje się. Cierpliwości.Obrazek
Na razie zgrałem kilkadziesiąt giga filmów i podzieliłem na etapy.
Przymierzam się do skatalogowania i obróbki zdjęć.
Niestety - nie było mnie w pracy przez dwa tygodnie, więc do przygotowania relacji przydałby się drugi urlop
Obrazek czego, Tobie, sobie i wszystkim obecnym życzę ... pzdr
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 18.09.2009 10:02

maslinka napisał(a):...Opća pućka ućiona - brzmi fantastycznie, nie sądzicie :?: :wink: Podejrzewam, że to jakaś gminna (od: opcina) szkoła (ućiona). Ale co w takim razie znaczy pućka :?: Translate.google.com jakoś nie umiał sobie z tym poradzić...


A swoją drogą - Ty to zawsze coś ciekawego znajdziesz :)

maslinka napisał(a):Obrazek
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14803
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 18.09.2009 19:59

weldon napisał(a):UZ, lustrzanka, trzy telefony, kamera ... Znaczy - relacja szykuje się. Cierpliwości.Obrazek
Na razie zgrałem kilkadziesiąt giga filmów i podzieliłem na etapy.
Przymierzam się do skatalogowania i obróbki zdjęć.

Jestem cierpliwa niczym ten aniołek :wink: I cieszę się :D Ja już niedługo skończę pisać, więc chętnie poczytam Twoją relację :D Fajnie, że będzie bogata dokumentacja fotograficzna :D


Jacku, ten obcinski (współcześnie:opcinski) dom skojarzył mi się właśnie ze słowem opća. Jak widać błędnie...
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12745
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 20.09.2009 20:32

maslinka napisał(a): Jak widzisz, Danusiu, na zdjęciu ten sam obraz, co w Twojej relacji
Bardzo mi się spodobał.


Cieszę się bardzo, że "Lučica" przypadła Ci do gustu :D
marsylia
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 882
Dołączył(a): 19.07.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) marsylia » 21.09.2009 10:48

Maslinko czytam, czytam, czytam "na raty", po kawałku, no i wreszcie udało się dogonić :D .
Pięknie tu u Ciebie jak zawsze. Widzieliście naprawdę sporo miejsc w tym roku :roll: , tylko pozazdrościć :wink: . Kilka z nich też widziałam osobiście :lol: . Nie byliście zmęczeni po takim urlopie :?:
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14803
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 21.09.2009 21:17

marsylia napisał(a):Maslinko czytam, czytam, czytam "na raty", po kawałku, no i wreszcie udało się dogonić :D .
Pięknie tu u Ciebie jak zawsze. Widzieliście naprawdę sporo miejsc w tym roku :roll: , tylko pozazdrościć :wink: . Kilka z nich też widziałam osobiście :lol: . Nie byliście zmęczeni po takim urlopie :?:

Cieszę się, że dogoniłaś :D Ja mam teraz małe "przestoje" :wink:

Zmęczeni po urlopie? Nie, ja nie potrafię "wypoczywać" inaczej. Pewnie byłabym zmęczona, spędzając wakacje przy hotelowym basenie...chociaż nigdy nie próbowałam, ale jakoś mnie to nie ciągnie. Jestem taki niespokojny duch i na jednym miejscu nie usiedzę :twisted:

Pozdrawiam :)
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18332
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 21.09.2009 22:27

Vela Špilja obiecana :wink:

Wybacz niecierpliwośc :oops:
Fatamorgana
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6257
Dołączył(a): 08.09.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Fatamorgana » 21.09.2009 23:37

maslinka napisał(a):Zmęczeni po urlopie? Nie, ja nie potrafię "wypoczywać" inaczej. Pewnie byłabym zmęczona, spędzając wakacje przy hotelowym basenie...chociaż nigdy nie próbowałam, ale jakoś mnie to nie ciągnie. Jestem taki niespokojny duch i na jednym miejscu nie usiedzę :twisted:

Pozdrawiam :)

Liczyłem na to, że znajdzie się tu kilku takich ... :) :wink:

Pozdrawiam z okolic Gliwic.
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14803
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 22.09.2009 11:59

Fatamorgana napisał(a):
maslinka napisał(a):Zmęczeni po urlopie? Nie, ja nie potrafię "wypoczywać" inaczej. Pewnie byłabym zmęczona, spędzając wakacje przy hotelowym basenie...chociaż nigdy nie próbowałam, ale jakoś mnie to nie ciągnie. Jestem taki niespokojny duch i na jednym miejscu nie usiedzę :twisted:

Pozdrawiam :)

Liczyłem na to, że znajdzie się tu kilku takich ... :) :wink:

Pozdrawiam z okolic Gliwic.

Na mnie możesz liczyć :D
Witaj, Fatamorgana. Fajnie, że się ujawniłeś :D

Piotrze, jeszcze odrobinę cierpliwości. Wiem, że proszę o dużo, ale chyba nie o zbyt wiele :wink: Dzisiaj pomiędzy pracą, domem a szkoleniem postaram się sklecić coś sensownego (chociaż czuję niedobór weny spowodowany chyba małą gorączką :().

Pozdrawiam serdecznie :)
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14803
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 22.09.2009 13:47

12.08 - środa:

Wstajemy i uświadamiamy sobie, że dzisiaj nasz ostatni pełny dzień w Cro :( Smutno nam trochę... Plan zakłada odwiedzenie kilku zatoczek. Jedziemy w stronę Vela Luki, przejeżdżamy przez centrum miejscowości i podążamy za drogowskazami: Vela Špilja (właściwie tutaj pisane: Spilja; nie wiem, czy to tradycyjna pisownia, czy ktoś oderwał "daszek"; raczej to pierwsze, bo znak się powtarza).

Vela Špilja to grota, w której podobno spotykały się prehistoryczne ludy wędrujące. Tak, tak, Korčula nie była kiedyś wyspą! Adriatyk w tym rejonie był na tyle płytki, że nasi praprapraprzodkowie mogli się tu gromadzić. Fakt ten potwierdzają znaleziska z czasów neolitycznych.

Gdy dojeżdżamy do jaskini jest tuż po 12:00 i niestety "odbijamy się" od kraty. Czynne od 9:00 do 12 i później od 17:00 do 20:00. Trudno! Zaglądamy więc przez barierki i focimy, co tylko się da:

Obrazek

Obrazek

Mimo wszystko warto było tu przyjechać, przede wszystkim ze względu na oszałamiające widoki. Podziwiamy Vela Lukę z góry:

Obrazek

Obrazek

Muszę przyznać, że z tej perspektywy bardziej nam się podoba niż "z dołu" :D

Pora ruszać dalej, przed siebie, a właściwie w stronę wymyślonej na dzisiaj uvali Prapatna. Niestety zatoczka nie przypada nam do gustu; niezbyt malownicza, zastawiona łódkami i trochę zaśmiecona. Jedziemy dalej! Tym razem częściowo szutrową, częściowo wyasfaltowaną drogą:

Obrazek

w kierunku rozległej uvali Prihonja. Ta zatoczka ukazuje się strzałem w dziesiątkę!

Już z góry widzimy, że bardzo nam się tu spodoba:

Obrazek

Obrazek

Parkujemy "Fabiaka" i schodzimy stromą, półdziką ścieżką. Na dole jest jeden dom i kąpie się kilka osób. My oczywiście, jak zwykle, nie wybieramy oficjalnej plaży, tylko idziemy w lewo na skałki:

Tym razem "półki skalne" są dosyć pionowe, co sprawia, że prawie stoimy, zamiast wygodnie leżeć :lol: Wcale nam to nie przeszkadza! Wskakujemy do wody i napawamy się tymi (jednymi z ostatnich :cry:) chwil w Cro....

A oto uroda zatoczki Prihonja utrwalona naszym aparatem:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Czas płynie leniwie... Jest przyjemnie i błogo. Niedługo jednak przychodzi ten moment, w którym trzeba się zbierać. Postanawiamy już dłużej nie zwiedzać odległych zatoczek, tylko wrócić na naszą przycampingową plażę, która w końcu też bardzo nam się podoba :)

Ale o ostatnim wieczorze w Chorwacji będzie już w następnym odcinku.

:papa:
Ostatnio edytowano 25.02.2012 19:42 przez maslinka, łącznie edytowano 1 raz
Ania W
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1993
Dołączył(a): 29.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Ania W » 22.09.2009 14:03

Pięknie się czyta, a widoki.....tylko pozazdrościć. :D
Bardzo dużo zobaczyliście. Należą się wielkie brawa.

Nawet jak piszesz wspomnienia czuję, że nie chce Ci się jeszcze kończyć. Oby do kolejnych wakacji. A na ostatni wieczór czekam z niecierpliwością.

Ładnie Ci we fiołkowym kolorze. :D

Pozdrawiam ciepło.!!!
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 22.09.2009 14:08

Czytając i ogladając ile udało się Wam zobaczyć podczas tego urlopu, coraz częściej nachodzi mnie myśl, by spróbować tego typu wyjazdu.

Pozdrawiam.
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14803
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 22.09.2009 18:36

anjas napisał(a):Nawet jak piszesz wspomnienia czuję, że nie chce Ci się jeszcze kończyć.

Oj, Aniu, żebyś wiedziała, nie chce jeszcze kończyć relacji, ale niedługo nie będę miała wyjścia... Ale zawsze mogę wrócić do wspomnień, zdjęć (dzisiaj wywołaliśmy sobie 100 z tegorocznej Chorwacji :)) i dzięki temu wakacje ciągle trwają :D

anjas napisał(a):Ładnie Ci we fiołkowym kolorze. :D

Dzięki :D Fiolet we wszystkich możliwych odcieniach to mój ukochany kolor. Nawet na ślubie miałam fioletowy bukiet, liliowy makijaż i ... fioletowy parasol :lol:


Interseal napisał(a):Czytając i ogladając ile udało się Wam zobaczyć podczas tego urlopu, coraz częściej nachodzi mnie myśl, by spróbować tego typu wyjazdu.
Pozdrawiam.

Dużo wrażeń i ciekawych doświadczeń, ogromna ilość odwiedzonych miejsc to niewątpliwe zalety takiego wyjazdu. Minusem może być zmęczenie (jeśli ktoś nie lubi zmieniać miejsca pobytu zbyt często). Czytając Twoje relacje widzę, że jesteście mobilni i lubicie "odkrywać" :) A dzieci też macie coraz starsze, więc taki aktywny wyjazd powinien Wam się podobać :D
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży



cron
Szutrowym szlakiem przez wyspy, czyli Chorwacja 2009 - strona 23
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone