Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Sylwestrowy spacer ulicami Wiednia

Około 1/4 ludności Austrii mieszka we Wiedniu – stolicy kraju. Jest to głównie spowodowane górzystym, alpejskim krajobrazem. Wodospad Krimml jest największym europejskim wodospadem (380 metrów wysokości). Największy szmaragd na świecie jest wystawiony w Wiedniu (2860 karatów).
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 31.12.2015 00:42

To już kwestia tego, co się chce zobaczyć i w jakim rozmiarze :wink:

Mi też się coś takiego zdarza :wink:

Mnie w Pradze rozczarowała Złota Uliczka,
na zdjęciach urokliwa i romantyczna,
w rzeczywistości sztuczny skansen z plastikowymi pamiątkami :?
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15639
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 31.12.2015 19:47

Lednice napisał(a):Mnie w Pradze rozczarowała Złota Uliczka,
na zdjęciach urokliwa i romantyczna,
w rzeczywistości sztuczny skansen z plastikowymi pamiątkami :?

Widzisz, zdjęcia kłamią.

Dziś sylwestrowa noc, którą rok temu spędziliśmy w Wiedniu, więc koniecznie dziś trzeba skończyć pisać tą moją małą relację.




Udajemy się w kierunku katedry. Marzy mi się słynny tort Sachera. W dowolnym miejscu, nie będę wybredna. Ale we wszystkich kawiarniach, knajpkach jest tłum ludzi, ciężko się wcisnąć nie mówiąc już o zajęciu stolika. To idziemy do McD na coś a la kolacja. Niestety tu już zamknięte, w drugim nie ma miejsc i trafiamy do konkurencji. Sylwestrowa kolacja wygląda mniej więcej tak
Obrazek
To jak brzuchy pojedzone, trochę odpoczęliśmy i się zagrzaliśmy to pora na dalszy sylwestrowy spacer.
W okolicy Katedry jest jeszcze kilka rzeczy do odkrycia. To idziemy.

Trochę kluczymy, ale w końcu trafiamy pod fontannę Studnia Dunaju czyli Donnerbrunnen na Nauer Markt. Najpiękniejsza fontanna Wiednia, arcydzieło barokowego rzeźbiarz, powstała w latach 1737-1739. Środkowy posąg, Providentia, przedstawia alegorię Opatrzności. Figury po bokach uosabiają Traun, Anizę, Ybbs i Morawę – cztery główne dopływy Dunaju na terenie Austrii. Ołowiane rzeźby Donnera z XIX wieku zastąpiono kopiami z brązu. Oryginały stoją w Muzeum Baroku w Górnym Belwederze., a na tej stronie jest napisane, że w Dolnym :roll:
Obrazek

Obrazek

Fontanna wygląda ciekawie, ale musi się wspaniale prezentować latem, kiedy niecka wypełniona jest wodą. Dziś z jednej strony fontanny zlokalizowana jest jedna ze scen sylwestrowych. Nie ma tu takich tłumów jak pod Ratuszem i muzyka też jest bardziej dla młodych.
Spod Studni udajemy się pod katedrę, tu także zlokalizowana jest scena sylwestrowa, ale tu dominuje muzyka klasyczna, skrzypce, śpiewaki….
Obrazek

Obrazek

A później ruszamy kolejną z ulic Graben (reprezentacyjny deptak) i trafiamy wprost pod Kolumnę Morową czyli Pestsaule Ufundowana przez cesarza Leopolda I kolumna Trójcy Świętej upamiętnia epidemię dżumy z 1679 r, której ofiarą padło ponad 100 tysięcy wiedeńczyków. Więcej na Wiki
Obrazek

Młodszy z chłopaków ma dość. Nogi go bolą i nie chce dalej się przemieszczać. Dochodzi już 22, do północy trzeba jeszcze trochę poczekać.
Decydujemy się wrócić pod Ratusz i wtedy coś zdecydujemy. Syn wstaje.... z oporem i małym jęczeniem wlecze się za nami….
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 31.12.2015 20:05

Muzeum Baroku na 100% jest w Dolnym Belwederze :wink:

Jeszcze bardziej Was podziwiam za kondycję 8)
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15639
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 31.12.2015 21:10

Lednice napisał(a):Muzeum Baroku na 100% jest w Dolnym Belwederze :wink:

Jeszcze bardziej Was podziwiam za kondycję 8)


Za sekundę ostatni odcinek.
Powiem Ci, że obawiałam się Twojej uwagi, że w Wiedniu zawsze i wszędzie wieje. A tu się okazało, że oprócz poszukiwania Straussa pogoda była wyśmienita na zimowe zwiedzanie. Lepszej sobie nie mogliśmy wymarzyć.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15639
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 31.12.2015 21:20


Krążąc wiedeńskimi uliczkami, dochodzimy ponownie do Ratausplatz i Volksgarten. Postanawiamy przejechać się tramwajem tak, aby choć trochę Ringu zaliczyć :mrgreen: Myślę, że może uda się w końcu zobaczyć słynną wiedeńską operą, bo jakoś nie udało nam się do niej dotrzeć :x Akurat podjeżdża tramwaj, więc wskakujemy i po chwili zoonk. Zapomnieliśmy, że przecież część Ringu w okolicy Ratusza jest zamknięta i tramwaj skręca w przecznicę przed i opuszczamy Ring. To co zrobić? To jedziemy i się zobaczy.
Jechaliśmy kilka przystanków i kiedy okolica zrobiła się bardziej ciemna, mniej oświetlona, wysiadamy. Przechodzimy na drugą stronę ulicy i czekamy na tramwaj w powrotną stronę. Po kilku minutach nadjeżdża. Zajmujemy miejsca przy oknach, żeby móc coś zobaczyć i tak mijamy Standtpark od strony Kursalon pawilon na skraju Parku Miejskiego i szybko za szybą mija mam Opera Staatsoper -po uroczystym otwarciu w 1869 roku cesarsko-królewski teatr operowy, z loggią, bocznymi arkadami I metalowym kolebkowym, został skrytykowany. Z czasem jednak wiedeńczycy przywiązali się do tej budowli w stylu romantyczno-historycznym, która stała się symbolem kultury muzycznej stolicy.
Obrazek

I tak dojeżdżamy do punktu startu. Jest już po 23, to idziemy już na Ratausplatz :D
Obrazek

Ludzi jest zdecydowanie więcej niż godzinę temu, na scenie
Obrazek

Obrazek

trwają koncerty. Wśród tłumu ludzi można znaleźć osoby w każdym wieku, i młodzież, i dorosłych i starszych i maluszki 8O w wózkach pod stertą kocy. Już widzę, jak bezpiecznie można sylwestra spędzić z kilkumiesięcznymi czy kilkulatkiem na krakowskim rynku. A tu luz. Wszyscy się ze sobą witają, zaglądają do maluchów i kiedy ze sceny padają słowa, że teraz próba tańca walca, raczej starsi zaczynają się w kurtkach, płaszczach kręcić w rytm trzy czwarte...

Czekamy...
... zaczyna się odliczanie i w końcu jest....
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Sztucznie ognie są i nad Ratuszem i nad Parlamentem i od strony Hofburga, z każdej strony niebo mieni się na złoto, czerwono i żółto. Kiedy ustają strzały, tłum ludzi rozchodzi się w kierunku metra. Z synem mamy ustalone, że jak się rozdzielimy czy w tłumie czy już w metrze, a nie damy rady się zdzwonić to spotkamy się na naszej stacji metra, jeszcze przed parkingiem. Tak będzie najlepiej niż szukać się po ciemku po mieście czy w wagonie metra czy na kolejnych stacjach. W sumie to pomysł syna, bo ja miałam inne rozwiązanie, ale to było najlogiczniejsze. To kierujemy się się ku stacji Volksteater, mijając po drodze ostatni raz Parlament
Obrazek

Po kilku minutach jazdy U3 jesteśmy na stacji Erdberg (nikt się w tym tłumie nie rozdzielił). Idziemy do auta, no i trzeba zapłacić za parking. Zgodnie z cennikiem płacimy 6,8 euro. Jeszcze wjeżdżamy na stację po coś do picia, śmiejemy się, że nie musi być z lodówki. Po kilku minutach syn pada ze zmęczenia, przynajmniej dobrze się dotlenił przez te 2 dni i przed 5 rano jesteśmy w swoich łóżkach.

Wyjazd był bardzo udany, a miasto mnie i nas zachwyciło. Całością, wygodą podróżowania, metrem, czystością. Jesteśmy tak zadowoleni, że po wyspaniu się obmyślamy, kiedy znowu pojedziemy do Wiednia, ale tym razem zwiedzanie musi być w zielonych kolorach. I tu już uprzedzę fakty, 7 miesięcy później, wracając z toskańskich wakacji, meldujemy się w Wiedniu na niecałe dwa dni…..
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15639
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 31.12.2015 21:22


Legenda:
Obrazek
16. Schonbrunn
17. Gloriette


Obrazek
18. Prater
19. Standtpark


Obrazek
20. Belweder
21. Ratusz
22. Katedra
23. Studnia Dunaju
24. Kolumna Morowa
25. Kursalon
26. Opera
27. Ratusz

KONIEC

Dzięki Lednice za towarzystwo :D


Szczęśliwego Nowego Roku, spełnienia marzeń, zwłaszcza tych związanych z podróżami
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 01.01.2016 23:41

Dzięki za fajną relację :D
krakusowa
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6442
Dołączył(a): 08.11.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) krakusowa » 02.01.2016 01:10

ja też spacerowałam cichutko razem z Wami :|
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15639
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 02.01.2016 19:18

Lednice napisał(a):Dzięki za fajną relację :D

Dzięki za towarzystwo. Wiele na pewno jeszcze przed nami, ale uważam, że jak na dwa zimowe dni to to co najważniejsze to zwiedziliśmy. Myślę, że zrobiliśmy trochę rozszerzoną wersję 10top :D

krakusowa napisał(a):ja też spacerowałam cichutko razem z Wami :|

Witaj, szkoda, że cichutko, było trzeba się coś odzywać, to raźniej by nam było :D
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13058
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 02.01.2016 19:52

piekara114 napisał(a):
KONIEC


Szczęśliwego Nowego Roku, spełnienia marzeń, zwłaszcza tych związanych z podróżami


Dzięki za Wiedeń :mrgreen: , bo chodziłam z Tobą cały czas jakby co :oops: ,
ale teraz już będzie Toskania :?: :smo:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15639
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 02.01.2016 21:05

mysza73 napisał(a):Dzięki za Wiedeń :mrgreen: , bo chodziłam z Tobą cały czas jakby co :oops: ,

I nic się nie odezwałaś? Nieładnie

mysza73 napisał(a):ale teraz już będzie Toskania :?: :smo:

Następna w kolejności, ale jak nikt nie będzie się odzywał, to nie wiem jak to pójdzie, a raczej nie pójdzie....
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 02.01.2016 21:48

Ruszaj z Toskanią 8)

Przy waszym tempie zwiedzania zobaczyliście mnóstwo fajnych rzeczy :wink:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15639
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 02.01.2016 22:52

Lednice napisał(a):Ruszaj z Toskanią 8)

Przy waszym tempie zwiedzania zobaczyliście mnóstwo fajnych rzeczy :wink:

Ruszę na pewno, nawet jak będę pisała sama do siebie lub prawie sama. Trochę zobaczyliśmy (na pewno nie tyle co Wy, nawet biorą pod uwagę tylko alpejską część Waszej wyprawy), bo jednak ja uwielbiam lato i cierpię z powodu braku słońca, więc plaża jest w czasie wakacji bardzo ważna, reszta jest dodatkiem...
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 02.01.2016 23:26

Cały czas na plaży trudno wytrzymać 8)


Więc zwiedzanie nie jest to dodatek, tylko tak samo ważna część wyprawy wakacyjnej :wink:
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13058
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 03.01.2016 11:12

piekara114 napisał(a):
Lednice napisał(a):Ruszaj z Toskanią 8)

Przy waszym tempie zwiedzania zobaczyliście mnóstwo fajnych rzeczy :wink:

Ruszę na pewno, nawet jak będę pisała sama do siebie lub prawie sama. Trochę zobaczyliśmy (na pewno nie tyle co Wy, nawet biorą pod uwagę tylko alpejską część Waszej wyprawy), bo jednak ja uwielbiam lato i cierpię z powodu braku słońca, więc plaża jest w czasie wakacji bardzo ważna, reszta jest dodatkiem...


Ruszaj, ruszaj :oczko_usmiech: ,
obiecuję się odzywać i komentować, zwłaszcza te dodatki :smo:
Poprzednia strona

Powrót do Austria - Österreich


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Sylwestrowy spacer ulicami Wiednia - strona 5
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone