Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Sycylia - w cieniu wulkanu i góry San Giuliano

We Włoszech znajduje się najstarszy na świecie uniwersytet, jest nim założony w 1088 roku Uniwersytet Boloński. Na terenie Włoch znajdują się 2 słynne wulkany: Etna i Wezuwiusz. We Włoszech trzykrotnie odbywały się igrzyska olimpijskie w latach 1956, 1960 i 2006. We Włoszech znajduje się 50 obiektów światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Modena we Włoszech to prawdziwa stolica samochodów sportowych, mieści się w niej 5 fabryk luksusowych samochodów sportowych: Ferrari, Maserati, Lamborghini, Pagani i De Tomasso.
majkik75
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2208
Dołączył(a): 25.10.2017
Re: Sycylia - w cieniu wulkanu…

Nieprzeczytany postnapisał(a) majkik75 » 02.01.2024 15:00

piekara114 napisał(a):Michał, z ciekawości co jest powodem świadomego odpuszczania Sycylii?


To już kolejna relacja, nie tylko Twoja, która mnie nie przyciąga. ALE! Stanowczo rozdzielam warstwę samej relacji od opisywanego miejsca.
Relacja Twoja jest super, opis, sposoby przemieszczania, zdjęcia, nic nie mam do zarzucenia :) Ale samo miejsce - czyli Sycylia mnie jakoś na razie nie ciągnie. Etna tak, ale to chyba za mało. Plaże mnie nie porywają, miasteczka dla mnie typowo włoskie, czy one są jakoś wybitnie inne niż inne włoskie?
Także absolutnie nie chodzi mi, że relacja nie jest fajna - jest :) Ale jakoś mi po prostu ta Sycylia na razie "nie klika" ;)

pozdrawiam, Michał :papa:
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8664
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Sycylia - w cieniu wulkanu…

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 02.01.2024 20:04

Jako wielka fanka Sycylii nie mogę nie podziękować Ci za tą relację :smo: .
I z niecierpliwością czekam na kontynuację :oczko_usmiech:.
Spodziewam się paru miejsc, których jeszcze na Sycylii nie widziałam.

Włochy są świetne do zwiedzania zbiorkomem, ale akurat na Sycylii wymaga to trochę więcej trudu i cierpliwości. Oszczędności w budżecie wynagradzają to jednak z nawiązką, zwłaszcza, że podróżujemy we dwoje 8) .

P.S.
Uśmiechnęłam się szeroko przy latte di mandorla. Nie myślałam, że ktoś się jeszcze na to łapie :).
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Sycylia - w cieniu wulkanu…

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 03.01.2024 10:27

majkik75 napisał(a):Ale samo miejsce - czyli Sycylia mnie jakoś na razie nie ciągnie. Etna tak, ale to chyba za mało. Plaże mnie nie porywają, miasteczka dla mnie typowo włoskie, czy one są jakoś wybitnie inne niż inne włoskie?
Także absolutnie nie chodzi mi, że relacja nie jest fajna - jest :) Ale jakoś mi po prostu ta Sycylia na razie "nie klika" ;)
Wiem, co masz na myśli. Mnie tak samo nie ciągnie do GB (poza British Museum), do Portugalii (choć ostatnio powoli, powoli), Andaluzji czy Dubaju...

marze_na napisał(a):Jako wielka fanka Sycylii nie mogę nie podziękować Ci za tą relację :smo: .
Bardzo mi miło :coool:

marze_na napisał(a):I z niecierpliwością czekam na kontynuację :oczko_usmiech:.
Spodziewam się paru miejsc, których jeszcze na Sycylii nie widziałam.
2 lub 3 miejsca nowe chyba się trafiły, tylko nie wiem kiedy ta relacja ruszy...

marze_na napisał(a):Włochy są świetne do zwiedzania zbiorkomem, ale akurat na Sycylii wymaga to trochę więcej trudu i cierpliwości.
A mi się wydawało, że na Sycylii było łatwo i dość przyjemnie planować poruszanie się, przynajmniej w okolicy Katanii, bo na zachodzie, fakt, było to trudniejsze...

marze_na napisał(a):Oszczędności w budżecie wynagradzają to jednak z nawiązką, zwłaszcza, że podróżujemy we dwoje 8) .
Nawet dla 3 osób oszczędności były duże, przynajmniej w moim odczuciu...

marze_na napisał(a):Uśmiechnęłam się szeroko przy latte di mandorla. Nie myślałam, że ktoś się jeszcze na to łapie :).
Może zwróciłabym uwagę, że dokładną nazwę, gdyby nie to, że było to na karcie cafe, a następna strona była drinks, gdzie była, woda, soki, cola itp... W żaden sposób nie wpadłabym na pomysł, aby mleko dać w pozycjach kawy... Na przyszłość muszę dokładniej te włoskie menu analizować :lol:
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18320
Dołączył(a): 26.07.2009
Re: Sycylia - w cieniu wulkanu…

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 03.01.2024 20:33

Bardzo Ci dziękuję za możliwość śledzenia pięknej , super rzeczowej relacji , która ( mam nadzieję 8) ) w niedalekiej przyszłości będzie wykorzystana również jako nasz przewodnik :proszedzieki: Mam też wielki apetyt na kontynuację ( 2023 ) , jeszcze przed naszym wyjazdem ( tu decyzji jeszcze nie ma , bo sytuacja zmienia się dość dynamicznie i Grecja i jeszcze jeden kierunek też walczą z Włochami dzielnie :oczko: ) . Czas pokaże , do maja jeszcze daleko . . .

Nie tylko Włochy są świetne do zwiedzania zbiorkomem , na południu Hiszpanii ( z której wczoraj wróciliśmy ) ostatnio również z niego korzystaliśmy , mimo posiadania samochodu :idea: ( kierowcy też się od życia coś należy ) :mg:


Dziękuję i pozdrawiam
Piotr
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13781
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Sycylia - w cieniu wulkanu…

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 03.01.2024 21:32

Ja także dziękuję :)
Chociaż to Italia hihihihi ;)
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Sycylia - w cieniu wulkanu…

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 04.01.2024 10:01

piotrf napisał(a):Bardzo Ci dziękuję za możliwość śledzenia pięknej , super rzeczowej relacji
:D Miło mi. Konkretne i praktyczne informacje są dla mnie ważne, podobnie jak subiektywne odczucia (bo fotki to można łatwo wygooglać) i dlatego staram się jak najdokładniej przekazać te info....

piotrf napisał(a):Bardzo Ci dziękuję za możliwość śledzenia pięknej , super rzeczowej relacji , która ( mam nadzieję 8) ) w niedalekiej przyszłości będzie wykorzystana również jako nasz przewodnik :proszedzieki: Mam też wielki apetyt na kontynuację ( 2023 ) , jeszcze przed naszym wyjazdem ( tu decyzji jeszcze nie ma , bo sytuacja zmienia się dość dynamicznie i Grecja i jeszcze jeden kierunek też walczą z Włochami dzielnie :oczko: )
Daj znać choćby na priv, jak już coś postanowisz, to może coś będę mogła podpowiedzieć jeśli padnie na wschodnią Sycylię... Jeśli będzie Sycylia to Etna obowiązkowo :!: Nie wiem czy przed majem Sycylia 2 powstanie, bo na razie zaczynam tworzyć relację z ostatniego wyjazdu - hiszpańskiego, choć region całkiem inny niż Twój :mg:

tony montana napisał(a):Chociaż to Italia hihihihi ;)
Ja się patrzy :lol: Ale Ty masz tam ban...
Ostatnio edytowano 19.02.2024 10:00 przez piekara114, łącznie edytowano 1 raz
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14802
Dołączył(a): 02.08.2008
Re: Sycylia - w cieniu wulkanu…

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 11.01.2024 15:37

Beata, nadrobiłam zaległości z małym opóźnieniem :oops:

Dzięki za super relację :!: Za masę praktycznych informacji i wskazówek :D Mam nadzieję, że wykorzystam w niedalekiej przyszłości :)
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2497
Dołączył(a): 26.07.2012
Re: Sycylia - w cieniu wulkanu…

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 11.01.2024 17:50

piekara114 napisał(a):Wiola - oczywiście Taormina może się podobać, mi też się podobała i nie żałuję wizyty, ale ie zachwyciła...czegoś ewidentnie mi tam brakowało... W kiedy w planie masz powtórkę Sycylii? czy to jednak na razie tylko w planach, kiedyś?

Konkretnego terminu nie mam, ale jeśli uda się upolować bilety w rozsądnej cenie, to na kilka dni bym wyskoczyła, może w kwietniu :idea: . U mnie wyjazd w innym terminie niż wakacje i ferie wiąże się z urlopem bezpłatnym :|, więc jeśli polecę na weekend plus 2 dni to chciałabym nie wydawać majątku na bilety. Wyjście nr 2 to objazdówka po Włoszech i wtedy dotrzemy na Sycylię autem :hearts:, ale to nie w tym roku, bo obserwuję inny kierunek.
Próbowałaś może kupować bilety korzystając z VPN?
kaeres
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2926
Dołączył(a): 11.03.2010
Re: Sycylia - w cieniu wulkanu…

Nieprzeczytany postnapisał(a) kaeres » 12.01.2024 13:58

Ciao.
Super relacja, która pomogła mi w planowaniu pobytu w tych rejonach w czerwcu 2024.
Z tymże my z żoną bierzemy samochód. Po drodze będzie zwiedzanie Włoch. Planujemy ze 2 miejsca w drodze do i ze 2 miejsca w drodze z powrotem zobaczyć (Wenecja, Siena, Rzym, Neapol - to takie luźno-wstępne typy).

Pytanie do osób podróżujących swoim samochodem na Sycylię.
Prom z lądu do Mesyny ogarniamy na miejscu czy lepiej online ?
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8664
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Sycylia - w cieniu wulkanu…

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 13.01.2024 13:18

kaeres napisał(a):pomogła mi w planowaniu pobytu w tych rejonach w czerwcu 2024.

Jeśli planujesz wschodnią część wyspy to uwzględnij w planach trzy śliczne miasteczka doliny Noto, Ragusa, Modicę i Scicli. Polecam też rozważyć Wąwóz Alcantara.


kaeres napisał(a):Planujemy ze 2 miejsca w drodze do i ze 2 miejsca w drodze z powrotem zobaczyć (Wenecja, Siena, Rzym, Neapol - to takie luźno-wstępne typy).

Te miejsca "po drodze" to w ramach jedniowych pobytów przy okazji noclegu tranzytowego czy na trochę dłużej?
Bo jak na jeden dzień to poza Sieną miejsca nie do ogarnięcia, na mocno pobieżne liźnięcie co najwyżej. Wg. mnie bez sensu, postawiłabym na mniejsze miejscowości.


kaeres napisał(a):Prom z lądu do Mesyny ogarniamy na miejscu czy lepiej online ?

Nie ma większych problemów z dostaniem się na ten prom.
My płynęliśmy prawie pustym.
Ostatnio edytowano 13.01.2024 15:29 przez marze_na, łącznie edytowano 1 raz
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Sycylia - w cieniu wulkanu…

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 13.01.2024 15:21

Ciao a tutti :D

maslinka napisał(a):Dzięki za super relację :!: Za masę praktycznych informacji i wskazówek :D Mam nadzieję, że wykorzystam w niedalekiej przyszłości :)
Dziękuję. Mam nadzieję, że uda Ci się zrealizować plany. Jednak Sycylia zastąpiła Hiszpanię? czy to jednak dalsze plany?

wiola2012 napisał(a):Wyjście nr 2 to objazdówka po Włoszech i wtedy dotrzemy na Sycylię autem :hearts:, ale to nie w tym roku, bo obserwuję inny kierunek.
Objazdówka swoim autem fajna sprawa, ale dla mnie jednak żal czasu, więc Sycylia samolotem, no chyba, że będę mogła jechać na miesiąc...

wiola2012 napisał(a):U mnie wyjazd w innym terminie niż wakacje i ferie wiąże się z urlopem bezpłatnym :|
U mnie z kolei problem z wyjazdami na święta czy długie weekendy - Pan M. pracuje w systemie zmianowym i jako kierownik nie może cały taki okres być nieobecny, bo inny z kierowników wtedy ani jednego dnia świątecznego nie miałby wolnego... Trzeba się dostosowywać...

wiola2012 napisał(a):Próbowałaś może kupować bilety korzystając z VPN?
Nawet nie wiem jak to zrobić... Muszę się gdzie podpytać...

kaeres napisał(a):Ciao.
Super relacja, która pomogła mi w planowaniu pobytu w tych rejonach w czerwcu 2024.
Dziękuję. Super, że moja realcja Ci się przydała. Czyli kolejny raz zdrada wakacji w Cro?

kaeres napisał(a):Z tymże my z żoną bierzemy samochód. Po drodze będzie zwiedzanie Włoch. Planujemy ze 2 miejsca w drodze do i ze 2 miejsca w drodze z powrotem zobaczyć (Wenecja, Siena, Rzym, Neapol - to takie luźno-wstępne typy).
:bojesie: wow, na ile się wybieracie na 3, 4 tygodnie? Bo sam dojazd i tylko po jednym dniu w tych 4 miastach (choć na tak krótko to Rzymu i Neapolu sobie nie wyobrażam) to tydzień...

marze_na napisał(a):
kaeres napisał(a):pomogła mi w planowaniu pobytu w tych rejonach w czerwcu 2024.
Jeśli planujesz wschodnią część wyspy to uwzględnij w planach trzy śliczne miasteczka doliny Noto, Ragusa, Modicę i Scicli. Polecam też rozważyć Wąwóz Alcantara.
Ja bym koniecznie podjechała do Villa Romana del Casale, bo tam bez samochodu to ciężko się dostać... no i koniecznie Etna :hearts:
Jaki masz pomysł na Sycylię?
kaeres
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2926
Dołączył(a): 11.03.2010
Re: Sycylia - w cieniu wulkanu…

Nieprzeczytany postnapisał(a) kaeres » 15.01.2024 11:31

marze_na napisał(a):
kaeres napisał(a):Planujemy ze 2 miejsca w drodze do i ze 2 miejsca w drodze z powrotem zobaczyć (Wenecja, Siena, Rzym, Neapol - to takie luźno-wstępne typy).

Te miejsca "po drodze" to w ramach jedoniowych pobytów przy okazji noclegu tranzytowego czy na trochę dłużej?
Bo jak na jeden dzień to poza Sieną miejsca nie do ogarnięcia, na mocno pobieżne liźnięcie co najwyżej. Wg. mnie bez sensu, postawiłabym na mniejsze miejscowości.


Tak, 1-1,5 dniowe przystanki na nocleg, wypicie kawusi, zwiedzenie jakiegoś miejsca. Bez zostawania na rozkoszowanie się miejscowością. Mam nadzieję w taki sposób zaszczepić bakcyla na przyszłe wakacje. Np. będąc w 2010r na wycieczce w Jelsie gdzie byliśmy zaledwie 2 godziny tak się zakochaliśmy, że wróciliśmy do niej łącznie 3x na wakacjach na Hvarze.

piekara114 napisał(a):
kaeres napisał(a):Ciao.
Super relacja, która pomogła mi w planowaniu pobytu w tych rejonach w czerwcu 2024.
Dziękuję. Super, że moja realcja Ci się przydała. Czyli kolejny raz zdrada wakacji w Cro?


Owszem. Oby tylko tak przyjemne "zdrady" jak Rodos się trafiały. To, że kochamy Chorwację nie oznacza, że nie możemy podróżować po Europie. A przynajmniej mamy pełne porównanie.

piekara114 napisał(a):
kaeres napisał(a):Z tymże my z żoną bierzemy samochód. Po drodze będzie zwiedzanie Włoch. Planujemy ze 2 miejsca w drodze do i ze 2 miejsca w drodze z powrotem zobaczyć (Wenecja, Siena, Rzym, Neapol - to takie luźno-wstępne typy).

:bojesie: wow, na ile się wybieracie na 3, 4 tygodnie? Bo sam dojazd i tylko po jednym dniu w tych 4 miastach (choć na tak krótko to Rzymu i Neapolu sobie nie wyobrażam) to tydzień...


Niespełna 16 dni. Jak wyżej pisałem. Nie zamierzamy spędzać po kilka dni w jednym miejscu w drodze na Sycylię. Bardziej jako noclegi dla odpoczynku oraz wyjście na kawkę i zobaczenie czego można się spodziewać po ew. powrocie w dane miejsce.
Planujemy kiedyś w dalekiej bądź niedalekiej przyszłości zwiedzić Toskanię i już będę miał jakiś ogląd na tą piękną krainę.

piekara114 napisał(a):
marze_na napisał(a):
kaeres napisał(a):pomogła mi w planowaniu pobytu w tych rejonach w czerwcu 2024.
Jeśli planujesz wschodnią część wyspy to uwzględnij w planach trzy śliczne miasteczka doliny Noto, Ragusa, Modicę i Scicli. Polecam też rozważyć Wąwóz Alcantara.
Ja bym koniecznie podjechała do Villa Romana del Casale, bo tam bez samochodu to ciężko się dostać... no i koniecznie Etna :hearts:
Jaki masz pomysł na Sycylię?


Na Sycylię mam taki pomysł, że zjeżdżam na dół wschodniego wybrzeża (Avelo na przykład) i zwiędzam tam kilka wspaniałości przez 4-5 dni.
Później Taormina albo okolice i zwiedzanie Katani, samej Taorminy, Etny...
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Sycylia - w cieniu wulkanu…

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 15.01.2024 12:21

Czyli jedna z baz to moja Avola :mg: - może miasteczko nie zachwyca, ale jest optymalnie położone i ma dość znośną plażę. No i dookoła jest kilka innych plaż, także dzika w rezerwacie choć tu trzeba liczyć się z tym, że co morze naniesie to naniesie, bo jak to rezerwat nic nie jest ruszane... zresztą w dół jest jeszcze w czym wybierać...

Polecam nie czekać z rezerwacją noclegów. Szczyt sezonu to nie jest, ale szkoły mają już wolne w tym czasie.

Mam nadzieję, ze po powrocie skrobniesz choć parę słów.
:papa:
kaeres
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2926
Dołączył(a): 11.03.2010
Re: Sycylia - w cieniu wulkanu…

Nieprzeczytany postnapisał(a) kaeres » 15.01.2024 12:43

Avola głównie z Twojego powodu jest brana pod uwagę :)
Fajna baza noclegowa z tego co widzę po booking lub airbnb. Skorzystałbym z Twoich ale u nas TARAS to must have więc tylko takich szukam.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Sycylia - w cieniu wulkanu…

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 15.01.2024 12:53

Z tarasem znajdziesz, tylko czy z widokiem na morze :?: bo w Avola domy przy samej plaży (niewiele ich było) to wyglądały na prywatne rezydencje lub obiekty za grubszą kasę. Większość budynków jest za promenadą i drogą, a zabudowa nie jest wysoka.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Włochy - Italia



cron
Sycylia - w cieniu wulkanu i góry San Giuliano - strona 19
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone