Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Sutivan dziesięcioma zmysłami...

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
gusia-s
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5861
Dołączył(a): 15.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) gusia-s » 09.11.2018 10:21

Abakus68 napisał(a):... Bugenwille wyglądałyby nadal ciekawie, gdyby krzew ten miał umiejętność samo-zrzucania przeschniętych kwiatów, bo we wrześniu wygląda mniej okazale…
Ależ posiada tę umiejętność tylko przy bogatym kwitnieniu trochę się nie wyrabia z tym zrzutem :oczko_usmiech:
Moja bungewilla, która jest jeszcze mała i kwitnie z oczywistych powodów skromniej, zrzuca sobie uschnięte przykwiatki ... czyli te różowe co się później robią brązowe. Kwiatek bungewilli to jest dopiero w środku, biały, malutki i delikatny ;) opuszcza krzew razem z przykwiatkiem.
IMG_20180916_105421_HHT.jpg


Koło młyna rozpatrywaliśmy kemping, ale odpadł z uwagi na mało kempingowy klimat na nim.
Zastanawiam się co te młyny mieliły na wyspie, na której zboże nie występuje chyba?
travel
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2503
Dołączył(a): 20.11.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) travel » 09.11.2018 10:32

Abakus68 napisał(a):Ale po pierwsze Chorwacja jest pełna nowych, pięknych zabudów wykonywanych w podobnej do starszej architekturze, z kamienia, lub z domami obłożonymi ładnym kamieniem.


Niestety nie wszędzie tak jest:roll: . W Primoštenie jest pełno paskudnych betonowych , sześcianopodobnych domów w niczym nie przypominających tych starych- bardzo mnie to raziło . Za to w Sutivanie zauważa się dbałość o to aby stare z nowym harmonizowało - szczególnie w ścisłym centrum , bo w stronę Likvy same nowoczesne vilie :D .

Ps.Cieszę się na Twoje kompendium o Sutivanie - w 2019 będzie jak znalazł :oczko_usmiech:

BO SUTIVAN TAK MA ,ŻE TRZEBA TU BYĆ CO NAJMNIEJ RAZY DWA :papa:
agus78
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 179
Dołączył(a): 25.06.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) agus78 » 09.11.2018 12:46

Marsallah napisał(a):
Tylko to nie o to chodzi. Nie tylko o plaże, nie tylko o roślinność (którą ja akurat bardzo lubię na wysokości - czy raczej szerokości, geograficznej - Splitu - jest skąpa, ale jeszcze nie uboga, akurat taka, żeby poczuć się "nie u siebie", ale jednak mieć tę zieleń do ukojenia podrażnionych oczu), ale także o te kamienne domy, schody, wąskie uliczki, zapach morza przemieszany z wonią przyrządzanych na otwartym grillu ryb, gdzieniegdzie przemieszany z aromatem wina, szemranie niby podobnego, ale tak jednak odmiennego od polszczyzny języka, czerwono-białe szachownice na masztach, ścianach, koszulkach, syrenę promu zawijającego do małego porciku na omywanej przez wody Adriatyku wyspie... the works, jak to mówią turyści z...Wysp :wink:


Ot, i kwintesencja :roll: Pięknie powiedziane! To jest właśnie to, po co się wraca TAM co rok..... :papa:
Katerina
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5003
Dołączył(a): 18.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katerina » 09.11.2018 13:49

agus78 napisał(a):
Marsallah napisał(a):
Tylko to nie o to chodzi. Nie tylko o plaże, nie tylko o roślinność (którą ja akurat bardzo lubię na wysokości - czy raczej szerokości, geograficznej - Splitu - jest skąpa, ale jeszcze nie uboga, akurat taka, żeby poczuć się "nie u siebie", ale jednak mieć tę zieleń do ukojenia podrażnionych oczu), ale także o te kamienne domy, schody, wąskie uliczki, zapach morza przemieszany z wonią przyrządzanych na otwartym grillu ryb, gdzieniegdzie przemieszany z aromatem wina, szemranie niby podobnego, ale tak jednak odmiennego od polszczyzny języka, czerwono-białe szachownice na masztach, ścianach, koszulkach, syrenę promu zawijającego do małego porciku na omywanej przez wody Adriatyku wyspie... the works, jak to mówią turyści z...Wysp :wink:


Ot, i kwintesencja :roll: Pięknie powiedziane! To jest właśnie to, po co się wraca TAM co rok..... :papa:


Ja bym jeszcze dodała obłędny zapach pinii i rozmarynów w rozgrzanym powietrzu, chrzęszczenie cykad, wygrzewanie się na gorącej skałce z jaszczurkami, za blitvę, pekę i bevandę, poczucie bezpieczeństwa i swojskości, za to,że nie nie wszystko jest betonowe i plastikowe,za język, który jest bliski i zrozumiały ( bo np. weź tu gadaj z Grekiem, a włoskiego nie cierpię :lol: ) i przede wszystkim za to, że te wszystkie plaże NIE SĄ PRYWATNE :roll: :lol:
Marsallah
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2275
Dołączył(a): 31.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Marsallah » 09.11.2018 14:34

TAKx3

Robimy dalmatyński dekalog? :D

1. Nie będziesz grodził plaży.
2. ..... ;)
Katerina
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5003
Dołączył(a): 18.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katerina » 09.11.2018 14:36

Marsallah napisał(a):TAKx3

Robimy dalmatyński dekalog? :D

1. Nie będziesz grodził plaży.
2. ..... ;)


2. Nie będziesz stawiał dużych hoteli na wybrzeżu.
3..... :?: :wink:
Abakus68
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1177
Dołączył(a): 19.09.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) Abakus68 » 09.11.2018 17:36

Katerina napisał(a):
Marsallah napisał(a):TAKx3

Robimy dalmatyński dekalog? :D

1. Nie będziesz grodził plaży.
2. ..... ;)


2. Nie będziesz stawiał dużych hoteli na wybrzeżu.
3..... :?: :wink:


3. Nie będziesz chat ani ogrodzeń tynkował, ani tynkowanych budynków stawiał
4...:?: :wink:[/quote]
Ostatnio edytowano 09.11.2018 17:49 przez Abakus68, łącznie edytowano 1 raz
Abakus68
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1177
Dołączył(a): 19.09.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) Abakus68 » 09.11.2018 17:48

maslinka napisał(a):... Nadal często zdarza nam się dostać w restauracji rachunek wypisany ołówkiem przez kelnera 8O, z otrzymywaniem paragonów w sklepach też jest różnie...

Lub tak jak nam nie dostać rachunku za apartament w ogóle

maslinka napisał(a):...Szczegółowo opisujesz Sutivan. I bardzo dobrze! :D Piękny spacer...

A jeszcze nie skończony. Dziękuję.
Katerina napisał(a):...Wróciły wspomnienia sprzed 2 miesięcy :P - na plaży pod młynem fajnie grilowało się ryby :D

Czekam na więcej - na pewno nie zobaczyłam tyle Sutivanu co Wy... :roll: No, ale ja nie budzę się tak wcześnie... :( "Duży palec od nogi kolejnego dnia" ma słabą siłę oddziaływania w moim przypadku :wink: ) Która to była godzina? Na tym spacerze? :lol:

Cały spacer trwał od 9.00 mniej więcej do 12.45, a w ostatnim odcinku zatrzymałem się na 10.20 może

Marsallah napisał(a):...ale także o te kamienne domy, schody, wąskie uliczki, zapach morza przemieszany z wonią przyrządzanych na otwartym grillu ryb, gdzieniegdzie przemieszany z aromatem wina, szemranie niby podobnego, ale tak jednak odmiennego od polszczyzny języka, czerwono-białe szachownice na masztach, ścianach, koszulkach, syrenę promu zawijającego do małego porciku na omywanej przez wody Adriatyku wyspie...

oraz

agus78 napisał(a):...Ot, i kwintesencja :roll: Pięknie powiedziane! To jest właśnie to, po co się wraca TAM co rok..... :papa:


oraz

Katerina napisał(a):....Ja bym jeszcze dodała obłędny zapach pinii i rozmarynów w rozgrzanym powietrzu, chrzęszczenie cykad, wygrzewanie się na gorącej skałce z jaszczurkami, za blitvę, pekę i bevandę, poczucie bezpieczeństwa i swojskości, za to,że nie nie wszystko jest betonowe i plastikowe,za język, który jest bliski i zrozumiały ( bo np. weź tu gadaj z Grekiem, a włoskiego nie cierpię :lol: ) i przede wszystkim za to, że te wszystkie plaże NIE SĄ PRYWATNE :roll: :lol:

Jakże ja się cieszę, że jest więcej osób, które do Chorwacji nie jadą na plażing jedynie, ale by wypuścić wszystkie możliwe zmysły... Z wolna, z każdym następnym odcinkiem i ja będę się ich doznaniami delektował...

beatabm napisał(a):Przekwitające bugenville wcale nie wyglądają źle. Kocham je nawet takie :wink:


oraz

gusia-s napisał(a):...Moja bungewilla, która jest jeszcze mała i kwitnie z oczywistych powodów skromniej, zrzuca sobie uschnięte przykwiatki ... czyli te różowe co się później robią brązowe. Kwiatek bungewilli to jest dopiero w środku, biały, malutki i delikatny ;) opuszcza krzew razem z przykwiatkiem...?


I jak tu nie kochać bugenwilli

travel napisał(a):...Ps.Cieszę się na Twoje kompendium o Sutivanie - w 2019 będzie jak znalazł :oczko_usmiech:

BO SUTIVAN TAK MA ,ŻE TRZEBA TU BYĆ CO NAJMNIEJ RAZY DWA :papa:


Mam nadzieję, że te moje leniwe dreptania co nieco jeszcze przyniosą ciekawego
agus78
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 179
Dołączył(a): 25.06.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) agus78 » 09.11.2018 20:44

Abakus68 napisał(a):
Katerina napisał(a):
Marsallah napisał(a):TAKx3

Robimy dalmatyński dekalog? :D

1. Nie będziesz grodził plaży.
2. ..... ;)


2. Nie będziesz stawiał dużych hoteli na wybrzeżu.
3..... :?: :wink:


3. Nie będziesz chat ani ogrodzeń tynkował, ani tynkowanych budynków stawiał
4...:?: :wink:
[/quote]

4. Nie będziesz wszelkich "atrakcji" i "dmuchańców" na Jadranie ustawiał !
agus78
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 179
Dołączył(a): 25.06.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) agus78 » 09.11.2018 20:54

Abakus68 napisał(a):
Mam nadzieję, że te moje leniwe dreptania co nieco jeszcze przyniosą ciekawego


Co do tego nie ma wątpliwości 8) nie mogę się doczekać dalszego ciągu... Tak pokazujesz Sutivan, że choć byłam tam cztery razy, mam wrażenie, że w ogóle go nie znam... :roll: zaskakujące, jak różne w odbiorze może być jedno miejsce...
AdamZ
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1618
Dołączył(a): 27.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) AdamZ » 09.11.2018 23:54

Wracając jeszcze do tamaryszkowej alei, ten przykład świetnie pokazuje jak mieszkańcy dbają o swoje miasteczko. Ta sama alejka fotografowana we wrześniu 2016
MAH00179(5)0001.JPG

i czerwcu 2017
DSC02690x.JPG

wygląda zdecydowanie inaczej. Winda dla niepełnosprawnych też jest w miarę niedawnym nabytkiem jak widać.
Cieszą mnie tak sensownie dorzucane dodatki ułatwiające i uprzyjemniające pobyt turystom.
A zdjęcia młyna to podziwiam :) Wznieść się powyżej ok. dwumetrowego muru otaczającego ten obiekt i jeszcze w miarę prosto go ująć to już jest wyczyn. Moja próba nie wyszła tak efektownie niestety.
MAH00179p.JPG

Podziękuję Autorowi za przypomnienie Sutivanowych klimatów :hut:
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 10.11.2018 17:42

Katerina napisał(a):Ja bym jeszcze dodała...
wygrzewanie się na gorącej skałce z jaszczurkami

:hearts:
Własnie sobie wyobraziłem...
:roll: :coool:
Katerina napisał(a): włoskiego nie cierpię :lol:

A mnie się wydawało,że wszystko powiedziane po włosku brzmi jak poezja :wink: :oczko_usmiech:
Cioè, quello è il punto di incontro tra la matematica e la poesia. :lol:
Katerina napisał(a): plaże NIE SĄ PRYWATNE

:?
Tak,w zeszłym roku będąc na Lefkadzie
"obczaiłem" na Googlemaps Camp "Kastri" na"końcu świata"
wraz z kameralną plażyczką
https://www.google.pl/maps/@38.5986786, ... 2688?hl=pl
i na miejscu okazało się,że jest tam
Wielka brama z napisem Private :evil: :cry:
...
Na szczęście całe zachodnie wybrzeże jest "sejsmicznie czynne"
Więc nie ma tam (i nie będzie)Żadnych hoteli.

Ps. Sorry za OT Zdzisławie 8)
:papa:
Abakus68
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1177
Dołączył(a): 19.09.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) Abakus68 » 10.11.2018 18:44

agus78 napisał(a):...Co do tego nie ma wątpliwości 8) nie mogę się doczekać dalszego ciągu... Tak pokazujesz Sutivan, że choć byłam tam cztery razy, mam wrażenie, że w ogóle go nie znam... :roll: zaskakujące, jak różne w odbiorze może być jedno miejsce...

A tak naprawdę opisałem może pierwsze 5 kwadransów....
AdamZ napisał(a):Wracając jeszcze do tamaryszkowej alei, ten przykład świetnie pokazuje jak mieszkańcy dbają o swoje miasteczko. ....
Cieszą mnie tak sensownie dorzucane dodatki ułatwiające i uprzyjemniające pobyt turystom....
A zdjęcia młyna to podziwiam :) Wznieść się powyżej ok. dwumetrowego muru otaczającego ten obiekt i jeszcze w miarę prosto go ująć to już jest wyczyn...
Podziękuję Autorowi za przypomnienie Sutivanowych klimatów :hut:

A ja dziękuję za dodanie zdjęć pokazujących zmiany. Wszelkie pojawiające się udogodnienia będą zawsze na plus. Z tym wyczynem nie przesadzałbym. Moje 183 i ręce wzniesione nad mur z komórką i jakoś wyszło.
Dzięki.
tomekkulach napisał(a):Ps. Sorry za OT Zdzisławie 8)
:papa:

Było o zmysłach? Było. Było o Plażach? Było. Było nawiązanie do dekalogu? Było. To jaki to OT? Zapraszam częściej :lol: Szkoda, że Waszmość relacyji nie piszesz.
pomorzanka zachodnia
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1454
Dołączył(a): 18.08.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) pomorzanka zachodnia » 11.11.2018 11:06

agus78 napisał(a):
Abakus68 napisał(a):
Katerina napisał(a):
Marsallah napisał(a):TAKx3

Robimy dalmatyński dekalog? :D

1. Nie będziesz grodził plaży.
2. ..... ;)


2. Nie będziesz stawiał dużych hoteli na wybrzeżu.
3..... :?: :wink:


3. Nie będziesz chat ani ogrodzeń tynkował, ani tynkowanych budynków stawiał
4...:?: :wink:


4. Nie będziesz wszelkich "atrakcji" i "dmuchańców" na Jadranie ustawiał ![/quote]

5. Nie będziesz bez poważnego powodu opłat za postój pobierał. :roll:
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14797
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 11.11.2018 11:15

pomorzanka zachodnia napisał(a):
agus78 napisał(a):
Abakus68 napisał(a):
Katerina napisał(a):
Marsallah napisał(a):TAKx3

Robimy dalmatyński dekalog? :D

1. Nie będziesz grodził plaży.
2. ..... ;)


2. Nie będziesz stawiał dużych hoteli na wybrzeżu.
3..... :?: :wink:


3. Nie będziesz chat ani ogrodzeń tynkował, ani tynkowanych budynków stawiał
4...:?: :wink:


4. Nie będziesz wszelkich "atrakcji" i "dmuchańców" na Jadranie ustawiał !


5. Nie będziesz bez poważnego powodu opłat za postój pobierał. :roll:[/quote]

6. Nie będziesz straganów na starówkach stawiał!
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży



cron
Sutivan dziesięcioma zmysłami... - strona 7
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone