Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Split czy Trogir?

W Chorwacji jest mnóstwo wartych zobaczenia miejsc. Zwiedzanie lub wypoczynek, albo i jedno, i drugie? Byłeś gdzieś lub chcesz się dowiedzieć czegoś od innych? To właśnie tutaj możesz to zrobić.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Elizasz
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 518
Dołączył(a): 05.07.2010
Split czy Trogir?

Nieprzeczytany postnapisał(a) Elizasz » 09.07.2010 09:03

Mam nadzieję, że nie zostanę zlinczowana za założenie tego tematu.
Kopię na forum od ładnych paru miesięcy na powyższy temat i podobnego nie znalazłam, proszę więc o pomoc i odpowiedź na pytania:
1. czy jest sens wybierać się do obu tych miejsc w jeden dzień (baza w Tucepi)
2. jeśli nie, to co zwiedzić jako pierwsze?
Wiem, że jedni wolą Split inni Trogir, jednak temat ten pomógłby "zebrać" wszystkie za i przeciw w jednym miejscu :) A mi pomoże to w podjęciu decyzji :)
Z góry dziękuję wszystkim, którzy zechcą się tutaj wypowiedzieć :)
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 09.07.2010 09:08

Eliza - tylko nie w jeden dzień oba.
Reszta naprawdę nie jest ważna.

Pzdr
Elizasz
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 518
Dołączył(a): 05.07.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Elizasz » 09.07.2010 09:14

Dziękuję, Jacku, za szybką odpowiedź :D
Nie chciałabym właśnie do obu miejsc jechać w jeden dzień, wyszłoby z tego zwykłe "zaliczenie" pt. ja też tu byłam :roll: :wink:
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 09.07.2010 09:15

Popatrz (nieskromnie) w moją relację z 2008 roku.

Pogody życzę.
ZAJEC
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5420
Dołączył(a): 11.01.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) ZAJEC » 09.07.2010 09:18

Moim skromnym zdaniem te dwa miejsca w jeden dzień to nie do końca
2w1.Zbyt urokliwe sa te miasta ,żeby je zaliczać w jeden dzień,ponadtowszystko zalezy od tego co się chce zobaczyć bo np.oba maja wiele uroku w nocy i żeby obejrzeć panorame nocna Splitu ze wzgórza Maryjan to trzeba tam być noca a moze jeszcze sie trafi jakiś mały koncercik klap.Trogir miasto muzeum też potrzedbuje troche czasu na zwiedzanie ponadto zeby zobaczyć nocną panorame miasta z twierdzy Kamerlengo to tez trzeba tam być późnym wieczorem a ponadto poza Trogirem warto odwiedzić wyspe Ciovo po drugiej stronie mostu no i jeszcze targ w Trogirze wraz zakupem legendarnego wizerunku Kairosa.Jeszcze raz podkreślam to jest tylko moje skromne zdanie.Życzę milego zwiedzania i niezapomnianych wrazeń.
Elizasz
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 518
Dołączył(a): 05.07.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Elizasz » 09.07.2010 09:30

ZAJEC wieczorne zwiedzanie też mi się marzy.....
dlatego 2w1 na pewno odpada-chciałam tylko Waszego potwierdzenia-dzięki :)
Jacek szukałam tu:
http://cro.pl/forum/viewtopic.php?t=25746&start=0
i nie znalazłam :oops: źle szukam? :roll:
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 09.07.2010 09:40

Bardzo dobrze Szukałaś tylko... po avatarze trzeba było :wink: :lol:

Tu jest najpierw Trogir a w dalszej części jest Split.

Pozdrav
Josko Bulic
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1271
Dołączył(a): 25.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Josko Bulic » 09.07.2010 10:04

:D Witam Elizasz.Mam nadzieje da zostanesz cali dzien i noc w mojemu naj pienkniszem miastu na swieće oczewiszće mowa o Splitu.Da by dożić ugodzaj Splita muszisz tam pożić i zobaczit to na wlasne oczy.Obawionskowo odwidż palac Diokleciana,Peristil,piwnice Diokleciana,stare koszczole Swetog Duje i Swetog Frane,Zwiezdarnicu,Kampanel,Marjan,kultnom plaże Baćvice,Sustipan,ribni targ,mug by nabrajacz do jutra i na pewno by cosz zapomnia.Moge Ty powidzit da jedan dan na Split to za malo da poczujesz i odwiedzisz wsziske fajnie zakamarke.Trogir jest fajnie male stare miasto i atmosfera je bajkowita.Pozdrawliam i żiczim milego pobitu w mojoj Horwaciji. Ja tesz dziszaj na wieczur szmigam do Splitu na tszi tigodnia :D :D :D
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 09.07.2010 12:53

Jasne, że na dwa razy... oprócz samej starówki Splitu (i wzgórza Marjan; Bačvice czyli miejskie kąpielisko można sobie darować) , zajrzyj jeszcze na Klis i do Solinu, by zobaczyć ruiny starożytnej Salony... to wszystko trudno będzie zmieścić w jednym dniu z Trogirem....
Pozdrawiam
pawlos72
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 40
Dołączył(a): 21.04.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) pawlos72 » 09.07.2010 13:17

I dwa dni na te miasta to nie za wiele, ale chociaż zobaczyć je naprawdę warto. Na zwiedzanie Salony moim skromnym zdaniem szkoda i tak krótkiego czasu oraz sił w upale.
Pozdrawiam :)
Kir
Cromaniak
Posty: 1012
Dołączył(a): 06.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kir » 09.07.2010 13:44

Bez przesady jeden dzień wystarczy jeżeli będzie to cały dzień.

Wstajesz o 7:30, o 8:30 wyjeżdzasz. Wcześniej nie warto bo na 8 i na 9 ludzie jadą do Splitu do pracy i jest czasem korek przed miastem.
Ok 10:30 mijasz Split (mijając zatrzymujesz się na parkingu przy stacji benzynowej i robisz zdjęce rzymskiego akweduktu który wyglada tak:

http://commondatastorage.googleapis.com ... 863030.jpg

i musisz podjąć decyzję czy warto jechać do zamku Klis. Moim zdaniem nie warto ale jak chcesz to zwiedzanie zamku Klis trwa ok 1.5h i nie ma tam nic nadzwyczajnego. Najlepsze są widoki w jedną i drugą stronę

Jak ominiesz zamek Klis to zjeżdżasz do Salony. Zwiedzanie góra 2h, nawet jeżeli najpierw zatrzymasz się na parkingu obwodnicy Splitu i pójdziesz zwiedzać teatr do którego od strony ruin jest dość cięzko dojść.

No więc zakładam ze jest 12 i jedziemy do Trogiru, czas na szukanie parkingu i przed 13 chowamy się przed upałem w uliczkach starówki.
przelecenie starówki z obiadem zajmuje 3h i jesteśmy nieco zmięczeni, najbardziej stojąc w kolejce do katedry. Jeżeli zatrzymaliście się na wyspie Ciovo to możecie wsiaść do auta i podjechać do jakiejś plazy na szybką kąpiel i czekamy az ludzie z pracy w Splicie wróca do domu.
ok 17 wyjeżdzamy do Splitu

Gdy nie samochód nie stał na wyspie Ciovo to wsiadamy do niego szybciej i jedziemy przez kasztele. Zatrzymując się na krótkie zwiedzanie w najciekawszych kasztelach. Tylko jazda nie jadranką i obwodnicą a kasztelami!!!
Przed kasztelami, zaraz za Trogirem na wysokości lotniska zatrzymujemy się na kąpiel (to są najlepsze plaze w Kasztelech żeby to wszystko wytrzymac.

Z Kaszteli warto zwiedzić:
Kaštel Stari
Kaštel Gomilica


Nie warto:
Kaštel Novi
Kaštel Štafilić
Kaštel Lukšić
Kaštel Kambelovac

Zwiedzanie każdego trwa góra 15 ale znalezienie miejsca do zaparkowania trwa zdecydowanie dłużej

Najdalej wiec o 18 jesteśmy s Splicie, szukamy parkingu - najlepiej chyba pojechać na stadion Spartaka albo koło marketów. Ok 20 minut później już jesteśmy w Pałacu Dioklecjana. Lecimy do katedry - muzeum. Jak musimy do na wieżę. nie pamiętam do której jest czynne ale chyba do 19. Ogólnie szwendamy się i czekamy na zmrok z nudów zaliczając plac Nowy. Kolacja. szwendanie się do 23, potem powrót do domu
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 09.07.2010 13:50

Kir napisał(a):(...)

A po co wracać?
W ten sposób, to można to zaplanować na ostatni dzień pobytu i od razu, na nockę, do kraju jechać.
Jakby mieli latarkę, to jeszcze Plitvice by można po drodze zaliczyć. :wink:
marcin_es
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 145
Dołączył(a): 17.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marcin_es » 09.07.2010 14:33

Będąc w tej okolicy w tym roku zwiedziłem Trogir, a Split zostawiłem sobie na kolejny raz.
Ale są i tacy co wolą wszystko na raz zobaczyć. Ja wolę spokojni się poszwędać i chłonąć klimacik :sm: a nie pędzić, w końcu to wakacje :wink:
Miłego zwiedzania i odpoczynku.
Elizasz
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 518
Dołączył(a): 05.07.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Elizasz » 09.07.2010 19:31

Ślicznie dziękuję za wszystkie odpowiedzi i dodane linki-teraz czas na przeczytanie wszystkiego i podjęcie decyzji :)
marantzN
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 37
Dołączył(a): 07.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marantzN » 09.07.2010 21:56

Żona zaplanowała w tym roku tez zwiedzanie Splitu i Trogiru w jeden dzień. Miałem co do tego wątpliwości, ale teraz po przeczytaniu postu stwierdziła, że mam rację i poświęcimy na to dwa spokojne dni.
Następna strona

Powrót do Regiony i miejscowości turystyczne



cron
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone