Chorwacja Online..........odkryj Chorwację na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków

Przepisy dotyczące prawa jazdy

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
jymal
Autostopowicz
Przepisy dotyczące prawa jazdy

Nieprzeczytany postnapisał(a) jymal » 04.07.2014 16:34

Witam! Planuję ze znajomymi wypad do Chorwacji w te wakacje, jednak jedna rzecz mnie niepokoi i mam nadzieję, że pomożecie mi ją rozwiązać. Mianowicie, ostatnio usłyszałem, że prawo jazdy wydawane w Polsce PRZED 2013r. (czyli to, które nie wygląda jak dowód osobisty/karta) nie obliguje do prowadzenia samochodu poza granicami Polski? Czy to prawda? Wszyscy moi znajomi i ja zdawaliśmy prawko kilka lat temu, a co za tym idzie mamy bezterminowe prawo jazdy, czy możemy bez problemu wybrać się autem do Chorwacji, czy musimy wymieniać dokument?
marco156
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) marco156 » 04.07.2014 16:37

Od 19 stycznia 2013 r. wszystkie nowe prawa jazdy wydawane w krajach UE muszą mieć standardowy format europejski, posiadać kształt plastikowej karty kredytowej oraz wzmocnione zabezpieczenia przed sfałszowaniem.
Prawa jazdy wydane dotychczas zachowają ważność i zostaną zastąpione nowym wzorem w momencie przedłużenia terminu ich ważności lub najpóźniej do 2033 r.
Bocian
zbanowany

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bocian » 04.07.2014 16:41

sikoku78
Turysta
Wymiana prawa jazdy przed wyjazdem - czy jest konieczna?

Nieprzeczytany postnapisał(a) sikoku78 » 07.06.2016 06:09

Witajcie.
Zmieniłem adres zamieszkania - wiem, że teoretycznie powinienem wymienić PJ. Ale wiem też, że ów dokument nie jest traktowany przez władze jako dowód tożsamości, a wertowanie internetu w tej tematyce wskazuje na dowolność w kwestii wydania kolejnej stówki za wymianę plastikowej karty. Co o tym sądzicie - ewentualne problemy z policmajstrami daleko od domu niemile widziane.
Pozdrawiam. Jacek
FUX
Cromaniak
Re: Wymiana prawa jazdy przed wyjazdem - czy jest konieczna?

Nieprzeczytany postnapisał(a) FUX » 07.06.2016 07:21

To weź paszport jak masz cykora. :lol:
piotr68
Croentuzjasta

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotr68 » 07.06.2016 07:28

Wymień spokojnie po powrocie, albo po upływie terminu ważności. Mnie w ub. roku zatrzymali do kontroli w Polsce. Po sprawdzeniu w systemie policjant stwierdził, że PJ nieważne i pojechałem dalej bez konsekwencji. Nie sądzę, aby za granicą mieli bezpośredni dostęp do danych adresowych
ogi
Croentuzjasta

Nieprzeczytany postnapisał(a) ogi » 07.06.2016 07:49

Na spokojnie.
Wymień PJ przed upływem terminu ważności ( po upływie terminu ważności policjant zatrzyma taki dokument) oczywiście na tyle późno żeby nie być stratnym.
Polecam lekturę art. 135 http://kodeks-drogowy.org/kontrola-ruch ... -pojazdami.

Taki obowiązek tj. wymina prawa jazdy wynika z art. 18 ust. Ustawy o kierujących pojazdami.

Tyle o tym przepisy
sikoku78
Turysta

Nieprzeczytany postnapisał(a) sikoku78 » 07.06.2016 09:56

Dziękuję Wszystkim za poradę - PJ wymienię w późniejszym czasie.Pozdrowienia!

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi

Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Serwis Cro.pl Chorwacja Online wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja serwisu Cro.pl Chorwacja Online nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

chorwacja online - cro.pl 1999-2019