Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Prośba o wzór "upoważnienia do wyjazdu za granicę"

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Dario_Ronin
Autostopowicz
Posty: 2
Dołączył(a): 26.08.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dario_Ronin » 29.08.2005 20:56

sorry , może to trochę inny temat , chociaż pokrewny - co z samochodami z kratką - van - czy ktoś wie jak wygląda przekraczanie granicy , bo nie wszystkie przejścia obsługują Vany , podobno musi być odprawa aut towaroych - TIR

komentarz mile widziany :?:
przemi77
Podróżnik
Posty: 26
Dołączył(a): 14.07.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) przemi77 » 29.08.2005 21:50

tomk napisał(a):W przypadku samochodu firmowego wystarczy napisac (jak juz wspominalem - najlepiej na papierze firmowym aby lepiej wyglądalo), tekst typu "Niniejszym upowaznia sie Pana/Panią Jana Kowalskiego do uzytkowania samochodu ............ itd"
Oczywiscie dokument powinien byc wystawiony w jezyku angielskim.

Nie trzeba zadnego specjalnego szablonu.
Taki pre-definiowany dokument jest potrzebny tylko wtedy gdy auto jest wlasnoscią osoby prywatnej, ktora nie przebywa w samochodzie.

Jezeli wiec jedziecie sluzbowym samochodem to przystawcie pieczatke pod krotką "authorisation" i to wystarczy, chociaz w praktyce od firmowych aut (w przeciwienstwie do prywatnych) raczej sie tego nie wymaga.

Jezeli ktos ma problem z angielskim to moge mu napisac.


dzieki za info-problem polega jednak na tym, ze mimo, ze firmowy, to w dowodzie rejestracyjnym jest wlasciciel firmy... wiec chyba upowazniania nie unikne
witek wolf
Globtroter
Posty: 30
Dołączył(a): 14.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) witek wolf » 29.08.2005 21:51

Byłem juz szesc razy zawsze samochodem kolegi policja była i powiem pierwszy raz jakies upowaznienia widze z opłatami na siebie zawsz wykupuje AC
M.Smith
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1029
Dołączył(a): 11.06.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) M.Smith » 30.08.2005 07:53

socki napisał(a):
M.Smith napisał(a):
socki napisał(a):Tak się niestety złożyło, że miałem kolizję na Węgrzech, gość rozwalił mi tylny zderzak, na miejscu była policja i jedyne dokumenty jakie były potrzebne to prawo jazdy, dow. rej., zielona karta - ale to chyba ze względu na wielojęzyczność dokumentu. Nic więcej żadnej umowy/pełnomocnictwa. Może Forumowicze mają inne doświadczenia, ja opisałem konkretną sytuację :) pozdrowienia!!
Mi się wydaje że jednak zmyślasz, zwłaszcza, ze zielona karta nie jest już od roku potrzebna, a jesli nawet była taka sytuacja, że przy stłuczce policja nie chciała upoważnienie to zapewne firma ubezpieczeniowa o nie się upomni, oni lubią papierologię. Poza tym, wprowadzasz ludzi w błąd i nakłaniasz może nieświadomie, ale nakłaniasz do łamania prawa, więc jeśli nie masz o tym pojecia to nie pisz nic więcej na ten temat. A oto kraje gdzie PRZEPISY wymagają upoważnienia poświadczonego przez PZM :
Bośnia i Hercegowina pisemna zgoda właściciela pojazdu poświadczone
przez PZM
Czechy pisemna zgoda właściciela pojazdu poświadczone
przez PZM
Rumunia pisemna zgoda właściciela pojazdu poświadczona w PZM
Serbia i Czarnogóra pisemna zgoda właściciela pojazdu poświadczona w PZM
Słowacja pisemna zgoda właściciela pojazdu poświadczona w PZM
Słowenia pisemna zgoda właściciela pojazdu poświadczone przez PZM
Węgry pisemna zgoda właściciela pojazdu poświadczona
przez PZM w wersji węgierskiej
Włochy pisemna zgoda właściciela pojazdu poświadczona w PZM
Finlandia pisemna poświadczona zgoda właściciela pojazdu
poświadczone przez PZM
Litwa pisemna zgoda właściciela pojazdu poświadzczona w PZM
Łotwa pisemna zgoda właściciela pojazdu poświadczona w PZM
Macedonia pisemna zgoda właściciela pojazdu poświadczona w PZM

M. Smith niech Ci się dalej wydaje. Nie będę z Tobą dyskutował bo wiesz wszystko lepiej, masz monopol na prawdę, z góry wiesz co jest fałszem, i że zmyślam. Wielki Brat??
Twoje domniemania są chybione a ocena jednostronna. Nikogo nie nakłaniam i nie wprowadzam w błąd i nawet nie mam takiego zamiaru. Wcześniej napisałem, że wziąłem na wyjazd pełnomocnictwo potwierdzone przez notariusza.

Dla zainteresowanych link do strony z inf. użytecznymi za granicą:
http://www.infor.pl/dane/?tresc=poradni ... 05&right=3
<Za granicę pożyczonym samochodem
Jeśli zamierzamy podróżować za granicę pożyczonym samochodem &#8211; nawet jeśli posiadamy dowód rejestracyjny &#8211; warto zaopatrzyć się w dokument potwierdzający nasze uprawniania do korzystania z takiego pojazdu, np. umowę użyczenia.
Niektóre osoby wyjeżdżają na urlop za granicę pożyczonym samochodem, np. od kogoś z rodziny, przyjaciela lub firmy, w której pracują. Może się w związku z tym pojawić pytanie, czy podróżując pożyczonym samochodem, który nie jest własnością kierowcy, konieczne jest posiadanie dokumentu potwierdzającego możliwość korzystania z takiego pojazdu, czy też wystarczy jedynie dowód rejestracyjny?
Z wyjaśnień Ministerstwa Infrastruktury wynika, że kierujący pojazdem samochodowym w ruchu międzynarodowym powinien mieć przy sobie ważny dowód stwierdzający rejestrację pojazdu (dotyczy to również przyczepy), wydany przez właściwy organ danego państwa. Jeżeli pojazd nie jest zarejestrowany na nazwisko osoby jadącej nim (np. pojazd wypożyczony), to organy kontroli ruchu drogowego są uprawnione do żądania udowodnienia prawa kierującego do posiadania pojazdu. Organy kontroli w tej sytuacji mogą żądać dokumentu odpowiednio do przepisów kodeksu cywilnego. Powyższe wymagania dotyczą również przedsiębiorcy użytkującego pojazd niezarejestrowany na tego przedsiębiorcę (podstawa: Konwencja z dnia 8 listopada 1968 r. o ruchu drogowym &#8211; Dz.U. z 1988 r. nr 5, poz. 40). Oznacza to, że w przypadku podróżowania pożyczonym samochodem istnieje możliwość, że ktoś podczas kontroli zażąda od nas nie tylko dowodu rejestracyjnego, ale również innego dokumentu świadczącego o naszym prawie do korzystania z pojazdu. Może być to np. umowa użyczenia, którą regulują przepisy kodeksu cywilnego.>
Gdzie tu mowa o PZMot????

OK niech ci się wydaje że masz rację, nie będe się zniżał do twojego poziomu.
tboy
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 220
Dołączył(a): 02.09.2005
co to za zaswiadczenie?

Nieprzeczytany postnapisał(a) tboy » 02.09.2005 12:59

malibuuu napisał(a):hm.. sorki zeskanowalam w zbyt duzej rozdzielczosci i troszki te pliko waza 1 ok 10 MB a juz mi sie nie chce na nowo wyciagac skanera :) wlasnie skanuje to moj antyvir wiec troszki trwa. wysle na 2 raty bo cos interia odrzuca pliki wieksze jak 22 MB


czy jest potrzebne przy wjezdzie do Chorwacji jezeli auto nie jest zarejestrowane na mnie?
yahu
Podróżnik
Posty: 15
Dołączył(a): 23.08.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) yahu » 10.09.2005 03:07

Witam,

Wlasnie po 14-tu hodzinach jechania wrocilem z Chorwacji.

Jesli chopdzi o droge to w tamta strone prebiegla w dwoch etapach, pierwszy na Wegry (miejscowosc Heviz), nastepnie pod Dubrovnik przez BiH. Jedyne co trzeba bylo miec przy wjezdzie do BiH to zielona karta, niestety celnicy wygladali jak banda dresiarzy przebranych w mundury celnikow i takze tak sie zachowywali. Poniewaz cos im nie pasowalo z moja zielona karta zabrali mi paszport i steirdzili: "Parking". Posiedzialem kilka chwil w samochodzie, ale stwierdzilem, ze chyba nic sie nie stanie i zaczalem dzialac, poszedlem do pogranicznika i zaczalem cos dyskutowac, ale nic to sei zdalo a obawialem sie paly w leb ;-).

Pogranicznik wyslal mnie do jakiegos goscia i niestety musialem qwywalic 25 EUR na ichniejsza zielona karte... bardzo mnie to zdziwilo, ale innego wyjscia z bardzo nei mailem, bo nie mailem ani paszportu ani jakiegos narzedzia coby go wyrwac z budki ;-)

Droga przez BiH jest po prostu SUUUUPERRRR. malownicza kreta, waska i na odcinku 330 km spotkalem 12 radarow :-)
Takiego zageszczenia jeszcze ni widzialem, ale mimo tego i tak Bosniacy jezdza jak popaprani wyrpzedzajac na serpentynach prawie na trzeciego na zakrecie... ale to juz inna bajka :-)

Co do dokumentow przy jechaniu przez granice CRO/SLO/HUN/SK/CZ/PL dokumenty ? heh nic... tylko na polskim przejsciu chcieli paszporty bo chyba kogos/czegos szukali.. bardzo duzo policji przez i za przejsciem.
Tak to wiekszosc przejsc w ogole minalem bez pokazywania czegokolwiek.

Jak by co to pytajcie, sproboje odpowiedziec.

Pozdrawiam
Jasiek
Finestra
Croentuzjasta
Posty: 470
Dołączył(a): 11.06.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Finestra » 12.09.2005 13:42

socki napisał(a):Tak się niestety złożyło, że miałem kolizję na Węgrzech, gość rozwalił mi tylny zderzak, na miejscu była policja i jedyne dokumenty jakie były potrzebne to prawo jazdy, dow. rej., zielona karta - ale to chyba ze względu na wielojęzyczność dokumentu. Nic więcej żadnej umowy/pełnomocnictwa. Może Forumowicze mają inne doświadczenia, ja opisałem konkretną sytuację :) pozdrowienia!!


zgadzam się z tobą w 100%!!!

Powiem więcej, wystarczą jedynie trzy okładki od paszportów do machania na granicach (a najlepiej dowody osobiste i to starego typu). I niech się schowają forumowe mądralne. Prawo jazdy też nie jest potrzebne, bo przecież nikt o nie nie zapyta. Prawda?
Tylko, że jak TY byś kogoś walnął, to za brak zezwolenia mógłbyś pierdlować na 48 h. Zanim byś się z nimi dogadał, a twoja żona dogadała by się z konsulatem lub ambasadą, zanim by Cię w Polsce sprawdzili, żeś nie złodziej, napisać poręczenie z pierdla wyciągnąć, tydzień z głowy. A do tego jeszcze mniamniuśna grzywna, oczywiście w forintach. Oczywiście PZU odmówi wypłaty za OC, więc koszty ratownictwa, lawetowania, proces z poszkodowanymi... Ale w zamian :) (prawie) darmowy roczny kurs węgierskiego.

Ludzie opamiętajcie się...
Trzeba wykupić wszystko co się da, ubezpieczenia, asistansy i inne pierdoły. wszystko razem nie więcej niż 200-300 pln.
yahu
Podróżnik
Posty: 15
Dołączył(a): 23.08.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) yahu » 12.09.2005 14:40

Ja wykupilem dodatkowo ubezpieczenie zdrowotno/wypadkowe i przydalo sie bo za lekarzy nie zaplacilem (przy zatruciu) powiedzieli w szpitalu, ze wszsytko sciagna od ubezpieczyciela a ja zebym sie dobrze dalej bawil ;-)

Polecam wszystkim karte Euro 26, olbrzymia ilosc znizek (karta zwrocila mi sie z nawiazka na wyjezdzie) i dodatkowo ubezpieczenie, ktore jak sie w tym roku okazalo zadzialalo.

Pozdrawiam
Jasiek
Finestra
Croentuzjasta
Posty: 470
Dołączył(a): 11.06.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Finestra » 12.09.2005 14:45

yahu napisał(a):Polecam wszystkim karte Euro 26, (...)Jasiek


nie bądź taki dobry, wszystkim polecić nie możesz ;)

trochę za późno :roll: :roll:

pozdrawiam,
Marcin 1973
yahu
Podróżnik
Posty: 15
Dołączył(a): 23.08.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) yahu » 12.09.2005 15:01

Oj wiem ;-))

W tym roku wykupilem ubezpieczenie 4 dni przed 26-ymi urodzinami, a juz na chorwacji w urodziny zaczalem sie czuc zle - i nie wypilem nawet grama alkochloru ani innego napitku zeby nie bylo ;-)))

A ubezpieczenie jest wazne rok od daty wykupienia :-)

Pozdrawiam
Jasiek
socki
Plażowicz
Avatar użytkownika
Posty: 9
Dołączył(a): 12.08.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) socki » 30.09.2005 20:58

Finestra :!:
Cytowany przez Ciebie mój post jest wyrwany z kontekstu :( zgadzam się z Tobą ale nie w 100% :wink:
btw lubię kiedy ludzie odpowiadają na zadawane przez siebie pytania 8)
szindlerki
Turysta
Posty: 14
Dołączył(a): 08.01.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) szindlerki » 19.05.2010 18:21

Ja się doczepie czy może ktoś przesłać zeskanowany druk potwierdzający pożyczenie samochodu szukałem w Googlach i nie znalazłem, na adres adres e-mail widoczny tylko dla zalogowanych na cro.pl. Będę bardzo wdzięczny.
Dziękuję
edytasek
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 111
Dołączył(a): 16.05.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) edytasek » 20.05.2010 09:08

Kochani to może napiszcie jak to w końcu jest z tym użytkowaniem pożyczonego auta ? Kilka razy byliśmy w CRO, wlasnie pożyczonym od kolegi autem i nigdy o tym nie słyszeliśmy co więcej nikt nas o takie coś nie pytal w trakcie kontroli. Ale teraz czytając Wasze wypowiedzi, zaczynam mieć obawy. Czy ten dokument jest naprawde niezbędny, i nie posiadając go można mieć kłopoty?
scrapp
Croentuzjasta
Posty: 203
Dołączył(a): 11.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) scrapp » 20.05.2010 10:52

edytasek napisał(a):Kochani to może napiszcie jak to w końcu jest z tym użytkowaniem pożyczonego auta ? Kilka razy byliśmy w CRO, wlasnie pożyczonym od kolegi autem i nigdy o tym nie słyszeliśmy co więcej nikt nas o takie coś nie pytal w trakcie kontroli. Ale teraz czytając Wasze wypowiedzi, zaczynam mieć obawy. Czy ten dokument jest naprawde niezbędny, i nie posiadając go można mieć kłopoty?


Generalnie nikt się o to nie pyta,czy to auto leasingowe, czy tez zarejestrowane na inna osobę. Leasingi juz sa na tyle wyszkolone że od razu dają upoważnienie do użytkowania auta poza granicami RP dla leasingobiorcy. Możesz zawsze trafic na upierdliwca ze straży granicznej/urzędu celnego/policji ktory zacznie sie domagać takiego dokumentu np. użyczenia. Jak możesz to weź i najlepiej nie tylko po Polsku ale np. po niemiecku dodatkowo.
maniust
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 7698
Dołączył(a): 02.09.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) maniust » 20.05.2010 12:16

scrapp napisał(a):Leasingi juz sa na tyle wyszkolone że od razu dają upoważnienie do użytkowania auta poza granicami RP dla leasingobiorcy.

Niekoniecznie .... firma leasingowa , w której mam samochód służbowy nie wystawiła takiego upoważnienia na samym początku w momencie kupna samochodu.
W zeszłym roku by otrzymać takie upoważnienie od firmy leasingowej na wyjazd samochodem służbowym za granicę musiałem wystosować stosowną prośbę do firmy leasingowej i dodatkowo zapłacić 50 zł koszty wystawienia takiego upoważnienia.
Upoważnienie wystawia firma leasingowa jednorazowo i ważne jest bezterminowo.
Upoważnienie mam w języku Polskim i Angielskim.

Nikt nigdy tego nie sprawdzał , ale lepiej mieć takie upoważnienie , bo diabli wiedzą na jakiego służbistę się trafi.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi



cron
Prośba o wzór "upoważnienia do wyjazdu za granicę" - strona ...
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone