Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Portugalia, Madera, Azory

W Portugalii znajduje się najbardziej wysunięty na zachód punkt w Europie. Historia Portugalii sięga starożytności. Portugalia jest jednym z najstarszych państw w Europie. Jej granice nie zmieniły się od pierwszej połowy XII wieku Każdego roku Portugalię odwiedza ponad 10 milionów turystów. W Porto znajduje się jedna z najpiękniejszych księgarni świata - jest to Księgarnia Lello (Livraria Lello & Irmano).
korbaczik
Koneser
Posty: 5973
Dołączył(a): 15.09.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) korbaczik » 07.03.2024 09:29

Widzisz! Nie jesteś kibicem a futbol sam wyszedł do Ciebie. :lool:
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 07.03.2024 18:51

korbaczik napisał(a):Widzisz! Nie jesteś kibicem a futbol sam wyszedł do Ciebie. :lool:

Dobrze, ze nie chcieli rozegrać międzynarodowego sparingu...

Pozdrawiam,
Wojtek
korbaczik
Koneser
Posty: 5973
Dołączył(a): 15.09.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) korbaczik » 08.03.2024 09:19

Franz napisał(a):
korbaczik napisał(a):Widzisz! Nie jesteś kibicem a futbol sam wyszedł do Ciebie. :lool:

Dobrze, ze nie chcieli rozegrać międzynarodowego sparingu...

Igrzyska za chleb. :mg:
fofak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 504
Dołączył(a): 25.02.2021

Nieprzeczytany postnapisał(a) fofak » 08.03.2024 11:57

Ty się nie śmiej.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 08.03.2024 18:56

korbaczik napisał(a):Igrzyska za chleb. :mg:

Podoba mi się Twoja parafraza, na szczęście jednak wyposażono mnie w prowiant bez żadnych warunków...

Pozdrawiam,
Wojtek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 08.03.2024 19:17

Suplement fotograficzny do poprzedniego odcinka

P19G1409.JPG


P19G1410.JPG


P19G1412.JPG


P19G1413.JPG


P19G1414.JPG


P19G1417.JPG
korbaczik
Koneser
Posty: 5973
Dołączył(a): 15.09.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) korbaczik » 11.03.2024 09:50

Franz napisał(a):
korbaczik napisał(a):Igrzyska za chleb. :mg:

Podoba mi się Twoja parafraza, na szczęście jednak wyposażono mnie w prowiant bez żadnych warunków...

Oddali walkowerem. :oczko_usmiech: Wszystkie chałupy tam mają kryte strzechą? Bo widzę i normalne i miniaturowe.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 11.03.2024 19:11

korbaczik napisał(a):Wszystkie chałupy tam mają kryte strzechą? Bo widzę i normalne i miniaturowe.

W tej okolicy owszem.

Pozdrawiam,
Wojtek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 11.03.2024 19:20

Dziękując gospodarzom, opuszczam ich domostwo z siatką upragnionego chleba, a także zostawiam swoje śmieci w napotkanym koszu. Muskając zaledwie wzrokiem drogowskaz na Pico das Piedras, wybieram drogę bardziej w lewo. Żadne pico, żaden szczyt, mnie nie interesuje – chcę kontynuować przejście lewadą. Jednak szybko się orientuję, że obrałem szosę asfaltową, prowadzącą w doliny; wracam zatem do rozstajów, tym razem wczytując się dokładnie we wszelkie dostępne informacje. No, tak – oprócz szczytu Pico das Piedras, jest jeszcze drugie miejsce o takiej samej nazwie, usytuowane 20 metrów niżej od mojej aktualnej pozycji i odległe o około dwa kilometry. I to będzie moje pico, jako że leży na przedłużeniu lewady, którą wędruję, tyle że tym razem jest to już jednak szeroka droga. Nabieram do butelek wody wprost z lewady i zaczynam się rozglądać za stosownym miejscem na nocleg. Jakoż i po chwili nadarza się coś odpowiedniego – ograniczona barierką droga zatacza lekki łuk, zostawiając pomiędzy ogrodzeniem a lewadą fajne płaskie miejsce. Opieram plecak o płotek i ruszam bez niego jeszcze jakieś dwieście metrów, by sprawdzić najbliższe sąsiedztwo.

Za zakrętem pozdrawiam napotkaną panią z pieskiem, a ta szeroko się do mnie uśmiecha. Okazuje się, że to jedna z kobiet w kuchni, tylko ja – jak zwykle – nie poznałem.

- Nocleg? Dziesięć minut dalej masz Rancho Madeirense, tam się prześpisz.

Nie, dziękuję - wyjaśniam, że wolę w namiocie.

- Pod namiot też tam się miejsce znajdzie. Jak zapytasz, na pewno nie będą mieli nic przeciwko.

Pozostaję jednak przy swojej wersji, żegnam się z nią przy moim bagażu, Przeciągam go przez płotek, rozstawiam kuchnię i zabieram się za namiot. Zanim mój hotel nabierze właściwego kształtu, mam już gorącą kawę, po niej gotuję obiad, a następnie przychodzi czas na herbatę. Czego jedynie brakuje, to piwa, ale cóż – nie można mieć wszystkiego.
Przed pójściem spać studiuję mapę, obmyślając trasę na kolejny dzień. Parę dni temu rozpoczynałem całą wędrówkę na południowym wybrzeżu, przeszedłem przez centralny grzbiet, wypadałoby zatem zaglądnąć na północ wyspy. OK, plan jest, więc mogę się zanurzyć w krainę snu.

Dobranoc…

P19G1419.JPG


P19G1421.JPG


P19G1422.JPG


P19G1424.JPG
korbaczik
Koneser
Posty: 5973
Dołączył(a): 15.09.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) korbaczik » 12.03.2024 08:45

Lepiej spać tam gdzie nie trzeba pytać o pozwolenie. Ale masz ciekawe sąsiedztwo. :oczko_usmiech:
fofak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 504
Dołączył(a): 25.02.2021

Nieprzeczytany postnapisał(a) fofak » 12.03.2024 10:11

Szkoda, że tak wilgotno. Można się rozchorować.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 12.03.2024 19:04

korbaczik napisał(a):Lepiej spać tam gdzie nie trzeba pytać o pozwolenie. Ale masz ciekawe sąsiedztwo. :oczko_usmiech:

Pewnie masz na myśli ogoniastego gryzonia? Zachował się jak struś...

Pozdrawiam,
Wojtek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 13.03.2024 19:25

Mapka trasy

Mapka.jpg


A - start
B - próba przejścia dwóch lewad
C - nocleg
korbaczik
Koneser
Posty: 5973
Dołączył(a): 15.09.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) korbaczik » 14.03.2024 09:56

Franz napisał(a):
korbaczik napisał(a):Lepiej spać tam gdzie nie trzeba pytać o pozwolenie. Ale masz ciekawe sąsiedztwo. :oczko_usmiech:

Pewnie masz na myśli ogoniastego gryzonia? Zachował się jak struś...

Nie chciał iść z Tobą. :mg: A widzę że wyróżniłeś na mapie miejsce zaopatrzenia w prowiant i wieści piłkarskich.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 14.03.2024 19:16

korbaczik napisał(a):A widzę że wyróżniłeś na mapie miejsce zaopatrzenia w prowiant i wieści piłkarskich.

Niechcący, kliknąłem i się pojawiło.

Pozdrawiam,
Wojtek
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Portugalia - Portugal


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Portugalia, Madera, Azory - strona 372
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone