Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Polacy w Chorwacji

Wszystkie rozmowy na tematy turystyczne nie związane z wcześniejszymi działami mogą trafiać tutaj. Zachowanie się naszych rodaków za granicą, wybór kraju wakacyjnego wyjazdu, czy korzystać z biur podróży.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
sito_zabrze
Cromaniak
Posty: 2661
Dołączył(a): 13.03.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) sito_zabrze » 04.07.2018 12:51

Rysio napisał(a):
amatus1 napisał(a):materace welurowe...komentuj jak chcesz jak dla mnie to przejaw arogancji.


Ja widzę głównie w tym problem :wink: Bo jakby kajak albo ponton za nimi leżał to by było okej.

Muszę sprawdzić reakcję człowieków jak mojego T40-AE wyciągnę na brzeg :wink: Tylko będę potrzebował pomocy, bo to blisko 200 kilo :roll: :wink:

Albo takiego se kupię. Siary nie będzie bo bez weluru :twisted: :wink:
Obrazek


:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Ja mam welurowy materac i jak bedzie potrzeba to pojedzie ze mną do Cro. Mam tez auto na gaz i wlew w zderzaku w widocznym miejscu. W Chorwacji nie ubieram butów bo zaczyna mi się kisić stopa tylko wyśmiewane klapki. Piwo kupuję w Konzumie i trochę przywożę z RP. Do Cro wybieram sie chyba dziesiąty raz. Nigdy nie widziałem polskiego bydła a stacjonuje najczęściej w molochach turystycznych....

Jak bede chcial zobaczyć wytatuowanych koksów z ketami na szyi z laskami co po deptaku chodzą w stringach to pojadę do Władysławowa albo Mielna. :papa:
MWN
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1996
Dołączył(a): 18.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) MWN » 04.07.2018 12:57

Co do przekleństw to niekoniecznie rozumieją; przypomnij sobie te chorwacko-serbskie... Sam musiałem "tłumaczyć kelnerce co to jest "ku****." Które to słowo non stop słyszała jak przemieszczały się hordy polaczków. Sorry....
amatus1
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2902
Dołączył(a): 25.11.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) amatus1 » 04.07.2018 13:05

Ten różowy stwor to mi przypomina z dawnych czasów z reality show Jolante co biegala z czymś różowym po studio:). Powiem Ci że jak jadę na nasz Baltyk to na 10 wyjazdow 8 razy mam parawan bo bez niego nie wytrzyma się w wietrzne dni a że jest ich na 10 aż 8...:) do tego jeszcze na deszcz sztormiak. Ok. poddaje się mam welurowa poduszeczkę dmuchana, może nie zajmuje 4m2 ale jest welurowa:)
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 04.07.2018 13:55

Pääkäyttäjä napisał(a):
amatus1 napisał(a):Mnie to dziwi tylko bo z panami co przeklinają tworzą rzucająca się oczy grupę na plaży. Ciekawi mnie czy Chorwaci rozumieją nasze przekleństwa? Jak myślicie?


Rozumieją. IMHO, specjalnie mocno się nie różnią.

:mrgreen:



Otóż to. Z tym, że dla nich najpopularniejszy polski wulgaryzm na "k***" ma nieco węższe znaczenie niż nad Wisłą - dla Chorwatów i innych narodów byłej Jugosławii to po prostu określenie prostytutki, kobiety upadłej, lekkich obyczajów. Z przymiotnikiem "muška", czyli "męska" oznacza oczywiście męską prostytutkę.

Słowo na "d***" określające zad po chorwacku brzmi prawie identycznie jak po polsku, z tym, że jest ono rodzaju nijakiego.

Wulgaryzm na "p***" określający kobietę lub jej miejsce intymne też zdarzyło mi się usłyszeć - Chorwaci często go używają.

Nie polecam też używać czasownika na "j***", znanego chyba we wszystkich językach słowiańskich, bo po chorwacku brzmi on prawie identycznie - ma tylko inną końcówkę bezokolicznika. Chorwaci (i inne narody byłej Jugosławii) często posługują się tym słowem, tworząc kwieciste metafory. Znaczenie pokrewnych czasowników, z różnymi przedrostkami, np. "odj..." "doj...", "zaj..." są znaczeniowo bardzo podobne lub prawie identyczne.

Co ciekawe, wybitnie wulgarne jest dla nich "o kurczę", ponieważ znaczy to dla nich mniej więcej tyle, co "ty ch***" (w wołaczu).

W ogóle to nie jestem filologiem bałkańskim/chorwackim/serbsko-chorwackim - wiedzę czerpię z praktyki wyjazdów.
Jako, że Chorwaci są, w moim odczuciu dość "oklętym" narodem (chociaż pobożnym) nasze wulgaryzmy chyba im niespecjalnie przeszkadzają.
MWN
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1996
Dołączył(a): 18.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) MWN » 04.07.2018 14:09

Jak przekleństwa są takie podobne to zmów kurczaka w knajpie, może przeżyjesz.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 04.07.2018 15:06

MWN napisał(a):Co do przekleństw to niekoniecznie rozumieją; przypomnij sobie te chorwacko-serbskie... Sam musiałem "tłumaczyć kelnerce co to jest "ku****." Które to słowo non stop słyszała jak przemieszczały się hordy polaczków. Sorry....


A to ciekawe, mój sprytny englesko hrvatski i hrvatsko engleski rječnik mówi co innego :D
Rysio
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13045
Dołączył(a): 23.07.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rysio » 05.07.2018 09:01

ApropoDefacto napisał(a):Myślisz Rysio, że będą jeszcze "trendi"w tym sezonie ? :lol:


No nie wiem. Ludzie kupują to mam nadzieję że tak :wink:


sito_zabrze napisał(a):Ja mam welurowy materac i jak bedzie potrzeba to pojedzie ze mną do Cro. Mam tez auto na gaz i wlew w zderzaku w widocznym miejscu. W Chorwacji nie ubieram butów bo zaczyna mi się kisić stopa tylko wyśmiewane klapki. Piwo kupuję w Konzumie i trochę przywożę z RP. Do Cro wybieram sie chyba dziesiąty raz. Nigdy nie widziałem polskiego bydła a stacjonuje najczęściej w molochach turystycznych....

Jak bede chcial zobaczyć wytatuowanych koksów z ketami na szyi z laskami co po deptaku chodzą w stringach to pojadę do Władysławowa albo Mielna. :papa:


Jak weźmiesz taki z welurem to dopiero pokażesz jaki z Ciebie burok :wink: Prawie taki sam jak ze mnie :wink: Ale do Mielna to za ch... nie pojadę. W tajemnicy Ci powiem że na Chechło jak zajedziesz to też takich spotkasz. Przynajmniej kiedyś byli, bo ostatnio ładnych parę lat nie byłem, bo nie czułbym się trendi bez przenośnego grilla i bumboxa na plaży :wink:
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 05.07.2018 09:46

Teraz nie nosi się bumboksa tylko przenośne głośniki bluetooth :mrgreen: Słychać muzykę tylko nie widać skąd :mrgreen:
boboo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4893
Dołączył(a): 06.08.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) boboo » 05.07.2018 10:21

Aleś Rysiu dołożył z tym różowym flamingiem.
Olga go zobaczyła.
Boję się, że w przyszłym roku nie będę ciągnąć kółka tylko bolszego flaminga.

A propos słówek, to wczoraj przy wypływaniu z Saplunary Olka zapytała jaki dziś plan.
A opłynąć Mljet, odpowiadam.
Na co Olka piękną polszczyzną: no, to zapie.dalaj
:mrgreen:
bluesman
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6630
Dołączył(a): 25.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) bluesman » 25.08.2018 10:18

lew
Cromaniak
Posty: 1425
Dołączył(a): 20.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) lew » 25.08.2018 11:22

.....myślę ,ze to przez promowanie "cycania" na tym forum.
giba0909
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2617
Dołączył(a): 13.07.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) giba0909 » 25.08.2018 12:04

lew
Cromaniak
Posty: 1425
Dołączył(a): 20.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) lew » 25.08.2018 12:09

.......a od czego oni tam są ? Biorą pieniądze podatników, to niech na nie zapracują. Ponadto, swoje przemyślenia powinni wyartykułować, na oficjalnej stronie ambasady, a nie jakiejś prywatnej firmy, chyba ,że są prywatne.
Stanko
Odkrywca
Posty: 78
Dołączył(a): 31.08.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) Stanko » 31.08.2018 20:21

Idziemy sobie z Breli do Baski a tam przed nami 2 rodzinki z dziecmi 4-5lat okolo widac ze byli po 2-3 piwkach ale na piwko nie chce zwalać. Jednej z tych rodzin niedopilnowane dziecko o maly wlos nie spadlo z kifa na szczescie ale przelecialo z 3 metry wygladalo to groznie i wtedy zaczely sie wiazki qrwy do dziecka na cala ulice. Wstyd nam było bo byli tez inni ludzie z dziećmi w tym my. Bylo tez sporo kozaczków przepychajacych się przy fastfoodach z naciagnietym rozstawem barkowym. Bylo tez disco polo po 23 puszczone z okna to uciekamy z tarasu do srodka zeby ten naganiacz co siedzial przed sasiednim lokalem co gadal po polsku z nami nie pomyslal ze to my. Paru kretynów ale z rozmachem moze wplynac na postrzeganie Polaków mnie wystarczyło tydzien.
lew
Cromaniak
Posty: 1425
Dołączył(a): 20.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) lew » 31.08.2018 21:21

..polska jenzyka, trudna jenzyka
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Rozmowy o turystyce i nie tylko

cron
Polacy w Chorwacji - strona 10
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone