Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Polacy w Chorwacji

Wszystkie rozmowy na tematy turystyczne nie związane z wcześniejszymi działami mogą trafiać tutaj. Zachowanie się naszych rodaków za granicą, wybór kraju wakacyjnego wyjazdu, czy korzystać z biur podróży.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Bravik
Mistrz Ligi Mistrzów UEFA
Avatar użytkownika
Posty: 5246
Dołączył(a): 04.01.2018
Re: Aktualne wieści z Chorwacji

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bravik » 28.09.2020 20:39

elka21 napisał(a):Hrvoje Jurković (...)
Co niektórzy, takie mają o nas zdanie. 8O
Jest to skopiowane z komentarzy.


Psy szczekają , karawana idzie dalej... :wink:
lew
Cromaniak
Posty: 1425
Dołączył(a): 20.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) lew » 28.09.2020 22:11

......to samo można powiedzieć o niektórych , bardzo nielicznych Chorwatach; wszędzie znajda się czarne owce; Na szczęcie większość nie jest do nas chyba , aż tak źle nastawiona, chyba ,że się mylę.
stachan
Koordynator forum
Avatar użytkownika
Posty: 3167
Dołączył(a): 16.02.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) stachan » 24.07.2021 20:56

Może nie wiedział... :?

Wyławiał ściśle chronione małże - wobec Polaka wszczęto postępowanie.

23-letni Polak został przyłapany na gorącym uczynku, kiedy wyławiał zagrożone wyginięciem małże z Adriatyku w Chorwacji. Przyszynki szlachetne, którymi się zainteresował, są endemicznym gatunkiem Morza Śródziemnego i z tego powodu są ściśle chronione. Ich wydobywanie jest zabronione. Wobec Polaka wszczęto postepowanie.

Policja chorwackiego półwyspu Istria otrzymała w piątek zgłoszenie o mężczyźnie, który wyciąga z morza znacznych rozmiarów małże. Funkcjonariusze pojawili się na wskazanym miejscu - plaży w niewielkiej Fazanie, w pobliżu Puli na południowym skraju półwyspu Istria nad Adriatykiem. Tam dojrzeli mężczyznę na dmuchanym materacu, który wyciągał z wody małże, a dokładniej przyszynki szlachetne. To największy śródziemnomorski małż, którego liczebność drastycznie maleje, przez co grozi im wyginięcie. Do tego statusu doprowadziło właśnie ich odławianie.

Policja ustaliła, że mężczyzna to 23-letni Polak. Zdążył wyłowić już 29 małż tego unikalnego gatunku. W związku z ochroną przyszynek wszczęto wobec niego postepowanie o wykroczenie.

Niektóre z chorwackich mediów, które zainteresowały się sprawą, opisane zdarzenie podsumowywały jednym słowem: "katastrofa!".


Policja półwyspu Istria_1.jpg


Policja półwyspu Istria_2.jpg




Źródło: istarski.hr

Źródło zdjęć: Policja półwyspu Istria
yanek37
Cromaniak
Posty: 676
Dołączył(a): 13.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) yanek37 » 24.07.2021 21:09

Ja jestem ciekawy czy nie którzy nasi rodacy też niedopałki papierosów w domu "chowają" pod dywan albo za szafę jak to ma miejsce na plaży chowając między kamienie..
Inne zachowania zostawię dla siebie... Bo aż żal je "upubliczniać"....
A potem tak nas postrzegają jak postrzegają....
Szkoda słów...
naszastruga
Croentuzjasta
Posty: 473
Dołączył(a): 08.05.2021

Nieprzeczytany postnapisał(a) naszastruga » 24.07.2021 21:16

Nie wiem jak nasi rodacy, ale Chorwaci i Czesi jak najbardziej. Często widziane i obserwowane.

Generalnie ma bardzo pozytywną opinię na temat polskich zachowań wakacyjnych w różnych krajach. Jedyny negetywny przypadek, to z 20 lat temu w Turcji na fakultecie do Pammukale, gdy kilku gówniarzy wsiadło już "ciepłych" i doprawiali się piwem kupowanym na postojach niewybrednie komentując Turcję i Turków. Po pewnym czasie paru panów z wycieczki powiedziało im kilka mocnych słów i husaria zamknęła buźki ;)
Bravik
Mistrz Ligi Mistrzów UEFA
Avatar użytkownika
Posty: 5246
Dołączył(a): 04.01.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bravik » 24.07.2021 21:35

Ja tylko zachodzę w głowę, po cholerę mu te małże? 8O
yanek37
Cromaniak
Posty: 676
Dołączył(a): 13.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) yanek37 » 24.07.2021 21:42

naszastruga napisał(a):Nie wiem jak nasi rodacy, ale Chorwaci i Czesi jak najbardziej. Często widziane i obserwowane.

Generalnie ma bardzo pozytywną opinię na temat polskich zachowań wakacyjnych w różnych krajach. Jedyny negetywny przypadek, to z 20 lat temu w Turcji na fakultecie do Pammukale, gdy kilku gówniarzy wsiadło już "ciepłych" i doprawiali się piwem kupowanym na postojach niewybrednie komentując Turcję i Turków. Po pewnym czasie paru panów z wycieczki powiedziało im kilka mocnych słów i husaria zamknęła buźki ;)

Nie lej wody...
Dwadzieścia latem temu Pammukale nie było tak "słynne" jak teraz...
Walk3r
Globtroter
Posty: 45
Dołączył(a): 26.12.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Walk3r » 22.08.2021 22:22

Czwarty raz jestem w Chorwacji, ale pierwszy raz uderzyło mnie, że praktycznie co druga grupa turystów jest z Polski.
Straszną inwazję im w tym roku zgotowaliśmy.

Co do naszego zachowania, to ja nie mam większych zastrzeżeń. Wiadomo, że duża część, nie wyobraża sobie plażowania bez zgrzewki piwa ;)
W każdym razie widać zmiany. Chorwaci palą więcej niż Polacy, więc niedopałków też pewnie więcej zostawiają.
Też zauważyłem, że sprzątamy po sobie.

Jedna może rzecz na minus, to to że tak mało Polaków stara się czegoś nauczyć. W sklepie po polsku albo łamanym angielskim. Nikt nie zagada po chorwacku, a szkoda...
shaman72
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 204
Dołączył(a): 27.07.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) shaman72 » 22.08.2021 22:40

Bez przesady z tą nauką chorwackiego.Spokojnie starczy angielski, choć nie wszyscy Chorwaci ogarniają.W sklepach młodzi sprzedawcy w miarę znają english, gorzej z wiekowymi lokalsami. ;) W tym roku trafiliśmy na gospodynie władająca perfekt angielskim, niemieckim i francuskim.Miło można było pogaworzyć normalnie po ang.
Zbigniew74
Croentuzjasta
Posty: 181
Dołączył(a): 08.11.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Zbigniew74 » 22.08.2021 22:52

shaman72 napisał(a):Bez przesady z tą nauką chorwackiego.Spokojnie starczy angielski, choć nie wszyscy Chorwaci ogarniają.W sklepach młodzi sprzedawcy w miarę znają english, gorzej z wiekowymi lokalsami. ;) W tym roku trafiliśmy na gospodynie władająca perfekt angielskim, niemieckim i francuskim.Miło można było pogaworzyć normalnie po ang.
Ale po co po angielsku? Jesteśmy Słowianami spokojnie można po polsku się dogadać po kilkunastu wyjazdach trochę słówek chorwackich i jakże inaczej Cię traktują
naszastruga
Croentuzjasta
Posty: 473
Dołączył(a): 08.05.2021

Nieprzeczytany postnapisał(a) naszastruga » 22.08.2021 23:21

Po kilkunastu? A kto jeździ kilkanaście razy? Jakiś promil. Ja jestem w Chorwacji raz na 2-3 lata i jakoś nie czuję potrzeby łapania chorwackich zwrotów poza pojedynczymi słówkami, które się pamięta . Angielski całkowicie wystarcza.
Venom555
Cromaniak
Posty: 524
Dołączył(a): 02.08.2012
Polak szalejący na skuterze.

Nieprzeczytany postnapisał(a) Venom555 » 03.01.2022 10:04

Hej.
Nie wiem czy było czy nie...to już nie pierwszy zresztą przypadek, kiedy nasi robią obciach na wodzie i stanowią zagrożenie. Akurat w sezonie 21 widziałem nasza motorówke z rozkręconą muzyką, przycumowaną do brzegu a w niej w każdym cup holderze butelke po piwie to ekipa na skuterach potrafiła napsuć sporo krwi na wodzie.
Przykre jest to, że znowu nas obsmarowali.


https://morski.hr/2021/08/20/kupaci-u-s ... -obratiti/
Poprzednia strona

Powrót do Rozmowy o turystyce i nie tylko

cron
Polacy w Chorwacji - strona 15
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone