Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Pod niebem Toskanii cz. II

We Włoszech znajduje się najstarszy na świecie uniwersytet, jest nim założony w 1088 roku Uniwersytet Boloński. Na terenie Włoch znajdują się 2 słynne wulkany: Etna i Wezuwiusz. We Włoszech trzykrotnie odbywały się igrzyska olimpijskie w latach 1956, 1960 i 2006. We Włoszech znajduje się 50 obiektów światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Modena we Włoszech to prawdziwa stolica samochodów sportowych, mieści się w niej 5 fabryk luksusowych samochodów sportowych: Ferrari, Maserati, Lamborghini, Pagani i De Tomasso.
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13066
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 24.05.2023 09:29

Pod niebem Toskanii cz.II

SIENA :hearts:

Siena była głównym priorytetem podczas tego wyjazdu :D
Niby już byliśmy, ale to było daaawno temu i miałam duży niedosyt, bo nie byliśmy wtedy wewnątrz katedry.
Na wycieczkę do Sieny wybrałam, może trochę niefortunnie :wink: , sobotę.
Ale niedziela byłaby chyba jeszcze gorsza, a w poniedziałek było niewielkie zagrożenie deszczem :smo:
Tak więc jedziemy we sobotę :mrgreen:
Wyjeżdżamy o całkiem przyzwoitej porze :oczko_usmiech: i już przed godziną 10 jesteśmy na miejscu.
Miałam zapisanych kilka miejsc do zaparkowania.
Między innymy spory, darmowy 8O , parking tu: 43°19'21.8"N 11°19'21.2"E
Ale tak jak się obawiałam wszystkie miejsca były zajęte (chyba, bo nawet na niego nie wjechaliśmy :wink: ).
Darmowo możno zaparkować wzdłuż całej Viale Vittorio Veneto.
I my akurat trafiliśmy tam na wole miejsce :oczko_usmiech:

Po kilku minutowym spacerku dochodzimy do fajnego punktu widokowego - 43°19'13.3"N 11°19'26.4"E
Musimy wykazać się tylko sporą dozą cierpliwości :wink: , bo miejsce to okupuje akurat japońska wycieczka, a oni robią pierdyliony zdjęć :roll:

No ale w końcu sobie poszli ... i też mogłam zrobić dwa zdjęcia :oczko_usmiech:

Duomo - mój cel numer 1 :mrgreen:
Obrazek


Po lewej stronie Bazylika San Domenico, do której za chwilę pójdziemy.
Obrazek



Obrazek

Zajrzeliśmy do środka ... ale był zakaz robienia zdjęć :?


No to idziemy dalej ...
Z okolicy San Domenico są fajne widoki na miasto :mrgreen:
Obrazek



Obrazek


Bazylika San Domenico od drugiej strony :smo:
Obrazek



I jeszcze jeden fajny widoczek ... :smo:
Obrazek



I tak sobie idąc i podziwiając widoczki dochodzimy do Sanktuarium św. Katarzyny ze Sieny.
Obrazek



Obrazek


Obrazek



Obrazek



Obrazek


Idziemy dalej ... w jedynym słusznym kierunku :mrgreen:
Obrazek



Obrazek


Jeszcze raz San Domenico :mrgreen:
Obrazek


Siena nie jest dużym miastem ... więc po chwili jesteśmy "na tyłach" katedry :oczko_usmiech:
Obrazek


Ja i Zuzia stajemy w nie bardzo długim ogonku po bilety ... a mąż się troszkę rozejrzy :wink:
Obrazek


Naprzeciwko katedry znajduje się kompleks budynków Muzeum Santa Maria della Scala, który w przeszłości pełnił rolę szpitala. W szpitalu leczono porzucone dzieci, bezdomnych i potrzebujących, a jego działalność była finansowana głównie ze spadków i darowin zamożniejszych mieszkańców Sieny.
Obrazek



Obrazek


Jak widać ludziów jest sporo :wink:
Obrazek



Obrazek



Fasada katedry jest przepiękna ... w ogóle i w szczególe :hearts: :hearts: :hearts:

Obrazek



Obrazek



Obrazek



Obrazek



Obrazek



Obrazek



Legenda głosi, że Sienę założyli synowie Remusa – tego samego, który był jednym z założycieli Rzymu – o imionach Senio i Aschio. Uciekając przed Romulusem ukryli się w górach, gdzie wybudowali zamek o nazwie Senio. Dlatego herbem Sieny stało się godło przedstawiające wilczycę karmiącą Remusa i Romulusa, a miejski sztandar ma biało czarne barwy.

Pomników wilczycy jest w mieście bardzo dużo :D
Obrazek


Mamy już bilety :mrgreen:
My kupiliśmy OPA SI PASS za 13 euro w ramach którego można zobaczyć: Cattedrale, Libreria Piccolomini, Museo dell'Opera, Panorama del Facciatone, Cripta, Battistero, Oratorio S.Bernardino.
Nie ukrywam, że dla mnie najważniejsza była katedra i tarasy :wink: , ale biblioteka zrobiła na mnie ogromne wrażenie :D .
Zaczniemy od wnętrza katedry ... ale to już w kolejnym odcinku :smo:


:papa: :papa: :papa:
majkik75
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2207
Dołączył(a): 25.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) majkik75 » 24.05.2023 09:54

Pamiętam "naszą" Sienę kilka lat temu ... Krótko, ale była chwila na posiedzenie po prostu na Piazza del Campo i popatrzeniu sobie na otoczenie. To utrwalę sobie widoki :papa:

pozdrawiam, Michał
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 24.05.2023 10:11

Dużo ludków, no ale ja byłam o 8 rano :D

Czekam na zachwycającą katedrę.
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8663
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 24.05.2023 10:22

mysza73 napisał(a):SIENA :hearts:


Podzielam ten zachwyt :smo: .
Planuję powrót i ponowne zwiedzanie katedry tym razem w opcji Porta del Cielo.
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14799
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 24.05.2023 12:56

mysza73 napisał(a):My kupiliśmy OPA SI PASS za 13 euro w ramach którego można zobaczyć: Cattedrale, Libreria Piccolomini, Museo dell'Opera, Panorama del Facciatone, Cripta, Battistero, Oratorio S.Bernardino.

Aga, powiem Ci, że cena mega atrakcyjna albo tylko tak mi się wydaje po kwotach, jakie w tym roku wydaliśmy na zwiedzanie w Belgii i w Słowenii ;)
Włoskie atrakcje turystyczne chyba nie szokują cenowo 8)

Zaczyna się przepięknie :hearts: Ja w Sienie nie byłam, ale Małż tak i dla niego to najpiękniejsze miasto, jakie widział we Włoszech 8)
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13066
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 24.05.2023 13:23

majkik75 napisał(a):Pamiętam "naszą" Sienę kilka lat temu ... Krótko, ale była chwila na posiedzenie po prostu na Piazza del Campo i popatrzeniu sobie na otoczenie. To utrwalę sobie widoki :papa:

pozdrawiam, Michał
Ja byłam teraz drugi raz, ale jak jeszcze kiedyś będzie "po drodze" to z przyjemnością wrócę 8)



piekara114 napisał(a):Dużo ludków, no ale ja byłam o 8 rano :D
8 rano ... no z moim towarzystwem, to raczej nieosiągalne :smo:


marze_na napisał(a):
mysza73 napisał(a):SIENA :hearts:


Podzielam ten zachwyt :smo: .
Planuję powrót i ponowne zwiedzanie katedry tym razem w opcji Porta del Cielo.
Ja, na razie :wink: , jestem "zaspokojona" ... :oczko_usmiech:
Ale jak kolejnym razem będę we Sienie to wlezę na Torre del Mangia, coby z tamtej strony popatrzeć na duomo :oczko_usmiech:



maslinka napisał(a):
mysza73 napisał(a):My kupiliśmy OPA SI PASS za 13 euro w ramach którego można zobaczyć: Cattedrale, Libreria Piccolomini, Museo dell'Opera, Panorama del Facciatone, Cripta, Battistero, Oratorio S.Bernardino.

Aga, powiem Ci, że cena mega atrakcyjna albo tylko tak mi się wydaje po kwotach, jakie w tym roku wydaliśmy na zwiedzanie w Belgii i w Słowenii ;)
Włoskie atrakcje turystyczne chyba nie szokują cenowo 8)
Też uważam, że nie jest źle :mrgreen:
Bo jak czytam, że bilet na mury w Dubrowniku kosztuje 35 euro, albo kolejka na Srd 25 euro, to trochę jestem w szoku :?

maslinka napisał(a):Zaczyna się przepięknie :hearts: Ja w Sienie nie byłam, ale Małż tak i dla niego to najpiękniejsze miasto, jakie widział we Włoszech 8)
Hmmmm, czy to najpiękniejsze miasto, to nie wiem, ale z pewnością w ścisłej czołówce :oczko_usmiech:
Ale katera w Sienie jest u mnie na pierwszym miejscu :hearts:
A z tych najważniejszych Duomo w Italii nie byłam jeszcze w tym florenckim i weneckim ... jak to nadrobię, to może zmienię zdanie :wink:
A na razie Duomo w Sienie jest Number One :oczko_usmiech:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 24.05.2023 15:53

Nie wiem jak teraz w Siebie się zwiedza katedrę, bo dalej czekamy na wejście, ale w 2015 to była sama przyjemność, bo chodzisz jak chcesz, ile czasu chcesz to siedzisz itp. A u Marka w Wenecji pod sznurek, gęsiego, no mi nie pasowało (2018 r.).

I dla mnie katedra w Sienie wygrywa. Ciekawe jak u Marzeny, bo ona obie widziała, nie pamiętam co u niej z Florencją...
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8663
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 24.05.2023 18:25

mysza73 napisał(a):8 rano ... no z moim towarzystwem, to raczej nieosiągalne :smo:

Musiałabyś zamieszkać w Sienie. Polecam :smo:.


mysza73 napisał(a):jak kolejnym razem będę we Sienie to wlezę na Torre del Mangia,

To też mam w planie :D .


mysza73 napisał(a):Ale katera w Sienie jest u mnie na pierwszym miejscu :hearts:

U mnie też, ale tylko jeśli chodzi o wnętrze.
Z zewnątrz większe wrażenie zrobiły na mnie te w Orvieto i we Florencji.
A z tych duomo topowych nie byłam jeszcze w Milano.


piekara114 napisał(a):u Marka w Wenecji pod sznurek, gęsiego, no mi nie pasowało (2018 r.).

Kwiecień 2023 - nie chodziłam gęsiego ani pod sznurek, nikt mnie nie poganiał, mogłam przystawać, gapić się do woli, a nawet cofać, jeśli naszła mnie ochota.
Mało tego, nie było żadnego no photo. Takiej liczby lustrzanek w użyciu jak w tej bazylice dawno już nie widziałam :D.
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13781
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 24.05.2023 21:22

Monti .....co? ;)
Nie znam.

Sieny trochę widziałem, ale mało pamiętam, no i poza Katedra i tym Dominikiem plus placem to nic tam nie ma ;)
(Chyba)
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 24.05.2023 21:26

marze_na napisał(a):
piekara114 napisał(a):u Marka w Wenecji pod sznurek, gęsiego, no mi nie pasowało (2018 r.).

Kwiecień 2023 - nie chodziłam gęsiego ani pod sznurek, nikt mnie nie poganiał, mogłam przystawać, gapić się do woli, a nawet cofać, jeśli naszła mnie ochota.
Mało tego, nie było żadnego no photo. Takiej liczby lustrzanek w użyciu jak w tej bazylice dawno już nie widziałam :D.
8O 8O 8O
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13066
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 25.05.2023 09:35

tony montana napisał(a):Monti .....co? ;)
Nie znam.

Sieny trochę widziałem, ale mało pamiętam, no i poza Katedra i tym Dominikiem plus placem to nic tam nie ma ;)
(Chyba)
Znaczy potraktowałeś Sienę po łebkach :wink:
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13066
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 25.05.2023 09:50

Pod niebem Toskanii cz.II

SIENA :hearts:

No to wchodzimy :mrgreen:
Katedrę można zwiedzać bez żadnych ograniczeń ... no tylko bilecik trza mieć :mrgreen:

Wnętrze jest przepiękne :hearts: :hearts: :hearts:
Nie wiem czy mam patrzeć w górę, czy pod nogi ...
Ilość rzeźb, mozaik, witraży, obrazów i fresków we wnętrzu robi ogromne wrażenie.
I te biało czarne paski - no fantastycznie to wygląda :!:

Obrazek




No to popatrzmy najpierw w górę ...

Obrazek



Obrazek



Obrazek



Obrazek



Obrazek



To teraz dla równowagi popatrzmy pod nogi :smo:
Teraz doczytałam :oops: , że podłoga w katedrze w Sienie jest odkrywana całkowicie tylko w okresie letnim, zazwyczaj w lipcu i pod koniec sierpnia przez 2 miesiące. Bilet do katedry kosztuje wtedy trochę więcej. W okresie “zakrycia” można zobaczyć tylko 5 scen centralnych, 10 sybill i niektóre sceny boczne. Posadzka jest w ten sposób chroniona przed wytarciem, kurzem i zniszczeniem.


Może i nie widziałam całej posadzki, ale to co widziałam było piękne :P

Obrazek



Obrazek



Obrazek



Obrazek



Moją uwagę przyciąga marmurowa, rzeźbiona ambona autorstwa Nicoli Pisano (teraz doczytałam kto jest autorem, ale i tak nie znam :oops: )
Ośmiokątny kształt, podtrzymywany jest w dziewięciu kolumnach z granitu, porfiru i zielonego marmuru.
No jest po prostu piękna, gotycki majstersztyk :hearts:
Obrazek



Obrazek



Pasiaste marmurowe kolumny wyglądają fantastycznie :hearts: :hearts: :hearts:
Obrazek



Obrazek



Obrazek



Obrazek


I jeszcze kilka zdjęc ... :smo:
Obrazek



Obrazek



Obrazek



Obrazek



Obrazek



Obrazek


W następnym odcinku zajrzymy do biblioteki - Libreria Piccolomini :D

:papa: :papa: :papa:
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15663
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 25.05.2023 10:21

Aż nie chce się wychodzić
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12745
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 25.05.2023 10:41

piekara114 napisał(a):Aż nie chce się wychodzić

To prawda, w tak pięknych miejscach można spędzić sporo czasu. Niestety, jedne dzień na zwiedzanie Sieny to strasznie mało, a jeśli gdzieś się zabawi ciut dłużej, to potem można odnieść wrażnie, tak jak Tony :wink: , że więcej niczego tam ne ma :lol:
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8663
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 25.05.2023 12:54

mysza73 napisał(a):Moją uwagę przyciąga marmurowa, rzeźbiona ambona autorstwa Nicoli Pisano (teraz doczytałam kto jest autorem, ale i tak nie znam )

W Perugii widziałaś fontannę, którą Nicolo Pisano stworzył razem z ojcem Giovannim :D .
Nawet podpisałaś :wink: . W tym poście :smo: .

Nie wiem czy wchodziłaś do baptysterium na Placu Cudów w Pizie. Tam stoi podobna ambona Nicoli Pisano.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Włochy - Italia


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Pod niebem Toskanii cz. II - strona 5
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone