Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Po obu stronach Pirenejów: spalona ziemia katarów

Nazwa kraju Hiszpania wywodzi się od słowa Ispania, które oznacza Ziemię Królików. Język hiszpański wymieniany jest w pierwszej piątce najczęściej używanych języków na świecie. Najdłuższą rzeką Hiszpanii jest rzeka Ebro, licząca sobie 930 kilometrów. Hiszpanie to naród uwielbiający grę na loterii. Zdrapki można kupić na rogu każdej ulicy.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 16.03.2011 23:53

Crayfish napisał(a):Fajnie rzeźbiony ten cylinder.
Morze obłoków - cudne, aż chce się tam być.

kulka53 napisał(a):Fajne te góry 8)

mariusz-w napisał(a):Pięknie ...

Fatamorgana napisał(a):Taaa... morze obłoków. Klasyk.

:) 8)

Fatamorgana napisał(a):Ale ta trasa na Perdu to istny deptak w górnym odcinku!

Zgadza się. Sporo ludzi tam się pcha. A wyślizgali ten fragment w żlebie!..

Pozdrawiam,
Wojtek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 18.03.2011 16:00

Warto jednak oderwać wzrok od białego oceanu obłoków i dokładniej rozejrzeć się po stronie hiszpańskiej. Przedstawię: La Suca.

Obrazek

Bez złośliwych komentarzy! Każdego jakoś przecież wołają. ;)
Pod stopami Lago de Marbore na balkonie. Jakim balkonie? Balcon de Pineta, stanowiący zamknięcie długiej doliny Pineta.

Obrazek

Pora stanąć na wierzchołku Monte Perdido. Zatracona Góra.

Obrazek

Na kolejnych fotkach:
Valle de Pineta, ograniczona z prawej przez Sierra de las Sucas.
Zacieniony Sum de Ramond (Pico de Anisclo), pochyły stół Castillo Mayor, wąsko wcięty wąwóz Anisclo.
Sierra Custodia i Sierra de las Cutas nad zakolem Ordesy.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 18.03.2011 16:03

Na następnych dwóch:
Circo de Goriz - gdzieś tam stoi schronisko, ale go nie widzę. Gdzieś tam siedzi Bea...
Grań zachodnia, w której wybija się El Taillon.

Obrazek

Obrazek

Lago Helado pod Cilindro de Marbore.
Ścieżka od Zmarzłego Stawu, wspinająca się na Kark czy Kołnierzyk Cylindra - Cuello del Cilindro. Za przełączką można skrajem małego lodowca Perdido dotrzeć na wspomniany wyżej Balkon.

Obrazek

Obrazek

Taaaak, warto tu porobić parę zdjęć...

Obrazek

Obrazek
Crayfish
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1744
Dołączył(a): 11.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Crayfish » 18.03.2011 16:08

ale tam słownictwo nieprzyzwoite mają, że ho-ho ... :wink:
z góry ślicznie, najbardziej mi się podobają
1. Zacieniony Sum de Ramond (Pico de Anisclo), pochyły stół Castillo Mayor, wąsko wcięty wąwóz Anisclo.
2. Sierra Custodia i Sierra de las Cutas nad zakolem Ordesy.
dla mnie - poezja ....
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 19.03.2011 13:57

Crayfish napisał(a):ale tam słownictwo nieprzyzwoite mają, że ho-ho ... :wink:

A może to my mamy nieprzyzwoite skojarzenia? :lol:
A właściwie - przyzwoite bo naturalne, tylko ubrane w słowa z nie najwyższej półki. ;)

Crayfish napisał(a):z góry ślicznie, najbardziej mi się podobają
1. Zacieniony Sum de Ramond (Pico de Anisclo), pochyły stół Castillo Mayor, wąsko wcięty wąwóz Anisclo.
2. Sierra Custodia i Sierra de las Cutas nad zakolem Ordesy.
dla mnie - poezja ....

O Anisclo wspominał Fatamorgana. Ja wybrałem Kwietną Półkę w Ordesie bo drugiej takiej trasy nie ma, ale w przyszłości trzeba bedzie i o Anisclo zahaczyć. :)

Pozdrawiam,
Wojtek
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 19.03.2011 14:03

Franz napisał(a):Na następnych dwóch:
Circo de Goriz


... oraz trzecia fotka ... fantastyczne !
... i ujęcia i widoki. :roll:

Pozdrawiam.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 19.03.2011 15:22

Wojtek, może trochę po czasie :wink: , ale gratuluję zdobycia świetnego szczytu :cool: :!: .
Widoki piękne, bez dwóch zdań...

Mi te góry, formy skalne przypominają zastygłą lawę, jakieś potężne wymieszane ciasto, świetne są :idea: .

Franz napisał(a):w przyszłości trzeba bedzie i o Anisclo zahaczyć. :)

Dłuuuuga ta dolina :roll:

Nie wiem czy coś wcześniej przegapiłem, ale mam pytanie, jakie inne górskie rejony zaliczyłeś w Pirenejach? Czy byłeś w rejonie Posets, Perdiguero, wszedłeś na Aneto? . Może jeszcze jakieś inne? Jeżeli tak, jak oceniasz atrakcyjność rejonu Ordesy w odniesieniu do innych miejsc które tam widziałeś?

Tak z ciekawości pytam, zdążyłem się już mniej więcej zorientować o trudnościach w wejściach na te szczyty :roll: .

Pozdrawiam
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 20.03.2011 13:32

mariusz-w napisał(a):... oraz trzecia fotka ... fantastyczne !

O ile końcówka wejścia była mało emocjonująca, to widoki... Wiadomo, po co tylu ludzi się tam pcha. 8)

kulka53 napisał(a):Wojtek, może trochę po czasie :wink: , ale gratuluję zdobycia świetnego szczytu :cool: :!: .

Jak najbardziej na czasie! Tyle, co się pokazałem na szczycie - i już gratulacje. ;) Dziękuję bardzo . :D

kulka53 napisał(a):Mnie te góry, formy skalne przypominają zastygłą lawę, jakieś potężne wymieszane ciasto, świetne są :idea: .

Nie kojarzę, żebym takie ciasto - tak kolorowo wymieszane - widział gdziekolwiek indziej. To unikalne widoki.

kulka53 napisał(a):
Franz napisał(a):w przyszłości trzeba bedzie i o Anisclo zahaczyć. :)

Dłuuuuga ta dolina :roll:

Owszem. Długa jak Ordesa, a do tego prawie idealnie prosta - o przebiegu południkowym.

kulka53 napisał(a):Nie wiem czy coś wcześniej przegapiłem, ale mam pytanie, jakie inne górskie rejony zaliczyłeś w Pirenejach? Czy byłeś w rejonie Posets, Perdiguero, wszedłeś na Aneto? . Może jeszcze jakieś inne? Jeżeli tak, jak oceniasz atrakcyjność rejonu Ordesy w odniesieniu do innych miejsc które tam widziałeś?

Ten rejon - łącznie z wejściem na Aneto - był w planach. I w planach pozostał. Szczegóły będą w kolejnych odsłonach.
Później zawitamy jeszcze w Pireneje katalońskie - zupenie inne klimaty.

Z tego co o Pirenejach wiem - a trochę się ich naoglądałem zarówno na zdjęciach, jak i w wielu programach - to Ordesa nie ma sobie równych. Przynajmniej w moich oczach.

Pozdrawiam,
Wojtek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 21.03.2011 15:03

Pstrykam kilka przybliżeń na stronę południową - Castillo Mayor, Anisclo, Ordesa.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Następnie schodzę odrobinę z płaskiego wierzchołka, by zajrzeć głębiej na stronę wschodnią - Valle de Pineta, Sierra de las Sucas

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 21.03.2011 15:04

Trochę dalej muszę podejść, by mieć dobry wgląd na północną flankę. Tu stroma, poszarpana skała opada nad mały Glaciar de Monte Perdido, sięgający podnóża Cilindro de Marbore.
Poza lodowcem rozpościera się Balcon de Pineta z Lago de Marbore, leżącym pod samą granicą francuską.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Poświęcam jeszcze chwilę czasu lodowcowi - już bardzo mało ich zostało w Pirenejach - po czym szykuję się do drogi powrotnej.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Dodane po pewnym czasie:
Widzę, że wykończyłem Was tymi górami. Nawet lodowiec już nie jest w stanie nikogo poruszyć. ;) Dobrze - koniec tych gór.
Spadamy!
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12172
Dołączył(a): 17.02.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 22.03.2011 17:49

Franz napisał(a):...Widzę, że wykończyłem Was tymi górami. Nawet lodowiec już nie jest w stanie nikogo poruszyć...


No nie :!:
Całkiem fajny lodowczyk,
taki biały
i popękany 8O

super :D
mariusz-w
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8375
Dołączył(a): 22.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) mariusz-w » 23.03.2011 09:08

Taaa ... lodowce mają to "coś" ... nie wiem jak to wyrazić, ale lubię je i ...

... ach przecież Ty to wszystko wiesz. ! 8) :)

Pozdrawiam.
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 23.03.2011 12:01

longtom napisał(a):No nie :!:
Całkiem fajny lodowczyk,
taki biały
i popękany 8O


mariusz-w napisał(a):Taaa ... lodowce mają to "coś" ... nie wiem jak to wyrazić, ale lubię je i ...


Teraz to już za późno. Decyzja podjęta - koniec z tymi górami.
;)

Pozdrawiam,
Wojtek
Joanka23
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1949
Dołączył(a): 10.05.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Joanka23 » 23.03.2011 19:47

Franz napisał(a):Decyzja podjęta - koniec z tymi górami.
;)


hmm.. Ja nie do końca rozumiem to "spadamy" w połączeniu z tym zdaniem powyżej...
To znaczy się, że gdzieś się przenosimy? Bo ja bym chciała więcej tych zdjęć z wybrzeża zobaczyć :) /chyba ich nie przegapiłam 8O / - takich jak te, co na pierwszej stronie parę wrzuciłeś - jeżeli by to w tym kierunku miało pójść, to ja mogę od gór i lodowców odpocząć troszkę :lol:
Miłosz_S
Cromaniak
Posty: 919
Dołączył(a): 01.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Miłosz_S » 23.03.2011 22:45

Franz
Ja nie komentuję jak nie mam nic sensownego do dodania :)
Ale czytam, oglądam i chętnie poczekam na cdn.
Dziękuję za wszystkie Twoje relacje i pozdrawiam!
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Hiszpania - España


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Po obu stronach Pirenejów: spalona ziemia katarów - strona 29
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone