Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Po drugiej stronie Atlantyku (2022)

Odkrycie Ameryki – popularne określenie faktu dotarcia Krzysztofa Kolumba do tego kontynentu, w 1492 roku. W rzeczywistości pierwszymi ludźmi, którzy dotarli do kontynentu amerykańskiego, byli członkowie społeczności łowieckich, przybyłych z Azji przez Beringię w czasie zlodowacenia, między 40.000 a 17.000 lat temu. Za pierwszego przedstawiciela cywilizacji europejskiej, który dotarł do Ameryki na początku XI wieku, uznaje się wikinga Leifa Erikssona.
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2510
Dołączył(a): 26.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 07.10.2022 16:39

walp napisał(a):Jestem, nadrobiłem.
Śledzę i kibicuję z tylnego rzędu. :wink: :papa:

Cześć Waldku!
Dziękuję za kibicowanie :D . Ja bym powiedziała, że to raczej środkowy rząd, a clou wyjazdu dopiero przed nami :wink: .
walp napisał(a):Ach to zjawiskowe zakole Horseshoe Bend. 8O Czy kiedyś dane mi będzie to zobaczyć na żywo? :wink:
Awesome!

Na żywo robi wrażenie, fakt, ale swoje zdanie na ten temat mam i się nim podzielę w swoim czasie :) . Jeśli tylko planujesz wyjazd do Ameryki i tam dotrzesz (czego z całego serca życzę) to chętnie przeczytam o Twoich odczuciach :oczko_usmiech: .
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2510
Dołączył(a): 26.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 07.10.2022 16:47

tony montana napisał(a):Matko ile wody :)

Będzie więcej :lol:
tony montana napisał(a):Dzięki za te szczegóły dotyczące zwyczajów drogowych
Obym kiedyś miał okazję skorzystać :)

Proszę bardzo, znając Twoje upodobania do podróżowania, to pewnie skorzystasz :lol:
tony montana napisał(a):A moze Twoja Rodzina chce zaprosić następnym razem z Tobą REPREZENTACJE FORUM CRO.pl? ;)
Znam kilka takich tutaj, co aż zapiszczałyby z zachwytu (choć one głównie Italia, Grecja) hihihih

no, nie obrażać mi się tylko!
:papa: :boss:

A za co mam się obrażać :lol:. Oni ciągle kogoś zapraszają, tylko goście muszą spełniać kilka warunków: muszą mieć poczucie humoru, być w miarę samodzielni i nie należeć do klubu AA :oczko_usmiech: ( z całym szacunkiem dla członków klubu). Wnioskuję, że delegacja CRO jak najbardziej by się zakwalifkowała :mrgreen: .
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13782
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 07.10.2022 18:32

To JEDZIEMY Mucha? ;)
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13066
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 07.10.2022 18:44

tony montana napisał(a):To JEDZIEMY Mucha? ;)

Mnie tam jakoś do Jameryki nie ciągnie :oops:
Już chyba prędzej do Szkocji :smo:
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2510
Dołączył(a): 26.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 07.10.2022 19:16

mysza73 napisał(a):
tony montana napisał(a):To JEDZIEMY Mucha? ;)

Mnie tam jakoś do Jameryki nie ciągnie :oops:
Już chyba prędzej do Szkocji :smo:

No jak to, do eldorado Cię nie ciągnie? A nie pamiętasz jacy niektórzy Indianie ( z westernów) byli przystojni :oczko_usmiech: ?
Widzisz Tony, Szkocji jej się zachciewa l :oczko_usmiech:
Ps. Po obejrzeniu serialu Outlander też bym do Szkocji pojechała :mrgreen:
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13066
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 07.10.2022 19:33

wiola2012 napisał(a):
mysza73 napisał(a):
tony montana napisał(a):To JEDZIEMY Mucha? ;)

Mnie tam jakoś do Jameryki nie ciągnie :oops:
Już chyba prędzej do Szkocji :smo:

No jak to, do eldorado Cię nie ciągnie?
Ja prosta dzewucha z Radomja jestem, gdzie mnie do Ameryki :smo:


wiola2012 napisał(a):Widzisz Tony, Szkocji jej się zachciewa l :oczko_usmiech:
Ps. Po obejrzeniu serialu Outlander też bym do Szkocji pojechała :mrgreen:
Ty po pobycie na Sycylii przeczytaj se Sycylijczyka :D
Ja przeczytałam w 4 dni :oczko_usmiech:
Teraz moje dziecko czytało i też była zachwycona :smo:
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2510
Dołączył(a): 26.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 07.10.2022 19:41

No Dom na Sycylii podejrzany u Ciebie przeczytałam. Sycylijczyk - czemu nie :wink:
Podejrzałam w internatach, autor to Mario Puzo?
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13066
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 07.10.2022 19:45

wiola2012 napisał(a):No Dom na Sycylii podejrzany u Ciebie przeczytałam. Sycylijczyk - czemu nie :wink:
Naprawdę polecam :D
Ja jak czytałam, to jakbym tam była :mrgreen:
Tym bardziej, że akcja rozgrywa się w rejonach, w których byliśmy wiosną :hearts:
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13782
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 07.10.2022 19:59

No jak się było 16 razy na Sycylii ;)
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2510
Dołączył(a): 26.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 07.10.2022 22:17

Po drugiej stronie Atlantyku

Niagara Falls cd.

Jedną z największych atrakcji w parku jest rejs małym statkiem wycieczkowym o nazwie „Maid of the Mist”. W tym celu udajemy się tutaj, by zakupić bilety. Cena biletu z podatkiem to ok. 28 $. Przechodzimy do głównego budynku i wsiadamy do windy. Zjeżdżamy kilka pięter w dół, a po wyjściu jesteśmy na samym brzegu. Zauważyłam, że wszędzie są udogodnienia dla osób niepełnosprawnych, więc nawet osoby na wózkach mogą spokojnie z tej atrakcji skorzystać.
W cenę biletu wliczony jest ładny niebieski płaszczyk :mrgreen: .

20.jpg


Prawda, że gustowny? Zalety ubranka dostrzeżemy na pokładzie :D .
W oczekiwaniu na stateczek rozglądam się dookoła. Most graniczny widziany z dołu:

21.jpg


A po drugiej stronie już Kanada i budynki hoteli z zapewne ładnymi widokami z okien.

22.jpg


Po stronie kanadyjskiej działa podobna firma. Oto ich stateczek. Turyści, jak widać, dostają różowe ubranka :D .

24.jpg


Statek już dobił do brzegu, ewakuacja pasażerów przebiega sprawnie, oni wychodzą górą, a my będziemy wchodzić dołem.

25.jpg

26.jpg


Krótka chwila namysłu, który pokład wybrać i decydujemy się na dolny. Zajmujemy dobre widokowo miejsce i stateczek rusza.

27.jpg

28.jpg

29.jpg


Po lewej mamy widziany wcześniej z góry American Falls, następnie przerwa - kawałek ziemi i spada wąski Bridal Veil Falls.

29a.jpg


Płyniemy jeszcze kawałek i naszym oczom ukazuje się największy z wodospadów, najbardziej spektakularny Horseshoe Fall
To największy, najszerszy i najpotężniejszy wodospad w systemie Niagara Falls. Horseshoe Fall (Wodospad Podkowa) to gigantyczna szerokość 820 metrów i wysokość 51 metrów. 90% tego wodospadu znajduje się po stronie kanadyjskiej i dla tego często nazywa się go również Wodospadem Kanadyjskim (Canadian Falls)

29b.jpg

29c.jpg

31.jpg

31a.jpg

32.jpg

33.jpg


Spadająca woda pieni się i huczy. Teraz już wiemy, że gdyby nie ubranka bylibyśmy cali mokrzy. Schowałam aparat, żeby się nie zamoczył i patrzę.
Mąż ambitnie próbuje coś sfotografować i nagrać telefonem.

37.jpg

38.jpg


Tego co widziałam i czułam nie da się opisać. Czułam się jakbym uczestniczyła w jakimś katastroficznym filmie. Woda spadała prawie przed naszymi oczami, założyłam okulary, bo nic bym nie widziała, krople uderzały w twarz, wiatr, huk, żywioł wokół nas. Coś niesamowitego. Zbliżamy się do wodospadu na odległość wg mnie mało bezpieczną. No ale przecież nie jesteśmy pierwsi. Banan przykleił się do mojej twarzy i nie chciał się odkleić. Byłam szczęśliwa, że mogłam to wszystko poczuć i zobaczyć.

IMG_8894.jpg


Stateczek zakręca , teraz osoby, które były z drugiej strony mogą sobie popatrzeć, a naszym oczom ukazuje się piękna tęcza.

40.jpg

48.jpg


Odpływamy spod podkowy. Widzimy z dołu tarasy widokowe. Teraz wiem, że to co widać z góry to jest nic w porównaniu z tym co było nam dane zobaczyć ze statku. Chociaż na taras też jeszcze pójdziemy.

41.jpg

43.jpg


Te stateczki pływają non stop. Widać, że atrakcja jest popularna, ale nie dziwię się wcale.

45.jpg


W zielonej budowli w oddali mieści się winda, którą zjechaliśmy, a na górze punkt obserwacyjny.
Po prawo obok tęczy spacerują ludzie po kładkach, o których pisałam wcześniej. Też mają nieprzemakalne ubranka, ale żółte dla odmiany. Chociaż jest gorąco, to woda jest bardzo zimna. Zawsze to jakaś ochrona.

47.jpg


Tutaj dobrze widać mały wodospad.

49.jpg


Jeszcze ostatni rzut oka do tyłu

51.jpg


I za chwilę dopłyniemy do brzegu.

52.jpg


To było niezapomniane przeżycie :hearts:
:papa:
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12745
Dołączył(a): 29.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 08.10.2022 11:40

wiola2012 napisał(a): To było niezapomniane przeżycie

Wcale się nie dziwię, robi wrażenie 8) nawet na fotkach, a co dopiero jak się tam jest naprawdę!
wiola2012
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2510
Dołączył(a): 26.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) wiola2012 » 09.10.2022 19:53

dangol napisał(a):
wiola2012 napisał(a): To było niezapomniane przeżycie

Wcale się nie dziwię, robi wrażenie 8) nawet na fotkach, a co dopiero jak się tam jest naprawdę!

Na żywo jest 100 razy lepiej niż na fotkach :D.
I niech sobie kto co chce mówi, że komercja itp., nie żałuję ani centa :wink:
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14803
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 09.10.2022 20:08

Wielkie wow! 8)
Niebieskie ubranka się przydały :D Bez nich wyglądalibyście jak zmokłe kurki ;)
megidh
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4710
Dołączył(a): 03.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) megidh » 09.10.2022 20:45

No jestem pod wrażeniem 8O .
Takie niebieskie ubranka bardzo by się nam przydały podczas tegorocznych wczasów, bo bardzo zmokliśmy podczas deszczu.
Teraz już mam takie przygotowane "na zaś".
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8668
Dołączył(a): 12.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 09.10.2022 21:24

Moja sister cioteczna z podobnym entuzjazmem opowiadała o swoich wrażeniach z tej eskapady. Tyle, że ona wyruszała z kanadyjskiej strony.
Świetna przygoda :!:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Ameryka Północna


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Po drugiej stronie Atlantyku (2022) - strona 7
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone