Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Pływanie pontonem w Chorwacji

Piaszczyste plaże? To w Chorwacji jednak rzadkość. Ale może są tacy, którzy chcą podzielić się z innymi swoją wiedzą na ten temat. Potrzebujesz łagodnego zejścia do morza? A może lubisz nurkować czy wędkować? Chcesz wypożyczyć łódkę i poznać Chorwację od strony morza? Albo masz skuter wodny i chcesz go zabrać?
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 23.06.2012 10:14

RYBA32 napisał(a):oczywiste jest ze trzeba nowa ... skoro stara np. zaginela , ale czy i ile trzeba płacić.. czy tak jak kupujac nowa pierwszy raz ? czy może coś mniej albo nic. na rachunku jak kupowalem to wyszczególnione jest kilka pozycji , moze jakies odchodza?
mysle ze najprosciej bedzie jak bede na miejscu i zapytam sie :wink:


Obawiam się, że kasa będzie niezbędna na nową winietę.
Morski Pas
Koordynator konkursów
Avatar użytkownika
Posty: 4321
Dołączył(a): 12.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Morski Pas » 23.06.2012 10:27

10% zniżki za ciągłość.
Darek48
Globtroter
Posty: 40
Dołączył(a): 27.06.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Darek48 » 27.06.2012 13:03

Witam

Planujemy wyjazd na Chorwacje ok 25 lipca. Chcemy zabrać ponton 3.8m i silnik Suzuki 9.9 KM.

Byłem raz na Chorwacji z dużą łodzią mniej więcej wiem co i jak jednak powiedzcie mi jak to jest w przypadku mniejszej łodzi.

Czy:
1. Ponton tej wielkości musi być zarejestrowany ?
2. Czy na ponton tej wielkości i tej mocy silnika potrzebujemy winietę na wodzie ?
3. Jaki jest koszt takiej winiety i na jaki okres?

Planujemy jechać tym razem na camping - znalazłem ciekawy na makarskiej www.kamp-jure.com i zastanowimy się też nad Orebicem, Korculą albo Vodice.

Kiedyś z łodzią byliśmy w miejscowości Razanj koło Rogoznicy. Było bardzo fajnie jednak do pływania średnio - dlatego że tam byliśmy na otwartym morzu i były praktycznie zawsze duże fale. Teraz chcemy inne miejsce, które jest zasłonięte wyspami i nie ma aż takich fal.

Jeśli ktoś zna odpowiedź na moje 3 pytania byłbym bardzo wdzięczny.
Pozdrawiam
FUX
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13020
Dołączył(a): 14.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) FUX » 27.06.2012 13:12

Darek48
Globtroter
Posty: 40
Dołączył(a): 27.06.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Darek48 » 27.06.2012 14:01

Dziękuję bardzo. Już wszystko wiem.

Winietkę myślę że uda się kupić gdzieś w okolicach Makarskiej. My kupowaliśmy w Rogożnicy a też nie ma jej ujętej w spisie.

Ps. Czy ktoś z Was wypuszcza się pontonem czy tylko pływacie wzdłuż linii brzegowej ?? Np z Makarskiej na Brać, i wzdłuż brzegu na Bol ?... Czy to zbyt extremalny wypad ? :)

Pozdrawiam
Rysio
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13045
Dołączył(a): 23.07.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rysio » 27.06.2012 14:18

Z pewnością nie ekstremalny o ile masz gwarancję pogody i kogoś kto ściągnie Cię w wypadku jakiejś awarii. Może to być inny wczasowicz, gospodarz u którego mieszkasz czy choćby dobry kontakt i obietnica pomocy jakiejś wypożyczalni sprzętu, których tam nie brakuje 8)
Darek48
Globtroter
Posty: 40
Dołączył(a): 27.06.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Darek48 » 27.06.2012 15:25

Tak myślę, w linii prostej chyba nie będzie dalej niż 8km trzeba by na mapie sprawdzić. Problem tylko gdyby się zmieniła pogoda nagle - raz tego doświadczyłem na morzu w Hr jednak płynęliśmy większą jednostką i było w miarę ok.

Tutaj plusem są wyspy które odgradzają nas od otwartego morza.

Myślę że spróbujemy - zobaczymy jak to będzie na miejscu wyglądało.
Argi
Croentuzjasta
Posty: 132
Dołączył(a): 31.05.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Argi » 28.06.2012 10:42

Witam ziomala :wink:
Pływałem pontonem dokładnie w tamtej okolicy. Stacjonowałem w Makarskiej. Nie odważyłem się popłynąć na Brac z jednego powodu: brak zapasowego napędu. Nie zawsze ruch jest na tyle duży, ze ktoś podejmie Cię od razu w przypadku awarii silnika. Poza tym warto pomyśleć o jakiejś sygnalizacji - samo machanie rękami najczęściej nie wystarcza (przekonałem się w Polsce :(). Tak jak pisze Rysio, telefon do przyjaciela - bezcenny :lol: . Jeżeli nie wpakujesz się w burzę, to stan morza jak najbardziej pozwala na taką wyprawę. Jest to ok. 8km w linii prostej, ale aby zobaczyć coś ciekawego należy pływać znacznie dalej. Nie wiem czy dasz radę dotrzeć do Bol (słynny Złoty Róg), ale polecam miasteczka położone w pięknych, długich zatokach: Pucisca i Povlja. Do tego Port w Sumartin.
Ja odważyłem się dopiero rok później, kiedy dysponowałem łodzią z zapasowym silnikiem.
Generalnie uważam rejon Makarskiej za mało ciekawy, z "pontoniarskiego" punktu widzenia. W tym roku jadę w rejon Sibenika - Vodice, Tribunj, 27 lipca :mrgreen:

Kapitanat w Makarskiej (sierpień 2011):
Obrazek
Rysio
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13045
Dołączył(a): 23.07.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rysio » 28.06.2012 11:52

Darek48 napisał(a):Tak myślę, w linii prostej chyba nie będzie dalej niż 8km trzeba by na mapie sprawdzić.


Nawet nie. Jeśli masz w miarę gładkie morze to nawet te 8 km zrobisz w 15 minut a w takim czasie pogoda Ci się diametralnie nie zmieni nawet w Cro. Problem tak jak wspomniałem będziesz miał jak po przepłynięciu połowy dystansu silnik zrobi buuuuu, bo 4 kilometry na pagajach to możesz parę godzin płynąć a w tym czasie warunki pogodowe mogą się zmienić radykalnie. Nawet lekki wiatr w pysk spowoduje że popłyniesz do tyłu czy w bok mimo heroicznego wysiłku dlatego ważne by mieć kogoś na brzegu kto zorganizuje pomoc.

Darek48 napisał(a):Tutaj plusem są wyspy które odgradzają nas od otwartego morza.


Baju baj :lol:

Velebitski bardziej zasłonięty -

A tu Zivogosce Porat



Obrazek
Ostatnio edytowano 30.06.2012 02:15 przez Rysio, łącznie edytowano 1 raz
Darek48
Globtroter
Posty: 40
Dołączył(a): 27.06.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Darek48 » 29.06.2012 22:02

Wow ale fala :) a ja przewaznie widzialem spokoj :) fakt, drugiego silnika nie mam, tzn mam elektryka ale z aku sporo wazy i raczej bral go nie bede. Silnik mamy nowke suzuki 9.9 moze ma ok 10 godzin ale wiem ze zawsze wszystko moze tfu tfu nawalic. Zobaczymy jak to na miejscu bedzie wygladalo. Ja juz na makarskiej bylem bardzo duzo razy jak i w calej chorwacji i jakos tam bardzo mi sie podba i na nude nie mozna nazekac. Najpiekniej jest w dubrovniku ale to raczej nie miejsće na tydzien wakacji...

Argi my planujemy 25 lipca :) tez myslalem o vodice ale region sibenika jakos mi nie bardzo pasuje. Od strony plywania podobno poezja.

Mamy ponton 3.8 z odplyniesz.pl z allegro firma pro marine. Fajny jednak pompowany kil to nie to, dno czesto pracuje na wodzie i nie raz jest wrazenie jakby lodz miało wcignac pod wode... :) tez tak macie ? Lodzi w tym roku raczej nie wezmiemy i zostaniemy przy pontonie. Docelowo marzy mi sie brig falcon 450-500 de luxe i wtedy mozna pływać.

Pozdrowionka

Ps. Zmierzylismy predkosc pontonu gps-em w telefonie i max 28-30 km/h przy spokojnej wodzie.
kaz344
Odkrywca
Posty: 82
Dołączył(a): 25.01.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) kaz344 » 07.07.2012 11:53

Czy można docierać nowy silnik w beczce?
FUX
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13020
Dołączył(a): 14.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) FUX » 07.07.2012 12:32

W zasadzie silnik opuszczający fabrykę jest dotarty.
To nie czasy Syreny i Tarpana.
Jeżeli przez kilka, kilkanaście h pracy, nie będziesz rozkręcał manetki na maxa, to powinno być ok.
Zauważyłem, że wielkiej różnicy w prędkości przy 75 a 100% otwarcia przepustnicy nie ma.
Bardziej istotne jest wytrymowanie.

Woda w beczce daje mało oporu dla silnika, spaliny szybko podgrzeją wodę, chłodzenie będzie słabe poprzez napowietrzenie wody.
Humorek
Croentuzjasta
Posty: 129
Dołączył(a): 21.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Humorek » 07.07.2012 12:55

Ja mam kolumnę ustawioną jak najbliżej pawęży.
Dla mnie jest frajdą jak przy starcie dziób unosi do góry.
Czy przestawiając trymowanie jeden ząbek lub dwa do tyłu
można osiągnąć większą prędkość ?
[img]
Obrazek

Uploaded with ImageShack.us
[/img]
FUX
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13020
Dołączył(a): 14.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) FUX » 07.07.2012 13:42

Tak.
Nawet miejsce pasażerów na łodzi ma wielkie znaczenie!
mirko
Rezydent
Avatar użytkownika
Posty: 3659
Dołączył(a): 06.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mirko » 07.07.2012 13:57

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Plaże & Adriatyk - żeglowanie, nurkowanie, wędkowanie...



cron
Pływanie pontonem w Chorwacji - strona 189
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone