Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Pływanie pontonem w Chorwacji

Piaszczyste plaże? To w Chorwacji jednak rzadkość. Ale może są tacy, którzy chcą podzielić się z innymi swoją wiedzą na ten temat. Potrzebujesz łagodnego zejścia do morza? A może lubisz nurkować czy wędkować? Chcesz wypożyczyć łódkę i poznać Chorwację od strony morza? Albo masz skuter wodny i chcesz go zabrać?
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
LUKASQ
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 294
Dołączył(a): 12.09.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) LUKASQ » 29.12.2021 18:48

mums71 napisał(a):Od ponad 20 lat pływam po Jadranie, najczęściej pontonem.Nie przypominam sobie żebym widział jednostki z bimini,a już na pewno nie używają go miejscowi.Praktycznie wyklucza wędkowanie, wolę od czasu do czasu założyć koszulkę i obowiązkowo kapelusz.Pływam od końca kwietnia do połowy sierpnia.


Wrzucisz jakieś fajne materiały z pływania ?
VonJa
Odkrywca
Posty: 72
Dołączył(a): 22.01.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) VonJa » 29.12.2021 21:12

mums71 napisał(a):Od ponad 20 lat pływam po Jadranie, najczęściej pontonem.Nie przypominam sobie żebym widział jednostki z bimini,a już na pewno nie używają go miejscowi.Praktycznie wyklucza wędkowanie, wolę od czasu do czasu założyć koszulkę i obowiązkowo kapelusz.Pływam od końca kwietnia do połowy sierpnia.


eeeee.....większość wypożyczanych turystom łodeczek ma bimini, w tym roku w Draśnicach "miejscowa" parka na pływającym sklepie owocowym też z bimini.... więc mają, mają.
sklep woda.jpg



Ja przyznam że sam zrobiłem bimini do pontonu niskim kosztem, ale wyszło tak że wyglądałem jak ksiądz na procesji pod baldachimem :mrgreen: i na dodatek faktycznie okazał się trochę uciążliwy (szczególnie pływając w ślizgu tak do 25km/h - zachowywał się jak żagiel) więc odpuściłem sobie w kolejnych latach. Dużo kremu, dużo zanurzania się w wodzie i jest ok.
http://bityl.pl/cgiDJ
Ostatnio edytowano 29.12.2021 22:03 przez VonJa, łącznie edytowano 3 razy
VonJa
Odkrywca
Posty: 72
Dołączył(a): 22.01.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) VonJa » 29.12.2021 21:45

LUKASQ napisał(a):Wrzuciłby ktoś jakiś materiał tj foto/video w jaki sposób transportował gumenjaka bez przyczepki ? Czyli bagażnik + dach


ja to rozwiązałem tak:
trumny.jpg


Do góry, do jednej "trumny" ciuchy w małych sportowych torbach (dla 3 osób), do drugiej "trumny" osprzęt pontonu (wiosła, bojka cumownicza, kamizelki ratunkowe, zbiornik plaiwa 12 litrów + kanister 5Litr, liny + maski, płetwy , rurki, koce plażowe......).
Auto typu kombi (stara Meganka 2 - ale bagażnik naprawdę ma spory) więc do bagażnika ponton Kolibri 3,60m w jednej torbie + w drugiej torbie podłoga do pontonu + Yamszka 8HP 2T na dodatek z długą stopą - choć dedykowana do pontonu jest krótka stopa, musi się zmieścić jeszcze koło zapasowe (bo meganka zagazowana), 2 laptopy i 4pak Namysłowa :)
Jadą 3 osoby więc z tyłu troszkę miejsca jest i tam ląduje na podłodze prowiant na drogę (kanpki, kotleciki, kawa, cola)... no i w ten sposób byłem już 3 raz z giumiakiem w CRO. Nie obowiązują w ten sposób ograniczenia prędkości wynikające z ciągnięcia przyczepki ani dodatkowe opłaty autostradowe. Jedynie trzeba pamiętać że środek ciężkości przesuwa się w górę więc na ostrych zakrętach naprawdę należy zwolnić. Siada trochę "dupa auta" więc żeby nie walić światłami po oczach nadjeżdżających z naprzeciwka to obowwązkowo musi być regulacja wysokości reflektorów. Co jeszcze..... hmmmm ...pytaj :)
a tu jeszcze autko z dwiema trumnami z innej perspektywy
megi2.jpg
Ostatnio edytowano 29.12.2021 22:05 przez VonJa, łącznie edytowano 2 razy
boboo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4915
Dołączył(a): 06.08.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) boboo » 29.12.2021 21:47

Gdzie tam Chorwacji do Hawajów, ale pierwsze kroki już poczyniono (w Chorwacji jeszcze nie)
Als einer der ersten hat nun der US-Bundesstaat Hawaii die Initiative ergriffen: Sonnenschutz mit den oben erwähnten, für das Meer schädlichen Inhaltsstoffen wird ab 2021 gänzlich verboten sein. Der Gebrauch von Sonnenlotionen (und auch die Einführung in das Land!) soll mit hohen Busgeldern geahndet werden.

translator napisał(a):Stany Zjednoczone Hawaje jako jeden z pierwszych podjęły inicjatywę: ochrona przeciwsłoneczna z wyżej wymienionymi składnikami, które są szkodliwe dla morza, zostanie całkowicie zakazana od 2021 roku. Stosowanie balsamów do opalania (a także wprowadzenie do kraju!) ma być karane wysokimi pieniędzmi.
VonJa
Odkrywca
Posty: 72
Dołączył(a): 22.01.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) VonJa » 29.12.2021 21:56

boboo napisał(a):Gdzie tam Chorwacji do Hawajów, ale pierwsze kroki już poczyniono (w Chorwacji jeszcze nie)

translator napisał(a):Stany Zjednoczone Hawaje jako jeden z pierwszych podjęły inicjatywę: ochrona przeciwsłoneczna z wyżej wymienionymi składnikami, które są szkodliwe dla morza, zostanie całkowicie zakazana od 2021 roku. Stosowanie balsamów do opalania (a także wprowadzenie do kraju!) ma być karane wysokimi pieniędzmi.


kolejnym krokiem będzie dopuszczenie wyłacznie silników z napędem elektrycznym??
empire13
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1971
Dołączył(a): 26.06.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) empire13 » 29.12.2021 22:32

VonJa napisał(a):
boboo napisał(a):Gdzie tam Chorwacji do Hawajów, ale pierwsze kroki już poczyniono (w Chorwacji jeszcze nie)

translator napisał(a):Stany Zjednoczone Hawaje jako jeden z pierwszych podjęły inicjatywę: ochrona przeciwsłoneczna z wyżej wymienionymi składnikami, które są szkodliwe dla morza, zostanie całkowicie zakazana od 2021 roku. Stosowanie balsamów do opalania (a także wprowadzenie do kraju!) ma być karane wysokimi pieniędzmi.


kolejnym krokiem będzie dopuszczenie wyłacznie silników z napędem elektrycznym??

Pewnie kiedyś tak. W pierwszej kolejności trzeba jednak zająć się dużymi statkami a nie gumiakami ;)
W skali globalnej duże statki transportowe i wycieczkowe emitują do środowiska bardzo dużo szkodliwych substancji.
baska
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 127
Dołączył(a): 18.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) baska » 29.12.2021 22:41

boboo napisał(a):Gdzie tam Chorwacji do Hawajów, ale pierwsze kroki już poczyniono (w Chorwacji jeszcze nie)

translator napisał(a):Stany Zjednoczone Hawaje jako jeden z pierwszych podjęły inicjatywę: ochrona przeciwsłoneczna z wyżej wymienionymi składnikami, które są szkodliwe dla morza, zostanie całkowicie zakazana od 2021 roku. Stosowanie balsamów do opalania (a także wprowadzenie do kraju!) ma być karane wysokimi pieniędzmi.


To może mieć związek z tym https://www.o2.pl/kobieta/polak-dokonal-spektakularnego-odkrycia-to-moze-byc-rewolucja-6715344397728640a
boboo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4915
Dołączył(a): 06.08.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) boboo » 29.12.2021 23:03

empire13 napisał(a):(...) W pierwszej kolejności trzeba jednak zająć się dużymi statkami a nie gumiakami ;)
W skali globalnej duże statki transportowe i wycieczkowe emitują do środowiska bardzo dużo szkodliwych substancji.
Żeby to było takie proste... :?
Bawiłem się kiedyś cyferkami i wyszło mi dość jednoznacznie, że taki mój ponton żre więcej na kilometr i osobę niż "kilkutysięczny" wycieczkowiec.


Edit:
@baska,
a to fajny i dobry news jest :D
W Mainz (Moguncja?) też pracują nad jakimiś paprotkami, które używali już Majowie.
https://www.zdf.de/nachrichten/heute/terra-x-verlorenes-wissen-forscher-arbeiten-an-alternative-zur-sonnencreme-vorbild-mayas-in-mittelamerika-100.html
boboo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4915
Dołączył(a): 06.08.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) boboo » 30.12.2021 09:08

mums71 napisał(a):Od ponad 20 lat pływam po Jadranie, najczęściej pontonem.Nie przypominam sobie żebym widział jednostki z bimini,a już na pewno nie używają go miejscowi.
Może być - po prostu nie wykluczam - że pływamy po różnych Jadranach...
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
... może też być, że bimini rozkładają tylko gdy widzą czerwonego zodiaka - tak dla zmyłki.
Ale też może być, że są jakieś regulacje prawne dotyczące dat, kiedy bimini jest dozwolone...
... a i z pamięcią też może być różnie...
LUKASQ
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 294
Dołączył(a): 12.09.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) LUKASQ » 30.12.2021 12:22

VonJa napisał(a):ja to rozwiązałem tak:


Dobrze wykombinowane. Bagażnik auta zapakowany po sam dach ? Auto chyba dobrze zglebione i dociążone z takim cargo, co ? Nawet nie pytam jakie spalanie na samej benzynie :)
Jedna duża trumna nie sprawdziła by się stąd dwie mniejsze czy poprostu takimi dysponujesz ?
VonJa
Odkrywca
Posty: 72
Dołączył(a): 22.01.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) VonJa » 30.12.2021 22:18

LUKASQ napisał(a):
VonJa napisał(a):ja to rozwiązałem tak:


Dobrze wykombinowane. Bagażnik auta zapakowany po sam dach ? Auto chyba dobrze zglebione i dociążone z takim cargo, co ? Nawet nie pytam jakie spalanie na samej benzynie :)
Jedna duża trumna nie sprawdziła by się stąd dwie mniejsze czy poprostu takimi dysponujesz ?


Bagażnik auta zapakowany po sam dach ? - nie przeciwnie nawet roletkę w bagażniku bez trudu daje się zamknąć i cała szyba jest widoczna w lusterku wstecznym.
Nawet nie pytam jakie spalanie na samej benzynie :) - jadę na wakacje nie na wyścigi - średnia na autostradzie 120 więc wiru w baku LPG nie ma (ale wolę nie myśleć ile zapłaciłbym za jazdę na samej benzynie)
Jedna duża trumna nie sprawdziła by się stąd dwie mniejsze czy poprostu takimi dysponujesz ? -jedno i drugie rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. Robiąc wypad w weekend nad pobliskie jeziora w PL nie potrzebuję wozić dwóch "trumienek" pakuję jedną prawie pełną. Mając jedną dużą miałbym wypełnioną ją w połowie a tym samym łatwiej by mogła sie przemieszczać zawartość w środku przy hamowaniu, przyspieszaniu, zakrętach (ale przyznaję że to tylko domysły bo z duuużą nie miałem doczynienia).
mums71
Croentuzjasta
Posty: 135
Dołączył(a): 25.05.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) mums71 » 02.01.2022 10:52

Moja wypowiedź dotyczyła bimini na pontonach.
jacek2336
Plażowicz
Posty: 8
Dołączył(a): 16.06.2020

Nieprzeczytany postnapisał(a) jacek2336 » 02.01.2022 13:39

Bimini w Chorwacji to raczej konieczność i większość jednostek je posiada, może po prostu kolega nie zauważył, że łodzie które są zacumowane, bimini mają złożone w pokrowcu na pałąku, a bywa że i całe bimini jest złożone i schowane za oparciem tylnej kanapy.
LUKASQ
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 294
Dołączył(a): 12.09.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) LUKASQ » 03.01.2022 11:02

W sumie nawet Namo na kanale kupił RIB-a do przewozu turystów i już zapowiedział instalację bimini
kuchpat
Plażowicz
Posty: 6
Dołączył(a): 28.01.2022

Nieprzeczytany postnapisał(a) kuchpat » 28.01.2022 21:41

Jako nowy członek tego zacnego grona na wstępie pozwolę sobie powitać wszystkich forumowiczów (i forumowiczki oczywiście :P )

Mimo przeglądania od lat tego forum, szukając rożnych informacji nie maiłem dotychczas przyjemności zabrać głosu.

Ponieważ w tym roku zmieniłem sprzęt postanowiłem, że już nie odpuszczę i w tym roku wybiorę się do Chorwacji.
Korzystając z zimowego letargu, będę miał na pewno kilka pytań do doświadczonych w tej materii kolegów i koleżanek i mam nadzieję że wspólnie uda nam się na nie odpowiedzieć rozgrzewając trochę przy tym wyobraźnię i tęsknotę za ciepłymi chwilami na wodzie :-) :papa:

I od razu pytanie nr.1 Które rozwiązanie waszym zdaniem jest lepsze - rejestracja na POL czy na PL ?
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Plaże & Adriatyk - żeglowanie, nurkowanie, wędkowanie...



cron
Pływanie pontonem w Chorwacji - strona 726
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone