Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Pływanie pontonem w Chorwacji

Piaszczyste plaże? To w Chorwacji jednak rzadkość. Ale może są tacy, którzy chcą podzielić się z innymi swoją wiedzą na ten temat. Potrzebujesz łagodnego zejścia do morza? A może lubisz nurkować czy wędkować? Chcesz wypożyczyć łódkę i poznać Chorwację od strony morza? Albo masz skuter wodny i chcesz go zabrać?
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
boboo
KONTO ZAWIESZONE
Avatar użytkownika
Posty: 4915
Dołączył(a): 06.08.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) boboo » 03.04.2021 14:43

Jak wejdziesz w dane techniczne, to zobaczysz, że jest pływająca.
A nie powinna.
baunty
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2362
Dołączył(a): 17.10.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) baunty » 03.04.2021 14:58

https://www.jula.pl/catalog/wypoczynek/ ... na-388862/

Masz tu przykładowy link.
Do tego szekla lub karabińczyk.
Krętlik możesz sobie odpuścić - jest niezbędny przy kotwicach elektrycznych na łańcuchu, a przy lince to może lina mniejsze opory stawiać, więc i tak się skręci.
Choć ja stosowałem go też przy linie, ale miałem kilka metrów grubego łańcucha.

Niezabezpieczona szekla może się złośliwie odkręcić :D
Chyba w 2016 w Grecji tak się pożegnałem z kotwicą.
Pakula
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 570
Dołączył(a): 17.02.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pakula » 03.04.2021 15:34

[quote="baunty"]https://www.jula.pl/catalog/wypoczynek/lodz/kotwiczenie-i%C2%A0cumowanie/linki/lina-kotwiczna-388862/

Masz tu przykładowy link.


Nic nie napisali że jest tonąca
baunty
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2362
Dołączył(a): 17.10.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) baunty » 03.04.2021 16:03

Pakula napisał(a):
baunty napisał(a):https://www.jula.pl/catalog/wypoczynek/lodz/kotwiczenie-i%C2%A0cumowanie/linki/lina-kotwiczna-388862/

Masz tu przykładowy link.


Nic nie napisali że jest tonąca


Mam kilka lin z Juli, te biało- czarne wszystkie są tonące.

Nie mam pewności, ale nazwy "lina kotwiczna" to nawet nie można zastosować do liny pływającej , więc być może dlatego nawet tego nie ujęli w opisie.

W Chorwacji jest zakaz używania lin pływających - przynajmniej teoretycznie.
boboo
KONTO ZAWIESZONE
Avatar użytkownika
Posty: 4915
Dołączył(a): 06.08.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) boboo » 03.04.2021 16:39

Ja Was rozumiem, że patrzycie przez pryzmat "ciężkiej skorupy",
ale na ten Kolibri330 wystarczy linka 8 mm. Pozwólcie mu (Pakule) zachować choć trochę miejsca/wygody na pontonie.
Toż on chce na urlop a nie na galery.
pabbllo_ldz
Croentuzjasta
Posty: 325
Dołączył(a): 17.11.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) pabbllo_ldz » 03.04.2021 17:01

Kolego Mam Tą:
https://www.jula.pl/catalog/wypoczynek/ ... na-388930/
Na 100% tonąca.
Za tą cenę wziąłem x2 :D
marsik
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 482
Dołączył(a): 12.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) marsik » 03.04.2021 17:10

baunty napisał(a):Niezabezpieczona szekla może się złośliwie odkręcić :D
Chyba w 2016 w Grecji tak się pożegnałem z kotwicą.


A to się nie chwaliłeś... :lol:
Pewnie ręcznie zakręciłeś, a nie kombinerkami... A szeklę, zwłaszcza przy kablu kotwicznym, należy zawsze zabezpieczać jak na tym filmie https://youtu.be/J3rh3bkW57w?t=230

Są też szekle zakręcane śrubą imbusową, eleganckie, nic nie wystaje, raz zakręcone nie mają tendencji do odkręcania. Choć ja takie rozwiązanie stosuję tylko przy specjalnym wygiętym krętliku, który układa mi ładnie kotwicę na rolce.

Karabinek - niechętnie, bo po co? Przepinać kotwice? Skoro kotwica z łańcuchem, to krętlik będzie najlepszy, choćby najmniejszy. Jak nie, to szekla.

Faktycznie lina 12mm na ponton to przesada. Nie mówiąc już o 40m. Choć pamiętam kolega Rysio używał przy Pagu bodajże 70-80 m, ale przynajmniej jakiejś cienkiej, 6mm chyba.
Wg mnie optimum 15-20m 8mm + 3m łańcucha 5-6mm. Przy czym oczywiście galwanizowany, a nie zwykły ocynk.
baunty
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2362
Dołączył(a): 17.10.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) baunty » 03.04.2021 17:24

boboo napisał(a):Ja Was rozumiem, że patrzycie przez pryzmat "ciężkiej skorupy",
ale na ten Kolibri330 wystarczy linka 8 mm. Pozwólcie mu (Pakule) zachować choć trochę miejsca/wygody na pontonie.
Toż on chce na urlop a nie na galery.

Oczywiście że wystarczy mu 8mm, ale nie wyskakuje w ofercie na stronie, więc będzie ją chciał , to jedyne wyjście zadzwonić i zapytać o dostępność.

marsik napisał(a):A to się nie chwaliłeś... :lol:
Pewnie ręcznie zakręciłeś, a nie kombinerkami...
.

Na Egremni na Lefkadzie kotwica została :)
Tego roku, kiedy Ty byłeś na południu Kefalonii.
Ostatnio edytowano 03.04.2021 17:33 przez baunty, łącznie edytowano 2 razy
boboo
KONTO ZAWIESZONE
Avatar użytkownika
Posty: 4915
Dołączył(a): 06.08.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) boboo » 03.04.2021 17:26

Wbić w google "lina kotwiczna 8 mm" i wyskakuje lawina ofert
pabbllo_ldz
Croentuzjasta
Posty: 325
Dołączył(a): 17.11.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) pabbllo_ldz » 03.04.2021 20:09

Ta z Jula 12 mm za cenę 69 zł ma taką zaletę że wygodniej się operuje, niż cienką 8 mm.
Na ponton wystarczy 40M, a jak za dużo można 10M na cumę sobie odciąć..
Może mam duże ręce, ale wolę wyciągać kotwicę grubą 12mm niż np. 6mm.
A te 40 m dobrze zwinięte aż tak dużo miejsca nie zajmuje..
Ale jak kto woli..
boboo
KONTO ZAWIESZONE
Avatar użytkownika
Posty: 4915
Dołączył(a): 06.08.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) boboo » 03.04.2021 20:17

pabbllo_ldz napisał(a):A te 40 m dobrze zwinięte aż tak dużo miejsca nie zajmuje..

J.K. Jerome napisał(a):Starannie i powoli zwinąłem linę w buchtę, przewiązałem w środku, zgiąłem na pół i delikatnie złożyłem na dnie łodzi. Harris podniósł ją, bacząc na każdy ruch, i podał George'owi do ręki. George uchwycił ją mocno i zaczął ostrożnie rozwijać, jakby zdejmował śpiochy nowo narodzonemu niemowlakowi. Nim doszedł do dwunastu jardów, najbardziej ze wszystkiego lina przypominała postrzępioną słomiankę.
:lol:
ogorek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1296
Dołączył(a): 14.02.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) ogorek » 04.04.2021 15:35

boboo napisał(a):Ja Was rozumiem, że patrzycie przez pryzmat "ciężkiej skorupy",
ale na ten Kolibri330 wystarczy linka 8 mm. Pozwólcie mu (Pakule) zachować choć trochę miejsca/wygody na pontonie.
Toż on chce na urlop a nie na galery.


Przy wietrze to dociąganie się nawet na Kolibri do kotwicy może być znacznie bardziej komfortowe liną 10mm niż 8mm (z doświadczenia na pontonie miałem 8 i 10 i 12 i 8 wylądowała na tarasie jako lina do szuszenia

Wydaje mi się, że grubszą łatwiej rozplątać. Coś za coś. Więcej miejsca zajmie.
Na RIB-iem mam BRUCE kotwice 3 i 1.5 kg i obydwie dobrze trzymają.
Tylko znowu łańcuch na małym pontonie (a konieczny przy tej kotwicy) to i ciężar i kolejne miejsce zajmuje

Ludzie (łącznie ze mną) siadają do takiego pontonu patrząc ile to miejsca ale jak się potem zapakuje
- gaśnicę
- flary
- radio
- liny
- zbiornik paliwa
- zapas paliwa lub drugi zbiornik
- jakaś woda do picia i trochę jedzenia
- maski/rurki/płetwy
- ręczniki

i 100 innych rzeczy (zwłaszcza przy dziatwie).

Z okrętami tak zawsze, im mniejszy tym łatwiej spakować/holować
Jak się pakuje na okręt rodzinę z bagażami czy napotka się gorsze warunki to myśli się "większa byłaby lepsza"

Z kolejnej strony znam właścicieli, którzy doszli (w ten sposób "większa lepsza") do RIB-ów 8-9m
I przestali pływać bo koszty paliwa ich powaliły (2x200 i 2 x 300 to kosmos w spalaniu)
Pakula
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 570
Dołączył(a): 17.02.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pakula » 04.04.2021 17:45

boboo napisał(a):Ja Was rozumiem, że patrzycie przez pryzmat "ciężkiej skorupy",
ale na ten Kolibri330 wystarczy linka 8 mm. Pozwólcie mu (Pakule) zachować choć trochę miejsca/wygody na pontonie.
Toż on chce na urlop a nie na galery.



O miejsce się nie martwię będziemy pływać tylko we dwójkę.W zeszłym sezonie zapakowaliśmy się na supa i nie było źle.Było picie karimaty płetwy maski rurki jedzonko itp.
Miejsca będę miał pod dostatkiem,mam zamontowane 3 siedzenia pod którymi zapakuję sporo rzeczy.
Mam takie cuś:)
Załączniki:
20200818_174435_HDR.jpg
boboo
KONTO ZAWIESZONE
Avatar użytkownika
Posty: 4915
Dołączył(a): 06.08.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) boboo » 04.04.2021 19:26

Pakula napisał(a):Mam takie cuś:)
:hut: Teraz tylko jeszcze trochę przejrzystej słonej wody :hut:
baunty
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2362
Dołączył(a): 17.10.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) baunty » 04.04.2021 21:38

Pakula, sprzęt bardzo fajny, gratulacje.
Zmień te pasy transportowe na bardziej solidne i uszyj na nie coś w rodzaju rękawów (np z cienkiego filcu ) .
Długość rękawów musisz tak dobrać, aby wyeliminowały stykanie się pasów z tubami.
Przewożenie silnika w pontonach to dłuższy temat, ale przynajmniej nie przewoź go uniesionego - włóż kantówkę przy łapie silnika i opuść go do transportu ( kantówkę owiń czymś aby nie rysować silnika.
Nie wiem, czy masz zawory bezpieczeństwa, ale pilnuj też ciśnienia w tubach podczas transportu.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Plaże & Adriatyk - żeglowanie, nurkowanie, wędkowanie...



cron
Pływanie pontonem w Chorwacji - strona 701
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone