Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Pływanie pontonem w Chorwacji

Piaszczyste plaże? To w Chorwacji jednak rzadkość. Ale może są tacy, którzy chcą podzielić się z innymi swoją wiedzą na ten temat. Potrzebujesz łagodnego zejścia do morza? A może lubisz nurkować czy wędkować? Chcesz wypożyczyć łódkę i poznać Chorwację od strony morza? Albo masz skuter wodny i chcesz go zabrać?
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
marsik
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 482
Dołączył(a): 12.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) marsik » 02.04.2021 18:57

Dobór kotwicy oczywiście pod przewidywane jej używanie.
Czyli gdzie, jak, jakie dno, przez jaki czas...

Na skalistym dnie macak bardzo dobry. Na piasku słaby, na mule, glinie, trawie bardzo słaby.

Na pontonie miałem 4kg drapaka. Dzisiaj z perspektywy czasu wybrałbym 2kg Bruce'a. W jednym i drugim 3m łańcucha.

Zdarza się plażować na skalistym brzegu, a dno piaszczyste. Więc ponton trzeba odsunąć od brzegu, zakotwiczyć na piachu. Bruce będzie tu znacznie pewniejszy. Morze spokojne, ale przepłynie większa jednostka, zrobi potężne fale. Drapak może nie utrzymać, Bruce powinien dać radę, bo ciagnięty sam zagłębia się w takim dnie. A nieutrzymanie to ponton na skałach.

Albo bywa przy jakimś nabrzeżu, gdzie często jest gliniaste dno. Mooringu brak, nie ma jak się documować do innej łódki. Wtedy kotwica z rufy musi utrzymać, żeby nie tłuc dziobem w pirs. Drapak w takich warunkach nic nie utrzyma, bedzie się ślizgał po dnie, Bruce powinien dać radę.

Kolega #ogórek miał przygodę na Krecie. Potężniejące fale wyrzuciły mu ponton z silnikiem daleko na plażę, dobrze, że nic nikomu się nie stało, używał prosiaka ( to całkiem bez sensu). Ale tam na dnie, znając Grecję najprawdopodobniej pokrytym drobnym kamieniem, drapak nie utrzymałby też nic, Bruce miałby szansę przez swoje samoistne zagłębianie się w dnie dojść głębiej do warstwy trzymającej.

Chorwaci najczęściej używają macaka, bo najczęściej łowią w tych samych miejscach, dookoła komina, z zakotwiczonej łódki w oddaleniu od brzegu, nad skalistym dnem. Wtedy nawet malutki macak idealny.

Ale zmieniając akweny, w różnych warunkach, do różnych miejsc, materiałów dna i sposobów kotwiczenia i cumowania, Bruce moim zdaniem jest lepszy jako bardziej uniwersalny.
doportu
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 225
Dołączył(a): 08.12.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) doportu » 03.04.2021 00:03

Przepraszam kolegów że się wtrącę do rozmowy, ja z czystym sumieniem polecam do pontonu kotwicę gumową w kształcie okrągłego odważnika, dostępna w popularnych sklepach żeglarskich w Polsce,miałem kiedyś macaka i niestety raz się tak zablokował że nie byłem wstanie wyciągnąć, teraz od 10 lat używam kotwicy gumowej 9 kg i naprawdę trzyma świetnie.
mój kolega za namową zastosował do dużej łodzi (5.5m) kotwicę 14 kilogramową i teraz też jest zadowolony, przestał (szukać dna), gdzie rzuci tam stoi...
Pakula
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 570
Dołączył(a): 17.02.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pakula » 03.04.2021 08:45

Dzięki za wyjaśnienia,wybiore jednak tego Brusa,a powiedzcie jaki ten łańcuch ma być gruby?
Zamontowany bezpośrednio do kotwicy?
Może podeśle ktoś fotkę?

Pozdrawiam i wesołych (w tychy czasach....) świąt
boboo
KONTO ZAWIESZONE
Avatar użytkownika
Posty: 4915
Dołączył(a): 06.08.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) boboo » 03.04.2021 09:25

Pakula napisał(a):jaki ten łańcuch ma być gruby?
Jaki ma być gruby, nie wiem. Ja do swojej kotwiczki wziąłem 3 metry 6mm łańcucha.
Pakula napisał(a):Zamontowany bezpośrednio do kotwicy?
Może podeśle ktoś fotkę?
Tak. Szeklą do kotwicy.
Fotka co prawda z "macakiem", ale chodzi o principium
Screenshot_20200711-052650.jpg

A do łańcucha linka kotwiczna (tonąca). I przy kotwiczeniu odpuszczasz tyle linki, żeby łańcuch (jeśli widać :wink: ) w miarę możliwości całkowicie leżał na dnie.
Na zdjęciu widać, że część łańcucha "pływa", ale dopóki jakaś jego część leży na dnie, to kotwicy ruszać nie będzie.

Akurat Chorwacja jest świetnym "poligonem" na te zabawy. Jeśli widzisz dobrze dno, kotwicę i łańcuch, to możesz potrenować "odpuszczanie na czuja" czyli rękami wyczuwasz kiedy kotwica doszła do dna, kiedy łańcuch też już nie ciąży w rękach i jednocześnie kontrolujesz to wzrokowo 8) czy "ręce cię nie mylą" :wink:
pabbllo_ldz
Croentuzjasta
Posty: 325
Dołączył(a): 17.11.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) pabbllo_ldz » 03.04.2021 09:42

Tak jak pisze Boobo 6 mm wystarczy Ja do RIB 450 kg, również kupiłem 3m łańcucha nierdzewnego 6 mm i do tego Bruce 4 kg.

Do kompletu nabyłem linę tonącą 12mm w promocji Jula za 69 zł(50% taniej) za 40M. Więc mam 1 x 40M i 2 x 20M liny tonącej.
A mam zamiar kotwiczyć na miarę płytkiej wodzie do 1M, co by dało się zanurkować :D
I to do plażowania, na miejscu RIB do Bojki lub Moringu.
Oczywiście w razie godziny "W" mam zapas liny..
marsik
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 482
Dołączył(a): 12.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) marsik » 03.04.2021 09:48

Po bożemu - łańcuch do kotwicy na krętliku. Na pontonie może niekonieczne, ale wygodniejsze.
kretlik-szekla-szekla-m5.jpg
boboo
KONTO ZAWIESZONE
Avatar użytkownika
Posty: 4915
Dołączył(a): 06.08.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) boboo » 03.04.2021 10:00

marsik napisał(a):Po bożemu - łańcuch do kotwicy na krętliku.
A to chitra sztuka jest :D
Człek się uczy całe życie.
marsik
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 482
Dołączył(a): 12.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) marsik » 03.04.2021 10:17

doportu napisał(a):Przepraszam kolegów że się wtrącę do rozmowy, ja z czystym sumieniem polecam do pontonu kotwicę gumową w kształcie okrągłego odważnika, dostępna w popularnych sklepach żeglarskich w Polsce,miałem kiedyś macaka i niestety raz się tak zablokował że nie byłem wstanie wyciągnąć, teraz od 10 lat używam kotwicy gumowej 9 kg i naprawdę trzyma świetnie.
mój kolega za namową zastosował do dużej łodzi (5.5m) kotwicę 14 kilogramową i teraz też jest zadowolony, przestał (szukać dna), gdzie rzuci tam stoi...


Każdy uczestnik rozmowy mile widziany, nie ma za co przepraszać :).

Ale prosiak do pontonu? Na morze? To niespotykany pogląd.
Na jeziorze, ok. Na morze stanowczo odradzam. Nic nie chwyci, fale pociągną gdzie chcą jednostkę.
I 9kg do pontonu? W 8m łódce mam 7,5kg Bruce'a.
Na pontonie 2-3kg trzymającej kotwicy wystarczy zupełnie.
Weź wyciągaj te 9kg z większej głębokości... :(

Co do problemów z wyciągnięciem kotwicy - przy kotwiczeniu na większej głębokości (pow. tej na którą ew. awaryjnie zanurkujesz, żeby uwolnić kotwicę) i na skalistym dnie, warto używać bojrep - pozwoli wyciągnąć kotwicę za jej "głowę". Osobiście zawsze zakładam w niepewnych warunkach kotwiczeniu.
pobrane.jpeg


Są też inne sposoby, różne patenty na odratowanie kotwicy, gdy akurat nie użyto bojrepu.
Np. na kabel pętla (obciążona albo stalowa, dobry np 10-15cm 4mm łańcucha spinanego szeklą) z liną, spuszczona po kablu zejdzie do kotwicy, co pozwoli ciągnąć "głowę" kotwicy w przeciwną stronę i ją uwolnić.
boboo
KONTO ZAWIESZONE
Avatar użytkownika
Posty: 4915
Dołączył(a): 06.08.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) boboo » 03.04.2021 11:09

marsik napisał(a):(...) co pozwoli ciągnąć "głowę" kotwicy w przeciwną stronę i ją uwolnić.
Jak znajdę, to wrzucę...
ale najpierw opiszę, co widziałem na YT :wink:
łańcuch kotwicy przymocowany do "głowy", ale...
szedł wzdłuż "ramienia" i na jego końcu był przypięty plastikowym "krawatem".
Tak, że pod normalnym obciążeniem - zachowywało się to jak normalna kotwica,
ale gdy gdzieś się kotwica zaczepiła, to wtedy "jakaś tam siła" zrywała ten "krawacik" i kotwica była już ciągnięta za "głowę".
marsik
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 482
Dołączył(a): 12.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) marsik » 03.04.2021 11:46

Znam, wypróbowywałem, zrezygnowałem. Kłopot był z dobraniem siły zrywającej "krawacik". Przeważnie zrywało mi za szybko, a wtedy kotwica w ogóle nie trzyma - ryzykowne. A jak coś mocniejszego, to już nie byłem w stanie zerwać. Inna sprawa, że robi się kłopot z krętlikiem, przy windzie niewygodnie. Odpuściłem.
Są jakieś patentowe rozwiązania, ale droższe od kotwicy. Klasyczny bojrep powinien wystarczyć, a tani. A ostatecznie, ratunkowo pętla zjeżdżająca.
boboo
KONTO ZAWIESZONE
Avatar użytkownika
Posty: 4915
Dołączył(a): 06.08.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) boboo » 03.04.2021 12:19

marsik napisał(a):Kłopot był z dobraniem siły zrywającej "krawacik".
Też mi się to wydaje "niewiadomą".
Ale na razie "śpię spokojnie", Olga ma pas z ołowiem i w razie czego, może potrenować freediving :wink: :lol:
Morski Pas
Koordynator konkursów
Avatar użytkownika
Posty: 4321
Dołączył(a): 12.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Morski Pas » 03.04.2021 13:57

boboo napisał(a):Olga ma pas z ołowiem i w razie czego, może potrenować freediving :wink: :lol:


Do kotwicy nie potrzeba pasa. Wygodnie i szybko można zejść po łańcuchu. Wiem z autopsji.
Pakula
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 570
Dołączył(a): 17.02.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pakula » 03.04.2021 14:00

Znalazłem fajny i obszerny opis kotwic i kotwiczenia

http://www.rejsuj.pl/aktualnosci/865/ja ... ice_cz._1/
Pakula
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 570
Dołączył(a): 17.02.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pakula » 03.04.2021 14:39

baunty
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2366
Dołączył(a): 17.10.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) baunty » 03.04.2021 14:42

Każda lina TONĄCA będzie dobra.
Pływających nie wolno używać.

PS Nie kupuj żadnych pływających - na ponton to jedyny ważny parametr.

Edit Kup sobie w Juli - liny mają dobre.
Ostatnio edytowano 03.04.2021 14:47 przez baunty, łącznie edytowano 2 razy
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Plaże & Adriatyk - żeglowanie, nurkowanie, wędkowanie...



cron
Pływanie pontonem w Chorwacji - strona 700
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone