Chorwacja Online..........odkryj Chorwację na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków

Pływanie pontonem w Chorwacji

Piaszczyste plaże? To w Chorwacji jednak rzadkość. Ale może są tacy, którzy chcą podzielić się z innymi swoją wiedzą na ten temat. Potrzebujesz łagodnego zejścia do morza? A może lubisz nurkować czy wędkować? Chcesz wypożyczyć łódkę i poznać Chorwację od strony morza? Albo masz skuter wodny i chcesz go zabrać?
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
ventus
Odkrywca

Nieprzeczytany postnapisał(a) ventus » 04.11.2020 20:30

Dziękuję. Ale niech choć tu będzie lato:)
smoki3
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) smoki3 » 04.11.2020 20:47

ventus napisał(a):W tym miejscu postawię pytanie, co lepsze na Jadran podłoga Alu, czy dobra air mata

Podstawa na wodzie to bezpieczeństwo!
Musisz sobie odpowiedzieć na pytanie: Zawsze sztywność zestawu czy wygoda. Podłoga aluminiowa zapewni ci dużo większą sztywność zestawu od dmuchanej.
- Przy dobrze założonej aluminiowej podłodze zawsze będziesz miał w miarę sztywny ponton "mocną" pawęż - sztywny silnik.
- Przy podłodze typu air mata musisz pilnować ciśnienia powietrza mieć sprawne zawory i pompkę. A z pompką do "air mata" ludziska z forum "wożą" się od dawna. I to jest zupełnie oddzielny temat.

Pozdrawiam smoki3
ventus
Odkrywca

Nieprzeczytany postnapisał(a) ventus » 04.11.2020 20:56

Głównie chodzi mi o komfort, które rozwiązanie sprawi, że ciut bardziej gładko będę śmigał po falach. O powęź się nie martwię i o ogólną sztywność zestawu. Dodatkowe wzmocnienia posiada kil i tuby, a sama airmata ma dwie komory. Kiedyś może będzie okazja zaprezentować:)
ventus
Odkrywca

Nieprzeczytany postnapisał(a) ventus » 04.11.2020 20:58

Tak wygląda spód pontonu, tu model 380. Niestety, nie mogę, lub nie potrafię dodać zdjęć
smoki3
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) smoki3 » 04.11.2020 21:00

-Pompka do pontonu air matą

Dodajesz zdjęcie bezpośrednio ze swojego komputera.
Pod pisanym postem (tabelką) masz: "Dodaj zdjęcie lub załącznik."
Zdjęcie nie może przekraczać = (Plik jest zbyt duży, maksymalny rozmiar to 1 MiB).

Druga metodą jest dodanie zdjęcia przez jakiś serwis ze zdjęciami :

https://www.fotosik.pl/

https://www.flog.pl/

inny ...
Tam masz pod wstawionym zdjęciem kody do wstawiania - kopiowania na forum.

ps. Jeśli masz w dmuchanej wzmocnionej podłodze wystarczająca sztywność, to OK.
ventus
Odkrywca

Nieprzeczytany postnapisał(a) ventus » 04.11.2020 21:17

20201104_211634.jpg
1
Załączniki:
20201011_140015_resize_15.jpg
20201011_140106_resize_60.jpg
Ostatnio edytowano 04.11.2020 21:35 przez ventus, łącznie edytowano 2 razy
smoki3
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) smoki3 » 04.11.2020 21:26

ventus napisał(a):
20201104_211634.jpg
1

Po rozwiązanie jest przy pontonie marki Lodestar?

Wgląda na solidne, jak dodatkowe tuby przez długość pontonu. Wczytaj się w podany temat dotyczący pompek.

Pozdrawiam.

ps. Jeszcze TU
ventus
Odkrywca

Nieprzeczytany postnapisał(a) ventus » 04.11.2020 21:42

Udało się coś wrzucić
boboo
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) boboo » 05.11.2020 06:58

ventus napisał(a):które rozwiązanie sprawi, że ciut bardziej gładko będę śmigał po falach
Alu.
I nie z powodu sztywności.
Porównam dwie Futury MK2 - jedna z air, jedna z alu.
W sumie tylko 1 porównanie:
Masa z alu: 102 kg
Masa z air: 75 kg
Alu jest cięższe o ponad 1/3 od air (36%).
(wygląda na dużo, ale tylko przy pustym pontonie. Jednakże jest to 27 kg więcej)
I jako cięższe, jest bardziej bezwładne ze wszystkimi tego konsekwencjami :!:
Po prostu gwałtowność ruchów góra/dół spowodowanych falą będzie mniejsza i dzięki temu będzie "gładziej i przyjemniej".
Mierzalnie na pewno. Odczuwalnie? Raczej też.

W ramach "wolnego czasu" na pontonie bawiłem się w różne experymenty przy odpowiednim stanie morza.
Jako miernika używałem tego:
https://play.google.com/store/apps/deta ... vibrometer
Olga pomagała jako "ruchomy balast",
a czasami bawiąc się sam przekładałem bak (25 l), tudzież regulując trimm.
Wyniki były jednoznaczne :!: i odczuwalne.
Co ciekawe, przesuwanie balastu czy trimmu nie miało wpływu na sztywność pontonu.
(coraz częściej odnoszę wrażenie, że ktoś ma problemy z "freudowską sztywnością")
Przy okazji sztywności: przy założeniu, że pasek zrębnicy* ma 20cm x 200cm,
to działa na niego od dołu nacisk/parcie 1 tony (1.000 kg) :!:
Tylko na pasek :!: A gdzie reszta balonu :?:

Konkluzja boboo:
przy wyborze Futura-alu albo Futura-air, boboo wybrałby air i wyrównałby ciężar dodatkowym bakiem paliwa albo dobrze zaopatrzoną lodówką.
Przy Twoim wyborze (Futura-alu, Lodestar-air), boboo wybrałby Futurę, ale ze względu na kształt podłogi.
Napiszę uczciwie: jakieś 10-20% (a może ciut więcej, to trudno zmierzyć) ważkości argumentów miałaby również marka Zodiac.

* to ten czarny pasek ze sznurkami, przyklejony z góry do balonów. Może i zrębnica powinna być "twarda", jednak funkcjonalnie ten pasek to zrębnica.
pabbllo_ldz
Croentuzjasta

Nieprzeczytany postnapisał(a) pabbllo_ldz » 05.11.2020 09:51

Czy Kolega już tym pływał po większej fali?
Patrząc na zdjęcia jest to zaprzeczenie kila, tyle się pisze że w pontonie ważny kill.
Jestem ciekaw jak to zachowuje się na fali.
Masz jakieś filmiki?

ventus napisał(a):
20201104_211634.jpg
1
boboo
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) boboo » 05.11.2020 10:16

pabbllo_ldz napisał(a):tyle się pisze że w pontonie ważny kill.
Można i bez kila (znaczy niby jest, ale nieużywany), boczne tuby wystarczają:
pabbllo_ldz
Croentuzjasta

Nieprzeczytany postnapisał(a) pabbllo_ldz » 05.11.2020 10:22

@Boboo ok, ale na tym filmiku jest gładko.
Jestem ciekaw jak zachowa się na fali.
Np. takiej
smoki3
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) smoki3 » 05.11.2020 10:41

pabbllo_ldz napisał(a):Jestem ciekaw jak zachowa się na fali.

Myślę, że ponton zaprezentowany kolegi ventusa bez problemu będzie sobie radził na Chorwackiej fali. Jego konstrukcja jest upodobniona w przekroju do katamaranu. Ten ponton, to maszyna o wiele bardziej zawansowana od zwykłego pontonu z kilem. Z tego pewnie i jego cena. Za jakość i nietuzinkowe rozwiązania techniczne trzeba zapłacić. (Puki Chińczycy jeszcze nie skopiowali) :evil:

Twój RIB jest pewnie podobny w przekroju do mojej łódki. Producent zaprezentowanego pontonu poszedł w drugą stronę. Co dodatkowo usztywnia balony dając pontonowi lepsze możliwości nautyczne na fali.

Obrazek

Z KILEM CZY BEZ KILA?

Ostatnio edytowano 05.11.2020 11:44 przez smoki3, łącznie edytowano 1 raz
boboo
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) boboo » 05.11.2020 11:33

pabbllo_ldz napisał(a):Jestem ciekaw jak zachowa się na fali. Np. takiej (...)
Przy tej prędkości i kierunku tak samo.
Choćbyś nie wiem jakie voodoo odprawiał, czy to będzie Honwave, Zodiac, LodeStar czy inny...
... ponton zasadniczo leży na wodzie a nie w wodzie i jako taki zbiera wszystkie jej nierówności.
Możesz trochę kompensować masą i prędkością, ale... trochę. Choć przy tym "Lodku" z filmiku (70 koni) to przypuszczam, że na pełnym gazie poszedłby względnie gładko. Nie dzięki kilowi, tylko tym bocznym tubom. Po prostu nie nadążałby opadać :lol:
Możesz umilać sobie życie dobierając odpowiedni kąt do fali (bujanie zamiast walenia), jednak wcinać się w fale tak jak "normalna v-skorupa" ponton nigdy nie będzie.
Zbyt płaski i lekki.
ventus
Odkrywca

Nieprzeczytany postnapisał(a) ventus » 05.11.2020 12:24

Panowie kil jest jak w każdym z Waszych gumowców, duże bójki speed optyczne go pomniejszają. Po nadymaniu podłogi jest wyraźnie zaznaczony, jak w Zodiac czy innych.
Załączniki:
20201011_140118_resize_13.jpg
20201011_140106_resize_58.jpg
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Plaże i Adriatyk. Żeglowanie, nurkowanie, wędkowanie ...

Pływanie pontonem w Chorwacji - strona 691
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Serwis Cro.pl Chorwacja Online wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja serwisu Cro.pl Chorwacja Online nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

chorwacja online - cro.pl 1999-2019