Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Pływanie pontonem w Chorwacji

Piaszczyste plaże? To w Chorwacji jednak rzadkość. Ale może są tacy, którzy chcą podzielić się z innymi swoją wiedzą na ten temat. Potrzebujesz łagodnego zejścia do morza? A może lubisz nurkować czy wędkować? Chcesz wypożyczyć łódkę i poznać Chorwację od strony morza? Albo masz skuter wodny i chcesz go zabrać?
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
ventus
Croentuzjasta
Posty: 174
Dołączył(a): 08.07.2020

Nieprzeczytany postnapisał(a) ventus » 04.11.2020 21:30

Dziękuję. Ale niech choć tu będzie lato:)
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 04.11.2020 21:47

ventus napisał(a):W tym miejscu postawię pytanie, co lepsze na Jadran podłoga Alu, czy dobra air mata


Podstawa na wodzie to bezpieczeństwo!
Musisz sobie odpowiedzieć na pytanie: Zawsze sztywność zestawu czy wygoda. Podłoga aluminiowa zapewni ci dużo większą sztywność zestawu od dmuchanej.
- Przy dobrze założonej aluminiowej podłodze zawsze będziesz miał w miarę sztywny ponton "mocną" pawęż - sztywny silnik.
- Przy podłodze typu air mata musisz pilnować ciśnienia powietrza mieć sprawne zawory i pompkę. A z pompką do "air mata" ludziska z forum "wożą" się od dawna. I to jest zupełnie oddzielny temat.

Pozdrawiam smoki3
ventus
Croentuzjasta
Posty: 174
Dołączył(a): 08.07.2020

Nieprzeczytany postnapisał(a) ventus » 04.11.2020 21:56

Głównie chodzi mi o komfort, które rozwiązanie sprawi, że ciut bardziej gładko będę śmigał po falach. O powęź się nie martwię i o ogólną sztywność zestawu. Dodatkowe wzmocnienia posiada kil i tuby, a sama airmata ma dwie komory. Kiedyś może będzie okazja zaprezentować:)
ventus
Croentuzjasta
Posty: 174
Dołączył(a): 08.07.2020

Nieprzeczytany postnapisał(a) ventus » 04.11.2020 21:58

Tak wygląda spód pontonu, tu model 380. Niestety, nie mogę, lub nie potrafię dodać zdjęć
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 04.11.2020 22:00

-Pompka do pontonu air matą

Dodajesz zdjęcie bezpośrednio ze swojego komputera.
Pod pisanym postem (tabelką) masz: "Dodaj zdjęcie lub załącznik."
Zdjęcie nie może przekraczać = (Plik jest zbyt duży, maksymalny rozmiar to 1 MiB).


Druga metodą jest dodanie zdjęcia przez jakiś serwis ze zdjęciami :

https://www.fotosik.pl/

https://www.flog.pl/

inny ...
Tam masz pod wstawionym zdjęciem kody do wstawiania - kopiowania na forum.

ps. Jeśli masz w dmuchanej wzmocnionej podłodze wystarczająca sztywność, to OK.
ventus
Croentuzjasta
Posty: 174
Dołączył(a): 08.07.2020

Nieprzeczytany postnapisał(a) ventus » 04.11.2020 22:17

20201104_211634.jpg
1
Załączniki:
20201011_140015_resize_15.jpg
20201011_140106_resize_60.jpg
Ostatnio edytowano 04.11.2020 22:35 przez ventus, łącznie edytowano 2 razy
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 04.11.2020 22:26

ventus napisał(a):
20201104_211634.jpg
1



Po rozwiązanie jest przy pontonie marki Lodestar?

Wgląda na solidne, jak dodatkowe tuby przez długość pontonu. Wczytaj się w podany temat dotyczący pompek.

Pozdrawiam.

ps. Jeszcze TU
ventus
Croentuzjasta
Posty: 174
Dołączył(a): 08.07.2020

Nieprzeczytany postnapisał(a) ventus » 04.11.2020 22:42

Udało się coś wrzucić
boboo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4915
Dołączył(a): 06.08.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) boboo » 05.11.2020 07:58

ventus napisał(a):które rozwiązanie sprawi, że ciut bardziej gładko będę śmigał po falach
Alu.
I nie z powodu sztywności.
Porównam dwie Futury MK2 - jedna z air, jedna z alu.
W sumie tylko 1 porównanie:
Masa z alu: 102 kg
Masa z air: 75 kg
Alu jest cięższe o ponad 1/3 od air (36%).
(wygląda na dużo, ale tylko przy pustym pontonie. Jednakże jest to 27 kg więcej)
I jako cięższe, jest bardziej bezwładne ze wszystkimi tego konsekwencjami :!:
Po prostu gwałtowność ruchów góra/dół spowodowanych falą będzie mniejsza i dzięki temu będzie "gładziej i przyjemniej".
Mierzalnie na pewno. Odczuwalnie? Raczej też.

W ramach "wolnego czasu" na pontonie bawiłem się w różne experymenty przy odpowiednim stanie morza.
Jako miernika używałem tego:
https://play.google.com/store/apps/deta ... vibrometer
Olga pomagała jako "ruchomy balast",
a czasami bawiąc się sam przekładałem bak (25 l), tudzież regulując trimm.
Wyniki były jednoznaczne :!: i odczuwalne.
Co ciekawe, przesuwanie balastu czy trimmu nie miało wpływu na sztywność pontonu.
(coraz częściej odnoszę wrażenie, że ktoś ma problemy z "freudowską sztywnością")
Przy okazji sztywności: przy założeniu, że pasek zrębnicy* ma 20cm x 200cm,
to działa na niego od dołu nacisk/parcie 1 tony (1.000 kg) :!:
Tylko na pasek :!: A gdzie reszta balonu :?:

Konkluzja boboo:
przy wyborze Futura-alu albo Futura-air, boboo wybrałby air i wyrównałby ciężar dodatkowym bakiem paliwa albo dobrze zaopatrzoną lodówką.
Przy Twoim wyborze (Futura-alu, Lodestar-air), boboo wybrałby Futurę, ale ze względu na kształt podłogi.
Napiszę uczciwie: jakieś 10-20% (a może ciut więcej, to trudno zmierzyć) ważkości argumentów miałaby również marka Zodiac.


* to ten czarny pasek ze sznurkami, przyklejony z góry do balonów. Może i zrębnica powinna być "twarda", jednak funkcjonalnie ten pasek to zrębnica.
pabbllo_ldz
Croentuzjasta
Posty: 325
Dołączył(a): 17.11.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) pabbllo_ldz » 05.11.2020 10:51

Czy Kolega już tym pływał po większej fali?
Patrząc na zdjęcia jest to zaprzeczenie kila, tyle się pisze że w pontonie ważny kill.
Jestem ciekaw jak to zachowuje się na fali.
Masz jakieś filmiki?









ventus napisał(a):
20201104_211634.jpg
1
boboo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4915
Dołączył(a): 06.08.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) boboo » 05.11.2020 11:16

pabbllo_ldz napisał(a):tyle się pisze że w pontonie ważny kill.
Można i bez kila (znaczy niby jest, ale nieużywany), boczne tuby wystarczają:
pabbllo_ldz
Croentuzjasta
Posty: 325
Dołączył(a): 17.11.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) pabbllo_ldz » 05.11.2020 11:22

@Boboo ok, ale na tym filmiku jest gładko.
Jestem ciekaw jak zachowa się na fali.
Np. takiej
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 05.11.2020 11:41

pabbllo_ldz napisał(a):Jestem ciekaw jak zachowa się na fali.


Myślę, że ponton zaprezentowany kolegi ventusa bez problemu będzie sobie radził na Chorwackiej fali. Jego konstrukcja jest upodobniona w przekroju do katamaranu. Ten ponton, to maszyna o wiele bardziej zawansowana od zwykłego pontonu z kilem. Z tego pewnie i jego cena. Za jakość i nietuzinkowe rozwiązania techniczne trzeba zapłacić. (Puki Chińczycy jeszcze nie skopiowali) :evil:

Twój RIB jest pewnie podobny w przekroju do mojej łódki. Producent zaprezentowanego pontonu poszedł w drugą stronę. Co dodatkowo usztywnia balony dając pontonowi lepsze możliwości nautyczne na fali.

Obrazek

Z KILEM CZY BEZ KILA?

Ostatnio edytowano 05.11.2020 12:44 przez Użytkownik usunięty, łącznie edytowano 1 raz
boboo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4915
Dołączył(a): 06.08.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) boboo » 05.11.2020 12:33

pabbllo_ldz napisał(a):Jestem ciekaw jak zachowa się na fali. Np. takiej (...)
Przy tej prędkości i kierunku tak samo.
Choćbyś nie wiem jakie voodoo odprawiał, czy to będzie Honwave, Zodiac, LodeStar czy inny...
... ponton zasadniczo leży na wodzie a nie w wodzie i jako taki zbiera wszystkie jej nierówności.
Możesz trochę kompensować masą i prędkością, ale... trochę. Choć przy tym "Lodku" z filmiku (70 koni) to przypuszczam, że na pełnym gazie poszedłby względnie gładko. Nie dzięki kilowi, tylko tym bocznym tubom. Po prostu nie nadążałby opadać :lol:
Możesz umilać sobie życie dobierając odpowiedni kąt do fali (bujanie zamiast walenia), jednak wcinać się w fale tak jak "normalna v-skorupa" ponton nigdy nie będzie.
Zbyt płaski i lekki.
ventus
Croentuzjasta
Posty: 174
Dołączył(a): 08.07.2020

Nieprzeczytany postnapisał(a) ventus » 05.11.2020 13:24

Panowie kil jest jak w każdym z Waszych gumowców, duże bójki speed optyczne go pomniejszają. Po nadymaniu podłogi jest wyraźnie zaznaczony, jak w Zodiac czy innych.
Załączniki:
20201011_140118_resize_13.jpg
20201011_140106_resize_58.jpg
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Plaże & Adriatyk - żeglowanie, nurkowanie, wędkowanie...



cron
Pływanie pontonem w Chorwacji - strona 691
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone