Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Pływanie pontonem w Chorwacji

Piaszczyste plaże? To w Chorwacji jednak rzadkość. Ale może są tacy, którzy chcą podzielić się z innymi swoją wiedzą na ten temat. Potrzebujesz łagodnego zejścia do morza? A może lubisz nurkować czy wędkować? Chcesz wypożyczyć łódkę i poznać Chorwację od strony morza? Albo masz skuter wodny i chcesz go zabrać?
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
pabbllo_ldz
Croentuzjasta
Posty: 325
Dołączył(a): 17.11.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) pabbllo_ldz » 07.10.2020 10:28

Kapitańska Baba napisał(a):
boboo napisał(a):
pabbllo_ldz napisał(a):.......
Ale i tak nie wiem, skąd się wzięły 2 mile



Sternik motorowodny ma prawo prowadzić jachty motorowe o długości kadłuba do 12 metrów po wodach morskich w strefie 2 mil morskich od brzegu w porze dziennej.

Ale to My wiemy, wiemy również że Chorwackie przepisy podają 1Mm.
Pojawiły się informacje że dla łodzi z Polską banderą respektują 2Mm, a dla łodzi pod banderą Chorwacką 1Mm.
Wręcz pisane było że naszych uprawnień (na Patencie) nie respektują.
Czy coś się w tym temacie zmieniło?

Gdzieś już o tym była dyskusja.
pabbllo_ldz
Croentuzjasta
Posty: 325
Dołączył(a): 17.11.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) pabbllo_ldz » 07.10.2020 10:32

boboo napisał(a):
pabbllo_ldz napisał(a):
mirko napisał(a):Obszar nawigacji powinien znajdować się w dokumencie z łodzi
Mam RIba rejestrowanego 15.05.20 i nie mam wpisane nic na ten temat.
Jest tylko informacja o ilości osób.
Odnoszę wrażenie, że na podanej stronie zostały zmienione "nazwy" kategorii sprzętu.
Wychodzi mi, że:
I = A
II = B
III = C
IV = D

Równie dobrze może to oznaczać:
IIIa - kategoria A - 6Mm
IIIb - kategoria B - 3Mm
IIIc - kategoria C - 1Mm
IIId - brak co może oznaczać że mając kategorie D nie możemy pływać.
Ale to jest tylko gdybanie..
boboo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4907
Dołączył(a): 06.08.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) boboo » 07.10.2020 10:53

pabbllo_ldz napisał(a):Równie dobrze może to oznaczać:
IIIa - kategoria A - 6Mm
IIIb - kategoria B - 3Mm
IIIc - kategoria C - 1Mm
IIId - brak co może oznaczać że mając kategorie D nie możemy pływać.
Ale to jest tylko gdybanie..
Ano gdybanie :wink:
Spójrz tu:
https://www.mazuria.com/blog/kategoria- ... achtu.html
A później na ten dokument:
https://mmpi.gov.hr/UserDocsImages/arhi ... -10_15.pdf
Już na samym początku zauważysz, że np. dla Węgrów jest wzmianka o obszarze IIIB.

Moje zdanie jest takie, że dla odpowiedniego obszaru (I, II, III, IV) musisz mieć sprzęt przynajmniej odpowiedniej kategorii (A, B, C, D), a ewentualny podział na IIIa, IIIb, IIIc zależy od "wysokości" patentu i kraju jego wydania.
pabbllo_ldz
Croentuzjasta
Posty: 325
Dołączył(a): 17.11.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) pabbllo_ldz » 07.10.2020 11:23

@boboo wstawiony dokument przez Ciebie jednoznacznie podaje że Sternik Motorowodny uprawnia do 1Mm.

Tu tłumaczenie google:
są upoważnieni do zarządzania lub dowodzenia
-łodzie do użytku osobistego
-łodzie wynajmowane bezzałogowo
na morskich wodach wewnętrznych i morzu terytorialnym Republiki Chorwacji do jednej mili morskiej od wybrzeża stałego lądu lub wyspy, pod warunkiem że posiada odpowiednie krajowe lub zagraniczne świadectwo uprawniające do wykonywania usług radiowych, jeżeli łódź lub jacht ma wbudowaną stację radiową VHF lub stację GMDSS-VHF. warunek, że dana osoba ma co najmniej 15 lat.

A tu tłumaczenie dla Starszego Sternika Motorowodnego i zero informacji o limicie:
są upoważnieni do zarządzania lub dowodzenia
-łodzie na własne potrzeby,
-łodzie wynajmowane bezzałogowo,
-jachty na własne potrzeby do 30 GT,
-jachty wynajmowane bezzałogowe do 30 GT,
na wewnętrznych wodach morskich i morzu terytorialnym Republiki Chorwacji oraz wodach dostępnych z morza, pod warunkiem posiadania odpowiedniego krajowego lub zagranicznego zaświadczenia do wykonywania służby radiowej, jeżeli łódź lub jacht ma wbudowaną stację radiową UKF lub GMDSS-VHF.
Załączniki:
Bez tytułu.jpg
hz10
Autostopowicz
Posty: 3
Dołączył(a): 06.10.2020

Nieprzeczytany postnapisał(a) hz10 » 07.10.2020 11:42

ale u nas od jakiegoś czasu starszy sternik motorowodny nie istnieje a wszelkie uprawnienia przeszły na sternika motorowodnego.
pabbllo_ldz
Croentuzjasta
Posty: 325
Dołączył(a): 17.11.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) pabbllo_ldz » 07.10.2020 12:03

Ktoś gdzieś zaspał.
Być może powodem jest to że mamy w Polsce 2Mm, a nie trzy i dla tego Chorwacja podpięła nas pod 1Mm u Nich.
Nie mogą nam dać lepszych uprawnień niż mamy w kraju wydania Patentu.
Tak to sobie tłumaczę.
ventus
Croentuzjasta
Posty: 174
Dołączył(a): 08.07.2020

Nieprzeczytany postnapisał(a) ventus » 07.10.2020 13:06

Ależ dyskusja się związała, jak w sejmie:) Uważam, że jak wszystko zrobi jak należy, bez wariacji, nie zagrażając innym, a tym samym swojej załodze, nie powinno być problemów. Odpowiednie oznakowanie na gumie, wyposażenie w akcesoria bezpieczeństwa i można śmigać. Przecież to już całkiem fajny sperzęt 4,6m i 60 KM. Skoro mnie policja mijała, na 3,2m w trzy osoby, płynąc na Bisievo do Blu Cave, przy nieciekawym stanie morza, to bez porównania. Kapoki tylko włożyliśmy i cała naprzód -9KM
Morski Pas
Koordynator konkursów
Avatar użytkownika
Posty: 4321
Dołączył(a): 12.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Morski Pas » 07.10.2020 16:17

boboo napisał(a):https://mmpi.gov.hr/UserDocsImages/arhi ... -10_15.pdf
Już na samym początku zauważysz, że np. dla Węgrów jest wzmianka o obszarze IIIB.


Ten dokument Was nie dotyczy, bo nagłówku ma napisane:
Temeljem sklopljenih Memoranduma o razumijevanju priznaju se isprave izdane od nadležnih tijela stranih država za upravljanje brodicama i jahtama hrvatske zastave kako slijedi:

A Wy pływacie pod własnymi banderami.
boboo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4907
Dołączył(a): 06.08.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) boboo » 07.10.2020 16:58

Morski Pas napisał(a):Ten dokument Was nie dotyczy, (...) A Wy pływacie pod własnymi banderami.
Obszukałem "całe mppi". Innych dokumentów nie znalazłem.
Czyżby wychodziło na to, że można tylko/aż tyle, ile u siebie na danym patencie?
:roll:
pabbllo_ldz
Croentuzjasta
Posty: 325
Dołączył(a): 17.11.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) pabbllo_ldz » 07.10.2020 16:59

Morski Pas napisał(a):A Wy pływacie pod własnymi banderami.


To Ja przyjmuje 2Mm tak jak przysługuje Mi w Polsce.
Trudno najwyżej będę się tłumaczył, zresztą w przyszłym roku na Pag nie będę miał takich problemów :D
Teraz jeszcze trzeba pierdoły do pracować na łódce :D
Morski Pas
Koordynator konkursów
Avatar użytkownika
Posty: 4321
Dołączył(a): 12.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Morski Pas » 07.10.2020 17:15

boboo napisał(a):Obszukałem "całe mppi". Innych dokumentów nie znalazłem.

Ja też nie znam żadnego innego dokumentu na ten temat.

boboo napisał(a):Czyżby wychodziło na to, że można tylko/aż tyle, ile u siebie na danym patencie?
:roll:

Tak by wychodziło.
boboo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4907
Dołączył(a): 06.08.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) boboo » 07.10.2020 17:29

To by wyjaśniało, dlaczego 2 nm są "respektowane" (parę postów wyżej).
Pod "orzełkiem" 2 nm, pod "szachownicą" 1 nm.
AdamBeata
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 800
Dołączył(a): 06.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) AdamBeata » 07.10.2020 18:38

hz10 napisał(a):ponton ma 4.6m i 60km silnik, po naszych wodach nie takie odległości pływał :D skoro mówicie że respektują nasze odległości z patentu to może nie bedzie tak źle.


To już nie maleństwo, a fajna łajba. Ja mam Riba 480 i 60KM więc porównywalne parametry.

Fakt faktem że mniejsze chorwackie krypy z mniejszymi silnikami ale ze sporą V-ką radziły sobie przy zafalowanym morzu lepiej niż mój, gdyż nie miałem aż takiej dzielności.

Koledzy wyżej pisali o przepisach - dobrze je znać i tyle, respektowanie czy łamanie ich to już indywidualna sprawa każdego.

Ja przez 7 lat nigdy nie miałem kontroli, a jeżdzę zawsze w to samo miejsce i pływam praktycznie zawsze na południowej stronie płw. Peljesac, Mljet, ewentualnie Korcula i nie ma tam takiego ruchu, a co za tym idzie tylu kontroli na wodzie. Znam takich co byli dwa razy w Cro, mieli dwie kontrole i od razu jeden mandat.

Biorąc pod uwagę jakieś tam moje doświadczenie na wodzie to numerem jeden jest zawsze silnik. Jak jesteś jego pewien to i odległości można robić. Jeślibym chciał dogłębnie przestrzegać przepisów odległości od brzegu to bym nigdy oficjalnie nie powinien płynąć na Lastovo, a byłem tam już dwa razy, a popołudniowe powroty stamtąd podnosiły poziom adrenaliny. :wink:
Skimir
Croentuzjasta
Posty: 130
Dołączył(a): 20.06.2020

Nieprzeczytany postnapisał(a) Skimir » 07.10.2020 18:42

Tak przy okazji tych mil morskich.
Czy faktycznie jest problem z kontrolą i jakimiś mandatami?

Pływałem np. z Korculi na Lastovo (w linii prostej ok 15km), jak wynajmowałem łódź to nawet się w wypożyczalni pytałem jaką trasę polecają - stwierdzili, że jak nie mam konkretnego celu to wokół Lastovo jest fajnie (patent sprawdzali na wejściu, przed podjęciem jakichkolwiek rozmów - mam sternika motorowodnego).

Kiedyś słyszałem od pewnego Chorwata, że jeśli wyspa jest w zasięgu wzroku to można na patencie sternika motorowodnego płynąć.
Mimo wszystko 7,5km (połowa odległości) to trochę więcej niż 2Mm.

PS: Oj tak, powrót z Lastovo potrafił podnieść ciśnienie nawet płynąć łodzią (karnic sl602) z silnikiem 150KM.
lew
Cromaniak
Posty: 1425
Dołączył(a): 20.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) lew » 07.10.2020 20:50

.....Lastovo nie zawsze jest widoczne z Korculi ,choć najmniejsza odległość wodą pomiędzy wyspami to 12.8 km :lol:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Plaże & Adriatyk - żeglowanie, nurkowanie, wędkowanie...



cron
Pływanie pontonem w Chorwacji - strona 687
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone