Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Płacenie kartą płatniczą w Chorwacji- Wątpliwości

Jacy są Chorwaci, ile co kosztuje w Chorwacji, czy warto jadać w restauracjach, co zabrać ze sobą z Polski, czym najlepiej płacić, na co szczególnie uważać oraz wszystkie inne pytania i uwagi związane z wyjazdami, także te nietypowe czy specjalistyczne, powinny znaleźć się w tym miejscu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
marekkowalak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2181
Dołączył(a): 13.05.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) marekkowalak » 30.08.2020 10:59

kokon20 napisał(a):Witam,jak jest z możliwością płacenia kartą w barach,restauracjach w miejscowości Baśka Voda?
Czytałem że prawie wszędzie tylko gotówką.



Dobrze czytałeś - prawie w żadnej restauracji nie akceptują plastiku :(
coglin
Croentuzjasta
Posty: 343
Dołączył(a): 29.07.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) coglin » 26.09.2020 19:53

Używał ktoś w Chorwacji i na trasie karty wielowalutowej Alior Bank Kantor?
Jak się sprawdziła? Jakieś problemy?
SingSing74
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1460
Dołączył(a): 03.11.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) SingSing74 » 26.09.2020 20:37

marekkowalak napisał(a):
kokon20 napisał(a):Witam,jak jest z możliwością płacenia kartą w barach,restauracjach w miejscowości Baśka Voda?
Czytałem że prawie wszędzie tylko gotówką.



Dobrze czytałeś - prawie w żadnej restauracji nie akceptują plastiku :(


Nie tylko tam. Na Pagu (i nie tylko) też bardzo często się z tym spotykałem.

Gotówka nie zawodzi nigdy :sm:
Załączniki:
20200926_203501.jpg
agacz1
Plażowicz
Posty: 6
Dołączył(a): 11.11.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) agacz1 » 13.05.2021 10:32

Podpowiedzcie brać ze sobą euro czy kuny i oczywiście kartę ale trochę gotówki też muszę mieć
Bravik
Mistrz Ligi Mistrzów UEFA
Avatar użytkownika
Posty: 5246
Dołączył(a): 04.01.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bravik » 13.05.2021 10:55

agacz1 napisał(a):Podpowiedzcie brać ze sobą euro czy kuny i oczywiście kartę ale trochę gotówki też muszę mieć


No i wsadziłaś kij w uśpione od kilku miesięcy mrowisko. 8O :oczko_usmiech:
krutom
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3344
Dołączył(a): 16.06.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) krutom » 13.05.2021 11:15

agacz1 napisał(a):Podpowiedzcie brać ze sobą euro czy kuny i oczywiście kartę ale trochę gotówki też muszę mieć

Nie powiem Ci co masz robić.
Powiem co ja robię od wielu lat.
Biorę kartę (karta banku PeKao SA) i wszędzie gdzie się da posługuję się kartą. Transakcje są przeliczane po korzystnym kursie.
Pieniądze wypłacam z bankomatów. Euro zabieram na zapłatę za apartament. Mam ze sobą około 400 kun na wszelki wypadek, ale od momentu gdy jeżdżę przez HO SLO wypłacam pieniądze z bankomatu zraz po przekroczeniu granicy w Mursko Središće.
Zaraz za przejściem jest bankomat Zagrebacka Banka.

Jeśli weźmiesz euro, to poczytaj o tym, gdzie je wymieniać.
Najczęściej nie w kantorze, bo większość pobiera prowizję.
Ale nie zawsze. W zeszłym roku w Trogirze (ale nie na starówce) w kantorze był kurs jak w banku i nie pobierali prowizji, a za to w banku była długa kolejka. Wymiany w banku co do zasady są korzystniejsze.

Sądzę, że zaraz będzie mnóstwo wpisów z innymi sposobami. Poczytaj, i wybierz rozwiązanie dla siebie.
Nie wszystkie karty płatnicze są opłacalne. Jest wiele banków, które są drogie dla posiadaczy kart przy operacjach za granicą.

Jest jeszcze jeden wątek do zapoznania.
marekkowalak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2181
Dołączył(a): 13.05.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) marekkowalak » 13.05.2021 11:42

A tak naprawdę przy tych kwotach, które ogromna większość z nas wydaje podczas wyjazdu do Chorwacji, nie ma większego znaczenia, czy weźmiemy ze sobą kuny, euro, dolary, ruble, rupie indyjskie, czy wszędzie płacimy kartą, czy wyciągamy z bankomatu itd. Różnice wychodzą niezauważalne, a na pewno nie takie, żeby sobie z tego powodu zaprzątać głowę, stresować się i biegać przez pół miasta w poszukiwaniu bezprowizyjnych bankomatów czy kantorów.

Jeśli na wakacje wydajemy np. 6000 zł, to te 20 zł w tą czy w tamtą stronę naprawdę nie zrobi większej różnicy....
Bravik
Mistrz Ligi Mistrzów UEFA
Avatar użytkownika
Posty: 5246
Dołączył(a): 04.01.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bravik » 13.05.2021 11:43

Do wypowiedzi kolegi krutom dodam tylko, że podobnie jak i on używam tej karty, z jednym zastrzeżeniem - trzeba czytać uważnie, co pokazuje ekran bankomatu, aby uniknąć dodatkowych opłat. A to jest dość płynne i zmieniające się z dnia na dzień, jak pokazał ubiegły rok. Dodatkowo euro na apartmany wyciągam po drodze w Austrii lub Słowenii albo z konta walutowego przypisanego do głównego, albo przy braku takowych na koncie z konta złotówkowego po dobrym kursie MasterCard.

A w ogóle to chyba niedługo popłyną pierwsze relacje i porady o stanie faktycznym z tego roku. :papa:
marekkowalak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2181
Dołączył(a): 13.05.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) marekkowalak » 13.05.2021 12:26

Ja za apartmany - jeśli tylko jest taka możliwość - płacę przelewem z Revoluta (zarówno zaliczkę, jak i resztę na miejscu). Ale nie dlatego, że wychodzi jakoś niesamowicie taniej, tylko dlatego, że nie za bardzo lubię targać przy sobie większą gotówkę, tym bardziej kiedy po trasie muszę kilka razy zmieniać walutę.
Bravik
Mistrz Ligi Mistrzów UEFA
Avatar użytkownika
Posty: 5246
Dołączył(a): 04.01.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bravik » 13.05.2021 12:31

marekkowalak napisał(a):Ja za apartmany - jeśli tylko jest taka możliwość - płacę przelewem z Revoluta (zarówno zaliczkę, jak i resztę na miejscu). Ale nie dlatego, że wychodzi jakoś niesamowicie taniej, tylko dlatego, że nie za bardzo lubię targać przy sobie większą gotówkę, tym bardziej kiedy po trasie muszę kilka razy zmieniać walutę.


Nie każdy wynajmujący chce kasę na konto. Ale to kwestia dogadania się. :wink:
marekkowalak
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2181
Dołączył(a): 13.05.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) marekkowalak » 13.05.2021 12:49

No tak, dlatego napisałem - jeśli jest taka możliwość. Do tej pory 2 razy tak próbowałem - i 2 razy się udało. Myślę, że z czasem będzie to coraz bardziej powszechne, bo Chorwatom również nie jest na rękę trzymanie gotówki w domach.
fly
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1416
Dołączył(a): 16.06.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) fly » 14.05.2021 06:35

cash = no tax = + / - 20% extra income
erpp
Podróżnik
Avatar użytkownika
Posty: 17
Dołączył(a): 22.06.2021

Nieprzeczytany postnapisał(a) erpp » 22.06.2021 13:59

Witam, jestem nowicjuszem w podróżowaniu do Chorwacji. Proszę o radę bo nie znalazłem interesujących wyjaśnień, czy karta mBanku z usługą wielowalutową da radę? Chodzi mi o tankowanie paliwa, opłaty autostradowe oraz wypłaty z bankomatów w walucie miejscowej..
karta mbank.png
stachan
Koordynator forum
Avatar użytkownika
Posty: 3167
Dołączył(a): 16.02.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) stachan » 22.06.2021 14:07

Czemu miałaby nie dać... 8)

Sprawdź czy nie masz opłat za wypłaty z bankomatów.
porto
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 256
Dołączył(a): 30.04.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) porto » 22.06.2021 17:58

stachan napisał(a):Czemu miałaby nie dać... 8)

Sprawdź czy nie masz opłat za wypłaty z bankomatów.


W tabeli opłat i prowizji swojego banku może mieć 0 PLN za wypłaty. Operator bankomatu i tak naliczy swoje. W ubiegłym roku tego doświadczyłem osobiście ( 29 kn prowizji ). Pozdrawiam :papa:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Ceny, usługi, przepisy, porady różne

cron
Płacenie kartą płatniczą w Chorwacji- Wątpliwości - strona 171
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone