Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Płacenie kartą płatniczą w Chorwacji- Wątpliwości

Jacy są Chorwaci, ile co kosztuje w Chorwacji, czy warto jadać w restauracjach, co zabrać ze sobą z Polski, czym najlepiej płacić, na co szczególnie uważać oraz wszystkie inne pytania i uwagi związane z wyjazdami, także te nietypowe czy specjalistyczne, powinny znaleźć się w tym miejscu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Chris_M
Cromaniak
Posty: 1338
Dołączył(a): 12.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Chris_M » 25.08.2020 00:01

Ja w końcówce lipca dwukrotnie pobierałem kasę z bankomatu i nic mi nie potrąciło. Jeden bankomat to był ERSTE Bank, drugi to Raiffeisen Bank, a karta to Revolut.
Zaba007
Globtroter
Posty: 42
Dołączył(a): 16.02.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) Zaba007 » 25.08.2020 09:16

Mi obojętnie z jakiego bankomatu wali prowizje ok 29kun , konto mam w aliorze i przed wyjazdem włączyłem korzyść "darmowe bankomaty za granicą"... Nie wiem o co chodzi ale po powrocie będę dzwonił do banku.
sewa
Plażowicz
Posty: 5
Dołączył(a): 22.06.2020

Nieprzeczytany postnapisał(a) sewa » 25.08.2020 10:26

Sprawdzales na wyciagu? Zzy widzisz taka informację w sytuacji, gdy nie chcesz wybierać dynamicznego przeliczenia waluty zaproponowanego przez bankomat? Jesli to drugie, to jest to chwyt operatora bankomatu, zeby skorzystac z ich zdzierczego kursu przeliczenia.
milosz78
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 205
Dołączył(a): 15.07.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) milosz78 » 25.08.2020 11:01

A ile bankomatów sprawdziłeś? Moja karta z PKO z darmowymi bankomatami na całym świecie też z prowizją w większości bankomatów. Jednak wspominany przeze mnie jak i przez innych bankomat ERSTE jednak dawał bez prowizji.
Chris_M
Cromaniak
Posty: 1338
Dołączył(a): 12.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Chris_M » 25.08.2020 11:47

Zaba007 napisał(a):Mi obojętnie z jakiego bankomatu wali prowizje ok 29kun , konto mam w aliorze i przed wyjazdem włączyłem korzyść "darmowe bankomaty za granicą"... Nie wiem o co chodzi ale po powrocie będę dzwonił do banku.

Prawdopodobnie wpadłeś w pułapkę zastawioną przez właściciela bankomatu, co nie tylko w Chorwacji jest powszechną praktyką:
https://www.aliorbank.pl/dodatkowe-info ... rsion.html
Zaba007
Globtroter
Posty: 42
Dołączył(a): 16.02.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) Zaba007 » 25.08.2020 13:26

Wybierałam w 2 innych bankomatach ale zawsze na wyciągu miałem euronet i było coś o akceptacji przewalutowania która akceptowalem.
W innych 2 bankomatach chciałem wybrać, jeden coś "ht.. " Czerwono czarny a drugi żółto czarny to wywaliło prawie 40kun prowizji to zrezygnowałem z ich przewalutowania to wypluł kartę.
Załączniki:
IMG_20200825_132939.jpg
jimiasty
Plażowicz
Posty: 8
Dołączył(a): 20.07.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) jimiasty » 25.08.2020 13:34

Bez prowizji jest w bankomatach OTP Bank i Agribank - przynajmniej dla kart z mBanku. Euronety, Plant Cash i Zagrebacka Banka chcą prowizję ~30kun. Mam opcje wielowalutową w mBanku, kupuję kuny online na subkonto po sesnownym kursie i płacąc, czy wybierając gotówkę trzeba odrzucić na terminalu propozycję przewalutowania wtedy z subkonta pobierają się czyste kuny bez dodatkowych narzutów. Jest dużo taniej.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 25.08.2020 14:35

Zaba007 napisał(a):Wybierałam w 2 innych bankomatach ale zawsze na wyciągu miałem euronet i było coś o akceptacji przewalutowania która akceptowalem.
W innych 2 bankomatach chciałem wybrać, jeden coś "ht.. " Czerwono czarny a drugi żółto czarny to wywaliło prawie 40kun prowizji to zrezygnowałem z ich przewalutowania to wypluł kartę.


400 kun powinno kosztować ok. 236 zł licząc po kursie 0.59.
Euronet doliczył sobie ok. 46 zł, czyli jakieś 20%.
Nie dość, że sami łaskawie przeliczyli na PLN z marżą 12.99%, to jeszcze dołożyli do tego 29.30 kun prowizji. Wyjątkowa bezczelność z ich strony.

Prawdopodobnie zgodziłeś się na DCC, czyli przeliczenie na PLN przez nich. Był to pewnie komunikat w stylu "wybierz nasze wspaniałe przeliczenie, bo nie wiesz jak przeliczy Twój bank, a my pokazujemy od razu kwotę w złotówkach".
No, ale po to masz kartę Aliora, żeby ją obciążać w walucie, a nie w PLN :)

Ogólnie w Chorwacji Euronet należy obchodzić szerokim łukiem.
sewa
Plażowicz
Posty: 5
Dołączył(a): 22.06.2020

Nieprzeczytany postnapisał(a) sewa » 26.08.2020 09:46

pascalek napisał(a):
Zaba007 napisał(a):Wybierałam w 2 innych bankomatach ale zawsze na wyciągu miałem euronet i było coś o akceptacji przewalutowania która akceptowalem.
W innych 2 bankomatach chciałem wybrać, jeden coś "ht.. " Czerwono czarny a drugi żółto czarny to wywaliło prawie 40kun prowizji to zrezygnowałem z ich przewalutowania to wypluł kartę.


400 kun powinno kosztować ok. 236 zł licząc po kursie 0.59.
Euronet doliczył sobie ok. 46 zł, czyli jakieś 20%.
Nie dość, że sami łaskawie przeliczyli na PLN z marżą 12.99%, to jeszcze dołożyli do tego 29.30 kun prowizji. Wyjątkowa bezczelność z ich strony.

Prawdopodobnie zgodziłeś się na DCC, czyli przeliczenie na PLN przez nich. Był to pewnie komunikat w stylu "wybierz nasze wspaniałe przeliczenie, bo nie wiesz jak przeliczy Twój bank, a my pokazujemy od razu kwotę w złotówkach".
No, ale po to masz kartę Aliora, żeby ją obciążać w walucie, a nie w PLN :)

Ogólnie w Chorwacji Euronet należy obchodzić szerokim łukiem.



Dokladnie tak to wyglada, skorzystanie z dcc to strata od 8 do 13 procent w zaleznosci od operatora. Nigdy nie zgadzajcie sie na dcc jesli chodzi o bankomaty. Nowa dyrektywa wymusza co prawda wskazanie narzutu kursowego vs kurs referencyjny, ale wiele bankow jeszcze tego nie przestrzega.
RKStefan
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 141
Dołączył(a): 06.06.2010
Re: Ile kosztuje urlop w Chorwacji - dyskusja i komentarze

Nieprzeczytany postnapisał(a) RKStefan » 26.08.2020 19:10

Bravik napisał(a):Szukaj bankomatów OTP banka. Trzy tygodnie temu te bankomaty nie pobierały opłaty surcharge.

Dzięki, dzisiaj skorzystałem. Spacer na drugi koniec miasteczka się opłacił, prowizji nie pobrało. :mrgreen:
Bravik
Mistrz Ligi Mistrzów UEFA
Avatar użytkownika
Posty: 5246
Dołączył(a): 04.01.2018
Re: Ile kosztuje urlop w Chorwacji - dyskusja i komentarze

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bravik » 26.08.2020 20:41

RKStefan napisał(a):
Bravik napisał(a):Szukaj bankomatów OTP banka. Trzy tygodnie temu te bankomaty nie pobierały opłaty surcharge.

Dzięki, dzisiaj skorzystałem. Spacer na drugi koniec miasteczka się opłacił, prowizji nie pobrało. :mrgreen:


SVP :wink:
niuniek
Croentuzjasta
Posty: 406
Dołączył(a): 10.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) niuniek » 26.08.2020 20:50

Z tego wynika, że to zależy też od miasta, bo w Jelsie niestety pobierał.
Krismel
Globtroter
Posty: 37
Dołączył(a): 06.08.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) Krismel » 26.08.2020 22:01

Byłem w Vodicach w zeszłym tygodniu. Sprawdziłem kilka bankomatów i w nie doliczało opłaty w opt banka i co mnie zaskoczyło w moneyget (a te stały praktycznie przy każdym sklepie sieci Djelo. Konto w alior z korzyściami darmowe bankomaty za granicą i brak prowizji za przewalutowanie. Ostatnia płatność kartą w niedzielę za autostradę przeliczona po kursie 0,5860.
Bravik
Mistrz Ligi Mistrzów UEFA
Avatar użytkownika
Posty: 5246
Dołączył(a): 04.01.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bravik » 27.08.2020 00:03

Krismel napisał(a):Byłem w Vodicach w zeszłym tygodniu. Sprawdziłem kilka bankomatów i w nie doliczało opłaty w opt banka i co mnie zaskoczyło w moneyget (a te stały praktycznie przy każdym sklepie sieci Djelo. Konto w alior z korzyściami darmowe bankomaty za granicą i brak prowizji za przewalutowanie. Ostatnia płatność kartą w niedzielę za autostradę przeliczona po kursie 0,5860.


O MoneyGet pisałem kilkukrotnie, że nie doliczają oplaty surcharge, więc jest potwierdzenie z innego źródła. To samo z OTP banka. :wink:
kokon20
Plażowicz
Posty: 9
Dołączył(a): 11.07.2019

Nieprzeczytany postnapisał(a) kokon20 » 28.08.2020 14:39

Witam,jak jest z możliwością płacenia kartą w barach,restauracjach w miejscowości Baśka Voda?
Czytałem że prawie wszędzie tylko gotówką.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Ceny, usługi, przepisy, porady różne



cron
Płacenie kartą płatniczą w Chorwacji- Wątpliwości - strona 170
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone