Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

PARYŻ - z drugiej strony okładki przewodnika

Francja produkuje ponad 1 500 rodzajów serów. Francuzi są odpowiedzialni za stworzenie metrycznego systemu miar i wag w 1793 roku. Francja nie jest ojczyzną croissanta - to ciasto pochodzi z Austrii. Kipferl – przodek croissanta, który narodził się w wiedeńskich kawiarniach w XIII wieku – był oryginalnym porannym słodyczem w kształcie półksiężyca.
Potter
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2495
Dołączył(a): 15.03.2006
PARYŻ - z drugiej strony okładki przewodnika

Nieprzeczytany postnapisał(a) Potter » 17.09.2013 12:14

"Wpasowywując" się w aktualną pogodę postanowiłam podzielić się z Wami wspomnieniami z mojego bardzo krótkiego pobytu w Paryżu niedługo przed wakacjami.

Wyjazd był bardzo nieoczekiwany ...
Pewnego dnia zadzwonił do mnie znajomy z pytaniem:

- Co robisz pod koniec tygodnia ?
- Jak to co ? Jak większość śmiertelników PRACUJĘ !
- A może chciałabyś pojechać na kilka dni do Paryża ?
- ???
- Bo wiesz, jedziemy z M. i W. i potrzebujemy drugiego kierowcy ... Oferujemy przejazd i nocleg. Czas na miejscu wypełnisz sobie sama ...

I tak to się zaczęło. W jeden dzień podjęłam decyzję i następnego ok. 12 wyruszyłam do Paryża.
Droga minęła "prawie" bez przygód i ok. 2 w nocy byliśmy na miejscu.
Piszę prawie bo końcówka poderwała całe towarzystwo pogrążone we śnie na równe nogi.
Pierwszą część trasy prowadził mój znajomy, ostatni (gorszy ofkors) odcinek przypadł mnie. No ale przecież nie wypadało mi wybrzydzać ... Już w samym Paryżu, kiedy navi pokazywała kilka km do celu i całe towarzystwo (oprócz mnie :lol: ) słodko kimało, planowałam wjechać na rondo. W tym momencie jeden ze współpasażerów widząc mój zamiar i najprawdopododniej nie znając paryskich reguł (wjeżdżający na rondo ma pierwszeństwo) wrzasnął - "Stój !!!". Oczywiście automatycznie z całej siły nacisnęłam na hamulec skutecznie wszystkich budząc i co najgorsze - powodując, że butelka wody stojąca obok mnie wpadła mi pod nogi, a dokładniej pod pedał gazu i hamulca (bo to 1,5 litrowa butelka była :D ). Przez całkiem długi moment nie panowałam nad samochodem i oczyma wyobraźni widziałam zwiedzanie paryskiego szpitala zamiast podziwiania wieży Ajfelka 8O .

Na szczęście mimo późnej pory i całkiem sporego ruchu wszystkim znajdującym się na rondzie kierowcom udało się ominąć toczące się bezwładnie autko ...

Jeśli będą zainteresowani to w następnym "wejściu" postaram się wkleić jakieś zdjątko :papa: .
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13066
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 17.09.2013 12:18

Pierwsza :mrgreen: .
jan_s1
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5432
Dołączył(a): 08.01.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) jan_s1 » 17.09.2013 12:27

Jak Paryż, to czekam. :)
Franz
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 59006
Dołączył(a): 24.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Franz » 17.09.2013 12:29

Potter napisał(a):wrzasnął - "Stój !!!".

To potrafi porządnie wystraszyć.

Pozdrawiam,
Wojtek
Roxi
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5097
Dołączył(a): 06.11.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Roxi » 17.09.2013 13:26

Takie niezaplanowane wyjazdy są najlepsze :)
Zasiadam, chyba jeszcze w pierwszym rzędzie i czekam na ciąg dalszy :lol:
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 17.09.2013 13:59

Ja się tak tylko nieśmiało zastanawiam, jak on mógł wrzasnąć "STÓJ" jak on SPAŁ ;)

:oczko_usmiech:
kataryniarz
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 539
Dołączył(a): 28.06.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) kataryniarz » 17.09.2013 14:22

Nie ma jak błyskawiczna decyzja i wyjazd :papa:
Potter
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2495
Dołączył(a): 15.03.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Potter » 17.09.2013 14:39

Sami moi forumowi ulubieńcy się zameldowali :mrgreen: (wazeliny nigdy dość :wink: ).
Od razu uprzedzam, że będzie krótko (tylko 3 dni na miejscu :cry: ) i foty niespecjalne.
Raz, że ja podobnie jak Tony chyba, uwielbiam robić zdjęcia, ale nie umiem fotografować (albo odwrotnie), dwa, że pogoda nie za bardzo dopisała (w Polsce było wtedy bezchmurnie i 30 st. :evil: ), a trzy, że jedynym aparatem jaki miałam była mała różowa małpka ...

Ale dość tych usprawiedliwień.
Na początek wytłumaczę tytuł.
Jako, że miałam ogromną przyjemność spędzić w Paryżu tydzień rok temu ...

https://www.cro.pl/matematyczny-paryz-disneyland-2012-t39374.html?hilit=matematyczny

... a tym samym "zaliczyć" niemal wszystkie punkty obowiązkowe z przewodnika, "tą razą" postanowiłam kupić "grubszy" przewodnik i odwiedzić mniej polecane, ale z jakiegoś powodu ciekawe dla mnie miejsca. Plus dodatkowo ewentualnie wrócić do miejsc, które mnie jakoś zauroczyły.
Coś za dużo pisania mi wychodzi ... Basta !

Pierwszego dnia postanowiłam odwiedzić miejsce, gdzie kręcona była jedna z ostatnich scen z "Frantica" (bardzo lubię ten film :) ), gdzie umiejscowiona jest również kopia Statui/Statuy (obie formy poprawne - sprawdziłam w słowniku :lol: ) Wolności. Ten 4 razy mniejszy (11,5 metra, 4 tony) pomnik mieści się na wyspie Łabędzia niedaleko wieży Eiffla.
Nawet nie wiedziałam, że jednym z konstruktorów oryginału był właśnie Eiffel 8O . Wiedzieliście ?
Jak już wspomniałam wcześniej pogodę miałam "cudną" :evil: . Tzn. kiedy wychodziłam z "domu" niebo było zaledwie zachmurzone, ale zanim dotarłam na miejsce rozpadało się na dobre ...
Na wyspę dotarłam zupełnie mokra ... (Wrodzona niechęć do parasoli).

Statua również była w opłakanym stanie ...

Widok z ulicy Quai Andre Citroen...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

To tutaj "zginęła" przyszła żona Polańskiego ...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Rozpadało się na dobre więc podobnie jak inni turyści utknęłam pod mostem i se siedziałam rozgladając się dookoła.
Niektórzy postanowili skorzystać z publicznej siłowni :D ...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Po ok. 20 min. deszcz zdecydowanie zelżał i mając nadzieję, że idzie ku lepszemu postanawiam opuścić swoje schronienie ... Skacząc przez kałuże Alle des Cygnes podążam w kierunku wieżyczki ...

Obrazek

Obrazek

Sekwana to raczej nie lazury ...

Obrazek

Obrazek

Moim celem jest most Pont de Bir Hakeim, a raczej znajdujący się na nim przystanek metra ...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

To również Paryż ... :cry:

Obrazek

Jest mokro, ale na szczęście przestało padać ...

Obrazek

Ajfelka zawsze przyciąga mój wzrok ...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Most wybudowano w latach 1904-05. Ma dwa poziomy: dla pieszych i samochodów, górą jeździ linia nr 6 paryskiego metra ...

Obrazek

Obrazek

Kolejnym pkt mojego spaceru będzie - uwaga Mysza i Tony :D najstarszy kościół w Paryżu ...
:papa:
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 17.09.2013 14:43

Bir Hakeim....

Ech... moja pierwsza stacja metra w centrum Paryża ... to po wyjściu z niej w pewien lutowy poranek ujrzałem po raz pierwszy Wielkiego Szparaga

montana-on-tour-berlin-paryz-i-t39142-45.html?hilit=on%20tour

:oops: 8-O :roll: :la:

A tak w ogóle to będzie St-Germain-Des-Prés?

A na grobie Jima byłaś?

:mrgreen:
Ostatnio edytowano 17.09.2013 15:39 przez tony montana, łącznie edytowano 1 raz
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 17.09.2013 14:48

Skoro P to i mnie nie może zabraknąć.

Pozdrawiam
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13066
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 17.09.2013 14:51

Potter napisał(a):
Kolejnym pkt mojego spaceru będzie - uwaga Mysza i Tony :D najstarszy kościół w Paryżu ...
:papa:


No widzę Potterowa, że będą z Ciebie ludzie :smo: ,
no i mam nadzieję, że wlazłaś do środka :roll: :smo: :papa: .
Potter
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2495
Dołączył(a): 15.03.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Potter » 18.09.2013 08:56

tony montana napisał(a):Ja się tak tylko nieśmiało zastanawiam, jak on mógł wrzasnąć "STÓJ" jak on SPAŁ ;) :oczko_usmiech:

A nie słyszałeś o mówiących przez sen ? Jeśli nie to zapraszam do pokoju mojego syna tak po północy :D . Książki można pisać :mrgreen: ...
mysza73 napisał(a): no i mam nadzieję, że wlazłaś do środka :roll: :smo: :papa: .

Na chwilę ale "wszłam" :lol: .
tony montana napisał(a):A tak w ogóle to będzie St-Germain-Des-Prés?

No raczej ...
tony montana napisał(a):A na grobie Jima byłaś?

:mrgreen:

Nie mówię tak, nie mówię nie :lol: .

PS. Drobna wstawka do jan_s1: Twoja obecność tutaj jest dla mnie zaszczytem :D . Zdjęcia i informacje o Paryżu zawarte w Twoich relacjach były przeze mnie przeglądane wiele razy. Z pewnością niczego nowego w mojej minirelacji nie zobaczysz, a i to co będzie nijak się będzie miało do "pierwowzoru" :roll:.
Potter
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2495
Dołączył(a): 15.03.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Potter » 18.09.2013 10:06

St-Germain-des-Pres jest najstarszym kościołem w Paryżu.

Dzisiejsza "budowla" pochodzi z XI w. ale niektóre elementy wystroju wnętrza są nawet z VI w.
Ciekawostką jest fakt, że na zaproszenie króla Ludwika XIV w opactwie schronił się Jan II Kazimierz Waza, który wcześniej zrzekł się korony polskiej. W 1669r. został nawet opatem klasztoru.Tutaj też znajduje się jego serce. Sam król spoczął w katedrze wawelskiej w Krakowie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wnętrze jest bardzo "poważne" i dostojne. Przyznam, że wywarło na mnie spore wrażenie.
Ciągle jednak nie mam śmiałości do robienia zdjęć w takich miejscach ...

Wychodząc z kościoła w oczy rzuca mi się paskudna (wg mnie) budowla jaką jest wieża Monparnasse ...

Obrazek

Jeszcze tam nie byłam i specjalnie mnie nie ciągnie. No może wjechałabym tylko na taras widokowy ... No cóż ... Może kiedyś :oczko_usmiech: .

Kolejnym etapem mojej wędrówki jest dzielnica Luxemburg. Pierwszy miał być Place St-Sulpice z imponującym kościołem St-Sulpice i fonntanną Fontaine des Quatre Points Cardinaux.
Miejsce znajduję bez problemu (ach to paryskie metro :smo: ), niestety na całym placu rozstawione są budy ze starociami skutecznie zasłaniające niemal wszystko ...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Fontanna przedstawia czterech dostojników kościelnych, patrzących dokładnie w cztery strony świata. Wyraz "point" w nazwie fontanny znaczy również "nigdy" - dostojnicy ci nigdy nie zostali kardynałami ...

Obrazek

Przy prawie każdym straganie sprzedający posilali się bagietkami i winem :lol: ... Toż to Francja :mrgreen:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Częsty widok w Paryżu ... jeśli zaparkujesz w niedozwolonym miejscu - pojawiają się bardzo szybko ...

Obrazek

Kolejny pkt mojej wycieczki to Ogród Luksemburski ...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Pomnik Delacroix czołowego malarza romantyzmu...

Obrazek

Całkiem przyjemnie się tam spaceruje. Tym bardziej, że wyszło słoneczko :D ...

Obrazek

Obrazek

Pałac Luksemburski, dziś siedziba Senatu Republiki. W czasie II wojny światowej kwaterował tu sztab Luftwaffe 8O ...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Nogi mnie bolą ... Odpocznę chwilę :wink: :lol: .
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13066
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 18.09.2013 10:34

Potter napisał(a):
Obrazek

Nogi mnie bolą ... Odpocznę chwilę :wink: :lol: .


To i ja się przysiądę, bo okoliczności przyrody piękne :P ,

ale Ty nie siedź za długo :roll: :smo: :papa: .
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 18.09.2013 11:00

mysza73 napisał(a):
Potter napisał(a):
Obrazek

Nogi mnie bolą ... Odpocznę chwilę :wink: :lol: .


To i ja się przysiądę, bo okoliczności przyrody piękne :P ,

ale Ty nie siedź za długo :roll: :smo: :papa: .


I ja tam na ławeczce siedziałem i dumałem nad istotą żizni ....

Obrazek



A tak w ogóle to biorąc pod uwagę Sulpicjusza - drugi największy kościół w Paris po Notre Dame, to ktoś tu chyba Kod da Vinci czytał .... ;)
Następna strona

Powrót do Francja - France



cron
PARYŻ - z drugiej strony okładki przewodnika
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone