Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

PARYŻ - z drugiej strony okładki przewodnika

Francja produkuje ponad 1 500 rodzajów serów. Francuzi są odpowiedzialni za stworzenie metrycznego systemu miar i wag w 1793 roku. Francja nie jest ojczyzną croissanta - to ciasto pochodzi z Austrii. Kipferl – przodek croissanta, który narodził się w wiedeńskich kawiarniach w XIII wieku – był oryginalnym porannym słodyczem w kształcie półksiężyca.
Potter
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2495
Dołączył(a): 15.03.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Potter » 25.09.2013 14:36

Chodzę i chodzę z tym lokalizatorem, nogi bolą mnie coraz bardziej, ale trza być twardym a nie miętkim :mrgreen: . Niby buty mam wygodne, ale jakoś czuję pierwsze odciski ...

Mostem Pont au Change dostaję się do dzielnicy Beaubourg i Les Halles. Tam też upatrzyłam sobie kilka miejsc :mrgreen: . Za plecami zostawiam Conciergerie - więzienie będące szczególnie w czasach Rewolucji dla wielu ostatnim przystankiem w drodze na gilotynę ...

Obrazek

Na swoją egzekucję czekała tu m.in. Maria Antonina. "Pensjonariuszami" :wink: byli również Danton i Robespierre ...

Obrazek

Najpierw odnajduję ostatnią renesansową fontannę jaka pozostała w Paryżu, Fontaine des Innocents - Fontannę Niewiniątek.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Dalej planowałam odwiedzić okolice kościoła St-Eustache i zrobić sobie jakże oryginalne i inne niż wszyscy zdjęcie w objęciach rzeźby l'Ecoute o takie jak np. to ...

Obrazek

Niestety ... Okazuje się, że podłość ludzka nie zna granic i cały plac Les Halles jest w przebudowie :evil: ...
Rzeźbę ogladam zza krat ...

Obrazek

Obrazek

Nie to nie ! Idę dalej ... I tak jest pięknie ...

Obrazek

Obrazek

Zmierzam w kierunku przeznaczonego tylko dla ruchu pieszego mostu Pont des Arts (tego od kłódek). Obecnie na moście "szaleją" artyści - wystawy, kiermasze ...

Obrazek

Obrazek

Kiedyś był to pierwszy metalowy most w Paryżu ... Potem wiele przeszedł łącznie z całkowitym zawaleniem się ... (barka go zaczepiła :roll: ) ...

Obrazek

Kłódki zawieszają tu głównie zakochani. Podobno kilka lat temu w niewyjaśnionych okolicznościach zniknęła znakomita większość z nich 8O ... Podobno podejrzewa się o to merostwo Paryża ... Podobno ...

Obrazek

Obrazek

W oddali Instytut Francuski ...

Obrazek

Obrazek

Lekceważąco mijam Luwr ...

Obrazek

Obrazek

... ten malutki był przeuroczy ...

Obrazek

Obrazek

... łapiąc na jednym nieostrym zdjęciu 3 atrakcje Paryża: Luwr, mały łuczek triumfalny i ajfelkę :wink: ...
podążam w kierunku Palais Royal ...

Obrazek ...
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 25.09.2013 14:41

Jak tak sobie siedziałem i myślałem, czy chciałbym mocno jeszcze raz pojechać do Paryża - to miałem wątpliwości (bo w końcu trochę byłem i lubię zwiedzać miejsca, w których jeszcze nie byłem), ale ....

jak oglądam te fotki to OD RAZU chciałbym tam być!

:oops: 8)
Potter
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2495
Dołączył(a): 15.03.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Potter » 26.09.2013 12:35

tony montana napisał(a): ...bo w końcu trochę byłem i lubię zwiedzać miejsca, w których jeszcze nie byłem), ale ....
jak oglądam te fotki to OD RAZU chciałbym tam być!
:oops: 8)

Tutaj mamy podobnie :D . Ja też nie przepadam za wracaniem w to samo miejsce. Ale - tu uwaga, będzie coś odkrywczego :mrgreen: - Paryż ma dla mnie jakiś niesamowity urok/magnez. Jak tylko sobie o nim pomyślę, od razu robi mi się tak jakoś romantycznie :wink: . I nawet miejsca, które za pierwszym razem nie wywarły na mnie jakiegoś dobrego wrażenia, w Paryżu odwiedzam jeszcze raz ... Tak było np. z nowoczesnym La Defense ... Ale to dopiero drugiego dnia :lol: . Póki co kończymy powoli pierwszy dzień ...

Mijam oryginalne wejście do stacji metra na placu Colette autorstwa Jeana-Michaela Othoniela ...

Obrazek

Obrazek

... i już jestem na dziedzińcu dawnego pałacu królewskiego Palais Royal gdzie obecnie znajdują się nowoczesne rzeźby :roll: (kolejny raz utwierdzam się w przekonaniu, że sztuka współczesna raczej do mnie nie przemawia ...)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Moim zamiarem było obejrzenie pobliskiego ogrodu Jardin du Palais Royal ale wyjście doń zasłonięte było drewnianym płotem (tym na pierwszym zdjęciu) i nie udało mi się znaleźć wejścia :evil: ...

W tym momencie dostaję telefon, że mam się natychmiast stawić gdzieś tam 8O ... Spoko loko ... jestem przecież w Paryżu :D ... się mi nigdzie nie spieszy ...
Nieco modyfikując swój dalszy plan obieram kierunek na 16 dzielnicę ... Z daleka focę operę (a taką miałam nadzieję na spotkanie upiora :mrgreen: ) ...

Obrazek

Galopkiem przemierzam plac Vendome z pomnikiem Napoleona ...

Obrazek

Obrazek

Niestety nie starcza mi czasu na odnalezienie na nim domu z nr 12 gdzie mieszkał i zmarł Fryderyk Chopin :cry:

Naprawdę mogłabym mieć w Paryżu mieszkanko ... Chociażby w takiej jak ta kamienicy ...

Obrazek

Zwiedzanie Paryża w dniu pierwszym uważam za zakończone ... Żebyście wiedzieli z jaką wdzięcznością spojrzały na mnie moje stopy :smo: ...
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14779
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 26.09.2013 18:55

Potter napisał(a):Obrazek

Nie chciałabym jeździć po Paryżu samochodem :roll: A parkowanie to dopiero musi być kosmos! :?
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13058
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 11.10.2013 11:56

Potter,
Ty zaś w Paryżewie albo Italii 8O :roll: ,
już ja Cię przypilnuję, coby porządna relacja była :evil: :smo: :papa: .
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 11.10.2013 12:00

mysza73 napisał(a):Potter,
Ty zaś w Paryżewie albo Italii 8O :roll: ,
już ja Cię przypilnuję, coby porządna relacja była :evil: :smo: :papa: .


Ja stawiam na Italie ... albo .... OREBICZ

:lool: :coool:
Potter
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2495
Dołączył(a): 15.03.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Potter » 18.10.2013 15:11

Jako, że wróciłam już z Italii, Paryżewa tudzież Orebicza :mrgreen: wypadałoby podciągnąć tutejszy wątek ...
W ubiegłym roku postanowiłam, że moja noga nie postanie więcej w dzielnicy nowoczesnej La Defense ... Coś jednak kiepsko z moim dotrzymywaniem słowa ... Drugiego dnia pobytu, z samego rana wychodze z metra w okolicach łuku Grande Arche. Ponownie budzi on we mnie jakieś takie "surowe" emocje ...

Obrazek

Obrazek

Zachmurzone niebo z pewnością potęguje wrażenie ...

Obrazek

Jak tu można pracować ...

Obrazek

Łuku prawie nie widać ...

Obrazek

Ponownie próbuję coś "odczytać" z tych współczesnych dzieł sztuki .... I ponownie nic mi z tego nie wychodzi ... :roll: ...

Obrazek

Obrazek

Jako, że gwiździ tam przeokropnie zamontowano takie szklane cosie ...

Obrazek

Obrazek

Jak dla mnie ... Alcatraz :roll:

Obrazek

Obrazek

Okolica obfituje w różnego rodzaju współczesne dzieła sztuki ... Przewodnik "mówi", że jest ich ok. 60. Podobno najciekawsze to: Cesar, Kciuk ...
Tutaj ktoś chyba nie utwardził lakieru :lol: ...

Obrazek

... Aleksander Calder, Czerwony Pająk 8O ...

Obrazek

Obrazek

... Joan Miro, Postacie

Obrazek

To też jakieś "dzieło" ...

Obrazek

Jeszcze chwilę kręcę się po okolicy ...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

... po czym bez specjalnego żalu wracam do centrum :papa:
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 18.10.2013 15:44

Czerwonego Pająka nie widziałem, może go w 2009 jeszcze nie było...

No to POCHWAL się, gdzie byłaś

Bo już Mycha sie martwiła o Ciebie ;)
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13058
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 18.10.2013 16:49

Ooooooooooooo 8O ,
zguba się znalazła, wreszcie :roll: :wink: ,

no ja rozumiem rocznice, remonty itp,
ale teraz koniec obijania i do roboty :smo: :papa: .
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13780
Dołączył(a): 14.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 18.10.2013 16:58

mysza73 napisał(a):Ooooooooooooo 8O ,
zguba się znalazła, wreszcie :roll: :wink: ,

no ja rozumiem rocznice, remonty itp,
ale teraz koniec obijania i do roboty :smo: :papa: .


Mycha - jak fryzura? zafarbowałaś sie na CZARNO (Radom - dla chłopaków)? ;)
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13058
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 18.10.2013 17:00

tony montana napisał(a):
mysza73 napisał(a):Ooooooooooooo 8O ,
zguba się znalazła, wreszcie :roll: :wink: ,

no ja rozumiem rocznice, remonty itp,
ale teraz koniec obijania i do roboty :smo: :papa: .


Mycha - jak fryzura? zafarbowałaś sie na CZARNO (Radom - dla chłopaków)? ;)


Nie wymagaj ode mnie zbyt wiele :roll: :wink: ,
dla Czarnych chłopaków mam koszulkę i szalik :oczko_usmiech: .
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18273
Dołączył(a): 26.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 20.10.2013 12:13

Potter napisał(a):Ponownie próbuję coś "odczytać" z tych współczesnych dzieł sztuki .... I ponownie nic mi z tego nie wychodzi ...


To jest nas dwoje . Dochodzę powoli do wniosku , że zbudowanie czegoś dużego ( czasem monumentalnego ) , nikomu do niczego niepotrzebnego , nie przedstawiającego niczego znanego - to jest nowa sztuka . . .
Zapewne "czytać" nie potrafię :?

:lol:

Czekam na więcej

Pozdrawiam
Piotr
Potter
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2495
Dołączył(a): 15.03.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Potter » 21.10.2013 15:38

Miło mi Piotrze, że nie jestem odosobniona w moich "patrzeniach" :wink: :D ...

Moim kolejnym celem jest dzielnica Jardin des Plantes, a w niej obiekt Arene de Lutece ...
Prowadzi do niego jakże tajemnicza droga ...

Obrazek

Arene de Lutece to amfiteatr pochodzacy z II wieku. Od końca III w. był dewastowany przez plemiona barbarzyńskie, potem wybierano stąd kamienie do budowy wyspy Ile de la Cite (tej na której stoi dziś katedra Notre Dame). Z czasem całkiem zniknął z powierzchni ... Entuzjastą jego odbudowy był m.in. Victor Hugo :) . W amfiteatrze w czasach jego świetności znajdowało się 15 tysięcy miejsc rozmieszczonych w 35 rzędach ...

Dzisiaj amfiteatr ma iście sportowe wykorzystanie, a mianowicie dzieciarnia wszelaka napindala tam w nogę ... :mrgreen:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Kolejnym pkt tej dzielnicy miał być wzzniesiony w stylu iberyjsko-mauretańskim Instytut Muzułmański. Piszę miał być, gdyż po drodze zainteresowało mnie wejście do jakiegoś zarośniętego parku i oczywiście "złamałam" plan i weszłam. Skończyło się niezorganizowanym łażeniem po ww. i zgubieniem się ... Drogi do instytutu już nie odnalazłam ...
A w parku było takie coś ....

Obrazek

Oczywiście zachciało mi sie tam dostać ... Droga prowadziła krętą spiralą (jakby spirala mogła nie być kręta :roll: ) ale moi przedzwiedzacze przygotowali szereg skrótów z których i ja skorzystałam ...

Obrazek

Na szczyt daleko nie było, ale i tak zdążyłam się zmachać ...

Obrazek

Taka sobie klatka jakaś ...

Obrazek

Obrazek

Niechcący zaliczyłam też ogrody jakiegoś muzeum ...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jak sobie później sprawdziłam było to Muzeum Historii Naturalnej ... :D. Spotkałam tam Mańka :lol: ...

Obrazek

Dalej planowałam zobaczyć Instytut Arabski i w tym celu wsiadłam do metra ...

Obrazek ...
mysza73
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13058
Dołączył(a): 19.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mysza73 » 21.10.2013 15:44

Potter napisał(a):
Kolejnym pkt tej dzielnicy miał być wzzniesiony w stylu iberyjsko-mauretańskim Instytut Muzułmański. Piszę miał być, gdyż po drodze zainteresowało mnie wejście do jakiegoś zarośniętego parku i oczywiście "złamałam" plan i weszłam. Skończyło się niezorganizowanym łażeniem po ww. i zgubieniem się ... Drogi do instytutu już nie odnalazłam ....

Fajne miejsce, więc warto było się zgubić :wink: :papa: .
Potter
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2495
Dołączył(a): 15.03.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Potter » 23.10.2013 13:56

Tak jak wcześniej napisałam kolejnym punktem wycieczki był Institut du Monde di Arabe.

Odrobina wprowadzenia czyli dlaczego akurat tam mnie zaniosło ...
Instytut Arabski zbudowano w 1980 roku wspólnym wysiłkiem Francji i 20 krajów arabskich celem zacieśnienia kontaktów świata muzułmańskiego z Zachodem. ... Południowa ściana Instytutu pokryta jest ekranami regulującymi dopływ światła do wnętrza. ... Każdy ekran składa się z 21 elektronicznie sterowanych przesłon, zamykających się i otwierających w zależności od natężenia światła padającego na fotokomórki ...
No i tę właśnie ścianę z ekranami zobaczyć chciałam :D . Zanim jednak tam dotarłam udało mi się wysiąść na niewłaściwym przystanku metra i zamiast 5 do rzeczonej ściany maszerowałam 25 min :evil: ... No ale przecież Paryż jest taki piękny :roll: ... Tyle, że tamte okolice jakoś nie za bardzo :evil: ...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ta "szpara" jest symbolem czegoś, ale już nie pamiętam czego :oops: ...

Obrazek

Obrazek

Kontynuując program dnia drugiego ponownie podziwiam katedrę Notre Dame ... Od tej strony podoba mi się najbardziej. Szkoda, że pogoda jest, jaka jest ...

Obrazek

Obrazek

Czy ja mówiłam już, że uwielbiam paryskie metro ...

Obrazek

Wchodzę na stację i już wiem w jaki kierunku jadę, o której będzie najbliższa kolejka i za ile minut następna...

Obrazek

Następny punkt, który był w planach, a niestety nie został zrealizowany rok temu to słynny Cimetiere du Pere-Lachaise. Są tam pochowani m.in. Chopin, Balzac, Delacroix, Morrison, Piaf ...
Początkowo mam w planach odwiedzenie kilku "słynnych" grobów, jednak po kilkunastu minutach stwierdzam, że: po pierwsze ich odszukanie, mimo posiadanej mapki cmentarza, nie jest takie oczywiste (przynajmniej dla mnie :roll: :lol: ), po drugie, te właśnie grobowce są raczej "najmniej ciekawe", po trzecie, samo spacerowanie po cmentarzu jest wyjątkowo urokliwe/tajemnicze/ciekawe ...
Te stare grobowce są niesamowite ...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Mimo, takich wszechobecnych tabliczek trochę sobie jednak pobłądziłam :lol: ...

Obrazek

Gdyby nie stojąca w jego pobliżu grupka ludzi, grobu Jima Morrisona pewnie bym nawet nie odnalazła ...

Obrazek

Jest wyjątkowo "mało zwracajacy uwagę" na tle wszystkich okolicznych ...

Obrazek

To grób Chopina ...

Obrazek

Tak jak mówiłam trochę sobie pobłądziłam ...

Obrazek

Tej nocy podobno zwaliło się to drzewo, ale na szczęście nie uszkodziło żadnego grobowca ...

Obrazek

Obrazek

Delacroix ...

Obrazek

Ten grobowiec podobał mi się wyjątkowo ...

Obrazek

Takie małe arcydziełka ...

Obrazek

Balzac ...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

...
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Francja - France



cron
PARYŻ - z drugiej strony okładki przewodnika - strona 3
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone