Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Nurkowanie.

Piaszczyste plaże? To w Chorwacji jednak rzadkość. Ale może są tacy, którzy chcą podzielić się z innymi swoją wiedzą na ten temat. Potrzebujesz łagodnego zejścia do morza? A może lubisz nurkować czy wędkować? Chcesz wypożyczyć łódkę i poznać Chorwację od strony morza? Albo masz skuter wodny i chcesz go zabrać?
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
CroMarek
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 270
Dołączył(a): 07.09.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) CroMarek » 01.07.2015 14:36

Witam,
interesowałem się tym problemem dwa lata temu, kiedy po raz pierwszy miałem zamiar nurkować w HR.
Znalazłem linki do dokumentów w którymś wątku na tym forum i sobie to skopiowałem, a HR poprosiłem o tłumaczenie moich Chorwatów.

W związku z kilkoma postami na priva na szybko odszukałem info, podaję poniżej linki do dokumentów znalezionych przez kolegów z tego forum.

Popatrzcie na stronę 4 tego wątku, tam jest link do rozporządzenia w poście EBP:
http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/270657.html

i jeszcze tu: (z tłumaczeniem google)
kontrole-policyjne-na-wodzie-nurkowanie-lowienie-itp-t38373-30.html

Za kilka godzin wyjeżdżam do HR i po prostu nie mam teraz czasu więcej szukać.
W każdym razie to były takie lub nawet dokładnie te dokumenty.
Dla mnie wystarczyło.
A każdy przecież zdecyduje sam.

A wyjeżdżam oczywiście również nurkować, a jakże...

Pozdrav
A&S
Croentuzjasta
Posty: 237
Dołączył(a): 20.06.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) A&S » 01.07.2015 22:30

Bezpiecznej drogi i miłego nura :)

Przeczytałem to tłumaczenie i jest konieczne pozwolenie ale kosztuje 100 kuna tylko, ze to ustawa z 1995 roku a teraz cena poszło OSTROOO w górę. Myślicie, ze jak bym napisał do ambasady np to mi odpowiedzą w takim temacie?
CroMarek
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 270
Dołączył(a): 07.09.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) CroMarek » 03.07.2015 22:14

Ktoś już pisał i nic z tego nie wyszło.
Przypomniało mi się, że dwa lata temu chciałem kupić takie zezwolenie za te kilka tysięcy kuna i w urzędzie chcieli mi sprzedać, ale jak poprosiłem o podstawę prawną, to zrobiło się mocno nieprzyjemnie, nie wskazali.
Potem poprosiłem o pokazanie druku lub sprzedanego pozwolenia, to pokazali mi jakieś stare sprzed kilku lat, nie pozwolili zrobić zdjęcia, zrobiła się awantura, gość się obraził, odwrócił plecami i nie chciał ze mną rozmawiać.
Chyba opisałem to zdarzenie na tym forum w 2013 roku.
Znajomi Chorwaci stwierdzili, że chyba chcieli mnie naciągnąć i się wystraszyli, jak zacząłem dociekać, jak to jest naprawdę.
Nie wiem, czy tak faktycznie chcieli zrobić, ale jak poprosiłem o pokazanie bardziej aktualnego zaświadczenia niż z przed paru lat, zrobiło się nieprzyjemnie i nie pokazali.
A w sumie nie mieli powodu tak reagować, no nie?
CroMarek
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 270
Dołączył(a): 07.09.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) CroMarek » 03.07.2015 22:37

Już z gorącej Chorwacji, po kolacji i pierwszym dniu pływania (Jeszcze nie nurkowania ze sprzętem).

Znalazłem dyskusję, opis mojej próby kupienia zezwolenia i przytoczone przepisy:

kontrole-policyjne-na-wodzie-nurkowanie-lowienie-itp-t38373-60.html

Poczytajcie, oceńcie sami co o tym myśleć itd.
A&S
Croentuzjasta
Posty: 237
Dołączył(a): 20.06.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) A&S » 04.07.2015 20:18

CroMarek, powiem Ci tak - w zeszłym roku poszedłem ze znajomym na nocne nurkowanie, z brzegu bo bez tych głupich pozwoleń i uwierz mi nie minęło pól godziny jak znalazły się nad nami dwie lodzie, krążyły tak z pół godziny prawie a my bez świateł po ciemku siedzieliśmy na dnie i spokojnie czekaliśmy aż odpłyną. Także mogę otwarcie stwierdzić że polują na takich amatorów nurkowania bez pozwoleń.

Gość z którym nurkuje jest bardzo wysoko w PADI, zna ludzi z bazami w Cro i jeździ tam rok rok od chyba 20 lat dwa razy do roku. Ma znajomych Chorwatów itd. I boi się panicznie nurkować bez pozwolen chorwackich bo podobno kary drakonskie!!! Łódka gdzieś podplynac odpada bo jak przyczaja to będzie problem poza tym pokazywał mi godziny w których latają samoloty i pływają lodzie dookoła jednej z wysp i wypatruja pustych łodzi na wodzie - wiadomo wtedy ze ludki z łodzi są pod wodą :P

Coś w tym musi być, skoro doświadczeni w tamtejszych "klimatach" ludzie starsi poważni mają takie obawy. Z tego co mi powiedział nurkowe chorwackie lobby byki za takimi opłatami żeby właśnie sami nie nurkowali.

Tak więc według mnie pozostaje na dziko z brzegu dawać nura tylko to ogranicza bardzo obszar penetracji. Z drugiej strony można znaleźć mapy z ciekawymi miejscami jak np rumowiska amfor ale tam od czasu do czasu patrole przeplywaja lub przelatują. Ewentualnie trzeba zostawić w łodzi kogoś ale koniecznie z PATENTEM - to tez przerobione, bo raz pod łodzią się prawie tlen skończył jak ktoś podpłynął sprawdzać :P
CroMarek
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 270
Dołączył(a): 07.09.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) CroMarek » 05.07.2015 00:00

Ok, rozumiem, każdy ma swoją głowę i sam decyduje.
My od dwóch lat nurkujemy przy różnych wyspach, nigdy nie było problemów, nikt się nami nie interesował.
Czasem cały dzień albo jesteśmy pod wodą albo nasz sprzęt się wietrzy, więc go widać.
Mamy swoje plastiki Padi, mamy uprawnienia do prowadzenia łodzi motorowych po morzu i wierzymy, że nikt się nie będzie czepiał.
Nie polujemy, robimy zdjęcia stworkom podwodnym bo to nas bawi.
Pożyjemy, zobaczymy, póki co będziemy dalej nurkować.
be-ja
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 261
Dołączył(a): 20.10.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) be-ja » 05.07.2015 08:09

Postnapisał(a) A&S » 04-07-2015 20:18

"CroMarek, powiem Ci tak - w zeszłym roku poszedłem ze znajomym na nocne nurkowanie, z brzegu bo bez tych głupich pozwoleń i uwierz mi nie minęło pól godziny jak znalazły się nad nami dwie lodzie, krążyły tak z pół godziny prawie a my bez świateł po ciemku siedzieliśmy na dnie i spokojnie czekaliśmy aż odpłyną. Także mogę otwarcie stwierdzić że polują na takich amatorów nurkowania bez pozwoleń."


Bardzo prawdopodobne że kontrola dotyczyłaby polowania z kuszą w sprzęcie co jest zabronione, ale to tylko mój domysł. Od kilku lat nuram bez wykupywania opłaty 2400kun i nie miałem problemów z kontrolą, oraz z nabiciem flaszek. Dla spokoju druknąłem sobie rozporządzenie Chorwackiego Premiera znoszące opłaty z dnia 23-08 2010r, zafoliowałem i w razie kontroli mam przy sobie do okazania.
Pzd be-ja
Ostatnio edytowano 05.07.2015 10:46 przez be-ja, łącznie edytowano 1 raz
A&S
Croentuzjasta
Posty: 237
Dołączył(a): 20.06.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) A&S » 05.07.2015 08:21

Be-ja, skąd można je ściągnąć żeby również wydrukować? Może możeszsz jakoś przesłać lub tu wkleić druk?

CroMarek - ja też nie mam zamiaru rezygnować, uprawnienia mam, na łódkę tez, podwodnych łowów nie urządzamy, na kiju jest tylko GoPro jako "broń" :D Powiedz mi, wystawiacie bojke jak tak dajecie nura z łodzi?
be-ja
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 261
Dołączył(a): 20.10.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) be-ja » 05.07.2015 10:50

Ostatnio edytowano 05.07.2015 10:55 przez be-ja, łącznie edytowano 1 raz
CroMarek
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 270
Dołączył(a): 07.09.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) CroMarek » 05.07.2015 10:52

A&S napisał(a)::D Powiedz mi, wystawiacie bojke jak tak dajecie nura z łodzi?

Tak, holujemy bojkę nad sobą.
RIB stoi na kotwicy przy jakiejś wyspie, gdzie nurkujemy.
Kiedyś nurkowaliśmy w znanym nam miejscu, max 15m i zapomniałem komputerów. Byliśmy pod wodą aż do rezerwy powietrza. Po wynurzeniu na łódce okazało się, że to były 3 godziny bez 10 minut. A RIB stał grzecznie i czekał cierpliwie.
Odpukać, (puk, puk, puk), nigdy nie mieliśmy żadnych złych przygód, a zawsze zostawiamy go na kotwicy bez ludzkiego nadzoru.
be-ja
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 261
Dołączył(a): 20.10.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) be-ja » 05.07.2015 11:00

"Po wynurzeniu na łódce okazało się, że to były 3 godziny bez 10 minut."

Zapytam z ciekawości na jakim zestawie? twin + stage, czy reb :wink:

Pzd be-ja
CroMarek
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 270
Dołączył(a): 07.09.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) CroMarek » 05.07.2015 11:28

Butla 15l, nurkowanie średnio na 8-10m.
be-ja
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 261
Dołączył(a): 20.10.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) be-ja » 05.07.2015 11:50

:wink:

Pzd be-ja
A&S
Croentuzjasta
Posty: 237
Dołączył(a): 20.06.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) A&S » 05.07.2015 12:05

CroMarek napisał(a):Butla 15l, nurkowanie średnio na 8-10m.


Na takich głębokościach jest to wykonalne chociaż nie u mnie :P Odkąd wziąłem się za sporty wydolnosciowe zuzywam powietrza tyle ze zawsze pierwszy musze się wynurzac :) Hehe, stage to do głębszych i dalszych nurkowań :)

CroMarek, raz tak nurkowalismy z łódki ale schowana była w zatoczce tam przywiązana do skał i wszystko było ok tak więc i tak się zdarza, zależy od szczęścia chyba :)

be-ja - dam te papierki pod fachowe oko znajomego niech się wypowie, on bardziej biegły w temacie i ma gdzie potwierdzić ewentualnie :) Dam znać co mi odpowie!
be-ja
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 261
Dołączył(a): 20.10.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) be-ja » 05.07.2015 12:34

Hmmm, zawsze można się czegoś nowego dowiedzieć na temat techniki i zużycia gazów :wink: ,ale najważniejsze to czerpanie radości z tego co nas pasjonuje. :)

Serdecznie pozdrawiam be-ja.

Ps. Zapraszam na Forum Nuras
http://forum-nuras.com/viewtopic.php?t= ... ddechowego
http://nurkopedia.pl/index.php/SAC
Ostatnio edytowano 05.07.2015 12:57 przez be-ja, łącznie edytowano 2 razy
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Plaże & Adriatyk - żeglowanie, nurkowanie, wędkowanie...



cron
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone