Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Marzenia się spełniają ! - Meksyk 2008

Odkrycie Ameryki – popularne określenie faktu dotarcia Krzysztofa Kolumba do tego kontynentu, w 1492 roku. W rzeczywistości pierwszymi ludźmi, którzy dotarli do kontynentu amerykańskiego, byli członkowie społeczności łowieckich, przybyłych z Azji przez Beringię w czasie zlodowacenia, między 40.000 a 17.000 lat temu. Za pierwszego przedstawiciela cywilizacji europejskiej, który dotarł do Ameryki na początku XI wieku, uznaje się wikinga Leifa Erikssona.
mireks
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1852
Dołączył(a): 18.03.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) mireks » 04.01.2009 08:48

Lubię takie wyprawy nie europejskie,więc czekam na więcej.
wojan
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5547
Dołączył(a): 17.06.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) wojan » 04.01.2009 09:00

To Chicago jakieś takie .... prostokątne :D :D
Czekam na cd.
:papa:
e-lka
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 243
Dołączył(a): 07.10.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) e-lka » 04.01.2009 10:07

Jacieeee ale superowa wyprawa!!!! 8)
U-la
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2268
Dołączył(a): 10.11.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) U-la » 04.01.2009 10:55

O rrrrety! Super! Miesiąc temu koleżanka wróciła z samotnej miesięcznej wyprawy do Meksyku. Mam głowę pełną jej opowieści, a teraz Twoja! Świetnie!!! Trasa lotu też mnie zaskoczyła - nie wiedziałam, że to takie oczywiste, że tak się leci :D I czekam, czekam, czekam! Tam obok jest bardzo fajny kraik - Gwatemala hm hm hm :lol: :lol: :lol:

Mi się też te samoloty z monitorkami podobają. Milion filmów, gier, muzyki, a ja też jak sroka w gnat się gapiłam w trasę lotu, prędkości, odległości itp. Tyle, że leciałam w drugą stronę i musiałam dodawać 8h :lol: :lol: :lol: Ale też z Paryża i też przeżywałam te półgodzinne podróże lotniskowymi pociągami między terminalami :D
krakuscity
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 7912
Dołączył(a): 11.08.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) krakuscity » 04.01.2009 13:30

slapol napisał(a):.... wyjeżdżamy ...... w kierunku Mexico City....

Skoro jest ...city to ja tu też muszę być.

Pisz Slapciu pisz, dobrze Ci to idzie. :wink:
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 04.01.2009 14:19

Dzięki Wam za dobre słowo :lol:
Muszę przyznać, że moja pamięć jest kapkę zawodna i po blisko roku niektóre informacje.....hm uciekły :wink: :lol:
Postaram się jednak sprężyć i przybliżyć Wam ten fascynujący kraj, który poznałem - mam świadomość - w niewielkim tylko stopniu.
Pozdravki
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14803
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 04.01.2009 14:42

Świetna relacja, Slapol, egzotyczna :!: Jestem tu i z niecierpliwością czekam na ciąg dalszy :D
dagiesza
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 153
Dołączył(a): 14.05.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) dagiesza » 04.01.2009 14:48

Wchodzę na wolnego ...
krakusowa
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6442
Dołączył(a): 08.11.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) krakusowa » 04.01.2009 15:35

I ja też czekam na dalszy ciąg 8O
Pozdrowienia dla Naty :D :D :D
Lidia K
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3519
Dołączył(a): 09.10.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lidia K » 04.01.2009 15:47

slapol napisał(a):Nie jestem sprawnym bajkopisarzem i moja opowieść może być nieco niższego lotu od tych, które są w niniejszym wątku, ale co tam....na pewno wybaczycie

I całe szczęście :D - to odnośnie sprawnego bajkopisarstwa :cool:
Nie mamy co wybaczać, my się cieszymy z rzeczowej, szczegółowej i realistycznej relacji jaką tu nam stworzysz :D

Na forum o Chorwacji poznamy jeszcze i nieco egzotycznego Meksyku :D

Pozdrawiamy :papa:
Lidia i Kulka
Adam.B
Cromaniak
Posty: 4491
Dołączył(a): 12.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Adam.B » 04.01.2009 15:57

Super :) Slapol :) ja już czekam na plaże :))) :d
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 04.01.2009 17:32

adam11 napisał(a):Super :) Slapol :) ja już czekam na plaże :))) :d

Nie gorączkuj się Adam :wink: ...piramidy najpierw pooglądaj :lol:
Adam.B
Cromaniak
Posty: 4491
Dołączył(a): 12.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Adam.B » 04.01.2009 17:34

slapol napisał(a):
adam11 napisał(a):Super :) Slapol :) ja już czekam na plaże :))) :d

Nie gorączkuj się Adam :wink: ...piramidy najpierw pooglądaj :lol:


z niecierpliwością czekam na te piramidy ;))
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 04.01.2009 17:51

Nie wiedziałem, że taka pracochłonna ta robota 8O , ale jedziemy dalej...

Mimo, że już ranek,

Obrazek

niektórzy jeszcze śpią, chyba nie muszą iść do roboty :) - takie widoki będą nam w tym mieście towarzyszyły dosyć często.
Ciekawostka motoryzacyjna w tle, Renault Talia - tutaj jeździ w barwach Nissana.

Obrazek

Przemieszczamy się na północny- wschód od Mexico - ca. 40 km, na zwiedzanie Teotihuacan. Gdyby ktoś nie zdążył zjeść śniadanka, za kilka peso ($ -to znak waluty, dosyć podobny do amerykańskiej, ale z jedną pionową kreską, no i 10 razy od niej słabszy), może kupić tacos w przydrożnym barze. :lol:

Obrazek

Powoli dojeżdżamy do "miejsca, gdzie rodzą się Bogowie" i tutaj na chwilkę chciałbym się zatrzymać i trochę "potruć", bo to nie było pierwsze nasze zwiedzanie w Meksyku.
Aby jednak chronologicznie opowiedzieć kawałek historii zaczynam od tego miejsca. Dlaczego?
Gdy pomyślimy o cywilizacjach prekolumbijskich, bez problemów nasuną nam się dwie nazwy: Aztekowie i Majowie. Aztekowie to jednak cywilizacja późniejsza, zaczęli zamieszkiwać obszary dzisiejszego miasta Meksyk ok. 1325 roku, a co się działo wcześniej?
Otóż pierwszymi zorganizowanymi tzn. posiadającymi miasta i struktury władzy byli Olmekowie - rok 1000 - 650 p.n.e.
Od ok. 200 r. p.n.e. zaczyna powstawać kultura Teotihuacan (wymawiają to fonetycznie Teotjułakan), okres największej świetności przeżywa ok. 200 - 400 roku n.e. i wtedy powstaje miasto, które będziemy zwiedzać.
Jego część mieszkalna została zaplanowana na prostokątnej siatce ulic. W kompleksie miejskim powstały place targowe, spichlerze, teatry i boiska do gry w pelotę. Plan urbanistyczny miasta miał układ dwuosiowy. Jedna z osi była w kierunku północ - południe i miała nazwę Aleja Zmarłych, druga oś ciągnęła się ze wschodu na zachód. Według współczesnych szacunków liczba mieszkańców określana jest na ok. 200 000 i było to jedno z większych miast ówczesnego świata.

Obrazek

Kupujemy bilety, płacimy również za filmowanie kamerą (fotki za free) i wchodzimy.

Obrazek

c.d.n.
Ostatnio edytowano 18.03.2009 12:04 przez Użytkownik usunięty, łącznie edytowano 3 razy
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 04.01.2009 18:09

Po wejściu zaraz po prawej stronie Piramida Śłońca o wymiarach podstawy 225 m x 207 m i wysokości 65 m.

Obrazek

Oczywiście idziemy na górę....fajny widok na ludzi stojących na dole...

Obrazek

...jak i na okoliczny płaskowyż.

Obrazek

Nieco po prawej stronie "na zoomie" oglądamy drugą z piramid - Piramidę Księżyca o wymiarach 150 x 120 x 43 m.

Obrazek

Trzeba schodzić, bo słońce operuje tu niemiłosiernie jak na Europejczyka w lutym :wink: :lol: - w cieniu sporo ponad 30 st.C :!:
Ostatnio edytowano 18.03.2009 12:05 przez Użytkownik usunięty, łącznie edytowano 2 razy
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Ameryka Północna



cron
Marzenia się spełniają ! - Meksyk 2008 - strona 2
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone