Chorwacja Online..........odkryj Chorwację na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków

Malinska 2012 (+Wiedeń + Słowenia)

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
kmusial
Croentuzjasta

Nieprzeczytany postnapisał(a) kmusial » 14.08.2012 13:04

To zwierzątko to prawdopodobnie strzykwa.
Raul73
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) Raul73 » 14.08.2012 15:23

kmusial napisał(a):To zwierzątko to prawdopodobnie strzykwa.

Faktycznie, jak popatrzyłem w necie na fotki, to bardzo podobna! A więc strzykwa :D :D

Dzięki za info :wink:
Raul73
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) Raul73 » 16.08.2012 00:22

Wtorek – 10 lipca

Rijeka

Wyjechaliśmy dość wcześnie, coby korków i upału uniknąć – ale polegliśmy na obu frontach. Dzień był akurat najbardziej upalny, a na drogach ruch całkiem spory, w obu kierunkach. Znów sobie zatem nie pooglądałem widoków, za to żona trzaskała zdjęcia jak szalona. Bo też było co fotografować:

Image74.jpg

Image75.jpg

Image76.jpg

Image77.jpg

I mój ulubiony fragment drogi – wjazd na autostradę z Bakaru:

Image112.jpg

Image78.jpg

Image79.jpg

Image80.jpg

Zjeżdżamy do centrum:

Image81.jpg

Image82.jpg
Ostatnio edytowano 16.08.2012 00:48 przez Raul73, łącznie edytowano 1 raz
Raul73
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) Raul73 » 16.08.2012 00:44

Pierwsze widoki nie rzucają na kolana, bo mijamy akurat port:

Image83.jpg

Ale potem jest już lepiej – teatr im. I. Zajca:

Image84.jpg

Parkujemy na wielkim parkingu „Delta” na wysepce przy samej starówce i kierujemy się prosto na główny deptak miasta – Korzo. Ta, znajdujemy Informację Turystyczną, gdzie dostajemy przewodnik wraz z mapą. Tuż obok Wieża Zegarowa z XII w. – jedyna pozostałość po dawnych murach obronnych.

Image85.jpg

Pod bramą małym przejściem wchodzimy na Targ Ivana Koblera z wielkim kamieniem młyńskim na środku, a tuż za nim najstarszy zabytek Rijeki – Stara Vrata.

Tu jak na złość posłuszeństwa odmawia nam aparat :twisted: :twisted: (chyba przez ten upał), więc fotek niestety nie ma. :oops:

Idziemy dalej wąskimi uliczkami w górę, gdzie znajduje się kościół Wniebowzięcia Marii Dziewicy, a przy nim Krzywa Wieża, czyli dzwonnica, przechylona podobno o 40 cm – chociaż prawdę mówiąc trzeba się dobrze przyjrzeć, żeby ten przechył zauważyć. Niestety, wejścia na wieżę nie ma.

Przy wyjściu z placu napotykamy na pozostałości murów obronnych z czasów rzymskich, a po drugiej stronie zielonego Targu Titova już czekają na nas Stube Petra Kruzica – słynne schody, prowadzące na twierdzę Trsat. (fotka z netu)

Image86.jpg

W jednym miejscu znalazłem informację, że jest ich 538, w drugim, że 561. Nie mam pojęcia, jak ono to liczą, ale nam w obie strony wyszło 548-550.

W każdym razie idzie się bardzo przyjemnie, bo prawie stale w cieniu, a najbardziej zadziwiają stale mijane budynki. Jak ci mieszkańcy tu wjeżdżają? :roll: :roll:

Na szczycie wzgórza wielka brama prowadzi nas prosto na miejsce, nazywane przez miejscowych Hrvatskim Nazaretem. Jest to kościół św. Marii Loretańskiej i klasztor Franciszkanów z XV w. Na szczęście po wejściu do kościoła nasz aparat ożywa i dalej pracuje już bez oporów :lol: , więc wklejam fotki najpierw z kościoła:

Image88.jpg

Image89.jpg

Miejsce to odwiedził w 2003 r. Papież Jan Paweł II, o czym przypomina galeria fotografii na ścianach dziedzińca klasztoru, a także wielki pomnik papieża przed kościołem:

Image91.jpg

Image92.jpg

Image87.jpg

A to już sam dziedziniec klasztoru:

Image90.jpg

Image93.jpg

Za nim tzw. sala dziękczynna – a w niej tabliczki, charakterystyczne chyba dla wszystkich tego typu miejsc w Chorwacji:

Image94.jpg

Image95.jpg

Image96.jpg

Image97.jpg

Image98.jpg

Image99.jpg

Image100.jpg

Jest też sala z darami:

Image101.jpg

Image102.jpg
Raul73
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) Raul73 » 16.08.2012 00:55

Po wyjściu z Nazaretu kierujemy się jeszcze trochę w górę – prosto na twierdzę. To charakterystyczna budowla, dobrze widoczna z prawie każdego miejsca w Rijece, a także z autostrady. Znajdują się tu dość dobrze zachowane mury, działo (bodajże z czasów średniowiecznych – podobne do tych z Jasnej Góry), restauracja i sklep z pamiątkami...

Image104.jpg

Image110.jpg

Image109.jpg

ale najlepsze są widoki: na miasto, na zatokę Bakar, na Krk, na Opatiję… :D :D

Image103.jpg

Image105.jpg

Image106.jpg

Image107.jpg
kulka53
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 16.08.2012 07:12

Mało kto pokazuje Rijekę w swoich relacjach, nam też nie było z nią po drodze, więc fajnie że chciało Ci się w taki upał łazić po mieście zamiast wylegiwać się na plaży i teraz je pokazać :D

Raul73 napisał(a):W jednym miejscu znalazłem informację, że jest ich 538, w drugim, że 561. Nie mam pojęcia, jak ono to liczą, ale nam w obie strony wyszło 548-550.

Bo prawda zawsze leży pośrodku :wink: :)

Raul73 napisał(a):najlepsze są widoki: na miasto, na zatokę Bakar, na Krk, na Opatiję…

...i na górę Ucka, skąd z kolei fajnie wygląda Rijeka o wschodzie słońca... :cool:

Pozdrawiam
Raul73
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) Raul73 » 16.08.2012 11:06

kulka53 napisał(a):
Raul73 napisał(a):najlepsze są widoki: na miasto, na zatokę Bakar, na Krk, na Opatiję…

...i na górę Ucka, skąd z kolei fajnie wygląda Rijeka o wschodzie słońca... :cool:

Pozdrawiam

Tam niestety nie dotarłem , ale wierzę na słowo. Z różnych relacji (m.in. twoich) wynika, że góry na Bałkanach latem to jednak sport ekstremalny - chociaż kusi mnie żeby coś zaliczyć ( wtym roku planowaliśmy kanion Vrzenica, ale w końcu wylądowaliśmy w Malinskiej). Ale do tego trzeba najpierw jakieś zaprawki w Polsce porobić :D

Pozdrawiam
beagm
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) beagm » 16.08.2012 17:50

No proszę, a przejeżdzając przez Rijekę ma się wrażenie to bardzo nieciekawe miasto. Można się pomylić, dzięki za ciekawe fotki :)
Raul73
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) Raul73 » 16.08.2012 22:42

beagm napisał(a):No proszę, a przejeżdzając przez Rijekę ma się wrażenie to bardzo nieciekawe miasto. Można się pomylić, dzięki za ciekawe fotki :)

Faktycznie, z autostrady nie wygląda imponująco, ale warto się na dłuższą chwilę tam zatrzymać :D
Raul73
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) Raul73 » 16.08.2012 22:49

Jaskinia Biserujka

Wyjazd z Rijeki we wczesnych godzinach popołudniowych – o dziwo luźny, bez korków. Wracamy na Krk – niestety znów trzeba płacić 35 kun za most (tylko wyjazd gratis) :idea: .

Tuż za lotniskiem koło Omisalj skręcamy w lewo i droga zaczyna piąć się zakrętami po mniejszych i większych górkach. Jest dosyć wąsko, ale ruch znikomy.

Image113.jpg

Od Rudine zmienia się krajobraz – znikają większe drzewa, zostają tylko skały i niskie zarośla, wyraźnie przechylone w stronę zachodnią – widać ślady działalności ostrych górskich wiatrów ze stałego lądu.

Image116.jpg

Image115.jpg

Droga staje się coraz bardziej wąska, po drodze mijamy nieliczne już zabudowania:

Image114.jpg

Image125.jpg

Wreszcie dojeżdżamy prawie na wschodnie wybrzeże Krku – jest stąd piękny widok na Crikvenicę i Selce:

Image118.jpg

Droga kończy się małym parkingiem, gdzie po wyjściu z samochodu zostajemy zaskoczeni rojami cykad – jest tak głośno, że musimy mówić podniesionym głosem, żeby się słyszeć. :D :D Uwielbiam ten dźwięk - dla mnie to jeden z symboli Chorwacji. :mrgreen:

Zaraz za parkingiem znajduje się mała budka – kasa i wejście do jaskini.

Image117.jpg

Biserujka nie jest duża – schodzi się tylko 12 metrów w głąb, a całe zwiedzanie trwa zaledwie kilka minut. Jednak ma wszystko, co powinna mieć krasowa jaskinia – stalaktyty, stalagmity, kolumny kalcytowe, wąskie przejścia i niską temperaturę – 13 stopni. Podobno żyje tam mały endemiczny gatunek raka - Alpioniscus Christiani – ale nie spotkaliśmy nic takiego. Wchodzi się w grupach, z przewodnikiem, który opowiada o jaskini po chorwacku, niemiecku i angielsku. Wstęp 20 kun, ulgowy 12 kun.

Image119.jpg

Image120.jpg

Image121.jpg

Image122.jpg

Image123.jpg

Image124.jpg
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 16.08.2012 22:56

..nie moglabym nie przeczytac Twojej relacji...wiec jestem i ja..(dopiero jestem na poczatku :oops: ale..ja szybko czytam :wink: )
Raul73
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) Raul73 » 16.08.2012 22:59

Po powrocie do Malinskiej pędzimy na plażę, żeby choć trochę się ochłodzić, bo słońce praży aż miło. To właśnie tego dnia woda osiągnęła bajeczną temperaturę 30 stopni! :D :D

Wieczorem wyruszyliśmy na miasto, na kolację. Wybraliśmy restaurację „Bistro” – tuż przy kościele, w centralnym punkcie promenady. Czysto, niedrogo, kelnerka bardzo miła, tyle, że… pomyliła zamówienie :roll: . Zamawialiśmy kalmary smażone (wyraźnie powiedziałem „prżene”, do tego pokazałem w menu), a dostaliśmy grilowane. Ponieważ byliśmy głodni, a grillowane w Makarskiej też nam smakowały, nie marudziliśmy, tylko zjedliśmy te, które przyniosła. Nie powiem, że były złe, ale do tych z Makarskiej sporo im brakowało. Za to porcje były duże – przynajmniej się najedliśmy. :wink:

Na koniec jeszcze kilka fotek z nocnej Malinskiej:

Image126.jpg

Image127.jpg

Image128.jpg

Image129.jpg

Image130.jpg
Raul73
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) Raul73 » 16.08.2012 23:01

agapi napisał(a):..nie moglabym nie przeczytac Twojej relacji...wiec jestem i ja..(dopiero jestem na poczatku :oops: ale..ja szybko czytam :wink: )

Witaj, Kasiu! :D

Ja z kolei z niecierpliwością czekam na twoją relację z Orebica (jeśli dobrze pamiętam). Znając twój talent literacki - to będzie coś! :wink: :wink:
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 16.08.2012 23:08

Raul73 napisał(a):
agapi napisał(a):..nie moglabym nie przeczytac Twojej relacji...wiec jestem i ja..(dopiero jestem na poczatku :oops: ale..ja szybko czytam :wink: )

Witaj, Kasiu! :D

Ja z kolei z niecierpliwością czekam na twoją relację z Orebica (jeśli dobrze pamiętam). Znając twój talent literacki - to będzie coś! :wink: :wink:

''PIEKLO W RAJU'':)
ale poki co nie mam pojecia czy wogole...bedzie...czas pokaze... :D
Raul73
Cromaniak

Nieprzeczytany postnapisał(a) Raul73 » 16.08.2012 23:10

agapi napisał(a):

''PIEKLO W RAJU'':)
ale poki co nie mam pojecia czy wogole...bedzie...czas pokaze... :D

Po tak zachęcającym tytule - nie masz wyjścia, musisz pisać! :D :D
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze Relacje z podróży