Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Małe i duże po Polsce podróże - Na Wschód-odsłona 2 :)

W Polsce znajduje się największy ceglany zamek świata - pokrzyżacki zamek w Malborku. Radom ma znacznie większą powierzchnię niż stolica Francji – Paryż. Pierwszą polską książkę kucharską, która zachowała się do dnia dzisiejszego wydano w 1698 roku. Polska posiada drugi najstarszy uniwersytet w Europie - Uniwersytet Jagielloński został założony przez króla Kazimierza Wielkiego w 1364 roku. Polska konstytucja była pierwszą w Europie i drugą na świecie - powstała zaraz po konstytucji Stanów Zjednoczonych.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże po Polsce podróże :-) - Brzegiem Bałtyku 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 13.12.2015 13:28

kmichal napisał(a):... przy tym porównaniu Bałtyku wtedy - teraz widać jak na dłoni "efekt cieplarniany" ... :wink: ...

Biorąc pod uwagę rok 2005 i 2015 - z pewnością :cool:
W skali globalnej nie jest to zbyt korzystne zjawisko, jednak w mikro-skali pogody na naszym wybrzeżu może i owszem :lol:
Nefer
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5737
Dołączył(a): 06.08.2010
Re: Małe i duże po Polsce podróże :-) - Brzegiem Bałtyku 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nefer » 13.12.2015 13:59

kulka53 napisał(a):Zimą nad morzem byłem tylko raz... ponad 30 lat temu :lol:
z pewnością jest zupełnie inaczej :wink: , ale jak się trafi na taką pogodę jak pokazałeś - musi być super :idea: .

Wtedy było wyjątkowo ciepło jak na koniec lutego, około +10.
Dwa lata wcześniej byliśmy w Ustce (a także w Klukach, Czołpinie itd.) i wtedy była prawdziwa zima, lekki mróz, śnieg na plaży. To też miało swój urok. Robienie bałwana na plaży było wielką atrakcją dla dzieciaków.

kulka53 napisał(a):Myśmy byli w Jarosławcu dwukrotnie, ale nie pobytowo, a z powodów można powiedzieć rodzinnych, na jeden dzień podjeżdżaliśmy z Rowów. Też nie byłem zachwycony, tzn pamiętam że miejscowość była podobna innym nadbałtyckim, ale plaży prawie nie było :? , a zdaje się później po sztormach było jeszcze gorzej.

W kierunku wschodnim wyglądało to lepiej, niż w zachodnim (nieszczęsny falochron), ale rzeczywiście plaża była raczej wąska. A po jesiennych sztormach podobno jest jeszcze gorzej.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże po Polsce podróże :-) - Brzegiem Bałtyku 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 13.12.2015 15:12

15 sierpnia, sobota c.d.

Nie da się ukryć – nachodziliśmy się w Dębkach przez te lata :roll: . Na plażę, w to miejsce które nam odpowiadało :cool: trzeba było iść w zależności od roku co najmniej 3 km w jedną stronę. Nawet rozmyślaliśmy czasami o zabraniu ze sobą rowerów, ale jakoś nigdy nie byliśmy aż tak zdeterminowani by zakupić bagażnik na auto. Idąc dalej, w sumie około 7 km od Piaśnicy można dość do opłotków Białogóry – do najszerszej podobno w Polsce i bardzo pięknej plaży. Kilka razy w Białogórze byliśmy, ale zwykle, gdy nie było plażowej pogody, z kilkoma słoikami w plecakach zostawaliśmy gdzieś w lesie, czasem dalej czasem bliżej. I zbieraliśmy całymi litrami jagody :D .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Oprócz jagód w tych lasach rosły także czerwone borówki

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wracając z jagód czasami zatrzymywaliśmy się na małe conieco :)

Obrazek

A oprócz tego, że jagód najadaliśmy się codzienne niemal bez umiaru, taki był zwykle bardziej trwały efekt zabierany do domu :cool: :lol: :D

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże po Polsce podróże :-) - Brzegiem Bałtyku 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 13.12.2015 15:13

Idziemy, idziemy… nic się nie zmieniło. Może poza tym, że nie ma już chyba starej wieży obserwacyjnej (chyba wojskowej, ale pewności nie mam) która stała jakieś pół kilometra za Piaśnicą.

.......................................................

Dopiero w ostatnim roku gdy byliśmy w Dębkach odkryliśmy, że można sobie na nią wejść, tak po prostu :D . I weszliśmy dwukrotnie, podczas kiepskiej pogody i gdy wyjątkowo na chwilę się poprawiła.

Obrazek

......................................................

Idąc lasem nie było widać tej wieży, za to idąc plażą – bardzo dobrze. Wracaliśmy później właśnie plażą i stąd wiemy, że wieża chyba już nie istnieje :roll: .
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże po Polsce podróże :-) - Brzegiem Bałtyku 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 13.12.2015 15:14

Nasze przejście na plażę, nic się nie zmieniło – króciutkie, mały skok przez niewysoką wydmę :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zdjęć z tej części plaży nie będzie :cool: , kilka z dawnych czasów mamy, ale do pokazania się nie nadają :lol: . Wiadomo….

Obrazek

:D

Naga plaża w Dębkach była na początku lat dwutysięcznych z tego co wiemy (rzecz jasna możemy się mylić) największą tego typu zwyczajową plażą w Polsce. W słoneczne weekendy można było spotkać tutaj nawet kilkaset osób. Stwierdziliśmy, że teraz chyba wiele się nie zmieniło :D . Fajnie że postawiona została taka tabliczka, były lata że żadnej informacji, żadnej granicy nie było. A teraz widać że jest, gdzie się zaczyna i jak się wydaje była przestrzegana.

Posiedzieliśmy sobie z godzinkę na piachu. Pogoda była fantastyczna, przestało prawie zupełnie wiać, udało mi się znów zamoczyć w nie ukrywam niezbyt ciepłej wodzie. Może niezbyt ciepłej i o kolorze od którego trochę odwykliśmy przez ostatnie lata, ale w ogóle mi to nie przeszkadzało :) . Jedno co zaskoczyło mnie mocno, to to, że Bałtyk W OGÓLE nie jest słony :idea: :lol: . Rzecz jasna wiem, że jego zasolenie znacznie odbiega od tego co można spotkać w innych akwenach :cool: , jednak ale żeby aż tak?

c.d.n.
piotrf
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 18146
Dołączył(a): 26.07.2009
Re: Małe i duże po Polsce podróże :-) - Brzegiem Bałtyku 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrf » 13.12.2015 16:18

Pawle , z wielką przyjemnością dołączam do Twojej nowej relacji :D
Przypomniałeś mi 900 km podróż moim pierwszym Fiatem 126 ( kremowy , potem przemalowany na groszkowy kolor :lol: ) w czteroosobowym składzie , namiot rozbity w lesie przy wydmach . . . ech , kiedy to było :roll:
Chyba czas tam wrócić . . . , a tymczasem popatrzę i poczytam Wasze wspomnienia 8)

Pozdrawiam
Piotr
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże po Polsce podróże :-) - Brzegiem Bałtyku 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 14.12.2015 10:15

piotrf napisał(a):Pawle , z wielką przyjemnością dołączam do Twojej nowej relacji :D

Fajnie że ją zauważyłeś :)
piotrf napisał(a):Przypomniałeś mi 900 km podróż moim pierwszym Fiatem 126 ( kremowy , potem przemalowany na groszkowy kolor :lol: ) w czteroosobowym składzie , namiot rozbity w lesie przy wydmach . . . ech , kiedy to było :roll:

Jak "maluchem" to przynajmniej w 1973 :) :wink:
Musiało być dawno... te namioty na dziko... to se ne vrati :roll:
piotrf napisał(a):Chyba czas tam wrócić . . . , a tymczasem popatrzę i poczytam Wasze wspomnienia 8)

Trochę jeszcze wspomnień będzie, ale odwiedziliśmy też zupełnie nowe okolice, nadmorskie i nie tylko, i bardzo się nam spodobały - także zapraszamy :idea: :)
longtom
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12165
Dołączył(a): 17.02.2010
Re: Małe i duże po Polsce podróże :-) - Brzegiem Bałtyku 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) longtom » 15.12.2015 14:09

kulka53 napisał(a):Trochę się nad Piaśnicą zmieniło, ale tylko trochę :) ...

W zeszłym tysiącleciu 8O byłem z namiotem w Dębkach. Pamiętam, że wodę na camping raz na dzień beczkowozem przywozili.

pzdr :wink:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże po Polsce podróże :-) - Brzegiem Bałtyku 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 15.12.2015 18:49

longtom napisał(a):
kulka53 napisał(a):Trochę się nad Piaśnicą zmieniło, ale tylko trochę :) ...

W zeszłym tysiącleciu 8O byłem z namiotem w Dębkach. Pamiętam, że wodę na camping raz na dzień beczkowozem przywozili.

:D
Bywając w Dębkach poznaliśmy na plaży parę około 50-cio latków z Łodzi, jednego roku można powiedzieć że plażowaliśmy wspólnie więc przegadaliśmy trochę czasu. Ludzie ci przyjeżdżali do Dębek rok w rok od ponad 20 lat (czyli od początku lat 80-tych) i zawsze na kemping. Wtedy był tylko jeden, zresztą i za naszych czasów tak duży i z prawdziwego zdarzenia był tylko ten jeden właśnie. Też opowiadali różne takie ciekawostki :) , a wtedy Dębki były oazą intelektualistów ze stolicy głównie, którzy nabywali położone w lesie działki i stawiali drewniane letnie domki bo innych nie było wolno. Porównując ten stan rzeczy do tego co jest dziś - to jednak się trochę zmieniło :cool: :wink:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże po Polsce podróże :-) - Brzegiem Bałtyku 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 15.12.2015 19:00

15 sierpnia, sobota c.d.

Czas wracać. Postanowiliśmy już wcześniej, że przyjedziemy tutaj do Dębek zobaczyć stare kąty, ale dobrze wiedzieliśmy, że zostać tutaj na noc zupełnie nie ma możliwości. Przy ujściu Piaśnicy toczącej wody trochę jednak cieplejsze niż morska zawsze było przy ładnej pogodzie sporo ludzi.

Gdy pogoda nie dopisywała, było tam mniej więcej tak:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Tym razem jednak zagęszczenie przekroczyło wszelakie znane nam normy, także pod względem kolorystycznym :lol:

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże po Polsce podróże :-) - Brzegiem Bałtyku 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 15.12.2015 19:01

Wróciliśmy do auta, gdy pakowaliśmy się do środka akurat przejeżdżał tuż obok policyjny radiowóz. Panowie policjanci uznali za stosowne poinformować nas że w tym miejscu nie wolno parkować, a my zapewniliśmy, że właśnie odjeżdżamy :wink: . Ciekawe jak mieli zamiar uświadomić właścicieli pozostałych ciasno upakowanych w rządkach aut, nie zauważyłem by wystawiali im mandaty :roll: . Trzeba jednak przyznać, że w Dębkach są przynajmniej dwa wielkie parkingi, jeden przy wjeździe główną drogą, a drugi kawałek za śluzą, przy Piaśnicy – tyle że cienia tam nie uświadczy. Upewniłem się jeszcze czy na pewno można tędy przejechać przez Dębkowe kanały i w środku upalnego dnia ruszyliśmy. Niedaleko… pokluczyliśmy chwilę po żwirowych uliczkach wśród zwykle zupełnie nowych, zwykle wielkich pensjonatów by odnaleźć jeden mały domek otoczony rzędem sosen i świerków…

Obrazek

Obrazek

Państwo u których spędziliśmy 5 nadmorskich wakacji akurat żegnali wyjeżdżających wczasowiczów. W pierwszej chwili nas nie poznali, 10 lat zrobiło swoje :wink: , ale potem zostaliśmy serdecznie przywitani. Porozmawialiśmy chwilę, ale niedługą, oboje mieli zajęcia przy wymianie turnusów :wink: , zapraszali na wieczór, ale my wieczór zamierzaliśmy spędzić już gdzie indziej…

Uffff, jakoś zrzuciliśmy z siebie te stłoczone, zatłoczone, przytłoczone Dębki. Rzeczywiście, człowiek czuje się jakby zrzucił z siebie jakiś ciężar, jakieś więzy które nie pozwalają czuć się swobodnie. Było wczesne popołudnie, wąska droga do Dębek wciąż była pełna aut jadących… w przeciwną stronę :roll: . A my, z włączoną klimą, czyli wiatrem we włosach :wink: jedziemy, czyli właściwie trochę wracamy, do Białogóry :idea: .

c.d.n.
kmichal
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8459
Dołączył(a): 06.04.2006
Re: Małe i duże po Polsce podróże :-) - Brzegiem Bałtyku 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) kmichal » 15.12.2015 21:18

kulka53 napisał(a):Tym razem jednak zagęszczenie przekroczyło wszelakie znane nam normy, także pod względem kolorystycznym


... jak to nad naszym morzem cudnie kolorowo ... :wink: ...
Pozdrawiam.
Nefer
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5737
Dołączył(a): 06.08.2010
Re: Małe i duże po Polsce podróże :-) - Brzegiem Bałtyku 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nefer » 15.12.2015 21:29

kulka53 napisał(a):do Białogóry :idea: .

Nigdy tam nie byłem, chętnie zobaczę.
Ta miejscowość jest chyba trochę odsunięta od morza - przynajmniej coś mi się tak kojarzy.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże po Polsce podróże :-) - Brzegiem Bałtyku 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 16.12.2015 10:08

kmichal napisał(a):... jak to nad naszym morzem cudnie kolorowo ... :wink: ...

W zasadzie nawet fajnie to wygląda :) , ale jednak zagłębić się na dłużej w tę kolorową otchłań nie mieliśmy ochoty :wink:

Nefer napisał(a):
kulka53 napisał(a):do Białogóry :idea: .

Nigdy tam nie byłem, chętnie zobaczę.
Ta miejscowość jest chyba trochę odsunięta od morza - przynajmniej coś mi się tak kojarzy.

Fakt, nie leży tuż przy morzu.
Od ostatnich zabudowań do plaży jest równy kilometr.
Mimo to jest to "normalna" miejscowość wypoczynkowa, jednak nie rozbudowana nadmiernie. Nawet byłem zaskoczony, że przez 10 lat właściwie nic się nie zmieniło.
Jak dla mnie to położenie jest zaletą, okoliczne lasy są bardzo piękne i wręcz wymarzone do spacerów a lans na deptaku nie występuje :wink:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże po Polsce podróże :-) - Brzegiem Bałtyku 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 16.12.2015 19:43

15 sierpnia, sobota c.d.

W samej Białogórze nie byliśmy nigdy na dłużej, ale zajrzeliśmy dwa razy będąc w Dębkach, a kilka razy byliśmy w okolicy. Kiedyś nawet szukaliśmy jakiejś fajnej kwatery na kolejny przyjazd, ale tak wyszło, że kolejny raz już nie przyjechaliśmy. A teraz - kwatery nam niepotrzebne :) .

W Białogórze oprócz wspomnianej już wspaniałej, szerokiej, pięknej plaży jest także przepiękny nadmorski las świetnie nadający się do spacerów, są obszary chronione.


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Polska



cron
Małe i duże po Polsce podróże - Na Wschód-odsłona 2 :) - strona 5
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone