Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Małe i duże po Polsce podróże - Na Wschód-odsłona 2 :)

W Polsce znajduje się największy ceglany zamek świata - pokrzyżacki zamek w Malborku. Radom ma znacznie większą powierzchnię niż stolica Francji – Paryż. Pierwszą polską książkę kucharską, która zachowała się do dnia dzisiejszego wydano w 1698 roku. Polska posiada drugi najstarszy uniwersytet w Europie - Uniwersytet Jagielloński został założony przez króla Kazimierza Wielkiego w 1364 roku. Polska konstytucja była pierwszą w Europie i drugą na świecie - powstała zaraz po konstytucji Stanów Zjednoczonych.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże po Polsce podróże :-) - Brzegiem Bałtyku 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 08.12.2015 20:00

Teraz wieża jest wciąż drewniana, ale nowa, sporo wyższa. Fajnie.

Obrazek

Parę faktów o jeziorze Łebsko

Wchodzimy. Jest tak pięknie, że zapiera mi dech...

Obrazek

Wydma Czołpińska

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ten pomost nad Łebskiem też jest nowy.

Obrazek

Kiedyś wyglądał tak :lol:

2001-kluki-pomost.jpg


:lol:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże po Polsce podróże :-) - Brzegiem Bałtyku 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 08.12.2015 20:01

Jeszcze parę wieżowych obrazków.

Obrazek

Obrazek

Okolica jest podmokła, wiadomo. Łąki poprzecinane są rowami odwadniającymi w wodach których rosną i kwitną grążele żółte

Obrazek

Idziemy na pomost, chwilę postoimy starając się nie przeszkadzać kilku rybakom.

Obrazek

Porośnięte trzcinami Łebsko wygląda ładnie...

Obrazek

Obrazek

...jednak woda nie zachęca do kąpieli :roll:

Obrazek

Nie szkodzi, i tak nie zamierzaliśmy się tu pluskać. Zrobimy to (ja na pewno :) ) gdzieś za tymi górami piachu :cool:

Obrazek

Na maksymalnym zoomie wypatrujemy gromadkę łabędzi.

Obrazek

Obrazek

c.d.n.
kmichal
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8459
Dołączył(a): 06.04.2006
Re: Małe i duże po Polsce podróże :-) - Brzegiem Bałtyku 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) kmichal » 08.12.2015 21:25

kulka53 napisał(a):Teraz wieża jest wciąż drewniana, ale nowa, sporo wyższa. Fajnie.


... jakaś taka znajoma ... :mrgreen: ...
Pozdrawiam.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże po Polsce podróże :-) - Brzegiem Bałtyku 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 09.12.2015 08:42

kmichal napisał(a):... jakaś taka znajoma ... :mrgreen: ...

O, czyli ma już co najmniej 7 lat :roll:
Sądziłem że jest nowsza. Widać porządnie zrobili :cool:
Czego nie można powiedzieć o pomoście :? , wyglądał trochę tak, jakby nie wytrzymał sporego naporu wysokiej fali, część była jakby oderwana i kawałek przesunięta.
kmichal
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8459
Dołączył(a): 06.04.2006
Re: Małe i duże po Polsce podróże :-) - Brzegiem Bałtyku 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) kmichal » 09.12.2015 09:13

kulka53 napisał(a):O, czyli ma już co najmniej 7 lat
Sądziłem że jest nowsza. Widać porządnie zrobili


... musiałbym dokładnie poszperać w starych fotkach, ale sądzę, że dokładnie na taką samą konstrukcję wchodziłem ze synem ... :) ... no chyba, że była renowacja i kilka belek dołożyli żeby konstrukcja była bardziej solidna ... :wink: ...
Pozdrawiam.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże po Polsce podróże :-) - Brzegiem Bałtyku 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 09.12.2015 12:51

14 sierpnia, piątek c.d.

Definitywny czas na plażę. W końcu minęło już południe, a my widzieliśmy morze jedynie z wysokości. Pojedziemy oczywiście do Czołpina, ale latarnię tym razem odpuścimy, byliśmy tam już kiedyś...

2001-latarnia.jpg


W okolicy są dwa parkingi, nic się nie zmieniło. Wtedy zostawiliśmy auto na jednym z nich i poszliśmy też na niewysoką wieżę widokową na niższej wydmie. Były to kiedyś tereny wojskowe, wśród porastających piachy sosen pozostało wiele wyłożonych betonowymi płytami dróg.

2001-wieża1.jpg


2001-wieża2.jpg


Bileter z Rowokołu polecał nam jeszcze jedno miejsce, tam nie byliśmy jeszcze nigdy. Parking w lesie tuż przy jeziorze Dołgie Wielkie, można tam dojechać piaszczystymi drogami leśnymi ze Smołdzina albo ze Smołdzińskiego Lasu.

Parking całkiem fajny, sporo cienia pod wielkimi dębami albo sosnami.

Zdjęcie z internetu

parking czołpino.jpg


Oczywiście tak pusto nie było :) , kilkadziesiąt pewnie aut stało, ale wciąż miejsca było sporo. Podszedłem do młodego chłopaka który pilnował kasy, 6 zł za cały dzień. Pogadaliśmy... stwierdził, że baaaardzo rzadko widuje tam wrocławskie rejestracje, znacznie więcej jest ze stolicy i, hmm... oględnie mówiąc dość nieprzychylnie się wyrażał na temat właścicieli tychże pojazdów i ich zachowania. Pod koniec pobytu mieliśmy się spotkać z jeszcze jedną ostro wyrażoną opinią w tym temacie, coś więc musi być na rzeczy :roll: :wink: .

Gadamy, gadamy, Małgosia przygotowuje nas do wyruszenia na plażę (trzeba przejść około kilometra przez las) i WTEM :idea: przyszedł mi do głowy genialny pomysł :lol: . Czy nie będzie to problem jak byśmy zostali tutaj na noc? :cool:

Nie, żadnego problemu... „ja jestem tu do 20, a potem to już nie moja sprawa” - takie stanowisko otrzymaliśmy na pożegnanie :) . No to sprawę pierwszego nadbałtyckiego noclegu mamy załatwioną :idea: . A zatem – na plażę.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże po Polsce podróże :-) - Brzegiem Bałtyku 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 09.12.2015 12:53

Szliśmy jakieś pół godziny po bardzo urokliwej ścieżce wśród sosen, szyszek, igliwia, borówek i wspaniałego nadmorskiego zapachu wydzielanego przez to wszystko. Podekscytowanie nie mijało, tu jest tak pięknie, niesamowite że spośród tylu planów i możliwości wybraliśmy tę właśnie. Dobrze wybraliśmy :idea:

Plaża na zachód od Czołpina przywitała nas takimi widokami:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W Czołpinie głównym – lekki tłumek :?

Obrazek

Kiedyś bywało puściej....

2001-czołpino1.jpg


2001-czołpino2.jpg


Kolor Bałtyku, hmm, no może nie powala, wcale mi to nie przeszkadza :cool:

Obrazek

Ciepło w wodzie też nie jest (sprawdziłem, przez chwilowe zanurzenie :wink: ), cóż, taki już bałtycki urok….

I tak jest CUDOWNIE :idea:

No, cudownie to może byłoby, gdyby tak makabrycznie nie wiało :lol: . Posiedzieliśmy trochę i gdy już niewiele z nas i naszych rzeczy wystawało z piachu uznaliśmy że za długo tak nie wytrzymamy. Przenieśliśmy się na wydmy :cool: i tam było o dziwo znacznie spokojniej, dzięki czemu mogliśmy poleżeć, odpocząć i się poopalać. Co prawda plaża była w przeważającej większości tekstylna (albo i całkowicie), ale nam to w zasadzie niespecjalnie przeszkadza. I tak minęło popołudnie, po którym wróciliśmy na prawie już opustoszały parking, przestawiłem nieco auto i zabraliśmy się za wielkie gotowanie :D . A potem zgodnie z oczekiwaniami zostaliśmy zupełnie sami.... jeśli nie liczyć pojedynczych na szczęście komarów :cool: .

c.d.n.
kmichal
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8459
Dołączył(a): 06.04.2006
Re: Małe i duże po Polsce podróże :-) - Brzegiem Bałtyku 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) kmichal » 09.12.2015 13:19

kulka53 napisał(a):A potem zgodnie z oczekiwaniami zostaliśmy zupełnie sami....


... no to super, myślałem, że nad naszym Bałtykiem może być dużo większy problem z takim rodzajem noclegu ... :wink: ...
Pozdrawiam.
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12739
Dołączył(a): 29.06.2007
Re: Małe i duże po Polsce podróże :-) - Brzegiem Bałtyku 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 09.12.2015 18:44

Tak się złożyło, że moja wnusia cztery dni swoich pierwszych :) wakacji spędziła właśnie w tych okolicach, które teraz pokazujecie :D . No i chociaż jej rodzice wybrali na nocleg pole namiotowe (konkretnie w Smołdzińskim Lesie, w połowie lipca były tam pustki), to jednak spanko nie było w namiocie, lecz w bagażniku :wink: . Niech się Lilka wprawia od maleńkości :lol: .

Ta część wybrzeża wybrana została świadomie, właśnie ze względu na brak tłumów i fajne tereny spacerowe 8) . Co prawda nie dotarli we wszystkie miejsca, jakie do tej pory pokazaliście (a będzie ich przecież znacznie więcej 8) ), ale na wielu ich fotkach jest prawie to samo :) (jeśli nie wyrazicie sprzeciwu, to może wrzucę kilka ?) .
Byli też w Klukach (chyba jedyny raz, gdy ruszyli auto) - w porównaniu z tym, co Gocha pamięta sprzed lat (wielu, bo wtedy była jeszcze w wieku przedgimnazjalnym), zmiany w skansenie są zdecydowanie na korzyść. Teraz jest to skansen „żywy”, baby w strojach sprzed lat wieszają pranie albo coś pichcą i przędą, chłopy też nie próżnują, kaczki kwaczą, owce beczą… Lila była latem jednak ciut za mała, żeby skojarzyć żywe zwierzaki z tymi, które teraz ogląda w książeczkach , ucząc się miauczenia, szczekania, beczenia i meczenia…

Ech, chętnie też wybrałabym się na takie nadbałtyckie wędrówki, no ale … :mrgreen: nie mam zaległych urlopów. No a z Gochów (fakt, do Słowińskiego PN mam stamtąd niedaleko) :wink: jednak nie zrezygnuję, tak samo jak z wrześniowego ciepełka gdzieś nad południowymi wodami.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże po Polsce podróże :-) - Brzegiem Bałtyku 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 09.12.2015 23:13

kmichal napisał(a):myślałem, że nad naszym Bałtykiem może być dużo większy problem z takim rodzajem noclegu ... :wink: ...

A ja wiedziałem, że nie będzie kłopotów :) , spore doświadczenie mamy i wiemy gdzie i co można :cool:
Zresztą, wystarczy unikać mocno popularnych miejscowości a jakby co w ostateczności odjechać kawałek od wybrzeża...
A jak się później okazało nie byliśmy osamotnieni w takim sposobie na spanie :wink:

dangol napisał(a):...

Wszelakie uzupełnienia bardzo mile widziane, wszak na naszym wybrzeżu jest masa zakamarków, zakątków, ścieżek.... itp itd, nie sposób wszędzie być i wszystkie zobaczyć :) .
To prawda, SPN to fantastyczne tereny na spacery i rowerowe wycieczki. Następnego dnia pojedziemy w inne miejsce, gdzie pod tym względem też jest nieźle... ale na dobrą sprawę w tej części wybrzeża to raczej norma :) .
Z tego co piszesz wynika, że Smołdziński Las to ulubione miejsce rodzin z maluchami :) , moja koleżanka z pracy przed laty też tam bywała. Z tego co widzieliśmy trochę się zmieniło, ale bardzo niewiele... trochę więcej domków, trochę więcej ogrodzonych działek. W samym Lesie może i tłumów nie ma nigdy, ale tranzyt do Czołpina jednak występuje, pewnie największy w weekendy :roll: .

dangol napisał(a):Ech, chętnie też wybrałabym się na takie nadbałtyckie wędrówki, no ale … :mrgreen: nie mam zaległych urlopów. No a z Gochów (fakt, do Słowińskiego PN mam stamtąd niedaleko) :wink: jednak nie zrezygnuję, tak samo jak z wrześniowego ciepełka gdzieś nad południowymi wodami.

Nam się nad morzem tak spodobało (znów), że gdy tylko będzie okazja (jakiś luźny termin) i zapowiadana dobra pogoda - pojedziemy. Może nawet w przyszłe lato, kto wie. Na dobrą sprawę można nawet wyskoczyć na jakiś przedłużony weekend... po południu po pracy wyjazd, 2-3 dni na miejscu i powrót. Dzięki szybkim drogom teraz to już nie problem. Myśmy wracali około 7-8 godzin, a wcale nie spieszyliśmy się i jechaliśmy też zwykłymi drogami kawałek.
I wcale nie trzeba rezygnować z tego co lubi się najbardziej :cool:
Torac
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3874
Dołączył(a): 11.02.2007
Re: Małe i duże po Polsce podróże :-) - Brzegiem Bałtyku 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) Torac » 10.12.2015 02:06

Również miałem przyjemność odwiedzenia Bałtyku w tym roku, po 7 letniej przerwie. Z dobrych informacji to ,że byłem 3 razy :D a ze złych to, że byłem 5,5 dnia w sumie. :twisted:

Jeszcze na studiach realizowałem z koleżanką plan pieszego przejścia wybrzeża. Startowałem w Świnoujściu a skończyłem niestety w Kołobrzegu - bałtycka pogoda :twisted:

Coraz częściej wracam do koncepcji kontynuowania tego planu :D
Roxi
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5097
Dołączył(a): 06.11.2008
Re: Małe i duże po Polsce podróże :-) - Brzegiem Bałtyku 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) Roxi » 10.12.2015 09:53

Nad Bałtyk udaje nam się wyskoczyć kilka razy w roku, ale zawsze w mało popularnych terminach jesienno- zimowo- wczesno wiosennych ;), więc fajnie mi się ogląda zdjęcia ze słonecznych plaż.
Do tego u Ciebie można porównać i zobaczyć, jak to było kiedyś... bo kiedyś pomost był nieczynny ;)
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże po Polsce podróże :-) - Brzegiem Bałtyku 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 10.12.2015 13:35

Torac napisał(a):Również miałem przyjemność odwiedzenia Bałtyku w tym roku, po 7 letniej przerwie. Z dobrych informacji to ,że byłem 3 razy :D a ze złych to, że byłem 5,5 dnia w sumie. :twisted:

Jeszcze na studiach realizowałem z koleżanką plan pieszego przejścia wybrzeża. Startowałem w Świnoujściu a skończyłem niestety w Kołobrzegu - bałtycka pogoda :twisted:

Coraz częściej wracam do koncepcji kontynuowania tego planu :D

Przejechanie całego wybrzeża to był jeden z pomysłów na tamten letni tydzień :) ale uznaliśmy że za wiele czasu trzeba by w aucie spędzić...
Pieszo, zdaje się, że trochę ludzi się wybiera, jak dla nas to trochę za długo :wink:
Chyba trzeba z doskoku po kawałku :)

Roxi napisał(a):Nad Bałtyk udaje nam się wyskoczyć kilka razy w roku, ale zawsze w mało popularnych terminach jesienno- zimowo- wczesno wiosennych ;)

I zdaje się w trochę innych celach :cool:
Roxi napisał(a):więc fajnie mi się ogląda zdjęcia ze słonecznych plaż.

Oj, nie brakowało słońca i przez ten tydzień i przez kawał lata, po raz pierwszy widzieliśmy w lasach pousychane paprocie i jarzębiny :roll:
Roxi napisał(a):Do tego u Ciebie można porównać i zobaczyć, jak to było kiedyś... bo kiedyś pomost był nieczynny ;)

Mamy trochę poskanowanych zdjęć z tych lat, dopiero ostatniego roku mieliśmy nad morzem naszą pierwszą cyfrówkę marki HP :lol:
Tak pomyślałem, że czasami jakieś wstawię :)
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12739
Dołączył(a): 29.06.2007
Re: Małe i duże po Polsce podróże :-) - Brzegiem Bałtyku 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 10.12.2015 22:01

Plaża koło Smołdzińskiego Lasy i widok na wydmy z latarni w Czołpinie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
dangol
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 12739
Dołączył(a): 29.06.2007
Re: Małe i duże po Polsce podróże :-) - Brzegiem Bałtyku 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) dangol » 10.12.2015 22:10

Spacer po Wydmach Czołpińskich

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Polska



cron
Małe i duże po Polsce podróże - Na Wschód-odsłona 2 :) - strona 3
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone