Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Małe i duże po Polsce podróże - Na Wschód-odsłona 2 :)

W Polsce znajduje się największy ceglany zamek świata - pokrzyżacki zamek w Malborku. Radom ma znacznie większą powierzchnię niż stolica Francji – Paryż. Pierwszą polską książkę kucharską, która zachowała się do dnia dzisiejszego wydano w 1698 roku. Polska posiada drugi najstarszy uniwersytet w Europie - Uniwersytet Jagielloński został założony przez króla Kazimierza Wielkiego w 1364 roku. Polska konstytucja była pierwszą w Europie i drugą na świecie - powstała zaraz po konstytucji Stanów Zjednoczonych.
kmichal
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8459
Dołączył(a): 06.04.2006
Re: Małe i duże po Polsce podróże :-) - Brzegiem Bałtyku 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) kmichal » 22.12.2015 21:57

kulka53 napisał(a):W Sobieszewie? czy w Przegalinie?
Myśmy szli z Przegaliny, wzdłuż Wisły. Pamiętam to jako kawał drogi po lesie i piachu wśród zarośli.
Ale satysfakcja była na miejscu... pustki no i kąpiel rzecz jasna


... Świbno, z Przegaliny to mieliście kawał drogi i musieliście przez Świbno przechodzić w stronę ujścia ... :roll: ... mam wspaniałe wspomnienia z tego miejsca ... :) ...
Pozdrawiam.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże po Polsce podróże :-) - Brzegiem Bałtyku 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 22.12.2015 22:04

:oops:
Oczywiście miałem na myśli Świbno... zostawiliśmy auto nieopodal promu :)
Przegalina to autobusowa pętla była przed laty (może i nadal jest), kiedyś będąc w Gdańsku wybrałem się tam autobusem na wycieczkę :) . Pomyliłem nazwy :?
kmichal
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8459
Dołączył(a): 06.04.2006
Re: Małe i duże po Polsce podróże :-) - Brzegiem Bałtyku 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) kmichal » 22.12.2015 22:08

kulka53 napisał(a):Oczywiście miałem na myśli Świbno... zostawiliśmy auto nieopodal promu
Przegalina to autobusowa pętla była przed laty (może i nadal jest), kiedyś będąc w Gdańsku wybrałem się tam autobusem na wycieczkę . Pomyliłem nazwy


... tak sądziłem, bo z Przegaliny byłoby trochę dalej ... :wink: ...
... a prom kultowe miejsce ... :mrgreen: ... natomiast z pobliskiego portu nie raz płynąłem z ojcem oraz jego kolegą ( właścicielem kutra ) na rybki - ale to była frajda dla takiego chłopaka wtedy ... :D ... to były czasy ... :mrgreen: ...
Pozdrawiam.
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13432
Dołączył(a): 22.12.2008
Re: Małe i duże po Polsce podróże :-) - Brzegiem Bałtyku 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 22.12.2015 23:18

kulka53 napisał(a):
walp napisał(a):Przekopują Mierzeję Helską :?: Coś mi umknęło :?: 8O

Póki co odżyły z tego co słyszałem plany na przekop koło Kątów Rybackich :?
Helu chyba odciąć nie zamiarują :)

Miałem na myśli przekop w podmorskim wale Rybitwiej Mielizny - Głebinkę (Depkę)

Teraz rozumiem, dzięki. :wink:

Jeżeli chodzi o przekop Mierzei Wiślanej, to jestem przeciw. Nie wiem, czy ekonomiczne korzyści
będą aż tak duże. Jeśli nawet, to kosztem zniszczenia jednej z krajobrazowych wizytówek Polski,
ale chyba nie do końca wszyscy sobie zdają sprawę z tego, co posiadamy.

"The World Geography" zrobił takie zestawienie 15 niesamowitych mierzei na Ziemi:
1. La Dune de Bouctouche, Kanada
2. Zlatni Rat, Chorwacja
3. La Manga del Mar Menor, Hiszpania
4. Ocean City, USA
5. Mierzeja Wiślana, Polska/Rosja
6. Półwysep Helski, Polska

7. Mierzeja Kurońska, Litwa/Rosja
8. Spurn Point, Wielka Brytania
9. Minnesota Point, USA
10. Mierzeja Dungeness, USA
11. Mierzeja Farewell, Nowa Zelandia
12. Mierzeja Homer, USA
13. Półwysep Kadyks, Hiszpania
14. Mierzeja Fedotova, Rosja
15. Presque Isle, USA
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże po Polsce podróże :-) - Brzegiem Bałtyku 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 23.12.2015 08:13

kmichal napisał(a):... a prom kultowe miejsce ...

Trochę tych promów wciąż mamy, ale znikają, kiedyś był np na Wisłoce w Gawłuszowicach koło Mielca, a teraz stoi tam most.
Za to w Danii promy mają się dobrze, i to nie tylko samochodowe... natknąłem się na taki:

prom.jpg

:cool:

walp napisał(a):Jeżeli chodzi o przekop Mierzei Wiślanej, to jestem przeciw.

My też.
Do tej pory byłem za/było mi wszystko jedno.
Teraz, gdy tam byłem, wydaje mi się że to jednak kiepski pomysł.
Pomijając oczywiste naruszenie krajobrazu, korzyści chyba nie byłyby zbyt odczuwalne, poza tym byłoby konieczne ciągłe utrzymywanie i pogłębianie kanału żeglownego po bardzo płytkim Zalewie :roll:

walp napisał(a):zestawienie 15 niesamowitych mierzei na Ziemi

Mam nadzieję, że nasze nie będą nigdy wyglądać jak ta hiszpańska albo Ocean City w USA :roll:
Chociaż one w pewnym sensie również są niesamowite :cool:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże po Polsce podróże :-) - Brzegiem Bałtyku 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 23.12.2015 18:45

16 sierpnia, niedziela c.d.

Idziemy na Długi Targ :) . Spodziewałem się, że na Starym Mieście trochę ludzi będzie, ale było… trochę więcej niż trochę :lol:

Pod Ratuszem jakaś grupa prezentowała właśnie swoje umiejętności taneczno-akrobatyczne

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Neptun od tyłu :wink:

Obrazek

Chwilowo od przodu się odsłonił :cool:

Obrazek

Obrazek

Na deptaku….

Obrazek

Czasami tu i ówdzie robiło się nieco puściej

Obrazek

Ile razy tu jestem, zawsze mnie zachwyca. Długi Targ, ul. Długa i jeszcze parę gdańskich obrazków to jak dla mnie jedno z najbardziej klimatycznych miejsc jakie widziałem kiedykolwiek.

Obrazek

Obrazek

Przyglądaliśmy się dłuższą chwilę tej sztuczce i pewności nie mamy na czym polega… może ktoś wie? :cool:

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże po Polsce podróże :-) - Brzegiem Bałtyku 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 23.12.2015 18:46

Przecisnęliśmy się przez Zieloną Bramę by znaleźć się nad Motławą. Apogeum tłumu… dodatkowo sądzę wywołane porozstawianymi na moście kramami… rzuciliśmy okiem na stronę południową

Obrazek

i uciekliśmy na chwilę nad Nową Motławę. A tam nowość – gdańska Marina :)

Obrazek

Obrazek

Rzut okiem na wybudowaną w XVI wieku wraz z miejskimi fortyfikacjami Bramę Stągiewną

Obrazek

i wracamy nad Motławę. Nie dziwię się, że tak tu tłoczno… wszyscy chcą podziwiać te wspaniałe widoki :cool:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże po Polsce podróże :-) - Brzegiem Bałtyku 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 23.12.2015 18:47

Wyspa Spichrzów przed laty straszyła powojennymi ruinami dawnych zabudowań. Wiele się zmieniło, jest znacznie lepiej, choć jeszcze co nieco dałoby się poprawić. Chyba jako przeciwwagę dla dostojnego lewego brzegu, na wyspie stworzono letnie centrum rozrywki :cool: gdzie skorzystać można z możliwości skoku na bungee wprost do Motławy :D

Obrazek

Nie sądziłem, że to tak popularna atrakcja 8O , przez mniej więcej godzinę jaką spędziliśmy w tej okolicy skoczyło kilkanaście osób :idea:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Trochę mniej widowiskową ale bardziej bezpieczną atrakcją jest diabelski młyn :cool:

Obrazek

Obrazek

Posiedzieliśmy, postaliśmy, popatrzyliśmy, pobyliśmy… czas na pamiątkową fotkę :) .

Obrazek

c.d.n.
kmichal
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8459
Dołączył(a): 06.04.2006
Re: Małe i duże po Polsce podróże :-) - Brzegiem Bałtyku 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) kmichal » 23.12.2015 22:57

kulka53 napisał(a):Za to w Danii promy mają się dobrze, i to nie tylko samochodowe... natknąłem się na taki:


... obawiam się, że na Wiśle mogłaby ta konstrukcja się nie sprawdzić ... :wink: ...
Pozdrawiam.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże po Polsce podróże :-) - Brzegiem Bałtyku 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 24.12.2015 09:41

kmichal napisał(a):... obawiam się, że na Wiśle mogłaby ta konstrukcja się nie sprawdzić ... :wink: ...

Przy takich stanach jak były tego lata, może dałoby radę :wink:

Ale serio to byłem dość mocno zaskoczony gdy zobaczyłem takie "promy" .
Bo to nie jest odosobniony przypadek :cool:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże po Polsce podróże :-) - Brzegiem Bałtyku 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 26.12.2015 14:52

16 sierpnia, niedziela c.d.

Pokręciliśmy się chwilę po staromiejskich uliczkach… Brama i ulica Chlebnicka

Obrazek

No i ta najpiękniejsza… ulica Mariacka

Obrazek

Obrazek

Zajrzeliśmy oczywiście do Bazyliki Mariackiej

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Okazało się, że obecnie wejście i zwiedzanie jest płatne, jako że mamy to już za sobą, pozwiedzaliśmy trochę zoomem :cool: .

Obrazek

Wejścia na wieżę tym razem nie planowaliśmy, to kawał drogi pod górę :wink: . Z pewnością warto choć raz tego dokonać, może jeszcze kiedyś się wybierzemy ponownie.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże po Polsce podróże :-) - Brzegiem Bałtyku 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 26.12.2015 14:52

Wstąpiliśmy też do bazyliki św. Mikołaja. XIV-sto wieczny, gotycki kościół jako jedyny nie został zniszczony w czasie wojny. Wnętrze nie gotycko surowe, ale barokowe i renesansowe.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Kaplica św Jacka i Pieta z XV w.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Tuż obok - Baszta Jacek i gdańska Hala Targowa. Fajna, ale nasza wrocławska chyba ładniejsza :cool:

Obrazek

Obrazek

c.d.n.
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13767
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Małe i duże po Polsce podróże :-) - Brzegiem Bałtyku 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 26.12.2015 17:00

Jak jesteście w tym miejscu to chyba i do Kościóła Św. Katarzyny zajdziecie? (jeden z moich ulubionych w GD)
:papa:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże po Polsce podróże :-) - Brzegiem Bałtyku 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 27.12.2015 18:10

tony montana napisał(a):Jak jesteście w tym miejscu...

Oczywiście nie mogło się bez niego obejść, szczerze mówiąc nie pamiętam czy byłem wewnątrz kiedyś wcześniej (pewnie tak), ale na pewno nie byliśmy w Gdańsku po pożarze tego kościoła. I dlatego koniecznie chcieliśmy zobaczyć jak to po czasie wygląda :roll:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże po Polsce podróże :-) - Brzegiem Bałtyku 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 27.12.2015 18:12

16 sierpnia, niedziela c.d.

Tego kościoła ominąć zdecydowanie nie mogliśmy :roll: . Dobrze pamiętam oglądaną w tv relację z pożaru kościoła św. Katarzyny, najstarszej gdańskiej świątyni z połowy XIII wieku.

Obrazek

Obrazek

Sposób na mały biznesik :cool:

Obrazek

Wnętrze – mimo, że od pożaru minęło już 9 lat – znacząco różni się od tego w innych działających kościołach. Ma jednak swój klimat :roll:

Obrazek

Obrazek

Drewniane baptysterium z 1585 r.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jakiś wielki obraz :roll:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na jednej ze ścian znajdują się krótkie informacje, wystawa zdjęć i wyświetlany filmik z pożaru. Wyglądało to dość porażająco, jednak na szczęście zniszczenia nie były aż tak znaczące jak być mogły :roll: .
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Polska



cron
Małe i duże po Polsce podróże - Na Wschód-odsłona 2 :) - strona 8
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone