Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Małe i duże po Polsce podróże - Na Wschód-odsłona 2 :)

W Polsce znajduje się największy ceglany zamek świata - pokrzyżacki zamek w Malborku. Radom ma znacznie większą powierzchnię niż stolica Francji – Paryż. Pierwszą polską książkę kucharską, która zachowała się do dnia dzisiejszego wydano w 1698 roku. Polska posiada drugi najstarszy uniwersytet w Europie - Uniwersytet Jagielloński został założony przez króla Kazimierza Wielkiego w 1364 roku. Polska konstytucja była pierwszą w Europie i drugą na świecie - powstała zaraz po konstytucji Stanów Zjednoczonych.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże po Polsce podróże :-) - Brzegiem Bałtyku 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 27.12.2015 18:13

A z zewnątrz kościół prezentuje się jak wcześniej :) , choć dach błyszczy nowością :cool:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Trochę gdańskiej cegły…. :cool:

Obrazek

Obrazek

Mały Młyn nad Kanałem Raduni, zbudowany około 1400 roku. Wbrew nazwie nie służył jako młyn a spichlerz do przechowywania produktów z Wielkiego Młyna

Obrazek

Wielki Młyn też widzieliśmy, ale jakoś fotki się nie doczekał :? .

c.d.n.
Bernadr C
Croentuzjasta
Posty: 145
Dołączył(a): 02.06.2006
Re: Małe i duże po Polsce podróże :-) - Brzegiem Bałtyku 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bernadr C » 27.12.2015 19:41

Oczywiście, Polska jest świetna. Już można ja w wielu miejscach zwiedzać z przyjemnością. I myśle, że nie jest jak to Pisaki mówią, w kompletnej ruinie. Dużo do pokazania. Ale właśnie, w wielu miejscach, tych najbardziej znanych okropnie tłoczna. Niestety to jest chyba takie zbójnickie prawo.
Bernard.
kmichal
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8459
Dołączył(a): 06.04.2006
Re: Małe i duże po Polsce podróże :-) - Brzegiem Bałtyku 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) kmichal » 27.12.2015 21:51

... fajne lustereczko Ci się trafiło na koniec ... :wink: ...
Pozdrawiam.
Roxi
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5097
Dołączył(a): 06.11.2008
Re: Małe i duże po Polsce podróże :-) - Brzegiem Bałtyku 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) Roxi » 28.12.2015 08:02

Fajny, słoneczny odcinek o Rewie :)
Podczas naszych wypraw nad Bałtyk zawsze mieszkamy w Mechelinkach i na Cypel Rewski często urządzamy sobie spacerek, który kończymy w smażalni ryb ;)

Gdańsk piękny... jak to Gdańsk :hearts:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże po Polsce podróże :-) - Brzegiem Bałtyku 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 28.12.2015 18:32

Bernadr C napisał(a):Oczywiście, Polska jest świetna. Już można ja w wielu miejscach zwiedzać z przyjemnością. I myśle, że nie jest jak to Pisaki mówią, w kompletnej ruinie. Dużo do pokazania. Ale właśnie, w wielu miejscach, tych najbardziej znanych okropnie tłoczna. Niestety to jest chyba takie zbójnickie prawo.
Bernard.

Witaj Bernardzie w naszej relacji :)
Polska na pewno nie ma się czego wstydzić jeśli chodzi o atrakcyjność turystyczną, a w ostatnich latach wiele się w tej dziedzinie robi i zmienia, choć czasami wiadomo, zdarzają się potknięcia wynikające z bylejakości materiałów/wykonania/projektu itp itd.
W kompletnej ruinie z pewnością nie jest :) , chociaż ja do największych porażek w historii najnowszej zaliczyłbym falę emigracji zarobkowej :roll:
Tłok, no cóż, popularne i znane = zatłoczone. Są tacy, którzy twierdzą, że zawsze jeżdżą tylko tam, gdzie są tłumy, bo tłumy nie mogą się mylić :wink: . Na szczęście wiele pięknych miejsc bywa pustych, poza sezonem albo np. z powodu braku reklamy. Czasem wystarczy mieć nieco inny gust niż większość i można znaleźć coś fajnego dla siebie. Ale jeśli chce się zobaczyć to co hitowe, chociaż raz przecież warto, trzeba z tłumami się pogodzić i zaakceptować je :cool:

kmichal napisał(a):... fajne lustereczko Ci się trafiło na koniec ... :wink: ...

Troszkę niesymetryczne, ale w sumie to ten kanał mógł być szerszy :? :wink:

Roxi napisał(a):Fajny, słoneczny odcinek o Rewie :)
Podczas naszych wypraw nad Bałtyk zawsze mieszkamy w Mechelinkach i na Cypel Rewski często urządzamy sobie spacerek, który kończymy w smażalni ryb ;)

Gdańsk piękny... jak to Gdańsk :hearts:


Mechelinki... też odwiedziliśmy, ale przypadkiem :wink: . Na skrzyżowaniu w Mostach nie pojechałem tam gdzie trzeba i nagle wcześniej niż się spodziewałem zobaczyliśmy morze :lol:
W sumie na Cypel niedaleko, ale wolałem podjechać bliżej :wink:
Widzę, że nie tylko ja tak lubię Gdańsk :cool:

:papa:
tony montana
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13767
Dołączył(a): 14.01.2012
Re: Małe i duże po Polsce podróże :-) - Brzegiem Bałtyku 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) tony montana » 28.12.2015 19:21

kulka53 napisał(a):Mechelinki... też odwiedziliśmy, ale przypadkiem :wink: . Na skrzyżowaniu w Mostach nie pojechałem tam gdzie trzeba i nagle wcześniej niż się spodziewałem zobaczyliśmy morze :lol:
W sumie na Cypel niedaleko, ale wolałem podjechać bliżej :wink:
Widzę, że nie tylko ja tak lubię Gdańsk :cool:

:papa:


Zawsze, ale ot zawsze gdy idę czy jadę rowerem drogą na/z Rewy(ę) w sezonie ktoś pyta mnie którędy na Mechelinki, niby od strony Pierwoszyna w Mostach jest drogowskaz na Mechelinki, ale jakoś mało chyba widoczny, bo mnóstwo ludzi go przegapia

Obie miejscowości jednak (i Meche i Rewa) są warte odwiedzenia i spaceru

:papa:
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże po Polsce podróże :-) - Brzegiem Bałtyku 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 29.12.2015 12:26

tony montana napisał(a):Zawsze, ale ot zawsze gdy idę czy jadę rowerem drogą na/z Rewy(ę) w sezonie ktoś pyta mnie którędy na Mechelinki, niby od strony Pierwoszyna w Mostach jest drogowskaz na Mechelinki, ale jakoś mało chyba widoczny, bo mnóstwo ludzi go przegapia

Obie miejscowości jednak (i Meche i Rewa) są warte odwiedzenia i spaceru


Myśmy od Mrzezina do Mostów przyjechali dokładnie tak:

mechelinki.jpg


I na skrzyżowaniu, zamiast w lewo (na północ) do Rewy, pojechałem prosto do Mechelinek.
Bo nie ma tam drogowskazu :?

mosty.jpg


Zgadzam się mimo to :wink: , że okolica jest warta odwiedzenia, podobnie jak klif w Babich Dołach i plaża (gdzie byłem prawie 25 lat temu :cool: )
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże po Polsce podróże :-) - Brzegiem Bałtyku 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 29.12.2015 19:09

16 sierpnia, niedziela c.d.

Mniej więcej w tym miejscu, czyli na północ od kościoła św. Katarzyny, kończy się już urokliwe gdańskie Stare Miasto, ale my jeszcze nie wracamy. Gdzieś tutaj jest obiekt, który chciałem zobaczyć, może nie aż tak koniecznie, ale skoro dowiedziałem się że istnieje, a byliśmy w Gdańsku, to czemu by nie :) . Nieco przytłoczony nowoczesnymi budynkami hotelu, biurowca i centrum handlowego – jest :idea:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Kościół św. Bartłomieja to obecnie (od 1997 r.) świątynia grekokatolicka.

Obrazek

Przed kościołem – pomnik pasujący do tego miejsca.

Obrazek

Mieliśmy szczęście, było otwarte, chyba wieczorem miało być jakieś nabożeństwo albo inne wydarzenie do którego trwały przygotowania.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże po Polsce podróże :-) - Brzegiem Bałtyku 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 29.12.2015 19:09

Szczerze mówiąc byliśmy już zmęczeni całym dniem. Niby nic, ale nogi mieliśmy mocno obolałe, dlatego podeszliśmy jeszcze tylko kawalątek do kościoła św. Jakuba i stwierdziliśmy, że będziemy wracać. Robi się coraz później, a przed nami jeszcze kawałek drogi, no i trzeba będzie znaleźć coś do spania. Ale poza tym najpierw jeszcze będziemy chcieli zobaczyć jeszcze jeden obiekt…. 8O :wink:

Więc tylko rzut oka na słynną Brygidę :cool: (wstęp płatny 8O )

Obrazek

Obrazek

Wieża Katarzyny

Obrazek

O tej porze uliczki nieco opustoszały

Obrazek

Największa ceglana świątynia na świecie 8O niezmiennie poraża swoim ogromem…

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Chcemy przejść się jeszcze Długą, idziemy więc Piwną do Zbrojowni :) .

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zbrojownia to też piękny budynek :roll:

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże po Polsce podróże :-) - Brzegiem Bałtyku 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 29.12.2015 19:10

Na Długiej – nadal duuuuuuużo ludzi :D

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Małgosia i Booster :cool:

Obrazek

Ja nie mam towarzystwa :? :wink:

Obrazek

Obrazek

Obrazek
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże po Polsce podróże :-) - Brzegiem Bałtyku 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 29.12.2015 19:11

Ratuszowa wieża 8O

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Ładnie oświetlony popołudniowym słońcem Neptun

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Stare i nowe….

Obrazek

Wspaniałe jest gdańskie Stare Miasto, przepiękne, dla mnie nie ma w Polsce nic co mogłoby się z nim równać. Ale do tych pochwał należy niestety dodać łyżkę dziegciu :? , Stare Miasto z jednej strony zachwyca, z drugiej nieco rozczarowuje. Rozczarowują niezadbane podwórka kamienic, trawniki, a także czasami i same nieodnowione budynki. Brak miejsc do posiedzenia, stylowych ławeczek gdzieś w cieniu drzew na uboczu, z dala od zgiełku i gwaru deptaków. Pod tym względem niewiele się w Gdańsku poprawiło, niektóre klimaty pamiętam jeszcze z lat 80-tych. Ok, zgadzam się, nie wszędzie musi być pięknie, na przedmieściach czy blokowiskach…. Ale o taką perełkę jak Starówka sądzę, że zadbać powinny władze miejskie szczególnie :idea: .

c.d.n.
Nefer
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5736
Dołączył(a): 06.08.2010
Re: Małe i duże po Polsce podróże :-) - Brzegiem Bałtyku 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nefer » 29.12.2015 19:57

Miło popatrzeć na dość dobrze znany Gdańsk. :)
Niegdyś - w latach 80. - dość często tam bywałem i to nie tylko na Starówce, ale także w Oliwie, gdzie mieszkali bliscy znajomi moich rodziców.
kmichal
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8459
Dołączył(a): 06.04.2006
Re: Małe i duże po Polsce podróże :-) - Brzegiem Bałtyku 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) kmichal » 29.12.2015 21:06

kulka53 napisał(a):Ja nie mam towarzystwa


... bez przesady, pusto to tam nie było ... :mrgreen: ...
Pozdrawiam.
kulka53
Weteran
Posty: 13338
Dołączył(a): 31.05.2006
Re: Małe i duże po Polsce podróże :-) - Brzegiem Bałtyku 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) kulka53 » 30.12.2015 07:36

Nefer napisał(a):Miło popatrzeć na dość dobrze znany Gdańsk. :)
Niegdyś - w latach 80. - dość często tam bywałem i to nie tylko na Starówce, ale także w Oliwie, gdzie mieszkali bliscy znajomi moich rodziców.

To chyba warto zrobić sobie i teraz wycieczkę :)
Ze stolicy autostradami to i na weekend można :cool:

W oliwskiej katedrze też przed laty byliśmy, nawet są jakieś fotki ale do pokazania się nie nadawały. Pamiętam, że trafiliśmy wtedy na koncert organowy który odbywał się chyba raz dziennie. Poza tym bywałem na plaży w Jelitkowie, to z Oliwy rzut beretem :cool:

kmichal napisał(a):... bez przesady, pusto to tam nie było ... :mrgreen: ...

No nie, latem o pustkach na Starówce nie może być mowy :lol:
Raz, że to sezon urlopowy, a dwa - ludzi jak sądzę przyciąga Jarmark Dominikański.
Tej niedzieli, 16 sierpnia, właśnie się kończył, może ludzie spodziewali się szczególnych atrakcji, albo wyprzedaży :wink:
marze_na
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8598
Dołączył(a): 12.08.2010
Re: Małe i duże po Polsce podróże :-) - Brzegiem Bałtyku 201

Nieprzeczytany postnapisał(a) marze_na » 30.12.2015 07:59

Też uwielbiam gdańskie Stare Miasto :D .
Ale niekoniecznie w okresie Jarmarku :? . Zwłaszcza od czasu, kiedy w ofercie handlowej znalazłam fotele masujące czy żelazka :roll: .
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Polska

cron
Małe i duże po Polsce podróże - Na Wschód-odsłona 2 :) - strona 9
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone